v977 heli olduğu yerde dönüyor deli deli:)

cmtrd28

Yeni Uye
Eveet yeni bir sorunla karşı karşıyayım:) v977 için sipariş ettiğim metal parçalar dün elime ulaştı ve parçaları uzun zahmet sonucunda takmayı başardım.Ama artık heli uçmuyor:) olduğu yerde dönüyor.bir çok yazı okudum ,yazılan her şeyi denedim ama olmuyor.geriye anakart yada esc gibi elektronik sorunlar aklıma geliyor.çünkü metal parçaları takmaya çalışırken anakartı elimle zorlamış olabilrim diye düşünüyorum artık... bu durumda sorun sizce hangisinden kaynaklı olabilir?? durum şu;gazı veriyorum kuyruk motoru dönmeye başlıyor sonra gazı biraz arttırınca kuyruk motoru dönmeyi bırakıyor ve heli havalanacak güce geldiğinde kuyruk motoru dönmediği için heli olduğu yerde deli gibi dönmeye başlıyor. yardımlarını bekliyorum şimdiden teşekkürler...

Kuyruk pallerinin yönleri doğru mu acaba?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Doğru evet hatta farklı kuyruk palleriyle de denedim.kabloları da doğru bağlı..yani görünürde hiçbir şey yok..zaten düne kadar sıkıntı yoktu,metal upgrade i yaptıktan sonra oldu. kuyruk motorunu yeniden söküp takmam gerekmişti upgrade i yaparken..sonrası malum.. ama işte benim anlayamadığım olay şu; ilk gaz verdiğimde kuyruk motoru çalışıyor,sonra gazı arttırdığımda kuyruk motoru hareket etmiyor..

cem türüdü' Alıntı:
Doğru evet hatta farklı kuyruk palleriyle de denedim.kabloları da doğru bağlı..yani görünürde hiçbir şey yok..zaten düne kadar sıkıntı yoktu,metal upgrade i yaptıktan sonra oldu. kuyruk motorunu yeniden söküp takmam gerekmişti upgrade i yaparken..sonrası malum.. ama işte benim anlayamadığım olay şu; ilk gaz verdiğimde kuyruk motoru çalışıyor,sonra gazı arttırdığımda kuyruk motoru hareket etmiyor..
bir kuyruk motorunu değiştirme şansınız varsa öyle deneyin, hala da olmazsa, anakart üzerindeki kuyruk mofsetleri yanmış olabilir, o zaman ne yazıkki anakart değişikliği gibi görünüyor :saygilar:

Kuyruk motorunun kablolarını bir kontrol edin. Bir yerlerde temassızlık olabilir.

Kuyruk motorunun kablosunu yenisiyle değiştirdüm o da olmadı.. eğer anakarttaki soket yandıysa o zaman kuyruk motoru hiç çalışmazdı,yanılıyor muyum?sadece mantık yürütmeye çalışıyorum:) sanırım geriye kuyruk motorunu değiştirmek kaldı ama o da elimde yok:( o da olmazsa mecbur anakartı değiştiricem.

Merhaba

Birinci neden kuyruk palidir. V977'nin kuyruk pali gevşek olabiliyor. Sıkı oturtmak gerek. Yönü doğru ise gevşekliğini kontrol edin. Varsa pal'i değiştirip deneyin.

İkinci neden ve en muhtemeli metal upgrade sırasında blade holder'ların yönlerini yanlış takmış olabilirsiniz. Benim başıma gelmişti ordan biliyorum. :)

Evet pal tutucular da ters takılmış ise ondan kaynaklı da olabilir. Ana rotoru da bir kontrol edin derim. Ama kuyruk motoru dönüyorsa ya kablo terstir ya da pervane gevşemiş veya ters takılmış olabilir. Ana kartı en son ihtimale bırakalım bence :)

Gazı arttırınca kuyruk motorunun dönmemesinden bahsetmişsiniz. Dolayısıyla pal tutucuların veya palin ters olması ile alakalı değil.
Anakart bozulmuş olabilir ama sadece mekanik parça montajı yapmışsınız sanırım.
Kuyruk motorunun kablolarında ya da receiver bağlantısında sorun olabilir. Ama bağlantı hatası olsa neden önce dönsün sonra dursun ki.
Bence receiveri dolayısıyla gyroyu ters montajlamışsınız. (Sanırım receiver ile gyro tek parça)

Akşam eve gittiğimde yazdıklarınızı deneyip kontrol edeceğim.Geri dönüş yaparım ben de çok meraklanıyorum sıkıntı nerde diye..

Ahmet bey ,blade holder ın yönünü ters takmış olabilirsiniz demişsiniz, yönleri nasıl olmalı?heli yanımda da olmadığı için gözümde canlandıramıyorum onların yönü var mı? bir de şunu sorayım ana rotor da yaptığım mekanik bir hata helinin olduğu yerde dönmesini sağlar mı ki? yani bu durum kuyruk motoruyla alakalı değil mi tamamen?

Merhabalar

Eğer imkan varsa öncelikle kuyruk palini değiştirip deneyin. Taktığınızda elinizle çevirin ve motorun da döndüğünü teyit edin. Gevşek olduğunda kendi etrafında dönebiliyor.
Soket bağlantıları yönlü olduğu için ters takma imkanı yok, ters takarsanız da soketi ciddi anlamda zorlamanız gerekiyor. Resimde görünen 1 ve 2 nolu yüzeyleri ters bağlamıştım ben. Yani 2 nolu yüzey üstte kalıyordu. Terse çevirince düzeldi.

Bence bu sorunda elektronik kısım en son kontrol edilecek nokta. Bütün tavsiyeleri denediniz düzelme olmadı ise elektroniğe geçebilirsiniz. v977 çok sağlam bir heli. Kolay kolay elektroniğe bir şey olmuyor ama sert çarpmalarda ana kartta veya esc'de kılcal çatlaklar oluşabiliyor. Kart üzerinde normalde gözle görülmeyen çatlağı mikroskop altına sokunca bildiğiniz 3 şeritli otoban kıvamında görüyorsunuz. :D

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• Adsýz.png
    Adsýz.png
    147.2 KB · Görülme: 72

Ahmet bey ben de şimdi tam onların yönünü değiştirmiştim.resimdeki gibi yaptım yanı ama bu sefer de şu oldu heli yere basıyor havalanmiyor..

Cem şimdi senin kuyruk motorun dönüyor mu dönmüyor mu?

Eveet sorun çözüldü:) blade holder ı ters takmisim.. Düzgün taktıktan sonra bu sefer de heli yere basıp havalanmiyor yanı motor ters dönüyordu, motorun esc ye bağlanan kablosunu 180 derece dondurup öyle taktim. Böylelikle motor diğer yöne dönmüş ve sorun çözülmüş oldu. Ancak yine bir sıkıntı var(derdim bitmiyor di mi) ; heli havada yakalıyor yanı titreşim yapıyor.bunun nedeni sizce ne olabilir? Metal upgrade bana hiç yaramadı:(