Yelken Kanat Uçuş Sorunu

Orada bahsettiğim motor sarı 2212 idi. Emax motorlar ile hiç denemedim. 1045 pervanelerimi bulursam birazdan deneyip buraya yazarım.

Test ederken ufak bir sorun yaşadım. Düzeltip yeniden deneyeceğim

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Engincan bey izninizle bir sorum olacak, bugün Skywalker 40A V2 UBEC ESC elime geçti. ESC'yi ilk kullandığımda motor sıkıntısız bir şekilde çalışıyordu, ama 5-10 dk sonra motor hafif olarak teklemeye başladı. Daha sonra ise gaz verdiğimde motor dönmeyip titremeye başladı.

Sizce bu sorun pil voltajının düşük olmasıyla alakalı olabilir mi? Kullandığım ESC sadece 3S ve 4S destekliyor. Pil voltajıda şuanda hücre başı 3.65 volt küsür, toplamı ise 10.9 volt falan, pil şarj cihazını henüz almadığım için pili şarj edip deneyemiyorum. İçime kurt düştü anlayacağınız. :)

Ayrıca pil takılı değilken kabloları anlık kısa devre olmuştu, ama kısa devreden sonra çalışıyordu.

Son düzenleme:
Engincan bey izninizle bir sorum olacak, bugün Skywalker 40A V2 UBEC ESC elime geçti. ESC'yi ilk kullandığımda motor sıkıntısız bir şekilde çalışıyordu, ama 5-10 dk sonra motor hafif olarak teklemeye başladı. Daha sonra ise gaz verdiğimde motor dönmeyip titremeye başladı.

Sizce bu sorun pil voltajının düşük olmasıyla alakalı olabilir mi? Kullandığım ESC sadece 3S ve 4S destekliyor. Pil voltajıda şuanda hücre başı 3.65 volt küsür, toplamı ise 10.9 volt falan, pil şarj cihazını henüz almadığım için pili şarj edip deneyemiyorum. İçime kurt düştü anlayacağınız. :)

Ayrıca pil takılı değilken kabloları anlık kısa devre olmuştu, ama kısa devreden sonra çalışıyordu.
Merhaba, sorunuzun cevabı maalesef bende yok.:( Daha önce başıma böyle bir şey gelmedi. Motorum dumanlar eşliğinde veda etmişti.

Merhaba, sorunuzun cevabı maalesef bende yok.:( Daha önce başıma böyle bir şey gelmedi. Motorum dumanlar eşliğinde veda etmişti.
Aldığım ESC 2S pil desteklemediği için(en az 3S destekliyor) sanırım pil voltajı düşük olduğu için ESC voltaj aralığının dışında kalıyor, inşAllah ESC'de bir sorun yoktur. Yine de teşekkür ederim.

Kabloları defalarca kontrol ettim az önce ama hafif gaz verince motor titreme yapıyor, önceden az hareket ediyordu motor ama şimdi neredeyse hiç hareket etmiyor. Sanırım pil voltajının düşük olmasıyla alakalı.(Umarım) Toplam pil voltajı şu anda 10.9 volt olarak gözüküyor, aldığım ESC'nin 2S pil desteklemediğini varsaydığımızda sorun pil voltajının düşük olmasıyla alakalı gibi. Cevabınız için teşekkürler. :)

EDİT: Sorun pilden kaynaklı değilmiş, motorun pimlerini lehimlemeden makaronla sıkıca sarmıştım. Ama oradan yeterli akım gitmiyormuş motora, orayı elleyince normal şekilde çalışmaya başladı motor.

Birazdan çarşıya gidip lehimlettirecem orayı. :)

EDİT2: Bu arada bir şeye kafam takıldı, malum aldığım motor Emax xa2212 1400 kv en fazla 8 pervane boyutunu destekliyor. Ama ben 9x6 pervane almış bulundum, o yüzden gazı korkudan %40'ın üzerine çıkartamıyorum. Sizce bu vaziyette motor ve ESC'nin yanmaması için gazı % kaçı geçmemeli? Biliyorum bu kesin değil, ama tahmini olarak bir yorum bekliyorum sizlerden. Elimde 40A ESC ve 3S pil mevcut olduğunu belirtmemde yarar var.

@Sumer Yamaner @Engincan Bahadır AKAN

Sorun pilden kaynaklı değilmiş, motorun pimlerini lehimlemeden makaronla sıkıca sarmıştım. Ama oradan yeterli akım gitmiyormuş motora, orayı elleyince normal şekilde çalışmaya başladı motor.

Birazdan çarşıya gidip lehimlettirecem orayı. :)
Allah Allah, çok ilginç, kırk yıl düşünsem aklıma gelmez.