Video Edit / Düzenleme Programları

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Özellikle medyanın bu kadar popüler olduğu günümüzde, modelciliğe başlayan çoğu arkadaşımızın ilk aklından geçen şey, profesyonel şekilde uçabilmek yerine "Havadan Çekim / Görüntüleme" işi oluyor ne yazık ki :-\

Hatta sırf bu iş için bu hobiye başlayan ve sonradan bırakan epey bir insan tanıdım değişik forumlardan. :embarras:

Havadan görüntülemede en önemli husus hiç şüphe yoktu görüntünün alınması sırasında kullanılan teknik donanım ve alt yapıdır. Bu kısım her ne kadar işin %90 oluştursa da, %10 oluşturan diğer bir kısım daha vardır ki bu da yapılan işin SUNUMU.

Bu işi yemek olarak düşünebiliriz. Yemeğin lezzeti ve tadı olayın kilit noktasıdır. Ama hepimizin kabul ettiği bir gerçek daha vardır ki o da yemeğin sunumu :)

İşte görüntüleme işlerinde, sunum kısmını daha etkili ve güzel yapabilmek için "Video Edit / Düzenleme Programları" yardımımıza koşuyor :)

[attachimg=1]​

Epeydir aklımda olan bu konuyu, bu haftasonu buluşması sırasında Çağdaş sorunca konu olarak tüm arkadaşlar ile paylaşayım istedim.

Geçen sene uçan arkadaşlarımız hatırlarlar. Arslanbey pistimiz olmayınca Solakların kapanması sonrası bütün kış uçuş yapamıyor idik.

Ben de 2012 kışında simulasyonun yanı sıra uçuş videolarını daha eğlenceli hale getirmek için "Video Düzenleme" konusu ile de ilgililenmeye başladım.

Bu bölümde bildiğim ve öğrendiğim kadarı ile sizlerle bu konu hakkında bilgi ve yaptığım örnek uygulamaları paylaşmaya çalışacağım.

Video Düzenlemeden neyi kasdediyoruz, öncelikle bunu açıklık getirelim:
Çekmiş olduğumuz görüntüleri her türlü montajlama, kesme, birleştirme, görsel efektler verme, profesyonel geçişler yaratmak, yazı ekleme ses-müzik ekleme işlemlerinin tümüne verilen genel bir isim olarak düşünebiliriz.

Şu ana kadar Kullandığım Video Edit / Düzenleme Programları

1- Windows Movie Maker

2- Corel VideoStudio Pro X4

3- Adobe After Effects CS 5

4- Camtasia Studio 8

İlerleyen zamanlarda her biri ile ilgili küçük paylaşımlarda bulunmaya devam edeceğim. İnşallah birilerinin işine yarar ve faydalı olur :saygilar:

Ekli dosyalar

• Video Editing.jpg
    Video Editing.jpg
    9.2 KB · Görülme: 216
Ynt: Video Edit / Düzenleme Programları

Mehmet Abi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler. %p ben windows movie maker kullanıyorum. ama bazı video formatlarını desteklemiyor. bu konuda sorun yaşıyorum. hemen yazmış oldunuz gibi diğer programları denicem şimdi. :thumbup:

Ynt: Ynt: Video Edit / Düzenleme Programları

Çağdaş DABAN' Alıntı:
Mehmet Abi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler. %p ben windows movie maker kullanıyorum. ama bazı video formatlarını desteklemiyor. bu konuda sorun yaşıyorum. hemen yazmış oldunuz gibi diğer programları denicem şimdi. :thumbup:
Movie Maker bu işin en basit hali. Free bir uygulama olduğu ve zaten Windows ile beraber geldiği için basit şeylerde ilk tercih edilen.

Diğerleri ise daha kapsamlı va paralı. Sen bir bak, bulamaz isen haber ver, bir daha ki buluşmada getireyim sana ;)

Bu tarz programlar genellikle ücretli. Win 7 de movie maker işimi görüyordu ama win10 da movie maker yok malesef. Önerebileceğiniz ücretsiz program var mı?

Corel studio pro var, ücret ödemiyorum, zamunda gibi torrent sitelerinden indiriyorum ;)

Rasim Öztürk' Alıntı:
Corel studio pro var, ücret ödemiyorum, zamunda gibi torrent sitelerinden indiriyorum ;)
Torrent e devam o zaman :laugh:

Teşekkürler. Daha önce böyle programlarla uğraşmadım indirip deniyeyim biraz :)