Yerli Otomobil Model Kitleri

Levent Suberk

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Otomobil modeli deyince Jet Model'in kitlerini hatırladım. 70'li yıllarda Jet Model firması önce Anadol, sonra Ford Düldül ve Honda otomobil kitlerini çıkarmıştı.

Anadol modelinin gövde ve şasisi sert kontraplaktı. Kontraplak levha üzerine serigraf baskılı parçaları kıl testeresi ile kesmek gerekiyordu. Kitin içinde bir Mabuchi pil motoru -galiba Mabuchi 140 idi- plastik tekerlekler, pil kutusu, anahtar için metal parçalar ve vida somun vardı. Pil motorunun şaftına plastik bir kasnak takılır, bu plastik kasnak, bir lastik halkayla arka aksa takılan bir başka kasnağı döndürürdü. Otomobilin kontrolu yoktu, ön tekerlekleri sağa veya sola döndürülünce otomobil de sağa veya sola daire çizerek giderdi. Epey de hızlı giderdi.

Ruhşen Sayraç'ın tasarladığı Mustang RS-GTX ise gene Jet Model tarafından özel malzeme kutusu ile satışa çıkarılmıştı. Modelcilik dergisinin Mayıs 1972 tarihli 3.cü sayısında planı ve inşa tarifnamesi verilmişti. Mustang RS-GTX'in gövde ve şasisi balsa levhaydı. Plastik tekerlekler, pil kutusu, akslar için çelik tel ve kasnaklar malzeme kutusunun içinde veriliyordu. Anadol modeli gibi iki kalem pille çalışan Mabuchi pil motoru vardı.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

(Anadol inşa tarifnamesi planı ve katalog görüntüleri İlhan Gökçay arşivinden alıntıdır)

Son düzenleme:
Orta birinci sınıfta düldül'ü (Fort T modeli gibi olan) yapmıştım, tamamen balsadandı :) O zamanlar Adana'da yaşıyorduk, nasıl düştüyse kırtasiyecinin birisine düşmüş (ya da eskilerden kalmış) içinden çıkan katalogvari sayfadaki diğer jet model ürünlerine ağzım sulanarak bakardım, ama bulamazdım. Pilot-pelikan ikilisi, ve THK nın ıhlamur modelleri (ah o tarlakuşu yok mu :D ) ile "idare ediyorduk" :)

Paylaşım için teşekkürler. :saygilar:

Orta birinci sınıfta düldül'ü (Fort T modeli gibi olan) yapmıştım, tamamen balsadandı :) O zamanlar Adana'da yaşıyorduk, nasıl düştüyse kırtasiyecinin birisine düşmüş (ya da eskilerden kalmış) içinden çıkan katalogvari sayfadaki diğer jet model ürünlerine ağzım sulanarak bakardım, ama bulamazdım. Pilot-pelikan ikilisi, ve THK nın ıhlamur modelleri (ah o tarlakuşu yok mu :D ) ile "idare ediyorduk" :)

Paylaşım için teşekkürler. :saygilar:
O kadar uzun zaman geçtiki, doğru dürüst hatırlamıyorum bile. Bir haltlar yapmıştık... :)
Sümer bey haklı. "dinazor" betimlemesinde. :lollol: