TT Raptor E550 FBL Süper Combo RC Heli hk

Kadir Kocaman

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Selamlar arkadaşlar,, bu aralar 500-550 size modellere takmış bulunmaktayım bir tanesini alma niyetim var,, promodel de raptor 550 e dikkat ettim tasarım ve dizayn güzel gözüküyor, castle talon 90A ESC ile geliyor, 1150 KV RIPPER motoru ve ace servoları,ace flybarless ünite de dahil.. fiyat uygun gibi geldi, tower da 650 dolar fiyatı var promodel de 1.595 TL ,,, sormak istediğim esc konusunda bir sorunum yok ama diğer elektronikleri hakkında ve kit hakkında bilgi sahibi olan varmı? yorumlarınız neler?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

TT Raptor E550 FBL RC Heli hk

Bu arada gyro çok karizmatik :) zyx bile kuyruğu nasıl tutuyordu..

Düzenleme için teşekkür ederim....

Thunder tiger eski ve köklü bir model. Yedek parça olarak yurtdışı bağımlı olmayan tek model diyebiliriz. Fiyatlarıda piyasanın en uygunu. Ancak ben pek haz etmiyorum modelden , dizayn olarak çok eski bir dizayn , görüntü olarak da çekici gelmiyor.
Diğer bir konuda dediğim gibi bu iş hobi işi , keyif işi sonuçta herkesin beğendiği beğenmediği olabilir. Problemsiz uçacağını düşünüyorum. Byedz nickli Ediz kardeşimiz aynı markadan daha yeni bir versiyonunu kullanıyor. Konuyu okursa daha net bilgi verebilir.

İlker Sönmez' Alıntı:
Thunder tiger eski ve köklü bir model. Yedek parça olarak yurtdışı bağımlı olmayan tek model diyebiliriz. Fiyatlarıda piyasanın en uygunu. Ancak ben pek haz etmiyorum modelden , dizayn olarak çok eski bir dizayn , görüntü olarak da çekici gelmiyor.
Diğer bir konuda dediğim gibi bu iş hobi işi , keyif işi sonuçta herkesin beğendiği beğenmediği olabilir. Problemsiz uçacağını düşünüyorum. Byedz nickli Ediz kardeşimiz aynı markadan daha yeni bir versiyonunu kullanıyor. Konuyu okursa daha net bilgi verebilir.

İlker Hocam,
kuyruk pal tutucuları plastik olmasından başka hoşuma gitmeyen tarafı pek olmadı gibi ,canopy v.s. görsellik açısından değiştirilebilir , kayış aktarmalı bir model zaten kayışlıyı nedense daha çok seviyorum. Beni endişelendiren gyro,servoları ve motoru nasıldır ? Gyro dokumantik ekranlı baya güzel birşey, helifreak de üstün körü baktım ama herkes memnun gibi.... Siz üstadların yorumlarına göre alıp almama kararı vericem.. En güzel yanıda 2 günde kargonun gelmesi :)

Motor için şöyle bir bilgi buldum

This is the Ace RC Ripper 44/11-30H 1150kV Outrunner Brushless Heli Motor.
FEATURES
For 500-600 class helicopters
Handles 5-6S LiPo batteries
Dual ball bearing supported shaft
Advanced 0.2mm laminations and internal cooling fan
High current capacity for longer run time
INCLUDES
Ace RC Ripper 44/11-30H 1150kV Motor with Wire Leads, three Male and
three Female Bullet Connectors, six 3mm Mounting Screws and
and Instructions
SPECIFICATIONS
Voltage Range: 5-6S LiPo
RPM per Volt: 1150
Max Efficiency Current: 4-55A
Current Capacity: 60A/60s
Internal Resistance: 13.5 miliohms
Weight: 10.8oz (305g)
Can Diameter: 1.73" (44mm)
Can Length: 2.17" (55mm)
Shaft Diameter: 0.2" (5mm)
Shaft Length: 0.96" (24.5mm)
Pole Count: 8

60 amper çekiyor diyor , buradan yola çıkarak 6S'de maksimum voltaj 25.2 olduğundan , watt =amper x volt , 60x25.2 = 1512 watt ham güç demektir . Genelde motor verimliliği en iyi motorlarda %90 civarıdır . 1512x0.9 = 1360 watt civarı bir güç alabiliriz en iyi şartlarda.
Trex 500 için bile 1600 watt güç tavsiye ediyoruz . 550 serisi modeller için bence ortalama 2000 watt ve üzeri motorlar gereklidir. Yani bu helikopter bu motorla uçar sağa sola gider gelir , başka pek birşey yapamaz.

Uygun bir motor aldığımızda da bu sefer talon 90 esc küçük kalacaktır , yani hem esc hemde motor değişmesi gerekecektir.
Elektronikli model alınacaksa Gaui X5 yada Align comboları en mantıklı seçim gibi duruyor.

Ynt: TT Raptor E550 FBL RC Heli hk

valla tasarim falan eski ama nedense bu modeli seviyorum :) kullanilan kafa zaten x50 de.kullanilan son tasarim , kayis sistemi raptorun cok saglam bende cok seviyorum ve HK nin TZ v2 modelini 2 yil kullandim degisik 3 4 kitinide hicbirinde kayis sorunu yasamadim , keza raptor 50 nitroda kullandim onlardada sorun yasamadim :)

kuyruk oal tutucularinin plastik olmasi metalden daha iyi aslinda :) ama sorun etmeyin align pal tutucularda oluyor raptora :)

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

İlker Sönmez' Alıntı:
60 amper çekiyor diyor , buradan yola çıkarak 6S'de maksimum voltaj 25.2 olduğundan , watt =amper x volt , 60x25.2 = 1512 watt ham güç demektir . Genelde motor verimliliği en iyi motorlarda %90 civarıdır . 1512x0.9 = 1360 watt civarı bir güç alabiliriz en iyi şartlarda.
Trex 500 için bile 1600 watt güç tavsiye ediyoruz . 550 serisi modeller için bence ortalama 2000 watt ve üzeri motorlar gereklidir. Yani bu helikopter bu motorla uçar sağa sola gider gelir , başka pek birşey yapamaz.

Uygun bir motor aldığımızda da bu sefer talon 90 esc küçük kalacaktır , yani hem esc hemde motor değişmesi gerekecektir.
Elektronikli model alınacaksa Gaui X5 yada Align comboları en mantıklı seçim gibi duruyor.

Cevabınız için teşekkürler, sizin yazdıklarınızı görmeden önce promodeli aramıştım,, onlarda bir trex kadar atik olmadığını ama trexden çok daha kaliteli olduğunu söylediler,, trex 500 grubuna bakıcam sanırım...

kadir kocaman' Alıntı:
İlker Hocam,
kuyruk pal tutucuları plastik olmasından başka hoşuma gitmeyen tarafı pek olmadı gibi ,canopy v.s. görsellik açısından değiştirilebilir , kayış aktarmalı bir model zaten kayışlıyı nedense daha çok seviyorum. ......
Kadir Bey,

Gerçi bahsedilmiş ama pal tutucuların plastik olması gerçekte bir dezavantaj değil, avantaj. Hatta keşke ana pal tutucuları da plastik olsa ;)

Insan psikolojik olarak metale daha fazla güveniyor ya da görünüş olarak daha çok beğeniyor ama inanın plastik olması hem kullanım hem de kırım açısından çok daha iyi. Peki bu düşünce sadece bize mi ait derseniz, cevabım hayır :laugh:

Mesela Tareq ilk Türkiye'ye geldiğinde plastik aksamı daha çok tercih ettiğini ama artık ne yazık ki tüm kitlerin metal olduğunu paylaşmıştı bizlerle. Ekte bu bilgyi paylaşmıştık zamanında.

Sonun harici Yozgat2ta Alvin çok sevdiği Gaui X3 modeli tamamen plastik versiyondu. Sorduğumuzda kesinlikle plastik versiyonu tercih etmemizi özellikle vurgulamış idi.

Diğer taraftan kitin elektronik hakkında zaten Ilker hocam gerekli bilgiyi vermiş. Siz de benzer şekilde teyid etmişsiniz. Keşke üzerindeki motor ve ESC daha güçlü olsaydı da, tercih edilebilir bir kit olsaydı :embarras:

aynen Mehmet Abi motor ve esc daha yüksek olsaydı tadından yenmezdi, plastik göze hitap etmiyor ama dediğiniz gibi hem cebe hemde sinire hitap ediyor

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Kaliteil full plastik kit isteyenlere mikado diyecem. Ana pal tutucular ve gövde komple plastiktir. Ama tabi leğen plastiği değil :)

550 boyutu 500SE , bende vardı çok şahane bir makinadır. Kayış aktarmalı. Palsiz kiti 500 dolar civarıdır. Ancak parçaları aligndan pahalıdır , Türkiyede satan yok.

İlker Sönmez' Alıntı:
Kaliteil full plastik kit isteyenlere mikado diyecem. Ana pal tutucular ve gövde komple plastiktir. Ama tabi leğen plastiği değil :)

550 boyutu 500SE , bende vardı çok şahane bir makinadır. Kayış aktarmalı. Palsiz kiti 500 dolar civarıdır. Ancak parçaları aligndan pahalıdır , Türkiyede satan yok.
Ilker hocam bu tür paylaşımlarda bulunmasak mı acaba :laugh: Durduk yere kendimizi masrafa sokup duruyoruz :lol: :lollol: Allahtan 500 sınıfı değilmiş. Yoksa elimdeki TREX 500 elektroniğini buna taşıma riskim vardı, şükür kurtardım :lollol:

470 pal çevireni Logo 400 SE

Plastik olmayanı küçük xxtreme , Logo 480 xxtreme , gene 470 pal çeviriyor...

İlker Sönmez' Alıntı:
470 pal çevireni Logo 400 SE
...................
Plastik olmayanı küçük xxtreme , Logo 480 xxtreme , gene 470 pal çeviriyor...
Ilker hocam rica etem, bu tur paylasimlarda bulunmasak :lol: :lollol:

Bunlar biraz fantazi makinalar zaten. 450 - 500 sınıfını başlangıçta kullandığımız düşünülürse bunlar başlangıç için çok pahalı. Bu kadar para verilecekse zaten standart boy servo kullanan 550 sınıfı makinalar alınır.