[YENI]: ALIGN TREX 700 NX Testlerine devam

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
ALIGN firması yakında piyasaya çıkacak olan "TREX 700 XN Dominator" nitro modelini test etmeye devam ediyor.

[YENI] : TREX 700 XN Dominator :

Motor'un henüz 2.uçuşu olduğu için biraz zengin kullandığını da ilave etmiş.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

[YENI]: ALIGN Firmasından yeni 700 Sınıfı Nitro Motor

İşte beklenen hareketler bunlar. :hoppa: :hoppa: :hoppa:

Bu modelin burun yapısını sevdim, balık gibi :D

Ben hala anlamadim yakit tankini neden hala saftin arkasinda tuttuklarini. Koy saftin altina, oynama agirlik merkeziyle dimi??

Bir ara nitro olayının tamamen biteceği gibi söylemler vardı, demek ki rc olayında elektrik ne kadar gelişirşe gelişşin nitro varlığını sürdürecektir. Motoru çok merak ettim nasıl özellikleri var.

HUAWEI VNS-L31 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mehmet videoyu seyrettim başım döndü :laugh: Merak içinde olduğum iki soru var.Birincisi bu kadar zemine yakın model çok alçaktayken nasıl oluyordu gözü karışmıyor ve konsantrasyon kaybı olmuyor insanda?Bu olay uçakta bile oluyorken helikopterin o hızlı hareketlerde görülebilmesi ve toparlanması çok daha zor.
İkincisi ise yüksekte yada alçakta o hızda akrobasi atraksiyon yaparken,motor stobu(nitro motorlarda) hiç yaşanmıyormu?Yada mazallah motor stob etse nasıl sağlam inecek heli.Uçakta birçok etken var.Model uzakta ise,ineceğin zemin kötü ise,o telaş ile birde rüzgar ters ve sakat ise iş tamamen şansa kalır.

Murat Evitan' Alıntı:
Mehmet videoyu seyrettim başım döndü :laugh: Merak içinde olduğum iki soru var.Birincisi bu kadar zemine yakın model çok alçaktayken nasıl oluyordu gözü karışmıyor ve konsantrasyon kaybı olmuyor insanda?Bu olay uçakta bile oluyorken helikopterin o hızlı hareketlerde görülebilmesi ve toparlanması çok daha zor.
İkincisi ise yüksekte yada alçakta o hızda akrobasi atraksiyon yaparken,motor stobu(nitro motorlarda) hiç yaşanmıyormu?Yada mazallah motor stob etse nasıl sağlam inecek heli.Uçakta birçok etken var.Model uzakta ise,ineceğin zemin kötü ise,o telaş ile birde rüzgar ters ve sakat ise iş tamamen şansa kalır.
Öncelikle abi böyle uçanlar kesinlikle insan değiller :laugh: Biz onlara uzaylı diyoruz ;D

Şaka bir yana yukarıdaki video yeni çıkacak motorun test uçuşu olduğu ve henüz rodaj kısmı da tam olarak bilmediği için öyle aman aman sert bir uçuş değil. Yani gerek nitro gerekse elektrikli modellerle bundan çok daha sert 3D uçuş videoları var.

Diğer taraftan bu uçuşu yapan kişi defalarca yarışmalarda dereceye girmiş ve uzun süredir de Align takım pilotu olan Alan ait. Yani bu ve benzeri kişiler gerçekten farklı yeteneklere sahip kişiler. Yeteneğin yanında binlerce saat simülasyon çalışması yapmış ve yüzlerce saat gerçek model ile antrenman yapan kişiler. Dolayısıyla bizim gözümüzle takip etmekte zorlandığımız hareketleri onlar ezberden modele bile bakmadan nefes alır gibi rahatlıkla yapabiliyorlar.

Artık bizde de buna benzer pilotlarımız var çok şükür. Bir Doğukan kardeşimiz, bir Emre yolcu kardeşimiz Türkiye'nin şartları dikkate alındığı çok çok iyi yerlere geldiler çok şükür :thumbup: Elbette onlar kadar değiller ama malum ülkenin ve arkadaşların ekonomik koşulları.. hepsi birer etken.

