Yakıtta izopropil alkol

Sumer Yamaner

Moderator
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
Başka bir ortamda epey bir mevzusu geçmişti. Yakıtını kendi yapanlar her zaman "saf" metanol peşindedir. Ancak metanol kaçak içkinin temel hammaddesi olduğu için, aldığım bilgilere göre metanol getiren tanker limana yanaştığı anda içine ölçüsüz olarak izopropil alkol dökülürmüş. Bu şekilde tadının içilemeyecek şekilde acılaştırılması sağlanırmış. Dolayısıyla bazı arkadaşlar piyasada asla "saf" metanol bulunamayacağını iddia ediyorlardı. Ben de şunu düşündüm: Tamam metanol saflığını kaybediyor ama glow motor yakıtında önemli olan metanolün su çekmesi. Yani saflığını su ile kaybederse sıkıntı. Yanıcı bir madde olan izopropil alkolün bir olumsuz sonucu olmasa gerek.
Bunun üzerinde bilimsel bir deney yapmaya karar verdim. Deney verilerini sizlerle de paylaşayım:

Kendi Yakıtımızı Nasıl Yapabiliriz ?
Kendi Yakıtımızı Yapalım :

Test metodu:
Dört farklı yakıt hazırlandı.
a- % 15 nitrolu normal yakıt
b- % 15 nitrolu % 10 izopropil alkollü yakıt
c- % 15 nitrolu % 15 izopropil alkollü yakıt
d- Nitrosuz, % 10 izopropil alkollü yakıt
Aynı motor (OS 55 AX), aynı buji (OS No :coolxf: ve aynı pervane (APC 11 x 6) ile tüm depo boşaltılıp ilgili yakıtla doldurularak motor çalıştırıldı.
Düzenli ve en az 30 saniye süreli tutturulabilen en düşük rölanti ölçüldü.
Büyük iğne ayarı yapılıp max. RPM değeri kaydedildi.
Sıcaklık ölçümü yapılamadı.
Devriler optik takometre ile ölçüldü.

Bulgular:
a- % 15 nitrolu normal yakıt
Rölanti 2700 devir civarında. Max. devir 12200

b- % 15 nitrolu % 10 izopropil alkollü yakıt
Rölanti 2700 devir civarında. Max. devir 12500 Yerde ısınma var ancak uçuşta motorda aşırı ısınma emaresi olmadı.

c- % 15 nitrolu % 15 izopropil alkollü yakıt
Rölanti 2700 devir civarında. Max. devir 12700. Yerde belirgin ısınma var ancak uçuşta motorda aşırı ısınma emaresi olmadı.

d- Nitrosuz, % 10 izopropil alkollü yakıt
Rölanti tutturulamadı. Sürekli stop etti. Max. devir 12200. Isınmayı farkedecek kadar uzun süre çalışmadı ve uçuş yapılamadı. Ancak normalde % 15 nitroya ayarlı karbüratörün küçük iğnesi ile oynanmadı. Oynansa belki yine de uzun süreli çalışma sağlanabilirdi.

Sonuç:
Benim buradan çıkardığım sonuç, metanole tankerde katılan az miktarda (belki % 1 - 2 gibi bir şeydir sanıyorum) izopropil alkol her ne kadar metanolün saflığını azaltsa da, saflığı azaltan faktör "su" olmadığı ve yanıcı bir madde olduğu için yakıtta ciddi bir soruna yol açmayacaktır. Ancak yüksek oranda izopropil alkolle ciddi ısınma sorunları yaşanabilir. Özellikle kapalı cowlingli modellerde hava akımının çok iyi planlanması gerekebilir. Hele ki tam sentetik yağ kullanılıyorsa (yani hint yağı yoksa) bu ısınma kısa sürede motorda kalıcı sorunlara yol açabilir.

