Türkiye de yapılmış olan en büyük RC

Celalettin Yazkan

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
İligimi çekti paylaşayım dedim.

Futaba 6 ile uçuruyor :thumbup:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Projelendirme, çizim ve imalat %100 yerliymiş. Bu durumda yapanların ellerine sağlık :bravo: :thumbup:

Evet büyükmüş ama bence Airbus varken pek adı anılmaz. :laugh:

Helal olsun. Bir iki derken daha kim bilir kaç cevher çıkacak Türkiye'den.

Bu örneklerin çoğalması bizleri çok sevindiriyor.

Şunu da bir dip not olarak eklemek istiyorum;
Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatları doğrultusunda Ankara'da 1950 yılında Ankara Rüzgar Tüneli (ART) kurulmuştur. O tarihlerde dünyada gelişmiş ülkeler dahil rüzgar tüneli sahibi ülkelerden biri olduğumuz, ancak ne yazık ki restore edildiği 1999 yılına kadar kullanılamadığı bilgisini de vermek durumundayım.

Var olan bilgimizi, tecrübemizi, cevherimizi ve heyecanımızı kullanabildiğimiz gün kimse bizi tutamayacaktır.

Bir kez daha bunu yapanların bunu bize duyuranların ellerine emeklerine sağlık diyorum.

Ali bey daha önce de paylaşmıştık Türkiye de cevher az çıkar ama onları yemek için bekleyen çakalların sayısı her zaman fazladır maalesef.

Uçak için emeği geçen herkese tebrikler :bravo:
Bu büyük uçakta da futaba kullanılmış bunda da futaba.

Futaba da var bir şeyler :lollol:

Edit:
Lİnkteki boingi havada tamamen olmasada kontrol ettiler en büyük rc uçak bu mudur? :lol:

Belli bir yaşın üzerindeki modelciler genelde futaba kullanıyor :laugh:

Tebrik ediyorum, hakkaten kocaman. Kuyrukta rudder kısmını göremedim çekimlerde, abi kuyrukta iki tane servo kullandık diyor, yükseliş dümeninde de bi tane diyor, demek ki hakkaten rudder yapmışlar.. Ancak kumandanın kareye girdiği kısa bir an throttle stiğinin sona dayanıp, sol başparmağın kumandayı tutmak için kullanıldığını (klasik tutuş :D ) gördüm. Kullanılmayacaksa neden yapılmış ki o rudder?? Neyse ben anlamam uçak işinden, haddimi bilip susayım :D

Dip not olarak, ben de olsam 130X'i üreten firmanın ürettiği kumandaya emanet etmem böyle bir uçağı :lollol: Şaka şaka :lol:

Bu boyutta bir uçak için aileron servosunun tek olması ilginç değil mi sizce de ? Amcalar malzemeden çalmış biraz :lol: :lollol:

Kağan Kazancı' Alıntı:
Bu boyutta bir uçak için aileron servosunun tek olması ilginç değil mi sizce de ? Amcalar malzemeden çalmış biraz :lol: :lollol:

40 kg lık servo diyor adam demek ki hesaplamalarda bu miktar yeterli görülmüş.Ama bence de 2 servo olsa iyi olurdu bu boyuttaki bir uçakta iyi kuvvet biner çünkü.

Celalettin Yazkan' Alıntı:
40 kg lık servo diyor adam demek ki hesaplamalarda bu miktar yeterli görülmüş.Ama bence de 2 servo olsa iyi olurdu bu boyuttaki bir uçakta iyi kuvvet biner çünkü.
Abi sadece servo gücü de değil ki olay, o kadar uzun kontrol yüzeyinde tek noktadan kuvvet uygulamak çok mantıklı değil, kanatta servoyu tutan noktaların çevresinde de sıkıntı olabilir :)

Neyse hesaplamışlardır umarım diyip geçelim :)

Emre Kaman' Alıntı:
...Ancak kumandanın kareye girdiği kısa bir an throttle stiğinin sona dayanıp, sol başparmağın kumandayı tutmak için kullanıldığını (klasik tutuş :D ) gördüm. Kullanılmayacaksa neden yapılmış ki o rudder??
Bence Sümer abinin korkusundan rudder koymuşlardır Emre, yoksa son derece gereksiz birşey uçak için. :lollol: :lol: :lol:

Hatta gaz stickini de kademeli yapmak manasız birşey, On-Off switch yeterli. Yalnız zannetmeki sol el boş duruyor, ufka doğru bakarken güneş siperliği olarak kullanıyorlar nerden baksan 5 kanal değerinde. :lollol: :lol: :lol:

Espriler bomba gibi , gülmekten öldüm yorumlarınıza , öte yandan böyle projelere girişip , başarabilen kimseleri ayakta alkışlarım sadece.Eleştiri doğal olarak olacaktır , da biraz masraflı bir iş olmuş.En azından bunu uçurmayı geç , saklamak için bile bir hangarınız olması lazım mesela. :D

Güzel bir proje, inşallah devamı gelir. Böyle bir modeli eve getirsem hanım beni de modeli kapıya koyar :lollol: