Yapıştırıcı tercihi

İkbal Kaya

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhaba! Fotoblok malzemeyle bir uçak yapıyorum. Parçaları birleştirirken slikon mu, uhupor tarzı bir yapıştırıcı mı kullanmalıyım? Slikonun ağırlaştırma açısından bir dezavantajı olur mu?

Fotoblok malzemeyle uçak yapımı konusunda forumda epeyce konu bulunmaktadır. Öncelikle bunları okuyup cevabı bulamazsan buraya yazmanı öneririm. Aksi halde aynı sorunun tartışıldığı birçok konu olacaktır ki bu da epeyce konu kalabalığına sebep olacaktır. Soruna gelecek olursak, öncelikli görüş uhupordan yapılması yönünde. Ancak forumda ben dahil sıcak silikon kullanıp modelini güzelce tamamlayanlar var. Ve yine diğer konulara bakarsanız uçuşta da bir problem yaşamadılar. Yani demem o ki, elinde silikon tabancası ve silikonun varsa onlarla yapabilirsin ekstradan uhupor satın alma derim. Ama yeni alacaksan uhupor daha sağlıklı olur.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Merhaba! Fotoblok malzemeyle bir uçak yapıyorum. Parçaları birleştirirken slikon mu, uhupor tarzı bir yapıştırıcı mı kullanmalıyım? Slikonun ağırlaştırma açısından bir dezavantajı olur mu?

Yapılan modelin şekline göre değişir ama bir acemi olarak görüşüm
Ben genelde ekonomik olarak bakarım
Uhupor tanesi 15 TL ortalama 2 tanesi bir sıcak silikon tabancası eder, silikonlarıda kilo ile alırsanız ileride yapılan projelerdede yapıştırıcı derdini atmış olursunuz.
Ben genelde beyaz tutkal kullanırım, zaman sıkıntınız yoksa

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Bence beyaz tutkal en iyisi. Ama el becerisini geliştirmektir gerekir.
Sıcak silikon hızlıdır fakat ağırdır. Uhupor harika bir yapıştırıcıdır, ağırlığa neredeyse hiç etkisi yoktur ama uygulaması daha sıkıntılıdır, ayrıca daha pahalıdır. Eskidikçe ve güneşi gördükçe gevrekleşir ve sararır (2 yıldan sonra).
Beyaz tutkal bence en iyi yapıştırıcıdır ama uygularken adamın sabrını çok zorlar.
Önce yapışacak yüzeyi biraz hazırlamak gerekir ki tutunacak yüzeyi olsun, sonra tercihen çapraz atılan iğneler veya maskeleme bandı ile kuruyana kadar sabitlemek gerekir.
İpucu: Beyaz tutkalı uygulayıp, sabitledikten sonra kalorifer gibi sıcak bir yerin üzerinde 10-15 dk beklerseniz iğneleri (bantı) çıkarıp dikkatli bir şekilde devam edebilirsiniz...

Son düzenleme:
Fotoblok malzemeyle uçak yapımı konusunda forumda epeyce konu bulunmaktadır. Öncelikle bunları okuyup cevabı bulamazsan buraya yazmanı öneririm. Aksi halde aynı sorunun tartışıldığı birçok konu olacaktır ki bu da epeyce konu kalabalığına sebep olacaktır. Soruna gelecek olursak, öncelikli görüş uhupordan yapılması yönünde. Ancak forumda ben dahil sıcak silikon kullanıp modelini güzelce tamamlayanlar var. Ve yine diğer konulara bakarsanız uçuşta da bir problem yaşamadılar. Yani demem o ki, elinde silikon tabancası ve silikonun varsa onlarla yapabilirsin ekstradan uhupor satın alma derim. Ama yeni alacaksan uhupor daha sağlıklı olur.
Teşekkür ederim. Olabildiğince okuyorum, direkt konu açmıyorum zaten:) Slikon ağırlıktan dolayı mı tercih edilmiyor? Çünkü modelimi kısa sürede tamamlamam gerek ve uhuporu kırtasiyelerde bulamadım, sipariş etmem gerekecek. Eğer slikon fazla ağırlık yapıyorsa sipariş edeyim yoksa slikonla yapayım diye düşündüm.

Silikon ağırlığından dolayı tercih edilmiyor. Ama dediğim gibi sıcak silikon tabancasına kolay ulaşabiliyorsanız rahatlıkla kullanabilirsiniz. Birçok kişi bu şekilde modeli tamamlayıp uçurdu. Şuan yeni başlayacağın için beyaz tutkal konusunda sabırsız olabilirsiniz. Zira ben de yeniyim ve heyecanınızı anlayabiliyorum. Ayrıca bu modeli tamamlayıp uçurunca kesinlikle pilotajdan ve tecrübesizlikten kırım olacaktır, kırım olmasa bile daha iyi şekilde yapayım diye başka modele ya da aynı modelin daha dikkatli yapılmış şekline başlayacaksın.

Silikon ağırlığından dolayı tercih edilmiyor. Ama dediğim gibi sıcak silikon tabancasına kolay ulaşabiliyorsanız rahatlıkla kullanabilirsiniz. Birçok kişi bu şekilde modeli tamamlayıp uçurdu. Şuan yeni başlayacağın için beyaz tutkal konusunda sabırsız olabilirsiniz. Zira ben de yeniyim ve heyecanınızı anlayabiliyorum. Ayrıca bu modeli tamamlayıp uçurunca kesinlikle pilotajdan ve tecrübesizlikten kırım olacaktır, kırım olmasa bile daha iyi şekilde yapayım diye başka modele ya da aynı modelin daha dikkatli yapılmış şekline başlayacaksın.
Tamamdır çok teşekkür ederim:)

Ben sıcak silikondan başka hiç bir yapıştırıcı kullanmadım. Uygulaması basit, sonucu hızlı ve maliyeti de daha az. Tam benim gibi acemiler için birebir. Ağırlığa olan etkisi tabiki de var ama kayda değer bir etki mi bilemiyorum. Fakat şöyle bir durum var; uhu por, iki yüzeye ince bir tabaka şeklinde uygulanıp, bir süre geçtikten sonra yüzeylerin birbirine sıkıca bastırmasıyla ve bir süre de o halde sabit kalmasıyla görevini yapıyor. Ama bunun için iki yüzeyin de olabildiğince düz ve pürüzsüz olması gerekiyor. Oysa fotoblok, kesimden sonra oldukça pürüzlü, girintili çıkıntılı bir hale geliyor. Yani iki kâğıt tabaka arasındaki sünger, kesim yaparken topaklanıyor, kopuyor, bir tarafta birikiyor, bazı yerlerinde çukurlar oluşuyor. Bu yüzeyler zımpara ile güzelce düzeltilmezse uhu por ile baya zorlanırız diye düşünüyorum. Sanırım beyaz tutkalda da durum aynı. Düz ve pürüzsüz yüzeylere uhu por, bahsettiğim girintili çıkıntılı yüzeylerde de sıcak silikon uygulayarak, bir uçakta ikisini de kullanabiliriz. Tabi ağırlıktan ne kadar kâr ederiz, buna değer mi bilemem!

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi