UBEC Nedir ? Nerelerde Kullanılır ?

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
UBEC Nedir ? BEC ile arasında ne Fark vardır ?
UBEC: Ultimate Battery eliminating circuit
BEC: Battery eliminating circuit

UBEC ve BEC uzaktan kumandalı modellerdeki elektronik cihazların (Servo,Alıcı,Gyro,Governor vs..) ihtiyacı olan gerilim ve akımı sağlar.

UBEC bir anahtarlı düzenleyicidir. ( jumper ile istediğiniz voltaj aralığı seçilebilir)

BEC doğrusal düzenleyici ( jumper olmadığı için istediğiniz voltaj aralığını seçemezsiniz )

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu yüzden BEC'ler doğrusal (linear) çalışır iken UBEC'ler anahtarlı olarak istediğiniz voltaj aralığında görev yapar. Bu çalışma farklılığından dolayı UBEC, BEC’e göre daha verimli çalışmaktadır.

Bu durum UBEC’in BEC’ e göre pilden ihtiyacı olan gücü çekmesi anlamına gelir.

BEC'ler girişdeki voltajı çıkışta istenen voltaja çevirmek için aradaki farkı ısıya çevirir.Çok güç ihtiyacı olduğu durumlarda ise bu sebepten çok ısınır.Bu nedenle genelde soğutucu ile birlikte kullanılır,ve bu ağırlığa neden olur.

Bu durumu anlayabilmek için bir örnek ile farkı inceleyelim.

a- 11.1 Voltluk bir pilimiz olduğunu ve elektronik parçalarımız için 5V, 1A e ihtiyacımız olduğunu döşenelim. Bu durumda BEC çıkışta ihtiyaç olan 5volt x 1Amper = 5 Watt güç için pilden 1A x 11.1V = 11.1 W güç çeker. Aradaki 11.1 – 5 = 6.1 W güç ısıya dönüştürülür.

b- Aynı durum UBEC için şöyledir.
Çıkışta ihtiyaç olan güç 5volt x 1Amper = 5Watt güç için pilden 0,46 A x 11.1V= 5.106W akım çeker. Bu durumda pilden 0,46A x 11.1V = 5.106W güç çekilmektedir.
Bu nedenle akımın çok ihtiyaç olduğu elektronik ekipmanlarda

BEC yerine UBEC Kullanmanız hem pilinizi hemde UBEC'inizin ömrünü koruyacaktır.

UBEC Ne Zaman Kullanmalıyım ?
1- Kullandığımız ESC de BEC devre yok ise (Opti-ESC ise)

2- Elektronik bir cihazı (mesela aydınlatma) extra bir pil ile beslemek istiyor isek, cihazın beslemesinin sabit olmasını sağlamak amacı ile UBEC kullanılmalı.

3- Yüksek akım çekilen uygulamalarda (büyük modellerde) MUTLAKA UBEC kullanılmalıdır.Çogu ESC ve içinde bulunan BEC devresi max 2 A kadar besleme yapabilmektedir. Aldı ki bu 2 A değeri gerçek bir değer değildir. Bu durumda enerji tüketimi fazla olan büyük modellerde kesinlikle ESC içindeki BEC güvenilmemeli ve extra UBEC kullanılmadır.

Şayet kullandığımız ESC BEC'li ise bu durumda UBEC kullanılmadan once BEC devresinin IPTAL edilmesi gerekmektedir.

BEC devresini iptal etmek için ESC'nin alıcıya giden sinyal kablosunda KIRMIZI teli kesmeniz yeterli olacaktır. Daha fazla detay için konusuna bakabilirsiniz.

TURNIGY 3A UBEC Kullanım Örnek Videosu
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu konunun en efsane videosu şuydu sanırım; (Rasim'e teşekkürler)

Ynt: UBEC Nedir ? Nerelerde Kullanılır ?

Mehmet, çok güzel bir anlatım olmuş, eline sağlık. Verdiğin örnek, elektronik konusunda fazla bilgim olmadığı için, BEC ve UBEC arasındaki temel farkı anlamak açısından çok faydalı oldu, teşekkürler.

Ynt: UBEC Nedir ? Nerelerde Kullanılır ?

