Duyuru THSF F3N 2018 Türkiye Şampiyonası

Bu konu Yönetim tarafından bilgilendirme amacıyla açılmıştır.

Tezcan Delibay

Yeni Uye
Selam arkadaşlar,

Türkiye'de hava sporlarının gelişmesi adına kurulan Türkiye Hava Sporları Federasyonu içinde bulunan branşlardan birisi Hava Modelciliği ve bildiğiniz gibi bunun alt dallarından birisi de helikopter. Malum helikopter kumandalı modeller arasında en çok sabır ve çaba gerektiren grup. Bu nedenle geçtiğimiz yıllar içerisinde yeterince ilgi görmedi. Çaba gösteren pilotlarda çok fazla desteklenmedi.

Ancak şu anda durum çok daha farklı. Elimizde çok iyi bir fırsat bulunuyor.

Devletin resmi spor federasyonu olarak Türkiye Hava Sporları Federasyonu'ndan bu desteği almak mümkün.

Federasyonun modelcilere verdiği en büyük desteklerden birisi milli takımları yurtdışındaki yarışmalara göndermek. Bu sene federasyon mart sonunda 3 kişiyi F3P (Salon RC model uçak) branşında Finlandiya'ya, Mayıs sonunda 3 kişiyi IMAC (Akrobasi uçak) branşında İtalya'ya ve Eylülde Dünya Şampiyonası için Amerika'ya gönderiyor.

Kurumlar nazarında hep üvey evlat olarak görülen helikopter branşında da yurt dışına arkadaşlarımız gidip gerçekten bu işin doğrusunu, püf noktalarını öğrenmeliler ve yarışma atmosferini yaşamalılar. Federasyonun 13-14 Ekim 2018'de İstanbul Hezarfen Havaalanı'nda gerçekleştireceği bu şampiyonada da seçilecek olan milli takım, seneye yurt dışında ülkemizi temsil edecek.

Benim şahsen bu konudaki hayallerim oldukça büyük. Türkiye'de bir uluslararası organizasyon ve yurt dışında bir tane değil bir kaç tane yarışma.
Bu konu ile ilgili detaylar netleştikçe buradan sizinle de paylaşırım.
Ben federasyon içerisindeki görevim sayesinde Helikopter branşının desteklenmesi adına elimden gelen yardımı yapmaya hazırım. Bu aşamadan sonra sizlerinde desteğini beklediğimi ifade etmek istiyorum. Geçen sene bir F3C yarışma ilanı yaptık ancak kimse ilgi göstermedi. Açıkçası federasyonun yapılanma sürecindeki yoğunluk nedeniyle bende çok fazla takip edemedim ve sonuç olarak geçen sene ilan ettiğimiz bir yarışmayı gerçekleştirememiş olduk. Bu biraz yarışmanın tarzından biraz da ilgisizlikten kaynaklandı.
Bu yarışmalar yapıldıkça ve katılımcı sayısı arttıkça federasyonun vereceği destek daha da artacaktır. 2-3 yılda bir yapılan bir yarışmaya destek istemek zor. Bu nedenle dereceye girme iddiasında bulunmasanız da mutlaka yarışmaya katılarak 1 round bile uçsanız bu çok önemli.
Bu sene Türkiye'de model helikopter kullanan ve yeni yarışmaya destek olacaklarını bildiren arkadaşlarında fikirlerini de alarak biraz daha görsel olarak seyirciyi, madrenalin olarak yarışmacıyı tatmin edecek olan F3N yarışması yapmaya karar verdik.
F3N olmasının nedeni, bu türün mevcut yapılan uçuşların disipline edilmiş hali olması ve yurt dışında karşılığı olan bir sınıf olması.
Biz bu yarışmanın Türkiye'de ilk olması nedeniyle kurallarını biraz değiştirdik. Seneye FAI kurallarını birebir uygulayabileceğimiz bir yarışma umuyoruz.
Amacımız helikopter pilotlarımızın seviyesini yükseltmek. Normal F3N yarışmalarında Manevra Dizisi uçuşların yanında, Serbest uçuş ve Müzikli uçuşta bulunuyor.
Yani yarışmacı bu 3 kategoride de uçuş yapıyor. Ancak ilk sene için çok zorlama yapmamak gerektiğini düşündüğümüz için Müzikli uçuş ve Serbest uçuş kategorilerini kaldırdık.

