Tek kumanda ile iki motor nasıl kontrol edilir?

Cahit Kaş

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Bu hobiye başlamadan önce içimde bir Hoverkraft yapma isteği vardı. Bu konuda henüz yeterince araştırma yapmadım.

Hatta bu isteğimi gerçekleştirmeye de henüz kesin karar vermedim. Ama olur da bir gün Hoverkraft yapmaya girişirsem diye aklıma takılan bir soruya cevap bulmak isterim.

Tek kumanda ile iki motoru nasıl ayrı ayrı kontrol ederiz? Bunun için özel bir ekipman mı gerekli. Mesele bir anakart gibi..

Ben turnigy 9XR de ikinci motoru başka bir kanala takarak (örneğin elevatör kanalına) kullanabileceğimi düşünmüştüm ama yapamamıştım. Yani motor elevatör stiğinin hareketlerine cevap vermemişti.

Bir sorun çıkmazsa birkaçgün içinde Spektrum DX7s elimde olacak. Cevap için kumanda önemli olabilir diye belirtmek istedim.

İki motor birlikte ve aynı güçte çalışacak ise tek kanaldan Y kablo ile kullanabilirsiniz. Farklı işlevler görecek ve birbirinden bağımsız çalışacak iki motor için iki ayrı kanal gerekir.
Hovercraft özelinden devam edecek olursak bir tane yastığı şişirmek için kompresör motorunuz olacak ki bu sanırım ON ya da OFF şeklinde çalışacak. Bir de ileri hareketi sağlayacak pervaneyi çevirecek motorunuz olacak. Bu motoru kumandanın gaz kanalına takacaksınız. Diğerini ise bir yedek (AUX) kanala bağlayıp o kanalı kumandada bir butona hatta isterseniz bir potansiyometreye atayacaksınız.

Bunları yapmak için her iki kumandayı da kullanabilirsiniz. Sizde ilk denemede çalışmamış olmasının nedeni bence elevatör stiğinin başlangıçta ortada duruyor oluşudur. ESC emniyet açısından motora enerji vermemiştir.

Sümer Yamaner' Alıntı:
İki motor birlikte ve aynı güçte çalışacak ise tek kanaldan Y kablo ile kullanabilirsiniz. Farklı işlevler görecek ve birbirinden bağımsız çalışacak iki motor için iki ayrı kanal gerekir.
Hovercraft özelinden devam edecek olursak bir tane yastığı şişirmek için kompresör motorunuz olacak ki bu sanırım ON ya da OFF şeklinde çalışacak. Bir de ileri hareketi sağlayacak pervaneyi çevirecek motorunuz olacak. Bu motoru kumandanın gaz kanalına takacaksınız. Diğerini ise bir yedek (AUX) kanala bağlayıp o kanalı kumandada bir butona hatta isterseniz bir potansiyometreye atayacaksınız.

İstediğim motorların bağımsız çalışması. Ben başka kanala bağladığımda sonuç alamamıştım. Kumandam elime geçsin denicem bri daha.

Cevap için çok teşekkürler..

Cahit Kaş' Alıntı:
İstediğim motorların bağımsız çalışması. Ben başka kanala bağladığımda sonuç alamamıştım. Kumandam elime geçsin denicem bri daha.

Cevap için çok teşekkürler..
Başka kanala takarsanız da çalışmaz . çünkü takacağınız kanalın gain değeri '' 0 '' dır. ESC ler -100 ile + 100 arası çalışırlar yani '' 0 '' gain verirseniz %50 güç vermişsiniz sanar ve çalışmaz bu sebeple sadece thortle çıkışına bağlarsanız verimli çalışır :) sebebi ise kanalın gain durumu -100 de :)

Nasıl çözersiniz kullanacağınız kanalın E P A ayarların ( End Point Aujt diye hatırlıyorum açılımını :) ) -100 den başlamasını sağlayın ancak o zaman kullanırsnız
Kumandanızın gelsin size yardımcı olurum.

Muharrem ÖNELGE' Alıntı:
Kumandanızın gelsin size yardımcı olurum.
Teşekkürler Muharrem bey.
O zaman bekleyelim. Ben diğer bütün kanalları denemiş ve sonuç alamamıştım. Gerçi " bozuk servo ile anahtar yapma" konusu bana başka bir fikir vermişti ama umarım başka bir donanıma ihtiyaç duymadan çözümü buluruz.

Cahit bey nasıl bir hovercraft yapmayı planlıyorsunuz bilemiyorum. Ama benim bildiğim hovercraftlarda iki motorda aynı devirle çalışıyor. Taşıtın yönlenmesi iki motorun farklı kuvvetlerle çalışmasıyla değil de ya önlerinde bulunan ve hayvayı yönlendiren rudder benzeri kanatçıkların hareketi ile veya tamamen motor bloğunun dönmesiyle sağlanıyor. Bu durumda motorların çalışması Sümer abinin söylediği gibi receiver'ınızın throttle kanalından alacağınız bir Y kablo ile çözülebilir.

Ama eğer sizdeki hovercraft için motorların bağımsız devirlerle çalışması gerekiyorsa örnek olarak motorlardan birini throttle kanalına bir diğerini ise rudder kanalına bağlayarak çözüm bulunabilir gibi geliyor bana. Hangi kanala bağlanacağı tamamen bir tercih meselesi elbette. Yalnız throttle haricinde kullanacağınız kanal sinyal olarak ESC'nin çalışma range'inde olmalı. Bunun bir çözümü var mı bilemiyorum hiç denemedim.

Türker Akgün' Alıntı:
Cahit bey nasıl bir hovercraft yapmayı planlıyorsunuz bilemiyorum. Ama benim bildiğim hovercraftlarda iki motorda aynı devirle çalışıyor. Taşıtın yönlenmesi iki motorun farklı kuvvetlerle çalışmasıyla değil de ya önlerinde bulunan ve hayvayı yönlendiren rudder benzeri kanatçıkların hareketi ile veya tamamen motor bloğunun dönmesiyle sağlanıyor. Bu durumda motorların çalışması Sümer abinin söylediği gibi receiver'ınızın throttle kanalından alacağınız bir Y kablo ile çözülebilir.

Ama eğer sizdeki hovercraft için motorların bağımsız devirlerle çalışması gerekiyorsa örnek olarak motorlardan birini throttle kanalına bir diğerini ise rudder kanalına bağlayarak çözüm bulunabilir gibi geliyor bana. Hangi kanala bağlanacağı tamamen bir tercih meselesi elbette. Yalnız throttle haricinde kullanacağınız kanal sinyal olarak ESC'nin çalışma range'inde olmalı. Bunun bir çözümü var mı bilemiyorum hiç denemedim.

Türker Bey Y kablo kullanıldığında iki motor aynı anda çalışır ve durur. (Gerçi bu durum escleri ayrı ayrı programlama ile değiştirilebilir belki ama sağlıklı olmaz)
Diyelim ki hoverkraft suda ve biz gazı kesip motoru durdurduk. O zaman hava yastığını şişiren motor da duracak ve model suya batacak. Benim istediğim hava yastığını şişiren motor sabit devirde dönerken ileri itişi sağlayan motoru gaz stiği ile bağımsız olarak kontrol edeyim.

Cahit Kaş' Alıntı:
Türker Bey Y kablo kullanıldığında iki motor aynı anda çalışır ve durur. (Gerçi bu durum escleri ayrı ayrı programlama ile değiştirilebilir belki ama sağlıklı olmaz)
Diyelim ki hoverkraft suda ve biz gazı kesip motoru durdurduk. O zaman hava yastığını şişiren motor da duracak ve model suya batacak. Benim istediğim hava yastığını şişiren motor sabit devirde dönerken ileri itişi sağlayan motoru gaz stiği ile bağımsız olarak kontrol edeyim.
Tamam şimdi anladım iki motor dediğinizinde biri yastığı şişirmek için. Ben itiş için çift motor kullanacaksınız zannetmiştim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yastığı şişirecek motor sürekli olarak sabit bir şekilde çalışacağına göre ESC takmaya gerek var mı ? Hatta kumandaya bağlı olmasına da gerek yok bence. Tamamen bağımsız bir güç kaynağına bağlayıp üzerine de bir ON - OFF switchi koyup rahatlıkla kullanılabilir diye düşünüyorum. Motor bu durumda fırçalı olmalı, bence olabilir bir mahsuru yok.

Türker abi ben yapmıştım tee zamanda, oluyor hiçbir donanıma gerek yok ben akşam eve geçince resimli veya videolu anlatacam .

Tamam işte. Durum anlaşıldı. Çözümü yukarıda da yazdım. İtki motoru normal throttle kanalında olacak. Şişirme motoru ilk dört kanal dışında bir kanala bağlanacak ve o kanal istenilen bir switch ya da potansiyometreye atanacak. Sıfır modelde başlarsanız (JR ve Spectrum'da farklı mıdır bilmem ama) tüm kanallar zaten +/- % 100 EPA ayarında olur.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Tamam işte. Durum anlaşıldı. Çözümü yukarıda da yazdım. İtki motoru normal throttle kanalında olacak. Şişirme motoru ilk dört kanal dışında bir kanala bağlanacak ve o kanal istenilen bir switch ya da potansiyometreye atanacak. Sıfır modelde başlarsanız (JR ve Spectrum'da farklı mıdır bilmem ama) tüm kanallar zaten +/- % 100 EPA ayarında olur.

Evet spektrum dx7s ile dediğiniz gibi ikinci motoru ilk dört kanal dışında başka bir kanala takarak iki motoru kontrol edebildim. Ama Turnigy 9XR de de denemiştim ama sonuç elde edememiştim. Şimdi bununla ilgili video da ekleyeyim.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tebrikler Cahit bey :thumbup: Video da gayet guzel olmus, elinize saglik %p

Cahit bey neden 2 esc ye pilleri ayrı ayrı taktınız ? deneme amaçlımı sadece ? tek pil ile ikisinide kullanabilirsiniz

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Tebrikler Cahit bey :thumbup: Video da gayet guzel olmus, elinize saglik %p

Teşekkürler Mehmet Bey. Aslında ikinci motor bağlantısını yapar yapmaz çalışmadı. Önce Gear swicini açtım. Sonra elektrik verdim. ESC programlama moduna girdi. Siwici kapatınca proramlanmış oldu. Sonra çalışmaya başladı.

Mesut AKIN' Alıntı:
Cahit bey neden 2 esc ye pilleri ayrı ayrı taktınız ? deneme amaçlımı sadece ? tek pil ile ikisinide kullanabilirsiniz

Evet Mesut bey deneme amaçlı. Y kablom var ama almaya üşendim.

Cahit Kaş' Alıntı:
Evet spektrum dx7s ile dediğiniz gibi ikinci motoru ilk dört kanal dışında başka bir kanala takarak iki motoru kontrol edebildim. Ama Turnigy 9XR de de denemiştim ama sonuç elde edememiştim. Şimdi bununla ilgili video da ekleyeyim.
Elinize sağlık Cahit bey. :bravo: Çok faydalı bir video olmuş.

Üstelik bir taşla iki kuş vurmuşsunuz. Bize iki kanalın nasıl mikslendiğinide anlatmış oldunuz videonuzda. %p Direk Aux2 kanalına taksaydınız mikslemeden de olabilirdi çünkü. :)