Bu bilgi çok işime yaradı teşekkürler Mehmet bey

Tanım ve kısaltmalarla ilgini bir standart olmadığını vurgulamak isterim.
BEC demek (B)attery (E)liminator (C)ircuit yani ek pil kullanımı gereksinimini önleyen devre anlamına gelmektedir. Daha basit anlatımla uçağın motorunu süren nispeten yüksek gerilimi alıcı ve servolara uygun 5 ya da 6 V düzeyine indiren devrelerdir. Elektronik tekniği açısından bu Mehmet Bey'in anlattığı iki şekilde yapılır. Birisi klasik lineer regülatör diğeri ise güncel diyebileceğimiz anahtarlamalı (swithcmode) devreler.
Şimdi olay şu...
Biliyorsunuz çok eskiden elektrikli uçak pek yoktu. Ancak fırçasız motorlar, Lityum bazlı piller ve ESC'lerin ucuza mal edilip üretilmesi ile uçaklarımız ya da helikopterlerimiz elektrikliye dönüştüler. Bunlar olmadan önce klasik bir patlarlı uçakta alıcı için bir NiCd ya da NiMh pil kullanılırdı. LiPo pilin gerilimini alıcı ve servolara uyarlayan bu devrelerin ilk temsilcilerinden birisi Ultimate BEC adı ile piyasaya verildi. UBEC kısaltmasının nereden kaldığını farkettiniz mi?! :) Gilette / jilet olayı gibi.
SBEC ise biraz daha karışık. Yine ticari bir isim olan Smart BEC'in kısa yazılımı olma ihtimali yüksek. Ama Switching BEC anlamı da taşıyabiliyor.
Yani demek istriyorum ki bir devrenin UBEC olarak tanımlanması onun switchmode olduğunu göstermeyeceği gibi BEC olarak tanımlanması da lineer olduğunu göstermiyor. Üreticiler arasında bu konuda bir konsensus yok. O nedenle satın alırken ya da sipariş verirken spec'lerini iyice okuyup hangi tip olduğunu anlamakta yarar var.

• Beğen
Tepkiler: Kemal-Lütfi UZER

Sümer Yamaner' Alıntı:
Tanım ve kısaltmalarla ilgini bir standart olmadığını vurgulamak isterim.
.....................
Sümer abi değerli ilavelerin için teşekkürler :thumbup: Zamanında bu konuyu hazırlarken 1-2 yurtdışı kaynağını referans almıştım ama anladım kadarı ile bazı işleri onlar da atlamışlar. Böylece eksik kısmımız da tamamlanmış olduk %p

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Sümer abi değerli ilavelerin için teşekkürler :thumbup: Zamanında bu konuyu hazırlarken 1-2 yurtdışı kaynağını referans almıştım ama anladım kadarı ile bazı işleri onlar da atlamışlar. Böylece eksik kısmımız da tamamlanmış olduk %p

Açıkçası bizlerin bir eksiği yok bu konuda. Endüstri eksik kısmını tamamlayıp adam gibi bir terminoloji oturtsa iş bitecek ama... :)

Çok güzel paylaşım olmuş..Emeğinize sağlık

Merhaba,
fırcasız motor çalışmaz oldu. önceleri çalışıyordu şimdi ise motorda dıt dııt ses geliyor ama atağa kalkamıyor. ne denediysek olmadı. Böyle bir sorunla karşılaşan var mı ?
Ne yapmak lazım bu konuda bilgisi olan varsa yardım ederse sevinirim.

Motor: Turning L2210
ESC: hobbyKing UBEC 30 A lik Esc

Recep Çağıran' Alıntı:
Merhaba,
fırcasız motor çalışmaz oldu. önceleri çalışıyordu şimdi ise motorda dıt dııt ses geliyor ama atağa kalkamıyor. ne denediysek olmadı. Böyle bir sorunla karşılaşan var mı ?
Ne yapmak lazım bu konuda bilgisi olan varsa yardım ederse
Recep bey bu soruyu daha once sordugunuz ve ben de size cevap vermistim. Isterseniz bir kere daha bakin lutfen.

Pekala;

Aşağıdaki linkteki ESC ile birlikte 5 Amperlik SBEC olduğunu söylüyor. UBEC ile BEC i anladım da SBEC ne oluyor. Üründe SBEC:5A (switched BEC) olarak açıklanıyor. switched: anahtarlanmalı demek, dolayısı ile bu UBEC mi olmuş oluyor.

Öyle denilebilir. Adının önemi yok. Sonuçta switchmode bir regülatör kullanılmış. Zaten 5 A lineer regülatör olsa kendi boyundan büyük bir soğutucu olması beklenirdi. :)

Sümer Yamaner' Alıntı:
Öyle denilebilir. Adının önemi yok. Sonuçta switchmode bir regülatör kullanılmış. Zaten 5 A lineer regülatör olsa kendi boyundan büyük bir soğutucu olması beklenirdi. :)

Sümer hocam, Teşekkürler

Elektrikli bir uçakta kullanacağımda, PNF paketinde gelecek.

5A SBEC alıcı, servo v.b. parçalara elektrik taşıyacak, dolayısı ile UBEC kategorisinde olduğundan aşırı ısınma problemi olmayacak değil mi?

Bu konunun en efsane videosu şuydu sanırım;