Turnigy 9XR - ER9X Yazılımı ile CCPM Heli Konfigurasyon / Ayarı Nasıl Yapılır ?

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Bu yazımızda daha önce sizlere söz verdiğimi üzere, Turnigy 9XR kumandasının standard yazılımı / Menüleri ile nasıl CCPM Heli konfigurasyon / ayarının yapıldığını aktarmaya çalışacağız.

Hatırlayacağınız üzere Turnigy 9XR üzerinde gelen yazılım Hobbyking firmasına ait değil. Yıllardır kullanılan ve "Açık kaynak kodlu" ER9X yazılımının küçük bir iki alt menüsünün değiştirilmiş hali. Bu nedenle ayar konusunda takıldığınızda google aratma yaparken "Turnigy 9XR" yerine "ER9X" yazmanız yerinde olacaktır. ;)

Şahsen bu kumandayı alalı epey bir süre oldu. Fakat daha önce de ifade ettiğim üzere kumandanın menüleri ya da daha doğrusu "ER9X" yazılımı bana oldukça karışık geldi. Özellikle Heli ayarlama kısmı tam bir mühendislik bilgisi gerektiriyor diyebilirim :laugh:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Gerçi bu kısmı daha sonra kumanda inceleme yazımızda (EKSI) bir konu olarak özellikle vurgulamaya çalıştık.

Neyse lafı fazla uzattım gelelim konumuza :D Ben bu kumandayı heli uçurmaktan daha çok, ikinci bir kumanda olarak aldım (DMS2 ve Modul desteği nedeniyle). Bu nedenle de ER9X kullanarak nasıl heli ayarlanır kısmına çok kabaca baktım, fazla detaylı inceleme ve düşünmeye vakit harcamadım.

Hatta ilerleyen zamanlarda paylaşacağım üzere "Turnigy 9XR" yazılımını "Turnigy 9X" olarak downgrade ettim ki standard alıştığımız menülere kavuşmak için. Fakat bu işlem sonrası arka ışık, alarm buzzer set değeri değiştirme... gibi pek de önemli olmayan bazı özellikleri kaybettim.

Bu nedenle Turnigy 9XR alıp üzerindeki "ER9X" yazılımı ile heli uçurmak isteyenler olabilir. Bu nedenle her ne kadar kendimiz yapmamış olsakta, kaynak olarak beğendiğim şu videoyu sizlerle paylaşmak istedik.

Bu videoda belirtilen PC yazılımını kullanmak için Turnigy 9XR üzerindeki ER9X yazılımı Güncelleyip / Upgrade etmeniz gerekiyor.

Upgrade nasıl yapılır kısmı için :

Upgrade yapmak istemeyenler video izleyerek kumanda menüsünde kendileri birebir ayarlama yapabilirler ;)

NOT: Ne zamandır aklımda olan bu konuyu paylaşmamda vesile olan Celaletin abimize burdan bir kere daha teşekkür ederim

Turnigy 9XR - ER9X Yazılımı ile CCPM Heli Konfigurasyon / Ayar Videosu :

[smg id=1792 type=av]

Mehmet abi yine çok önemli bir paylaşım. :bravo:
Eminim özellikle Turnigy kumanda ile heli uçuracak modelci arkadaşlarımızın çok işine yarayacaktır, eline sağlık. :thumbup:

abi helal olsun ne diyim senin şu Turnigy kumandalara harcadığın emeğe hastayım :D

Mesut AKIN' Alıntı:
abi helal olsun ne diyim senin şu Turnigy kumandalara harcadığın emeğe hastayım :D
Sağolasın üstad, ne yapalım birilerin bu açığı kapatması gerekir değil mi :lol: :lollol:

Mehmet abi ellerin dert görmesin, bana göre şu anda dünya üzerindeki en iyi kumanda olan (çünkü bende var ^_^) Turnigy 9xR için yaptığın incelemelerden ve paylaşımlardan dolayı teşekkür ederim.
Sen bakma Mesut reise :)
Modülüme sahip olunca birebir yapacağım işlemlerden sadece biride bu :)