WLtoys V922 Nasıl ? V911 kadar Dayanıklı mı ? Tavsiye Eder misiniz ?

Hakan bey merhaba

Söylediklerinize katılıyorum. haklısınız. benim bunu sormamda ki amaç neyi nerede kullanabileceğimi öğrenmek aslında. dediğiniz gibi tabiki 977 almak daha mantıklı. ama bu işlere biraz hakim olabilmek adına böyle işlemler yapmak hoşuma gidiyor. uğraşmayı seviyorum bu işlerle fakat neyi nerde kullanacağım, hangi alıcı ile kumanda kullanılır, motor türleri, kullanımları vs. gibi bilgileri öğrenmeyi istiyorum. bu çabalarım bundan.

Ahmet bey bu tur seyleri merak etmek guzel ama sadece model olarak mikro bu tur modifikasyonla ıcın pek de uygun degil. Bu tur konfigürasyonları buyuk modellerde öğrenmek ve denemek cok daha yerinde olacaktır diye düşünüyorum.

Mesela su konu size bazi temel bilgileri verecektir:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Merhaba Mehmet bey;

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Büyük modellerden kastınız mesela T-REX 150 ve üstü gibi sanırım. Veya 150'ninde üstü. Mesela esky honey bee king 3'te bana büyük geliyor :) Uygun fiyatlarda ikinci el almak mümkün oluyor. böyle bir şey alıp bunun üzerinde çalışmalara başlasam olur mu? Mesela Walkera G400 GPS modeli istediğim gibi bir model ve böyle bir modeli farklı markalarda kendim toplayıp yapmak isterim.

Ahmet SAĞIR' Alıntı:
Merhaba Mehmet bey;

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Büyük modellerden kastınız mesela T-REX 150 ve üstü gibi sanırım. Veya 150'ninde üstü. Mesela esky honey bee king 3'te bana büyük geliyor :) Uygun fiyatlarda ikinci el almak mümkün oluyor. böyle bir şey alıp bunun üzerinde çalışmalara başlasam olur mu? Mesela Walkera G400 GPS modeli istediğim gibi bir model ve böyle bir modeli farklı markalarda kendim toplayıp yapmak isterim.
Ahmet Bey, yerinizde olsam önceliği pilotaja verirdim. Modifikasyon işine girerseniz bu işin sonu gelmiyor.

ESKY ve Walkera modellerinden uzak durmanızı öneririm, şahsi olarak. Büyük modelden kasdettiğim ise 450 ve üzeri sınıflar. Ama dediğim gibi yerinizde olsam aldığımda uzun süre bana pilotaj anlamında sıkıntı yaratmayacak elektronik sahip model alırdım.

Mikro harici bir model almak isterseniz de, başlangıç seviyesinde fiyat/performans olarak yine en mantıklısı ALIGN serisi modeller. Bu maddi gücünüze göre 450 veya 500 sınıfı bir model olabilir. Model tercihleri ile ilgili detaylı incelemeler forumda mevcut. Bunlara bir göz atmanızı öneririm ;)

Mehmet bey ben işin daha çok teknik tarafına yakınım aslında. Heli'yi uçurmak için temel bilgi ve yeteneği kazansam bana yeter. Bunun içinde hem bir tane v922 aldım hemde simulatör çalışıyorum. Öyle ters uçsun, taklalar atsın gibi bir hevesim yok. Toplayalım heli'yi ve ilk uçuşunu yapayım, bu bana daha büyük keyif veriyor. tüm derdim bundan ibaret basit yani :)

Tabi bunları yaparken de işin mutfağında olanlarla fikir alışverişi yapmak önemli. Neyin nerede kullanılacağı ile ilgili bilgileri, modelciliğin temel konularını sizin gibi tecrübeli arkadaşlarla bir araya gelerek konuşmak ve öğrenmek benim için daha değerli.

Herkese selamlar, ekstra konu açmak istemedim v922 sahibi arkadaşlar buraya yazarlarsa sevinirim.

konu v922:
HIGH mod açıkken ve tahmini 10-15knot civarı bir rüzgarda 15M yükseklikte sert dönüşler yapmaya çalışınca rudder komutu genellikle çalışmıyor. sanki v922'nin soluğu kesilmiş de kuyruk motoruna gücü yetmemiş gibi davranıyor bu normal mi?
İkincisi ise yine HIGH mod açıkken heliye güzel bir açıyla istediğim dönüşü vermiş 5-6 metre çapında bir daire çizerken anlamsız bir şekilde tepetaklak oluyor.(dönüş anında yer çekimine ters yönde ne kadar aileron versem de işe yaramıyor)
Ama daha geniş daireler çizerken düz gidip gelirken sorun yok bu sorunlar olmuyor.

Sorunlarım tam olarak bunlar 922 kullanıcıları benzer sorunlar yaşadılar mı acaba? Aslında merak ettiğim şey ise meselenin pilotajda mı olduğu, yoksa bu mikronun performansı çok mu kısıtlı. Ama şuna garanti veririm ki çok sağlam alet :) hırs yaptım ve sonucunda o kadar kaza yaptım. 8-9 adet çok sert kaza sonucunda; kanopi delik deşik oldu, kuyruk pali kırıldı, kuyruk bomu en küçük lifine kadar yarıldı, kuyruktaki kanatçık kırıldı, servo kancaları yamuldu, frame hasar gördü ama yine uçtu yine uçtu :thumbup: ve uçuş kazalardan dolayı değil pillerden sebep bitti.

