Yeni Modelim Blade 230s Smart

Oğuzhan KÖSOĞLU

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar modeli Ali Yalçından aldım. İlk izlenim olarak baya hoşuma gitti. Boyut olarak baya tatmin edici. Hoşuma gitmeyen tek tarafı iniş takımı. Modeli kumandam (eski versiyon spektrum dx7) ile sorunsuz hemen bind yaptım. Servo yönleri kuyruk tepkisi falan herşey sorunsuz gözüküyor. Yalnız şöyle bir sıkıntı yaşadım. Gaz kolu sıfırdayken pal açıları da sıfır oluyordu. Gaz kolunu %100 e getirince pozitif yönde açı alıyordu. Pal açılarını +11, -11 düşünürsek +22 alıyordu. Kumandadan birşeyler ayarlama çalıştım. Ancak ne yaptıysam beceremedim. Hepten ayarları bozunca bende kumandayı resetleyip yeniden ana ayarları yaptım. Sonra servo hornlarını söküp gaz kolunu ortaya alıp paller sıfr açı olacak şekilde hornlar taktım. Sorunu bu şekilde çözdüm. Başka yolu varmıydı bilmiyorum açıkçası...

Bir diğer husus ise bu helikopterde swashplatenin yukarı çıkarken pallere eksi açı vermesi aşağı inerken artı açı vermesi. Yani gaz kolunu yukarı yaptığım zaman swashplate aşağı inerek paller artı açı alıyor. Fotoğrafta gözüktüğü üzere pal tutucuların linklere bağlandığı kısım normal helikopterlere göre ters. Fotoğrafta 180cfx ile karşılaştırılmasını görebilirsiniz. Bu durumu görmem ve çözmem biraz zaman aldı :)

Dx7 kumandam spektrumun üvey evladı olduğundan dolayı manuallerde dx7 kumandama yer verilmiyor. Dx6i için bile ayarlar varken benim kumanda için malesef yok.Benzer durumları bladein nano serisi helikopter ayarları içinde araştırmıştım. Malesef dx7 ayarları manualde yoktu. Bundan dolayı 230s modelindeki 3 farklı uçuş modunu ve safe özelliğini henüz ayarlayamadım. Biraz araştıracağım. Şu an uçuşa hazır olduğunu düşünüyrum. Öğlen arası maiden yapacağım. Eğer uçuş hoşuma giderse ufak upgradelere başlayacağım. İlk olarak aklımda low profil iniş takımı ile karbon kuyruk borusu var.

Son olarakta şunu ekleyeyim. Bu modeli sıfır alacak olsam kesinlikle 250 dolar bu modele vermem. Bunun yerine omphobby m2 alırım. Omphobbye bakınca hissettiğin kalite bambaşka. Gelişmelere bu başlık altında devam edeceğim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hayırlı olsun kardeşim iyi günler de kullan ,eğer model senin uçuşuna karşılık veriyorsa senin için en iyi modeldir ,omp küçük ve aşırı güçlü bir model ,dolayısla 3d sırasında aniden kontrolü kaybetme riski her zaman var ,benim gözümde üst düzey pilotajı olanların tercih etmesi gereken bir model .

Hayırlı olsun kardeşim iyi günler de kullan ,eğer model senin uçuşuna karşılık veriyorsa senin için en iyi modeldir ,omp küçük ve aşırı güçlü bir model ,dolayısla 3d sırasında aniden kontrolü kaybetme riski her zaman var ,benim gözümde üst düzey pilotajı olanların tercih etmesi gereken bir model .
Teşekkür ederim Ali. Omphobbynin m1 versiyonu küçük ama m2 versiyonu hemen hemen 230s kadar var. 230s modeli içimdeki omphobby alma isteğini bastırdı. Olmayan paralar cepte kaldı :)

• Beğen
Tepkiler: Ali Yalçın
Yeni model hayırlı olsun, palleri yere değmesin inşallah. :RCKolik:

Makyajlama işine başladık :) Orjinal tail boom 8mm çapında.Tail boom için 12mm çaplı (12x11) karbon boru kullandım. Canopy, iniş takımı, tail fin ve tail blade yeni. İniş takımı ile tail fini neon sarı sticker ile kaplayacağım. Bu arada tüm kabloları da siyah oje ile boyadım. Tek eksiğim ana paller. Microheli sitesinden artk ürün alınamıyor. Bende modelhelicopters.co.uk sitesinden kombinimi yapıyorum :) Bu arada dip not olarak söyleyeyim. Aliexpress otomatik %50 vergi eklerken modelhelicopters.co.uk sitesinde kapıda %18 vergi ödedim.

Son düzenleme: