TUBİTAK UAV Yarışması Hk.

Merhaba modelci abilerim iyisinizdir inşallah çok uzun zamandır foruma girmiyordum en son foruma girdiğimde v911 ile uçuyordum :) foruma girmeyeli modelcilik hayatımda çok şey değişti v922ler kırdım dji phantom 2-3 ile drone mantığını çok iyi kavradım simülasyonlarda pilotajımı geliştirdim modelcilikle ilgili çevrem oluştu kısacası hamdım yandım yani :D şu an rc uçaklara sardım okul olarak tubitakın düzenlemiş olduğu liseler/üniversiteler arası insansız hava aracı yarışmasına ve bursa bilim merkezinin düzenlemiş olduğu liseler arası tasarla yap uçur yarışmasına sabit kanatlılar kategorisinde başvurdum iki yarışmadada başvurularım kabul edildi bende işe bir yerden girmeyi planlıyorum bu konuda da sizlere danışmayı uygun buldum.
Bütçem 5-8 bin tl şimdi bu bütçede yapacağımız uçak şu görevleri yapmalı

Görev 1:
Bu görevde İHAların uçuş ve manevra kabiliyetleri test edilecektir.
İHAlar 5 metre uzunluğundaki çubuklardan oluşan 4 kapının etrafında zikzak yapan parkurda
uçacaklardır. İHAların parkuru 3 defa turlamaları gerekir.

Görev 2:
İHAların ilkyardım veya yangınla mücadele ekipmanı gibi yükleri hedef noktalara çabuk ve başarılı bir
şekilde taşımadaki kabiliyetleri test edilecektir.
İHAlar 4 hedef noktasından oluşan bir parkurda uçacaklardır. Tüm yük uçuş öncesi yüklenecektir. Araç
her bir yükü hedef noktalara belirtilen sırada bırakacaktır.

Görevler bu şekilde daha detaylı bakmak isterseniz burada sayfa 6 da tablolarla anlatıyor sizden bu bütçeyle bu görevleri başarıyla tamamlayabilecek kabaca uçak öneriler istiyorum aklımda birkaç proje var yinede size danışayım istedim teşekkürler :saygilar:

edit: Yazmayı unutmuşum yükler 4 tane küp 100 er gr.
edit2:Fpv sistem olacak uçağı uçuş sırasında çıplak gözle göremeyeceğimiz bir odada uçuracaz.

uçaktan anlasam yardımcı olabilirdim ama,

henüz yarışma detaylarını bile tek dil ile yayımlayamayan bir kurum var karşınızda kolay gelsin. Eminim saçma sapan bir organizasyon olacaktır :laugh:

Ahmet Turan YENER' Alıntı:
...
edit: Yazmayı unutmuşum yükler 4 tane küp 100 er gr.
edit2:Fpv sistem olacak uçağı uçuş sırasında çıplak gözle göremeyeceğimiz bir odada uçuracaz.

Şartnamede uçağın bir odada uçurulması gerektiğine dair bir şey göremedim. Eğer öyle ise 400 gr yük taşıyabilecek bir uçağın bir odada FPV ile uçurulabileceğini sanmıyorum. 5 m uzunluğundaki çubukların etrafında zik zak yapacağından söz ediyor. Ancak aralarındaki mesafe ne olacak belli değil. Bu durumda 6 dakikada ne kadar mesafe katetmek gerektiği de belli değil. Bence 400 gr taşıyabilecek ve atabilecek, mümkün olabilecek bir model yap. Otopilot da yok. FPV ile ne kadar olabilir bir hayli çalışma gerektirir sanıyorum. Kolay gelsin!

Uçak açık alanda pilot odada olacak galiba.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

;)

Sümer Yamaner' Alıntı:
1- Yarışmaya ne kadar var?
2- Daha önce hiç full FPV uçtun mu (uçakla!!!)?

Eylülde yarışma daha önce fpv uçmadım.

bu yuk birakma isini drone tarzi bir sistemle daha hizli ve etkin bir bicimde cozebilirsiniz yangin demisken japonlarin amacini terse cevirip gunumuz teknolojiyle ucuz ve etkin bir cozum olabilir https://groups.google.com/forum/m/#!msg/merakediyorum/_7ljWAz-6a0/OYcslYaLIhkJ

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eylülde yarışma daha önce fpv uçmadım.

Sorma amacım şu. Uçağı normal uçurmak ile FPV uçurmak arasında büyük fark var. Çok deneyim gerektiriyor. Hele ki tanımlanan görevleri FPV ekran/gözlük ile başarmak için elinde şu an hazır birkaç (aynı uçaktan birkaç tane, olası kırım ve arızalara karşı) bulunması lazım ki Eylül'e kadar antrenman yapabilesin. Zaman çok kısıtlı... Haa biliyorum içinden "bu adam herkesi kendisi gibi yeteneksiz sanıyor, iki üç sortide alışırım ben" diyorsundur. :D :D :D Ben uyarmış olayım da bir an önce çalışmaya başla. Kolay gelsin.

Bu arada kavramsal tasarım raporunun teslim süresi yarın doluyor ??? konsept belirlemek için elinizi çabuk tutsanız iyi olur

Sümer Yamaner' Alıntı:
Sorma amacım şu. Uçağı normal uçurmak ile FPV uçurmak arasında büyük fark var. Çok deneyim gerektiriyor. Hele ki tanımlanan görevleri FPV ekran/gözlük ile başarmak için elinde şu an hazır birkaç (aynı uçaktan birkaç tane, olası kırım ve arızalara karşı) bulunması lazım ki Eylül'e kadar antrenman yapabilesin. Zaman çok kısıtlı... Haa biliyorum içinden "bu adam herkesi kendisi gibi yeteneksiz sanıyor, iki üç sortide alışırım ben" diyorsundur. :D :D :D Ben uyarmış olayım da bir an önce çalışmaya başla. Kolay gelsin.

Kırmak için 2 model yaptık zaten:)

Mehmet Ali AYKUT' Alıntı:
Bu arada kavramsal tasarım raporunun teslim süresi yarın doluyor ??? konsept belirlemek için elinizi çabuk tutsanız iyi olur

Rapor yollandı :)

Eger sakincasi yoksa ve yarisma kurallarina aykiri degilse, gonderdigin raporu bizimle de paylasabilir misin Ahmet. Merak ettim dogrusu ;)