Yak-12 Dengesiz ucus Hakkinda !!!

kahraman' Alıntı:
Nesimi bey evet, fixed yaptigimda duzeldi , kanatlar. Peki bunun disinda Turker abi Sumer abi ? ucusun oyle olmasinin baska bir sebebi olabilir miydi ? Belki bir beya birden fazla sebebden dolayi ucus o sekilde olmus olabilir ?
Denemeden birşey söylemek zor. Ama sen bu şekilde bu uçağı kırmadan tek parça yere indirebildiğine göre gönül rahatlığıyla deneyebilirsin. :laugh: :lol:

Sonucu bizlerle paylaş lütfen ;)

Habu da sana ders olsun!

Onbininci sortisini yaptığım bir uçak bile olsa kumandayı ve uçağı açar açmaz ilk işim üç temel kumanda işlevini (aileron, elevatör, rudder) kontrol etmektir. Bunu alışkanlık haline getirmek şart.
Gerçek uçakta tüm hazırlıklar bittikten sonra kalkış için piste girmeden önce yapılan "Kalkış Öncesi Hayati Kontroller" checklisti vardı. İki dakika önce kontrol ettiğimiz şeyleri tekrar gözden geçirirdik. Uçan her türlü araç için bu çok önemli. Normalde uçuş öncesi bunu yapmış olsaydın bu anormalliği görüp uçmaman gerekirdi.

"Başka sebep" mi arıyorsun?

Savaşı kaybeden komutana sormuşlar, neden kaybettin diye. Demiş ki, "bir çok nedeni vardı, birincisi cephanemiz bitti,...". "Sus, yeter!" demişler. Başka sebebe gerek yok ki!!! :D

Türker Akgün' Alıntı:
Denemeden birşey söylemek zor. Ama sen bu şekilde bu uçağı kırmadan tek parça yere indirebildiğine göre gönül rahatlığıyla deneyebilirsin. :laugh: :lol:

Sonucu bizlerle paylaş lütfen ;)

Yahu kırmış işte daha ne kırsın. Kanat falan... :D

kahraman' Alıntı:
Nesimi bey evet, fixed yaptigimda duzeldi , kanatlar. Peki bunun disinda Turker abi Sumer abi ? ucusun oyle olmasinin baska bir sebebi olabilir miydi ? Belki bir beya birden fazla sebebden dolayi ucus o sekilde olmus olabilir ?
Kumanda komutları aynen şu şekilde çalışmalı.

Ağırlık merkezi kontrollü ise :

Sümer Yamaner' Alıntı:
Yahu kırmış işte daha ne kırsın. Kanat falan... :D
O kadar olur abi, kanadın yarısı falan kopmadan kırım denmez ona. :laugh: :lol: :lol:

Herkeze tesekkur ederim, yarin tekrar deneyecem hava musait olursa, durumu tekrar bildirecegim, yardimlariniz icin tesekkur ederim.

Turker abi Sumer abi tekrar merhaba, Ucagi ucusa hazir hale getirdigim. kanatlardan tutup ve ip le arkadan ve pervaneden dengesinide ayarladim, ama gene bir gariplik var, Asiri derecede havaya kalkiyor, agirlik on tarafda,

Videodan inceleyebilirmisiniz ?

Rodeo atı gibiymiş yahu! :D

Motor açısı sorunu olabilir diyeceğim... Ya da elevatörde fazla trim mi var diyeceğim... Veya yatay stab açısı hatalı tasarlanmış diyeceğim... Ama kalkışta burun sürtme eğilimini açıklayamıyorum bu sefer de... Gözle bir kontrol yap. Motor ekseni kanat ekseni ile nasıl bir açı yapıyor? Motorun bir iki derece aşağı bakması istenir genelde. Bir de yatay stabilizatör ile kanat ekseni ne durumda?

Sümer Yamaner' Alıntı:
Rodeo atı gibiymiş yahu! :D

Motor açısı sorunu olabilir diyeceğim... Ya da elevatörde fazla trim mi var diyeceğim... Veya yatay stab açısı hatalı tasarlanmış diyeceğim... Ama kalkışta burun sürtme eğilimini açıklayamıyorum bu sefer de... Gözle bir kontrol yap. Motor ekseni kanat ekseni ile nasıl bir açı yapıyor? Motorun bir iki derece aşağı bakması istenir genelde. Bir de yatay stabilizatör ile kanat ekseni ne durumda?

:laugh: ilk cakilma egiliminde son anda kurtardim ama bende anlamadim nasil kurtardim, orda o hizla dusseydi kesin parcalanirdi, cakildigi yer kar`in ici oldugu icin hasar olmadi sansliyim :laugh:

Summer abi saolasin, dun aksam aldigim yere goturdum, adam bataryayi icerde biyerde sabitledi on tarafada bir kac tane kursun koydu, Pazar gunu icinde adamla anlasdim, beraber ucurmaya goturecegiz test ucusu icin, Bu arada Rusyada yasiyorum.

Tesekkur ederim hersey icin, pazar gunu gorecegiz bakalim ne olucak :)