Uçuş kontrolcüleri hk.

Ahmet SAĞIR

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhaba Arkadaşlar

Quad'ıma otonom uçuş yaptırmak için şu aşağıda ki kontrolcülerden birini almayı planlıyorum. Bu kontrolcüler hakkında bilgisi veya fikri olan arkadaşlar değerlendirebilir mi?

Crius All In One PRO
MultiWii Pro /MTK GPS
MultiWii Pro 2.0 /MTK GPS

Uçuş kontrolcüleri hk.

Ahmet bey merhabalar,

Multiwii kontrolcüsü ve de yazılımı, çok stabil uçuşlara olanak verse de ayarlaması zor ve zaman alan bir karttır. Multiwii'nin yeni yazılımında GPS Waypoint desteği gelmiş olmasına rağmen, özellikle Türkçe kaynak ve destek bulmakta çok zorlanacağınızı düşünüyorum. Ek olarak MTK GPS'ler eskidir ve de pek verimli değillerdir. Ayrıca artık 8 bitlik eski kontrol kartlarının yerini artık 32 bitlik güncel kartlar alıyorken, 8 bitlik multiwii, yeterli olsa bile eski bir tasarım. Kısacası bence otonom uçuş için multiwii almayın. Hakkında daha fazla kaynak bulabileceğiniz APM, Naza M gibi kontrolcüleri kullanmanız daha faydalı olacaktır.

Uçuş kontrolcüleri hk.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Ahmet bey merhabalar,

Multiwii kontrolcüsü ve de yazılımı, çok stabil uçuşlara olanak verse de ayarlaması zor ve zaman alan bir karttır. Multiwii'nin yeni yazılımında GPS Waypoint desteği gelmiş olmasına rağmen, özellikle Türkçe kaynak ve destek bulmakta çok zorlanacağınızı düşünüyorum. Ek olarak MTK GPS'ler eskidir ve de pek verimli değillerdir. Ayrıca artık 8 bitlik eski kontrol kartlarının yerini artık 32 bitlik güncel kartlar alıyorken, 8 bitlik multiwii, yeterli olsa bile eski bir tasarım. Kısacası bence otonom uçuş için multiwii almayın. Hakkında daha fazla kaynak bulabileceğiniz APM, Naza M gibi kontrolcüleri kullanmanız daha faydalı olacaktır.

Açıklama için teşekkürler Zafer bey

Halihazırda Naza M v2 kullanmaktayım. Ancak otonom uçuşa uygun değil. Wookong, A2 gibi abileri de ciddi paralar istiyorlar. Bu kartları seçerken türkçe kaynak sıkıntısı olacağını biliyordum ki kartların araştırmasını yaparken bile rast gelmedim. Yabancı forumlardan yararlanmayı düşünüyordum. Teknoloji olarak eski olması geliştirilmeye engel bir durum diye düşünüyorum.

Bu durumda tek seçenek APM kalıyor geriye. APM ile ilgili de doğru seçim yapmak ve doğru modülleri almak gerek. Bu konuda nasıl yönlendirebilirsiniz.

Uçuş kontrolcüleri hk.

Ahmet bey, Naza M2'de Ground Station/waypoint desteği var diye biliyorum ama bu özelliği kullanabilmek için $200'lük Bluetooth Datalink'e sahip olmak gerekiyor.

Free Ground Station Support
16 point Ground Station is available free for both iPad and PC, without serial number verification. 2.4G Bluetooth Datalink required.
APM ile ilgili olarak da bayağı bir yol katetmiş aşağıdaki gibi bir konumuz var.

Bir çok farklı satıcı(aliexpress, ebay, hobbyking, banggood, rctimer v.b.), bir çok farklı APM türevini satıyor durumdalar ve bence en önemli olan, cihazda arıza çıksa bile bir şekilde arkasında durabilecek bir satıcıdan alışveriş yapmak. Bir aralar RCTimer'in APM klonları, en sorunsuz APM klonları olarak ünlüydü ama uzun süredir oradan alışveriş yapmadığımdan şu anki durumunu bilemiyorum. Banggood ise yavaş gönderim ve yavaş destek sürecine dayanabilirseniz, öyle ya da böyle sorun durumunda yardımcı oluyor. Mesela şu kit bence olur(6HGPS 433Mhz seçeneği) :

Uçuş kontrolcüleri hk.

Teşekkürler Zafer bey