Yakıtta izopropil alkol

Abi olayi yine tamamen bilimsel bir yaklasim ile ele almis, test etmis ve yorumlamissin :bravo: :thumbup:

Ne diyeyim biliyorum, Allah seni ve senin gibileri basimizdan eksik etmesin %p

Benim anladigim yakiti kendisi yapan arkadaslar gonul rahatligi ile icinde izopropil alkol katkili metanol kullanabilirler :halay:

Kucuk bir soru. Metanol icine katilan izopropil alkol miktarini test etmeden anlamak mumkun mu ? Ya da standard olarak Ozel bir durum yok ise %1-2 olarak mi kabul etmek lazim ?

Yakıtta izopropil alkol

Asagidaki indeks sayfasimiza bakinca fark ettim. Forumda kendi yakitimizi yapmak istersek kullanacagimiz receteyi paylasmamisiz :rolleyes: Yani varsa bile ayri konu olarak degil de mesajlar arasinda kalmis.

Rica etsek Abi, musait bir zamanin da bu bilgi ve tecrubeni de bizlerle paylasabilir misin ?

Yakıtta izopropil alkol

Öğrendiğim kadarıyla İzopropil alkol oranı % 2 civarında oluyormuş. Bence de bir sakıncası yok.

Yakıt yapmak inanılmaz kolay. Çünkü tüm malzeme hacimsel olarak oranlanıyor.

Detaylar icin :

Sümer bey, elinize sağlık! Hala bu motorlar ile uğraşan biri olarak beni çok ilgilendiren bir konu olmuş. İzopropil alkol hiç aklıma gelmemişti. Ama son zamanlarda yakıtın içine az miktarda aseton katıldığını duyuyorum. Bu konuda bir fikriniz varmı?

Yakıtta izopropil alkol

Aseton daha düzenli ve tabii daha düşük devirli rölanti elde etme amacıyla kullanılıyor.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yakıtta izopropil alkol

Eline emeğine sağlık Sümer abi, çok açıklayıcı bir konu olmuş :saygilar:

Her zaman söylemişimdir, deneysiz bir kimya düşünülemez :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Rasim Öztürk' Alıntı:
Eline emeğine sağlık Sümer abi, çok açıklayıcı bir konu olmuş :saygilar:

Her zaman söylemişimdir, deneysiz bir kimya düşünülemez :)
Bu vesile ile Poli-Alkol yani Kıymetli alkolleri de öğrenmiş olduk :lollol: :lol: :lol:

Bakalım nükleere ne zaman geçeceksin Sümer abi çok merak ediyorum. :laugh: :saygilar:

Sana bir iki sene sonra lazım olacak bu gidişle, ben şimdiden uranyumu zenginleştirmeye başlayayim en iyisi. :lollol:

Yakıtta izopropil alkol

Türker Akgün' Alıntı:
Bakalım nükleere ne zaman geçeceksin Sümer abi çok merak ediyorum. :laugh: :saygilar:

Sana bir iki sene sonra lazım olacak bu gidişle, ben şimdiden uranyumu zenginleştirmeye başlayayim en iyisi. :lollol:

Uranyumla uğraşma beni zenginleştirmeye çalış bak neler yaparım o zaman! :p

Ynt: Yakıtta izopropil alkol

Sümer abi emeğine sağlık. 2014 de bana verdigin reçete hala duruyor. Hatta bu başlıkta yakıt nasıl yapılır baya detaylı anlatmıştın.

https://www.rckolik.com/index.php?topic=5923.0

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

merhaba

yakıt için metanol yerine etanol 99.5 kulanabilirmiyiz. 10 lt buldum biryerden

Yakıtta izopropil alkol

tufanacay' Alıntı:
merhaba

yakıt için metanol yerine etanol 99.5 kulanabilirmiyiz. 10 lt buldum biryerden

Tek kelimeyle: Hayır! :)

Glow motorlar buji filamanındaki platinin metanol ile katalitik reaksiyonu sonucu ortaya çıkan ısı enerjisi ile yanmayı sağlarlar ve metanolsüz çalışmazlar.

Metanol'a Denatonyum Benzoat ve Tersiyer Butanol yerine niye izopropil alkol katıldığını merak ettim ben de ??? ... Etanol'a tadını acılaştırılması için bunlar katılıyor.