THSF F3N 2018 KURALLARINA ve MANEVRALARA AŞAĞIDAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Tarih : 13-14 Ekim 2018 (1.Gün Hakem Eğitimi ve Antreman Uçuşları, 2. Gün Yarışma)
Yarışma Yeri : ISTANBUL Hazerfen Uçuş Pisti (Değişklik olması halinde ayrıca duyurulacaktır)
Gerekli Belge : Yarışmaya katılım için " Gençlik Spor Müdürlüklerinden Sporcu Lisansı" çıkarmak gerekmetedir. Detaylar için
Kurallar :

RCKOLIK Olası Katılımcı Listesi
THSF F3N 2018 Manevraları Sim Videoları

Helikopter branşının hobinin yanında spor olabilmesi adına verdiğimiz bu çabaya destek vereceğinizi umuyorum.
Yarışma veya Federasyonla ilgili sorularınız için çekinmeden arayabilirsiniz.

Saygılarımla

Tezcan Delibay
THSF Teknik Kurul ve MHK Üyesi
0530 609 61 80

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ekli dosyalar

• F3N-2018-Turkiye-Kurallar.pdf
    1.3 MB · Görülme: 159
Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba Tezcan bey, öncelikle foruma hoşgeldiniz diyelim.

Kurumlar nazarında hep üvey evlat olarak görülen helikopter branşında da yurt dışına arkadaşlarımız gidip gerçekten bu işin doğrusunu, püf noktalarını öğrenmeliler ve yarışma atmosferini yaşamalılar.
En çok şikayet ettiğimiz bir noktayı net bir şekilde belirtmişsiniz.

Bu nedenle geçtiğimiz yıllar içerisinde yeterince ilgi görmedi. Çaba gösteren pilotlarda çok fazla desteklenmedi. Ancak şu anda durum çok daha farklı. Elimizde çok iyi bir fırsat bulunuyor. Devletin resmi spor federasyonu olarak Türkiye Hava Sporları Federasyonu'ndan bu desteği almak mümkün.
İnşallah bu sene hep beraber el birliği ile bu son fırsatı iyi değerlendirebiliriz.

Federasyonun Eylül ayında gerçekleştireceği bu şampiyonada da seçilecek olan milli takım, seneye yurt dışında ülkemizi temsil edecek.
Ödül gerçekten çok iyi. Özellikle genç arkadaşlarımıza ulaşmaları için güzel bir yeni hedef vermiş oldunuz.

Bu yarışmalar yapıldıkça ve katılımcı sayısı arttıkça federasyonun vereceği destek daha da artacaktır. 2-3 yılda bir yapılan bir yarışmaya destek istemek zor. Bu nedenle dereceye girme iddiasında bulunmasanız da mutlaka yarışmaya katılarak 1 round bile uçsanız bu çok önemli.
Bu sene Türkiye'de model helikopter kullanan ve yeni yarışmaya destek olacaklarını bildiren arkadaşlarında fikirlerini de alarak biraz daha görsel olarak seyirciyi, madrenalin olarak yarışmacıyı tatmin edecek olan F3N yarışması yapmaya karar verdik.
Helikopter branşının hobinin yanında spor olabilmesi adına verdiğimiz bu çabaya destek vereceğinizi umuyorum.
RCKOLIK ailesi olarak gerek katılımcı gerekse seyirci olarak elimizden gelen desteği vermeye hazırız. :RCKolik: Madem bir çorba yapılıyor, bizim de bu çorbada bir tuzumuz olsun isteriz

F3N çoğumuz içi yeni bir kavram. Özellikle hareketlere ilk baktığımızda "Nasıl yani :D" dediğinizi duyar gibiyiz arkadaşlar.

Ama listeye dikkatli bakarsanız her hareketin o kadar zor olmadığını göreceksiniz. Bazı hareketler var ki, çoğumuz zaten aynısını ya da bir kısmını kısmi de olsa yapıyoruz.

Tezcan bey'in yukarıda özetliği gibi bu sene son fırsat. Eğer katılımı tadmin edici boyutta bir yarışma düzenlenemezse, artık federasyon çatısı altında helicilerin bulunması zor gözüküyor.

Bu nedenle aktif olarak her hafta sonu uçan tüm RCKOLIK ailesi fertlerini herhangi bir iddiası olmasa da kesinlikle yarışmacı olarak görmek isteriz. En azından 1 turda olsa uçup, yarışmaya katılım sağlamış, hobimize destek vermiş oluruz.

Hep ne diyoruz "Biz bir aileyiz". O zaman her buluşmada olduğu gibi bu yarışmada da hep beraber olmak dileğiyle :RCKolik:

Bazı hareketleri Youtube kanalı üzerinden inceleyebilirsiniz arkadaşlar .

Bu nedenle aktif olarak her hafta sonu uçan tüm RCKOLIK ailesi fertlerini herhangi bir iddiası olmasa da kesinlikle yarışmacı olarak görmek isteriz. En azından 1 turda olsa uçup, yarışmaya katılım sağlamış, hobimize destek vermiş oluruz.

Çok doğru söylemişsin abi. Hem hep beraber bir gün geçirmiş oluruz, hem de iddiası olan arkadaşlarımıza moral-motivasyon desteği veririz. Bu arada da bir iki pil uçmuş oluruz :D :thumbup:

Türkiyede herzaman freestyle yarışması olsun istemişimdir ama bir türlü olmadı ne yalan söyliyim fazla yarışma ve daha uygun fiyatlı olması nedeniyle quadrocopter e yönlendim,şartlar uygun olursa ben katılmayı düşünürüm yarışmaya fakat manevralarda zormuş :)

şartlar uygun olursa ben katılmayı düşünürüm yarışmaya fakat manevralarda zormuş
Çok güzel olur Cem. Senin gibi eski ve akitf uçan bir helicini bizce de kesinlike bu yarışmanın bir parçası olması lazım :thumbup:

Bu arada tüm hareketler zor değil ya Cem :D Sadece 8 hareketi seçip onunla tüm raundlarda uçmak mümkün ;)

Çok güzel olur Cem. Senin gibi eski ve akitf uçan bir helicini bizce de kesinlike bu yarışmanın bir parçası olması lazım :thumbup:

Bu arada tüm hareketler zor değil ya Cem :D Sadece 8 hareketi seçip onunla tüm raundlarda uçmak mümkün ;)
Evet arada helikopterin aksiyonunu özlediğim oluyor şuan kenarda yatan goblin 420 var taranis yüzünden uçuramadık ama hazır edip sahalara dönücem,kolay hareketlerde var çok zorlarda ben kolaylardan seçerim bir iki tane :D

Türkiye geneli bile değil dünya genelinde uğraş gösterdiğimiz helikopter branşı eski günlerdeki gibi popüler değil malesef. Branş üzerinde olan ilgi ve dolayısıyla firmaları sponsorluklar ve yatırımlar için teşvik eden para sirkülasyonu daha önce pek çok kez tartıştığımız sebeplerle multi-kopterlere kaymış durumda. Dünya genelinde ortaya çıkan " #KeepRCHelisAlive " akımı durumun global ölçekte olduğunu gösteren en iyi gösterge bence.

Herşeye rağmen helikopter branşının hobide hacmi küçülse bile her zaman ana branşlardan biri olarak kalacağına eminim. Belli ki Tezcan Bey'de bizler gibi bu branşa tutkun bir modelci. Büyük bir özveriyle federasyon tarafında elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor, teşekkür ediyoruz. :bravo::bravo::bravo:

Dünyanın öbür ucundaki bir çağrıya bile kulak veriyorken kendi ülkemizin federasyonuna ilgisiz kalmak elbette olmaz. Hiçbirşey yapamasak bile aile olarak o gün orada destek vermek için bulunmamız gerekir diye düşünüyorum. :RCKolik:

Üstelik mükemmel bir ödül de var sonunda. :hoppa: Yurtdışına gitmek, videolarını izlediğimiz pilotları canlı canlı izlemek harika bir deneyim olamaz mı :yuppi:

Belki bir disiplinle uçmaya çalışmak başlangıçta bize biraz zor gelecektir ama ben genç ve vakit ayırabilecek olsam sim çalışmaya şimdiden başlamıştım bile. ;)

