WLtoys V922 : Tavsiye Edilen Yedek Parça Listesi

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Son zamanlarda gerek özelden gerekse forum ortamında çok fazla sorulan "Acemi birisi olarak V922 için Hangi Yedek Parçaları Tavsiye Edersiniz ? " sorusuna cevap vermeye çalışacağız bu yazımızda.

Baştan aşağıdaki hususları sizlerle paylaşmanın yararlı olacağını düşünüyorum :

1- Unutmayın arkadaşlar, ne kadar yedek alırsanız alın, genelde elinizde olmayan parça hasar görür. Buna bir nevi MURPHY kanunu da diyebiliriz :laugh:

2- Şaka bir yana arkadaşlar, şu ana kadar 40'ın üzerinde çarpma / düşme yaşadım benim V922 ile. Değiştirdiğim parçalar ise sadece "1 set Ana Pal", "1 adet Ana Gövde" ve hafif milden hasar gören "1 adet Kuyruk motoru". Fakat ben yaklaşık 2 yıldır bu hobi ile uğraşıyorum ve ciddi simulasyon çalışmam oldu.

3- Bu nedenle aşağıdaki yedek parça tavsiye listeyi oluştururken YUKARIDAN AŞAĞIYA doğru bir önem sırasına göre bir sıralama yapmaya çalıştım. Nerede keseceğinizi siz karar verin.

4- Son olarak bildiğiniz üzere V922 FIRCALI Motor kullanıyor. Internette yaptığım araştırma sonucu yaklaşık 200-300 ucuş sonrası "Ana Motor", "Kuyruk Motoru" ve "Servoların" değiştirilmesi gerektiği söyleniyor. Bu ucuş sayıları yaklaşık sayılardır. Sizin uçuş stilinizle de alakalı olacağını düşünüyorum. Su ana kadar yaklaşık 100 ucuş yaptım. Dolayısıyla ne zaman değişecek konusunda şahsi herhangi bir tecrübem yok ne yazık ki.

15.10.13 Tarihli GÜNCELLEME
Sayet surekli 3D modda yani Idle-Up acik ucuyor iseniz, yaklasik 100 ucus sonrasi motorda hissedilir bir performans dusmesi oluyor. Kesin emin olmamakla beraber surekli normal modda ucuyorsaniz, bu sayi 180 kadar cikar diye düşünüyorum.

Yeni Başlayan Üyemiz Suat Alper Seyhan Tavsiye Listesi : :

Gelelim benim listeme:

V922 için Tavsiye Edilen Yedek Parça Listesi:

1- Main Rotor Blade - Ana Pal : $ 3.02

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2- Tail Motor - Kuyruk Motoru : $ 3.02

3- Tail Boom - Kuyruk Borusu : $ 2.35

4- Main Gear- Ana Dişli : $ 1.26

5- Ana Gövde : $ 2.34

6- Head Linkages - Pal Tutucu : $1.14

7- Landing Skid - Iniş Takımı: $2.24

8- Horizontal Axis - Feathering Shaft : $3.00

9- Main Shaft- Ana Saft : $3.23

10- Kuyruk Motor Kablosu : $1.7
NOT:Kuyruk Motor Kablosu Alternatif Çözüm Yöntemi :

11-Ya da Banggood firmasının V922 için 12 parçadan oluşan yeni bir yedek parça kiti sipariş edilebilir. Birim fiyatlara göre daha ucuz olabilir, bir toplayıp kontrol etmek lazım ;)

WLtoys V922 Parts Kits Package 12 Parts - $ 17

11- Rotor Hub Rubber Swasher

12- V922 kullanılan Rulmanlar:

V922-17: For swash plate

V922-18: For main shaft

V922-19: For feathering shaft, blade holder / grip

Ynt: WLtoys V922 : Tavsiye Edilen Yedek Parça Listesi

Aşağıdaki listeyi sipariş verdim bakalım. listede pil de var. bir sakınca olmaz umarım işin içine pil girince. :coolxf:

1 X WLtoys V922 RC Helicopter Spare Parts 3.7V 300mAh Li-po Battery V922-25 (SKU05543:coolxf:
1 X WLtoys V922 RC Helicopter Spare Parts Black Tail Rotor V922-30 (SKU055497)
1 X WLtoys V922 RC Helicopter Spare Parts Head Linkages V922-7 (SKU055365)
1 X WLtoys V922 RC Helicopter Spare Parts Horizontal Axis Set V922-20 (SKU05541:coolxf:
1 X WLtoys V922 RC Helicopter Spare Parts Landing Skid V922-2 (SKU055343)
1 X WLtoys V922 RC Helicopter Spare Parts Main Rotor Blade V922-3 (SKU055347)
1 X WLtoys V922 RC Helicopter Spare Parts Main Rotor Gears V922-9 (SKU05536:coolxf:
1 X WLtoys V922 RC Helicopter Spare Parts Main Shaft V922-1 (SKU055340)
1 X WLtoys V922 RC Helicopter Spare Parts Main Shaft V922-16 (SKU055406)
1 X WLtoys V922 RC Helicopter Spare Parts Rubber Canopy Grommets V922-13 (SKU055376)
1 X WLtoys V922 RC Helicopter Spare Parts Tail Boom V922-15 (SKU055379)

Piller bir sıkıntı oluşturmuyor rahat olun ;)

parçalarım TR'ye girdi
Fakat PTT 3 gündür grevde eheh :p

Ynt: Ynt: WLtoys V922 : Tavsiye Edilen Yedek Parça Listesi

iskender' Alıntı:
parçalarım TR'ye girdi
Fakat PTT 3 gündür grevde eheh :p
O zamanın az kalmış :D Bugun yarın elinizde olur inşallah ;)

Ben tail boom ve pal kullandım şu ana kadar yedek olarak ve canopy yi bantla gövdeyi patex gel ile biraz yapıştırdım. Fena halde acemiyim 100 lerce ufak 10 larca büyük çarpma sonucu linear servolardan birinide bozdum. Elimde linear servo olmadığından şu an heli yatıyor ve sanırım parça gelene kadar en az bir iki hafta yatacak. v922 i gavur malı gibi kullanan bir acemi olarak tavsiyelerim şunlar:

Tail boom sık sık çıktığından yerine takarken dikkat etmez çok bastırarak işlem yaparsanız bir süre sonra karbon fiber çubuğun gövdeye giren kısmı dağılıyor liflerine ayrılıyor.Kuyruk motoruna giden ince bobin telleri de kopuyor sök taklar esnasında çok oynatır esnetirseniz. "Kuyruğu yerine kibarca takın ve yedeğini bulundurun"

Kablo elimde olmadığından tamiratı eski kabloyu lehimleyip kablo yu boomun dışarıdan geçirerek yaptım. Çirkin oldu ama iş görüyor. Bu arada v911 tail boom u aynı. Elinizde tail boom yoksa v911 tail boom alıp takabilirsiniz.

Bu arada lipo piller biraz şişti yerlerine rahat girmiyorlar onu sokmaya çalışırken çok bastırdığımdan ve frame den destek aldığımdan framein bir iki yerini kırdım ancak patex gel ile yapıştırdım eskisi gibi oldu.

Kişisel tecrübem sonundaki yedek tavsiyelerim : Pal, Canopy, Tail boom, Tail motor ile anakart arasındaki kablo ve linear servo ve sonuçta fırçalı motor olduğundan ve ömrü eninde sonunda biteceğinden mutlaka ana motor ve kuyruk motoru yedekleri.

El altında patex gel veya karbonat-japon yapıştırıcısı kombinasyonu ve şeffaf-kaliteli koli bandı bulundurursanız bir çok fiziksel hasarı kendiniz halledebilirsiniz ama yinede ana frame ve iniş takımı yedeklerinide almanızda fayda var.

Suat Alper Seyhan' Alıntı:
.....Fena halde acemiyim 100 lerce ufak 10 larca büyük çarpma sonucu linear servolardan birinide bozdum.
............
Kişisel tecrübem sonundaki yedek tavsiyelerim : Pal, Canopy, Tail boom, Tail motor ile anakart arasındaki kablo ve linear servo ve sonuçta fırçalı motor olduğundan ve ömrü eninde sonunda biteceğinden mutlaka ana motor ve kuyruk motoru yedekleri.
Suat Bey,

Deneyimlerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederiz %p 1.Mesaja link olarak ilave ediyorum.

Forumu inceleme fırsatınız olsu ise zaten fark etmişsinizdir, mutlaka SIMULATOR çalışması gerekiyor V922 uçurabilmek için. Bence bir kumanda ve sim edinerek, Türker kardeşim Simulator derslerini takip edin ;)

Mehmet Bey,

simülatör biraz denedim uçaktan kalma bir kumandam ve sim kablom var. Ama meslek olarak bilgi işlem ile uğraştığımdan hobilerimin bilgisayardan uzak olmasına çaba gösteriyorum. Ekran karşısında çalışarak geçen saatlerden sonra simülatör - bir şekilde ekrana bakmak benim için çok sıkıcı oluyor. Birazda beceremeyince 10 dk sonra sıkılıp simülatörü kapatıyorum. Aslında v922 ye de bu yüzden yöneldim ucuz yollu kırıp dökerek öğrenmek için. Tam tail-in hover rahat yapar hale geldim, linear servo bozuldu buna hazırlıklı değildim öğrenme eğrim sanırım biraz sekteye uğrayacak. V922 almamda sizin videolarınızın büyük etkisi oldu çok teşekkürle tekrar.

Şu kuyruk kablosunun da yedek listesine eklenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Eralp' Alıntı:

Şu kuyruk kablosunun da yedek listesine eklenmesi gerektiğini düşünüyorum.
Evet bunu da ilave etmekte fayda var Eralp Bey ;)

Abiler elimde hiç tail-boom kalmadı tail alıcam fakat v922 tail boom stokta yok fbl100ün alıcam ama v922 2.35 dolar iken fbl100ün 4 dolar fazla masraf yapmak istemiyorum bu tail v922ye olur mu ?

Sorum güncel bugün sipariş vermem gerek

Berkay35' Alıntı:
Abiler elimde hiç tail-boom kalmadı tail alıcam fakat v922 tail boom stokta yok fbl100ün alıcam ama v922 2.35 dolar iken fbl100ün 4 dolar fazla masraf yapmak istemiyorum bu tail v922ye olur mu ?
Valla Berkay,

Verdiğin linkteki ürün ile ilgili hiç bir detay yok :embarras: Ve bildiğim kadarı ile Nano CP dizaynı Blade, FBL100 ve V922 farklı.

Bu nedenle bence hiç riske girme ve %100 uyumlu olan FBL100 Tailboom sipariş et ;)

elinde fazladan kuyruk motoru olan var mi ?

hala arıyorum