Yağmurlu havada model uçurulur mu?

Burak Çiftçi

Yeni Uye
İlgi Alanı
Heli
Merhaba üstadlarim. Hafif yağmurlu veya cisentili havada model uçurulur mu? Merak ediyorum. Mesela helikopter uçurmaya kalktığımızda modelin elektroniği ıslanır mı?

Konuyu tasiyayim dedim, ama tasiyacak yer bulamadim...

Siz islaniyor musunuz hafif yagmurlu havada? Mesela yuruse falan cikinca?

Hafif çiselerken 3-5 kere uçtuğumu hatırlıyorum. Yani pek sıkıntı olacağını sanmıyorum ama tasvip edilecek bişey değil. Bir sürü sıkıntı doğabilir.
Hatta ve hatta align 550 ile Maiden videosu bile var buralarda. Denk gelmiştim. Paller yağmur damlalarına vurdukça çıt çıt sesler geliyordu:lol: fakat bu model uçurulur anlamına gelmez tabi. Tek damla çok büyük sorunlar çıkarabilir...

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Burak Çiftçi
Ben çok uçururum yağmurda. Ama yine de bazı sorunlar olabilir.
Öncelikle kumandayı çok iyi korumak lazım. İçine su kaçmamalı. Ömrünü kısaltacaktır.
Modelin ıslanması eğer kaplaması iyi ise pek sorun olmaz (uçak için konuşuyorum) ama yine de iner inmez kuru yere alıp kurulamakta yarar var.
Defalarca yağmur ve karda uçurmuş olduğum bir uçak kırıldığında ahşabında bolca yeşil küf görmüştüm. :D
Bir teorik sorun da iletişim mesafesi. Su 2.4 GHz dalgaların enerjisini çok ciddi oranda emer. Bu da fazla uzaklaşılması durumunda kumanda kaybına neden olabilir bir ihtimal.

Sümer abi gerekli cevabı vermişssin yeri gelmişken sorayım, yağmur damlaları saf olduğu için iletken değil diye biliyorum, o anlık, eketronink ( servo veya üniteye) ekipmana su girerse arızaya sebep olur mu?

Sümer abi gerekli cevabı vermişssin yeri gelmişken sorayım, yağmur damlaları saf olduğu için iletken değil diye biliyorum, o anlık, eketronink ( servo veya üniteye) ekipmana su girerse arızaya sebep olur mu?
Açıkçası şu yüzyılda yağan yağmurun saf su olduğunu düşünmüyorum. Birçok kimyasal içeriyor. Dediğin çok doğru aslında ama temel sorun iletkenlik değil. Yağmur suyu devrelere gidecek kadar ıslatırsak kumandayı bence çok akıllıca olmaz. Ama içeride bekleyecek su ve rutubet özellikle gimbal potansiyometrelerinde sorun yaratacaktır ilerleyen zamanda.

Konuyu tasiyayim dedim, ama tasiyacak yer bulamadim...

Siz islaniyor musunuz hafif yagmurlu havada? Mesela yuruse falan cikinca?

Emre hocam ben tabiki ıslanırım. ,? Ama burada merak ettiğim uzerinde yaklaşık 2000-3000 rpm devirle dönen palli bir sistem var. Yagmur damlası pallere illaki carpacak ve modelin disina dogru savrulacaktir. Damlanin pallere temas etmeden model uzerine düşme durumu var mi? Hic denemedigim ve acemi olduğum için sizin gibi üstadlara soruyorum.

Kocaeli'deki yarışmada hatırlayanlar bilir yarışma sırasında(sonlara doğru) , sağanak bastırdı inat ettim immedim, modelin her yeri ıslanmıştı, ama tüm elektronik canopy altında olduğu için çeride birşey yoktu.

Yani evet pale rağmen her yeri ıslanıyor

Emre hocam ben tabiki ıslanırım. ,? Ama burada merak ettiğim uzerinde yaklaşık 2000-3000 rpm devirle dönen palli bir sistem var. Yagmur damlası pallere illaki carpacak ve modelin disina dogru savrulacaktir. Damlanin pallere temas etmeden model uzerine düşme durumu var mi? Hic denemedigim ve acemi olduğum için sizin gibi üstadlara soruyorum.
Pal heli üzerinde bir disk gibi davranmıyor, aksine üzerindeki havayı aşağı çektiği için su bir şekilde aşağı iniyor her yerine giriyor. Özellikle dik servo girişli ünitelerde problem olma riski çok daha yüksek.

Ben mikro sınıfı bir helikopteri hafif kar yağışlı havada uçurmuştum. Pal ıslandığı için bir parça uyuşuktu model. Ana şaftın etrafı ıslandıysa da elektronik yada mekanikte arıza olmadı.

• Beğen
Tepkiler: Burak Çiftçi