Son düzenleme:
Dünya genelinde ortaya çıkan " #KeepRCHelisAlive " akımı durumun global ölçekte olduğunu gösteren en iyi gösterge bence.
Dünyanın öbür ucundaki bir çağrıya bile kulak veriyorken kendi ülkemizin federasyonuna ilgisiz kalmak elbette olmaz. Hiçbirşey yapamasak bile aile olarak o gün orada destek vermek için bulunmamız gerekir diye düşünüyorum.
Şahane bir durum tespiti Türker'im :bravo:%p

Arkadaşlar selamlar tekrar,

Uzun zamandır yazılanları takip etmekle beraber yazı yazma şansım olmadı. Biliyorsunuz bu ay yapılması planlanan F3N yarışması değişik sebeplerle 13-14 Ekim 2018 tarihine alındı.

Bu değişiklik arkadaşlarımızın daha fazla antrenman şansı elde edebilmesi ve Gençlik Spor Müdürlüklerinden Sporcu Lisansı çıkarmaları için zaman tanımak adına çok işimize yarayacak.

Yarışma ile ilgili detayları zaten diğer başlıklardan inceleyebilirsiniz.

Sporcu lisansı ile ilgili bilgi vermek istiyorum.

Bildiğiniz üzere bu yarışma bir THSF (Türkiye Hava Sporları Federasyonu) yarışması ve yarışma sonucunda arkadaşları önümüzdeki yıl yurt dışına gönderme planımız var. Bu sebepler her spor dalında olduğu gibi THSF yarışmalarında da yarışmaya katılım için Sporcu Lisansı zorunlu.
Bu sporcu lisansını almak için aile hekiminizden alacağınız basit bir sağlık raporu ile Gençlik Spor il veya İlçe Müdürlüklerine (Sicil Lisans Bürosu listesine yaşadığınız ilin Gençlik Spor il Müdürlüklerinin Websitesinden ulaşabilirsiniz) gitmeniz gerekiyor.
Buraya elinizdeki sağlık raporu ve 2 adet vesikalık fotoğraf verdiğinizde 5dk içinde ücretsiz olarak Gençlik Spor Bakanlığı THSF Hava Modelciliği linsansınızı alabiliyorsunuz.

Sağlık raporu almaya gittiğinizde doktor Hava Sporları Federasyonu adını duyduğunda sizi heyete yönlendirmeye kalkabilir. Siz doktorunuza THSF'nin Hava Modelciliği branşı için rapor almak istediğinizi, kendinizin uçmadığını ve kumandalı model kullandığınızı söyleyin. Bizlerin, yani Hava Modelcili lisansı isteyenlerin diğer branşlar gibi heyet raporuna ihtiyacı bulunmuyor.

Lisans için gerekli belgeler genel olarak şunlardır. Örn. İstanbul

( Bu linkte yazılı olan her şeyi talep etmiyorlar)
Genel olarak 2 fotoğraf ve Durum Bildirir Tek Hekim Sağlık Raporu ile problemsiz alabiliyorsunuz.

Herhangi bir problemde bana ulaşırsanız yardımcı olmaya alışırım.

Kolay gelsin,
Tezcan Delibay

Moderatör tarafında düzenlendi:
Tarih değişimi ve özellikle yarışmaya katılım için gerekli "Gençlik Spor Müdürlüklerinden Sporcu Lisansı" alımı ile ilgili bilgilendirme için teşekkür ederiz Tezcan Bey.

Ben de bu bilgiler ışığında "Katılımcı Listesi" konumuzu hemen güncelleyeyim.

Bu arada Tezcan bey'den öğrendiğim şu bilgiyi de burada paylaşmış olayım

1. Gün yani 13.Ekim Cumartesi günü sahada "Hakem Bilgilendirme Semineri" olacak. Isteyen arkadaşlar buna iştirak edebilir. Ayrıca tüm gün boyu antreman ve uçuşlar yapılabilecek.

2.Gün yani 14 Ekim Pazar günü Resmi yarışmanın yapılacağı gün.

Federasyonun 13-14 Ekim 2018'de İstanbul Hezarfen Havaalanı'nda gerçekleştireceği bu şampiyonada da seçilecek olan milli takım, seneye yurt dışında ülkemizi temsil edecek.

Bu konuda güzel haberler bekliyoruz. Sitelerinde geçen yıla dair bilgi var ama bu yılın programını göremedim.