Yeni bir Teknofest ve Tübitak dönemi başlıyor

Berk Eksin

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Teknofest yeni yarışmadaki kategorilerin kurallarını yayınlandı. Tübitak liseler ve üniversiteler arası iha yarışmalarında hala bir gelişme yok. Ama yarışmaya katılmak isteyenler şimdiden farklı Rc forumlarını istilaya başlamış:embarras: özellikle liseler arası iha yarışmasına bu sene talep daha çok olacak gibi gözüküyor. Fakat daha bu forumu keşfeden olmamış inşallah adminlerimiz bu senede başarılı bir mücadele vererek forumu çöplüğe dönüştürmelerini engelleyip aradan gerçektende modelciliğe meraklı olanlarını bu hobiye kazandıracaktır;D

Aslında lise ve üniversite öğretim üyelerinin İHA ekipmanları hakkında bilgisi olması gerekli. Belki TUSAŞ ve Aselsan gibi kurumlarda bu konuda kurslar verilebilir. Multikopter ve model uçak hakkındaki kursları da Türk Hava Kurumu verebilir. Öğrenci de bilgi konusunda öğretim üyelerine başvurur. Forumda mesajlarla pratik bilgisi olmayan öğrencilere uygulamalı bir konuda yardımcı olmak mümkün değil.

Aslında lise ve üniversite öğretim üyelerinin İHA ekipmanları hakkında bilgisi olması gerekli. Belki TUSAŞ ve Aselsan gibi kurumlarda bu konuda kurslar verilebilir. Multikopter ve model uçak hakkındaki kursları da Türk Hava Kurumu verebilir. Öğrenci de bilgi konusunda öğretim üyelerine başvurur. Forumda mesajlarla pratik bilgisi olmayan öğrencilere uygulamalı bir konuda yardımcı olmak mümkün değil.
Abi mesele kaynak eksikliği değil ki. Gençlerin derdi birşeyler öğrenmek olsa zaten burası dahil bir sürü Türkçe ve özellikle ingilizce kaynak var. Ama bizim paşalar istiyorlar ki hiç emek harcamadan birileri onlara istediği bilgiyi versin, sorularını yanıtlasın hatta icabında fikir versin. Onlar da gidip orada ödülleri toplayıp gelsin:lol:. Ciddi ciddi sürecin böyle işlemesi gerektiğine inanıyorlar. Tabiki içlerinde emek edip araştırıp bir şeyler öğrenip bunları pratiğe döküp yarışmalara katılanlar var onları tenzih ediyorum. Bu şekilde çalışan arkadaşlar üzerlerine alınmasın lütfen.:saygilar:

Tamam da Mustafa, pratik bilgiyi nasıl öğrenecekler. Yalnızca kitaplarla olmuyor. Deneyip çalıştırmak gerek. Üniversite tezim mikrodalga cihazlar idi. Kitap tercüme ettim, gelgelelim mikrodalga anten yapacağım, anten parçaları da vardı. Antenin parçaları ile başbaşa kaldım. Gelgelelim parçalar nasıl bağlanacak tam olarak bilemedim. Meğer birkaç parça da noksanmış. O parçaları yaptıracak bir yer de yoktu. Anteni yapamadan mezun oldum. Öğrenci zor durumda kaldığında o konuyu pratik olarak bilen birine soru sorup cevabını alabilmeli. Bazı üniversiteler uygulama bakımından biraz geride kalıyor. Tabii hiçbir hocama laf söylemiyorum, hepsi ellerinden geleni yaptılar.

Pratik konusunda maalesef yapacak bir şey yok dediğin doğru abi. Memleketteki üniversitelerin kalitesi zaten herkesin malumu. Birçok üniversitede akademisyenler daha kendi alanlarına hakim değilken bir de "iha" konusunda tecrübe kazanıp bunu öğrencilerine aktaracaklar... Sorun zaten biraz da bu niteliksiz nicelik. Aslında orada olmaması gereken üniversitelerin içinde yine aslında orada olmaması gereken hocalar ve öğrenciler toplanıp "iha" yapıyorlarmış gibi yapınca ortaya böyle saçma sapan bir durum çıkıyor.