Doğukan kardeşimiz hobiye başlayalı 3 sene falan oldu ve bu işi amatör olarak yapıyor. Ama yeteneğin üzerine bolca sim Çalışması ve azim de ilave edilince şöyle bir uçuş çıkıyor.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Gelelim diğer sorularına abi. Bu model yere 1 mt mesafede motor stop etse, İnan hiç bir şey olmamış gibi gayet rahat ve normal bir şekilde iniş yapabiliyorlar. Nasıl bilmiyorum ama arkadaşlar bunu beceriyorlar :D

Diğer taraftan kullanılan motor, hazır nitro yakıtı ve inçe ayarlar sonrası inanması zor ama Heli'nin motorunun stop etme ihtimali çok çok düşük. Bu kısma nitro konusunda benden daha tecrübeli arkadaşlar daha güzel açıklama getireceklerdir :saygilar:

Mehmet bilgiler için çok teşekkürler.Gerçektende Doğukan kardeşimizin maşallahı varmış tebrik ederim.O test pilotlarına sağladıkları imkanları böyle Doğukan gibi kardeşlerimize sağlasalar onlardan daha iyi yapacaklarınada hiç şüphem yok.Zaman zaman sizlerin videolarınada bakıyorumda valla hepiniz tebriği hak ediyorsunuz.Bu helikopter işi bayağı meşakatli ve süper konsantrasyon işi.Neyse ben sadece seyretmeye devam edeyim ;) Uçakçılığa devam :laugh:

Murat Evitan' Alıntı:
Mehmet bilgiler için çok teşekkürler.Gerçektende Doğukan kardeşimizin maşallahı varmış tebrik ederim.O test pilotlarına sağladıkları imkanları böyle Doğukan gibi kardeşlerimize sağlasalar onlardan daha iyi yapacaklarınada hiç şüphem yok.Zaman zaman sizlerin videolarınada bakıyorumda valla hepiniz tebriği hak ediyorsunuz.Bu helikopter işi bayağı meşakatli ve süper konsantrasyon işi.Neyse ben sadece seyretmeye devam edeyim ;) Uçakçılığa devam :laugh:
Abi seyrediyor olman bile bizler için yeterli :thumbup: Tıpki bizim uçak videolarını da zevkle izlediğimiz gibi %p

Murat Evitan' Alıntı:
Mehmet bilgiler için çok teşekkürler....................................
Neyse ben sadece seyretmeye devam edeyim ;) Uçakçılığa devam :laugh:

Scale. ;) :saygilar:

Murat Evitan' Alıntı:

Yorumlarınız için teşekkürler abi :saygilar: Helikopter cidden sabır ve emek istiyor. Ama belli bir seviyeden sonra artık kafada her şey oturuyor ve üstüne eklemeye başlıyorsunuz. İnanın çoğu hareketi yaparken düşünmeden, tamamen refleks olarak çıkıyor. Yoksa o an şunu yapayım diye düşünüp onu parmaklara iletene kadar iş işten geçmiş olabilir :D

Bitti denilen yerde küllerinden doğmak bu olsa gerek :)
Bence gayet yerinde ve nitro tutkunları için sevindirici bir gelişme. :saygilar:

Yeni motoru çok merak ettim doğrusu.

700xn süper görünüyor. Çok hoşuma gitti tasarımı, baya bir farklılık var. Ancak daha önce yazıldığı gibi depo olayı daha iyi konumlandırılabilirmiş.

Ben Align'dan 50 ve 90 size motorların sadece motor mount değiştirilerek kullanılabilecek bir trex600xn bekliyorum. Onu çıkartırlarsa alırım :evil:

Yine de 700xn detayında çok güzel görünüyor , şiimdiden alacaklara hayırlısı olsun :halay:

Murat abi, eğer pilot otorotasyon biliyorsa emin ol motor stop ederse, modeli yere indirmek uçaktan daha kolay oluyor.(irtifanın yüksek olması dez avantaj değil, tam tersine avantaj sağlıyor)

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Emre Kaman' Alıntı:
Ben hala anlamadim yakit tankini neden hala saftin arkasinda tuttuklarini. Koy saftin altina, oynama agirlik merkeziyle dimi??
Emre abi bana tam ortalı gibi geldi
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi