WLtoys V922 : Uçuş Test ve Deneyimlerimiz

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
V922 ile ilgili bilgi paylaşımlarımız devam ediyor. Bu yazımızda sizlerle "Normal (L) ve High (H) Mod" lardaki uçuş karakteristikleri ile "Kapalı ortam, Ev ortamı" ve "Az rüzgarlı dış mekan" uçuş tecrübelerimizi, deneyimlerimizi paylaşmaya çalışacağız.

Şu ana kadar yaklaşık 12 uçuş ve 6 adet kaza tecrübemiz oldu. Bunlara göre ;

1- Kesinlikle çok stabil ve düzgün uçuyor.

2- Özellikle "Normal Mod (L)" tam 5 kanal gibi, yani 4 ile 6 arasında çok güzel bir geçiş ve alışma imkanı veriyor.

3- Henüz 3D performansı ölçme imkanımız olmadı. Fakat normal uçuşlarda kuyruk gayet başarılı bir şekilde tutuyor. Örneğin aşağıdaki "Dış Ortam" video çekimi sırasındaki rüzgarda kaçma olmadı. Sadece "Pitch-Pump" hareketinde az da olsa küçük bir kuyruk kaçması yaşanıyor ki, bence gayet normal.

4- Dayanıklık konusunda belki henüz erken ama V911 aratmayacak gibi.
Hele oda içinde daire loop yapmaya çalışırken, gerçekten sıkı bir şekilde duvara yandan çarpıp yere fırlatı. 1 kerede kendim gazı kesmek zorunda kaldığımım için yere oldukça sert bir iniş yaptı. Ama çok sükür herhangi bir problem olmadı. Onun harici 4 defa küçük yere temas olayı yaşandı. Onlarda da bir sıkıntı olmadı.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Fakat şunu belirtelim, hiç bir zaman kardeşi V911 kadar sağlam olamaz. Zaten bunu beklemekte hata olur. Zira kabiliyet olarak ondan daha üstün, buna bağlı olarak daha ağır ve daha fazla elektronik ekipman barındırmakta ;)

ÖZETLE ;
21.01.13 itibari ile V922 verdiğimiz her kuruşu hak ediyor :thumbup:

WLtoys V922 Uçuş Testi : Ilk Uçuş - Normal (L) Mode
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

WLtoys V922 Uçuş Testi : Ilk Uçuş - High (H) Mode

WLtoys V922 Uçuş Testi : Ilk Dış Uçuş

WLtoys V922 Uçuş Testi : Ev Ortami

herkese merhaba benim v922 bi sorun var ama normal bişeymi anlayamadım. servolar ben komut verdikten sonra ve kesik kesik hareket ediyo bunun sebebi nedir?

abdullah sapmaz' Alıntı:
herkese merhaba benim v922 bi sorun var ama normal bişeymi anlayamadım. servolar ben komut verdikten sonra ve kesik kesik hareket ediyo bunun sebebi nedir?
Merhaba Abdullah,

Aslında bir video çekip paylaşırsan normal mi değil mi, daha iyi karar verebilir. Mesela üyelerimizden Eralp Bey'in servolar ile ilgili bir sıkıntısı olmuştu. Aşağıda yüklediği video bakabilirsin. Şayet buna benzer bir şey ise ne yazık ki ana kartta bir problem var demektir :-\

evet servodaki problem aynı ama uçmasında bi sıkıntı yok video koymak isterdimde tail boomu kırdım sipariş vermiştim gelmesini bekliyorum. ana kartta gelcek zaten sorun kalkar o zaman ortadan.. ilginden dolayı teşekkür ederim abi..

abdullah sapmaz' Alıntı:
evet servodaki problem aynı ama uçmasında bi sıkıntı yok video koymak isterdimde tail boomu kırdım sipariş vermiştim gelmesini bekliyorum. ana kartta gelcek zaten sorun kalkar o zaman ortadan.. ilginden dolayı teşekkür ederim abi..
Rica ederim Abdullah ;) Ana kartta sipariş ettin ise zaten problem ortadan kalkacaktır %p

evet ettik aslında bu arkadaşımın 922 onda var sorun benden 1 hafta sonra sipariş verdi aynı gün türkiyeye geldiler benimki hala gelmedi. sürekli takip ediyorum torbaya eklendi diyo ama gümrüğede uğramış ama pim yazıyo nasıl iş anlamadım bekliyorum hala.. bi haftadır istanbulda torbaya eklendi diyo..

Yaklaşık 2 haftadır v922'min kuyruk motoru yoktu, dün geldi. Kuyruk motoru ve ana motor söylemiştim ana motorda ölmüştü. Hemen taktım motorları canavar kendine geldi baya mefta olmuş motorlar :) Sonra akşam heliyi alıp uçtuğumuz alana gittim ufak bir buluşma yaptık. Ve artık invert hover yapabiliyorum. Bunun yanına funnelda yapabiliyorum. V922 bozukken sürekli simülator çalışmıştım. Bu sefer gerçekten simülatorun işe yaradığını anladım. Haftasonu invert ve funnel yaptığım bir video çekip ekleyeceğim. Fakat 922 de canımı sıkan iki olay var biri dönüşlerde çok fena yalpalanması diğeri ise bazen kendiliğinden saçma haraketler yapması sürekli saçmalayıp düşüyor. Bu genelde invert veya funneldan sonra modeli normal kullanmaya geçiyorum 4-5 saniye sonra bunu yapıyor ve düşüyorum.

Hadi gözün Aydın Berkan :thumbup: Invert pozisyona girme ve çıkmalarda airelon kullanmanı tavsiye ederim. Elevator le yapınca model zor topluyor kendisini.

Diğer bir hususta bu microlarda limitler belli. Fazla zorlamasak gerekiyor ya da cok iyi collective hareket vermek lazım ki model daha az zorlansın. şayet video ile bu durumu paylaşırsan daha net birşeylerde söyleniyoruz ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hadi gözün Aydın Berkan :thumbup: Invert pozisyona girme ve çıkmalarda airelon kullanmanı tavsiye ederim. Elevator le yapınca model zor topluyor kendisini.

Diğer bir hususta bu microlarda limitler belli. Fazla zorlamasak gerekiyor ya da cok iyi collective hareket vermek lazım ki model daha az zorlansın. şayet video ile bu durumu paylaşırsan daha net birşeylerde söyleniyoruz ;)
Sağol abi :) Zaten airelonla geçiyorum benim için daha rahat oluyor. Haftasonu video gelecek. Şu an simde yarım piro flip çalışıyorum haftasonu v922de deneyebilirim :) Daha önce piro flip yapılmışlığı var v922nin :)

Berkay35' Alıntı:
Sağol abi :) Zaten airelonla geçiyorum benim için daha rahat oluyor. Haftasonu video gelecek. Şu an simde yarım piro flip çalışıyorum haftasonu v922de deneyebilirim :) Daha önce piro flip yapılmışlığı var v922nin :)
Vay be Berkay, sen beni bile geçmişsin ;) Ben henüz piro flip hiç denemedim :embarras:

Sağol abi :) Biraz hızlı ilerliyorum :) Piroyu simde hafif yapabiliyorum bakalım v922de yapabilecek miyim

Berkay35' Alıntı:
Sağol abi :) Biraz hızlı ilerliyorum :) Piroyu simde hafif yapabiliyorum bakalım v922de yapabilecek miyim
Bu arada V922 ile piroyu daha önce kim yaptı ?? Yani V922 bunu yapabildiğimi, performansı yetti mi yani :rolleyes:

Evet yetti :) Ergün abi yaptı yarım piro