Üniversitede lisans 1. sınıfa başlayan öğrencilerin -artık neredeyse %90 kadarı- " bak işte kaydımı yaptırdım, bana bol bol not ver; fazla da uzatma diplomamı da ver gideyim hoca!" diyor. Şaka yapmıyorum durum gerçekten böyle, bizzat şahidim:embarras:
Liselere ise zaten diyecek bir şey yok; zaten artık herhangi bir dersten başarısız olmak diye bir şey yok. Hatta dersten kalmak diye bir şey yok???:mad:
30 küsur milyon gencimizin hepsi, kendisinin hiçbir şey yapmadan çok para kazanacağını; her biri kısa zamanda "meşhur" olacağını... falan sanıyor. Aritmetik açıdan mümkün olmadığını fark etmeden hem de! Sanıyorlar çünkü sistem böyle, düzen böyle işliyor. Bilim ve sanat, emek ve birikim demektir. Bu sistemde emeğin kıymeti, anlamı yok:(
Hal böyleyken durumumuzu anlamak hiç de zor değil...
Neyse, söylendiği gibi; moderatörlerimizin mesaisi yakında başlıyor;D Kolay gelsin:saygilar:

Her sene yarışmada yapılan modelleri görüp bir hobici bundan çok daha iyisini çok çok daha ucuza getirir diyordum. Bu sene eğer öğretmenlerimi ikna edebilirsem ben de yarışmaya katılacağım. Yaklaşık 3 yıldır model uçak uçuruyorum, yani teknik konuda az çok yeterliyim (en azından çoğu yarışmacıya göre). Ayrıca eğer tasarım onaylanırsa inşaat için 6000tl destek veriliyormuş. Bu parayı duyunca çok şaşırmıştım millet o kadar parayı nereye harcamış diye. Birkaç modele bakınca anladım, herkes gidip 3000, 4000 liralik pıxhawk cube orange vs. almış ama yapmaları gereken çok basit bir uçuş, hatta istenirse manuel de yapılabiliyor. Herkes çok pahalı ve gereksiz komponentlere deli gibi para harcamış ama eminim ne işe yaradıklarını bile bilmiyorlar. Bu kadar parçalara ve teknik şeylere para ayırmak yerine düzgün uçan bir uçak yapıp pilotajlarını geliştirseler çok daha başarılı olacaklar. Ayrıca şimdiye kadar verilen görevi başarılı bir şekilde otonom yapan da görmedim çünkü otopilotlar düzgün ayarlanmamış veya uçak çok kötü uçtuğu için otopilot ayar tutmuyor. Umarım bu yanlışlardan ders çıkarıp doğrusunu yapabilirim, istenilen görevler ve kriterler çok basit, şuan önümdeki tek engel öğretmenlerimi ikna etmek.

Yarışmalar iyi oluyor. On kişiden biri başarılı olsa o bir kişi ileride ülkeye yararlı olur. Tabii başka konularda da projeler olmalı. Teknofest'i iyi bilmiyorum, belki diğer teknik konularda vardır. Zamanla öğretmenlerde deneyim sahibi olacaktır. Ülkeyi gençler kalkındıracak. Sana başarılar dilerim Kaan.

Her sene yarışmada yapılan modelleri görüp bir hobici bundan çok daha iyisini çok çok daha ucuza getirir diyordum. Bu sene eğer öğretmenlerimi ikna edebilirsem ben de yarışmaya katılacağım. Yaklaşık 3 yıldır model uçak uçuruyorum, yani teknik konuda az çok yeterliyim (en azından çoğu yarışmacıya göre). Ayrıca eğer tasarım onaylanırsa inşaat için 6000tl destek veriliyormuş. Bu parayı duyunca çok şaşırmıştım millet o kadar parayı nereye harcamış diye. Birkaç modele bakınca anladım, herkes gidip 3000, 4000 liralik pıxhawk cube orange vs. almış ama yapmaları gereken çok basit bir uçuş, hatta istenirse manuel de yapılabiliyor. Herkes çok pahalı ve gereksiz komponentlere deli gibi para harcamış ama eminim ne işe yaradıklarını bile bilmiyorlar. Bu kadar parçalara ve teknik şeylere para ayırmak yerine düzgün uçan bir uçak yapıp pilotajlarını geliştirseler çok daha başarılı olacaklar. Ayrıca şimdiye kadar verilen görevi başarılı bir şekilde otonom yapan da görmedim çünkü otopilotlar düzgün ayarlanmamış veya uçak çok kötü uçtuğu için otopilot ayar tutmuyor. Umarım bu yanlışlardan ders çıkarıp doğrusunu yapabilirim, istenilen görevler ve kriterler çok basit, şuan önümdeki tek engel öğretmenlerimi ikna etmek.
Umarım ikna olurlar. Yazdıklarından desteği hak eden bir genç kardeşimiz olduğun izlenimini edindim.

Hocam merhaba. Planladığınız uçağı yapabildiniz mi?