Tevo 3D printer Halloween indirimi

ABS basarken kapalı kutu olması neden gerekli? Prusanın web sayfasında abs basabildiği yazıyor.

ABS basarken kapalı kutu olması neden gerekli? Prusanın web sayfasında abs basabildiği yazıyor.
Küçük boyutlu parçaları basabilirsiniz fakat büyük boyutlu veya duvar kalınlığı ince olan parçaları heba edersiniz. Abs yapısı gereği büzüşen bir maddedir. Baskı esnasında katmanlar çekme yapar. Bu sebeple katman araları çatlar.

Küçük boyutlu parçaları basabilirsiniz fakat büyük boyutlu veya duvar kalınlığı ince olan parçaları heba edersiniz. Abs yapısı gereği büzüşen bir maddedir. Baskı esnasında katmanlar çekme yapar. Bu sebeple katman araları çatlar.

Malum rc uçaklarda kullanılan parçalar dış ortam etkilerine maruz kalacaklar. Uzun ömürlü olması bakımından abs iyi olur diye düşünüyordum. Alternatifi var mı bunların pla iyi sonuç verir mi dış ordamda ve dayanıklılık gerektiren yerlerde?

Abs baskı bitip de parça oda koşullarına geldikten sonra oldukça sağlam bir malzeme haline geliyor. Sıcaklıktan ve hava koşullarından diğer plastiklere göre daha az etkileniyor. Ancak baskı sırasında meydana gelebilecek sıcaklık değişimlerine karşı da çok hassas bir malzeme, çünkü sıcaklığa bağlı olarak büzüşüyor, daha doğrusu soğuduğunda küçülüyor. Bu nedenle baskı sırasında, basılan katmanlar arasında sıcaklık farkı fazla olursa, ya Ali'nin dediği gibi katmanlar birbirinden ayrılıyor, yada parça baskı zemininden ayrılıyor (daha çok köşeleri kalkıyor)

Bunu engellemek ve parçayı mümkün olduğunca sabit sıcaklıkta tutmak için kapalı ortamda basmak gerekiyor. Yazıcının kendisinin kapalı bir kutu olması veya yazıcının içine girebileceği büyüklükte bir kutuya koyulması, baskı sırasında sıcak tablanın kutu içerisindeki havayı ısıtmasını ve abs'in sıcak ve huzurlu olmasını sağlıyor.Tabi işi biraz ileri götürüp, bu kutunun sıcaklığını da ısıtıcı ve fanlarla kontrol etmek de mümkün, ama ne kadar gerekli, tartışılabilir :)

Abs'in bir diğer özelliği baskı sırasında kokması. Kapalı kutu bu açıdan da avantaj sağlıyor. Ancak abs basılan bir odada yazıcı ile beraber uzun süreler bulunmak tavsiye edilmiyor.

Bir başka durum da abs basabilmek için yazıcının daha sıcak çalışması gerekliliği. Pla ortalama 200-220 derecelerde ve 50-55 derece heatbed ile basılabilirken (ısıtılmayan tablalarda basmak mümkün), abs basabilmek için 240-250 derece sıcaklığa ve 100-110 derece sıcak tablaya ihtiyaç var.

Prusa'nın veya diğer herhangi bir yazıcının abs basabilmesi demek şu şartlara bağlı;

1. Nozzle sorunsuz şekilde 240-250 derecelere çıkabiliyor (daha yüksek sıcaklıklarda basılan filamentler de var...)
2. Heatbed sorunsuz şekilde 100-110 derecelere çıkabiliyor
3. Yazıcının ana yapısını oluşturan parçalar 30-40 hatta 50 derece sıcaklıkta rijitliğini kaybetmiyor. Bu nokta önemli, çünkü kapalı kutuya koyduğumuz yazıcı eğer pla malzemeler içeriyorsa 40 dereceden itibaren pla parçalar yumuşamaya başlayacaktır. Prusa'da basılmış malzemeler petg ile basılıyor ve 70-75 derecelere kadar sorun olmuyor. Zaten kutunun da o kadar ısıtılmasına gerek olmuyor veya ısıtılmaması gerekiyor, bu kısmı net bilemiyorum.

Bu konuya edindiğim bilgileri aktaralım.
Tevo ile yaptığım görüşmelerde bana kendi sitelerinde bir indirim yapmadıklarını bildirip beni aliexpress e yönlendirdiler verdikleri link.

aliexpress te 11.11 indirimine ön sipariş istiyordu ve ön siparişle alınacak fiyattan daha ucuza banggood da zaten satılıyordu ürün.

Bende biraz daha araştırınca 3D yazıcılar ile bir kaç bilgi edindikten sonra kararımı değiştirip Tevo Flash oto kalibrasyonlu bir tane dün sipariş verdim.
İlgilenen arkadaşlara teşekkürler.

Son düzenleme:
Tevo ile yaptığım görüşmelerde bana kendi sitelerinde bir indirim yapmadıklarını bildirip beni aliexpress e yönlendirdiler verdikleri link.

aliexpress te 11.11 indirimine ön sipariş istiyordu ve ön siparişle alınacak fiyattan daha ucuza banggood da zaten satılıyordu ürün.

Bende biraz daha araştırınca 3D yazıcılar ile bir kaç bilgi edindikten sonra kararımı değiştirip Tevo Flash oto kalibrasyonlu bir tane dün sipariş verdim.

Tevo tarantula yerine tevo flash almanız kesinlikle doğru karar olmuş. Tarantulada y ekseni sıkıntı çıkarabiliyor. Rijitlik konusunda flash 1-0 önde bu yüzden.
Hayırlı olsun tekrardan.

Bunu yapmamalıydın. En azından burada paylaşmamalıydın! :D

Yeni cici hayırlı uğurlu olsun @Mustafa ÇOBAN :thumbup:

Teşekkür ederim abi daha iyileri sizin olsun.

Tevo tarantula yerine tevo flash almanız kesinlikle doğru karar olmuş. Tarantulada y ekseni sıkıntı çıkarabiliyor. Rijitlik konusunda flash 1-0 önde bu yüzden.
Hayırlı olsun tekrardan.
Teşekkürler, Tevo flash la nasıl bir maçımız olacak bakacağız,
Mustafam hayırlı olsun , :halay::thumbup:
Senden bol görselli ve videolu kurulum paylaşımları bekliyoruz artık.:RCKolik:

Teşekkürler Hakan Abi, Bakalım kafamda bir konu var tam acemiden 3d yazıcı kurulumu ve zorlukları diye bir konu açabilirim,

Hayırlı olsun Mustafa farklı bir 3D branşına giriş yapmış oldun böylece. :thumbup:
Teşekkür ederim. Evet farklı bir branş bakalım neler deneyimleyeceğim.

Bunu yapmamalıydın. En azından burada paylaşmamalıydın! :D
Abi senin Fabrikanın alt taşeronu olmaya hazırım, Çalışırsa her daim emrinde.