(kusura bakmayın video eklemek isterdim ama yalnızdım)

Akın Bulat' Alıntı:
HIGH mod açıkken ve tahmini 10-15knot civarı bir rüzgarda 15M yükseklikte sert dönüşler yapmaya çalışınca rudder komutu genellikle çalışmıyor. sanki v922'nin soluğu kesilmiş de kuyruk motoruna gücü yetmemiş gibi davranıyor bu normal mi?

Öncelikle bu durum normal değil. Toplamda Kaç uçuş yaptın Akın ? 100-150 uçuş üzerinde ise kuyruk motoru ömrünü tamamladığı için yeterli gücü üretemiyor olabilir. Ya da pillerin eskidi / bayat ise yine bu soruna neden olabilir.

Akın Bulat' Alıntı:
İkincisi ise yine HIGH mod açıkken heliye güzel bir açıyla istediğim dönüşü vermiş 5-6 metre çapında bir daire çizerken anlamsız bir şekilde tepetaklak oluyor.(dönüş anında yer çekimine ters yönde ne kadar aileron versem de işe yaramıyor)
Ama daha geniş daireler çizerken düz gidip gelirken sorun yok bu sorunlar olmuyor.
Böyle bir sorun hiç yaşamadım. Acaba ters yön veriyorum diye doğru yönde yani iyice yatmasına neden olacak aileron komutu veriyor olabilir misin ??

Hızlı yanıtın için teşekkür ederim Mehmet Abi. Pil konusunda çok sıkıntı olacağını sanmıyorum 4 tane ikinci el aldım forumdan bir arkadaştan ve en az benim piller kadar yeterliler ve neredeyse tüm pillerde aynı sorun oldu. Aileron komutunu da yanlış verdiğimi sanmıyorum çünkü aynı manevrayı denerken yaptım kazaların büyük kısmını. yani dar dönüşlerde. ilgin için teşekkür ederim, artık bu haftasonu buluşabilirsek buradaki arkadaşlarla en azından bir video ekleyebilirim.

Akın Bulat' Alıntı:
Hızlı yanıtın için teşekkür ederim Mehmet Abi. Pil konusunda çok sıkıntı olacağını sanmıyorum 4 tane ikinci el aldım forumdan bir arkadaştan ve en az benim piller kadar yeterliler ve neredeyse tüm pillerde aynı sorun oldu. Aileron komutunu da yanlış verdiğimi sanmıyorum çünkü aynı manevrayı denerken yaptım kazaların büyük kısmını. yani dar dönüşlerde. ilgin için teşekkür ederim, artık bu haftasonu buluşabilirsek buradaki arkadaşlarla en azından bir video ekleyebilirim.
Video güzel olur Akın. Zira bu söylediklerin normalde olmaması gereken problemler :rolleyes: Sebep teknik mi, pilotaj mı tam anlam veremedim.

Bu arada inşallah Ankara ekibi bu hafta içerisinde bir araya gelebilir :)

Ynt: WLtoys V922 Nasıl ? V911 kadar Dayanıklı mı ? Tavsiye Eder misiniz ?

Haklısın abi video olmadan zor biliyorum ama fena taktım bu konuya bitmeyen bir heves var şimdilik :)
uğraşıyoruz buluşma için ama olmuyor denk getiremiyoruz bir türlü bakalım bu haftasonu ne olacak.

Haftasonu problem yok gibi yalnız senin dediğin durumu ben sana daha önce söylemiştim Akın. Bende mi bir şey var heli de mi bir şey var anlayamıyorum dönüşlerde saçmalıyor tuhaf hareketler yapıyor diye. Şu an yapmıyor alan turu atmaya başladım yavaş yavaş. Fakat! Yedek olarak aldığım malzemeler sağlam mı diye kontrol etmek için taktıktan sonra bahsettiğim sorun yok oldu. Anakart kuyruk motoru ve servo değiştirdim. Servo dan kaynaklanacağını sanmıyor saçma hareketlerin ama yine kablolarını kontrol et, Kuyruk motoru ve anakart konusunda bir şey diyemiyorum. Bildiğim tek şey o saçma hareketlerin pilotajımdan kaynaklanmadığı çünkü üzerine herhangi bir çalışma yapmadım Sim vs. gibi.

Ynt: WLtoys V922 Nasıl ? V911 kadar Dayanıklı mı ? Tavsiye Eder misiniz ?

Ben de bugün elektronikler dışındaki herşeyi değiştirdim. Zaten ihtiyaç da vardı bayağı kötü durumdaydı. Ama henüz uçmadı haftasonu bakacağım işte duruma. Çok da emin değilim ama fazla zorlamaya gelmiyor sanırım. Zaten bu mikro ile uzun süre takılmak istemiyorum hakettiğimi düşündüğüm anda büyük bir model alacağım 450-500 sınıfı olabilir belki ilerde :) o yüzden uçtuğu kadarıyla yapabildiğim kadarıyla yetinmek niyetindeyim.

Pilotaj konusunda ise hem kendi adıma hem de senin adına şüphelerim var. :) Çünkü kullandığın şeyin sınırlarını bilip ona göre kullanmak da pilotaj dahilinde. Sim de yaptıklarımın yirmide birini yapamıyorum bu heliyle.

Neyse insan içindeyken çok net göremiyor olayları haftasonu yorum yapacak bir sürü insan olacak :) o zaman netleşir bizim mesele.

Haftasonu gel mutlaka olmadı arkadaş kaza yapmış hastanedeymiş de [emoji48]