Yine Yeni Bir Uçak Macerası PT-17 Stearman

Ali Haydar GÖK

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Bu uçağın biraz daha küçüğünü fotobloktan yapmıştım. Hatırladığım kadarıyla 2.2 kg civarıydı ve uçağı ailecek baya sevmiştik. Çok uzun zamandır aklımda bu uçaktan yapmak vardı. Bunun için yavaş yavaş aklımda uçağı yapmaya da başlamıştım. Hatta uçağı yaparken gerekecek parçaları rahat basmak için yazıcı bile aldım. Birkaç ıvır zıvır hariç ilk parçamız bu motor oldu. Az çok tecrübelenmiş oldum. Motorun toplam ağırlığı 376g :D Yani aslında baya ağır. %10 doluluk oranı ile yaptığım halde bu kadar ağır oldu.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yapacağım uçağın yapısı eski tecrübeme göre burun kısmı baya hafif olacak şekilde. Bu yüzden burun kısmına ağırlık ekleniyor. Bu motor da o ağırlık yerine geçebilir. Tabi bakalım benim yapacağım uçakta ağırlık dengesi ne durumda olacak. Şimdi başa sarıp biraz daha detaylı anlatayım.

Yapmak istediğim uçak 165 cm kanat açıklığı olan PT-17 Stearman. Tabi balsa bir inşaat için baya acemiyim. Ama köpük konusunda tecrübem var. Uçağın balsa plan dosyasını (ekte) kendime göre köpüğe uyarlayarak yapmaya çalışıyorum. Burada ister istemez problemler olacaktır. Fikri ve önerisi olanları dinlerim. Tabi yine köpük skalasından çıkmamak şartıyla :)

Öncelikle kullanacağım motor ve pervane 455g, esc 100g, pil 825g. Motor 5.4kg ile 7.4kg arası thrust'a sahip. Ben en rahat olacağı 5.4kg thursta sahip pervane boyutu ile kullanacağım. Pil 6s 5000 mah. Şuan sadece bu ekipmanlar 1.4 kg civarı ediyor. Üzerine 3d yazıda bastığım motor da eklenince 1.8kg uçağın burun kısmında birikmiş olacak.

Şimdi uçağın burun kısmını şu şekilde yaptım. Önce iniş takımı ile anlatmaya başlayayım. Kontranın üzerinde uzun bir yuva var. Üstten ve alttan yapıştırılan 2 plaka var. Üst bölümünde yay için bir hazne var. Alt kısımda tekeri tutacak boru gidip gelebilecek. Ve bu borunun düşmemesi için birkaç bişey düşündüm. Ama o işin kolay kısmı :D

Kanatların gövdeye bağlandığı kısmı şu şekilde düşündüm. Ön kısımda iniş takımındakine benzer mantıkla iki plaka ile boruyu tuttum. Arka tarafta ise borunun geçebileceği bir aparat yaptım.

Üst kısımda da yine aynı şekilde borunun geçebileceği açıları ayarlanmış aparatlar mevcut.

Şimdi böyle bir gövde muhtemelen yukarıda anlattığım ağırlıkları taşımakta zorlanmayacaktır. Ama asıl sorun bunu tahta iskeleti köpükle birleştirmekte. Elimde 3 cm kalınlığında izocam strafor var. Şu izoplanede kullandığım. Bunu tek parça kesip tam ortasına bu tahta gövdeyi oturtmak istiyorum. Ama haliyle ortası boş kalacak ve bu boş kalan kısma ağır ekipmanlar gelecek. 3-5 iniş sonra gövdenin ayrılmasını istemiyorum tabi ki. Burada güvendiğim şeylerden bir tanesi gövdeyi tamamen 3mm depron ile kaplayacağım için daha sıkı bir birliktelik sağlayarak strafora binecek yükü biraz azaltabilecek olmam. Gövdenin kalan ksımlarında da formerlar olacak. Belki o formerlara burun kısmından balsa çıtalarla köprü oluşturmak ortadaki dikey strafora binecek yükü biraz daha alabilir.

Şimdi yapmak istediğimi detaylıca anlatmaya çalıştım. Muhtemelen doğru olan bir plana sadık kalarak hareket etmek ama istediğim kriterlere uyan bir plan malesef yok :d Birazda işin eğlencesi burada. Bu kısma gelene kadar baya eğlendim. Sonuçlandırmayı da düşünüyorum. Fikirlerinize açığım :D

Dag Atwood var, senin kafada imalatlar yapiyor... En son SEFF etkinliginde de ucusunu yapmisti Matmazelmiydi neydi adi ucagin... Izinden gidiyorsun :coolxf: Bir google'larsan cikar karsina....

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
Balsa inşaatın aslında depron vb ile malzemelerle yapılandan öyle aman aman farklılıklar yok. Gayet de güzel olacağına eminim.

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
Soğuk kış günlerinde biraz da vakit bulmuşken tekrardan uçağı yapmaya başladım. Kanatlarla başladım. Daha az kompleksli olduğunu düşünüyorum.

Kanatları elimdeki izocamları birleştirerek yaptım. Ortasına 2.5mm kalınlığında ve 2cm ve 1cm kalınlığında kirişler kullandım. Aralarına da ortalarından delerek çöp şişler yerleştirdim. Normal şartlarda güçsüz sayılabilir fakat straforla birleştiklerinde yeterli olacağını düşündüm.

İki plakayı birbirine yapıştırırken uhupor kullanmayı düşündüm fakat kutusu 75₺ falan. Ve 4 kanat parçasına heralde 4tüp gider. Elimde yetecek kadar var ama kıyamadım o paraya. Deniz tutkalı satın aldım 50₺ye. Gayet güzel iş yaptı. Ve çok daha ucuza geldi.

Deniz tutkalı da sertleştiği için baya sağlam oldu. Ufak bir zımpara ile sol üst kanat tamamlandı :) 262g 91cm sol üst kanat.

Kanatları kirişlerle 10cm birbirlerinin içine geçirerek yapıştırmayı düşünüyorum.

Alt kanatta aileron, servo ve kablo yeri açılacak. Düşünce kısmı bitti. Geriye icraati kaldı. Bir taraftan da gövdeyi nasıl yapacağımı düşünüyorum daha önce düşündüklerimi hatırlayarak :)

Son düzenleme:
Soğuk kış günlerinde biraz da vakit bulmuşken tekrardan uçağı yapmaya başladım. Kanatlarla başladım. Daha az kompleksli olduğunu düşünüyorum.

Kanatları elimdeki izocamları birleştirerek yaptım. Ortasına 2.5mm kalınlığında ve 2cm ve 1cm kalınlığında kirişler kullandım. Aralarına da ortalarından delerek çöp şişler yerleştirdim. Normal şartlarda güçsüz sayılabilir fakat straforla birleştiklerinde yeterli olacağını düşündüm.

İki plakayı birbirine yapıştırırken uhupor kullanmayı düşündüm fakat kutusu 75₺ falan. Ve 4 kanat parçasına heralde 4tüp gider. Elimde yetecek kadar var ama kıyamadım o paraya. Deniz tutkalı satın aldım 50₺ye. Gayet güzel iş yaptı. Ve çok daha ucuza geldi.

Deniz tutkalı da sertleştiği için baya sağlam oldu. Ufak bir zımpara ile sol üst kanat tamamlandı :) 262g 91cm sol üst kanat.

Kanatları kirişlerle 10cm birbirlerinin içine geçirerek yapıştırmayı düşünüyorum.

Alt kanatta aileron, servo ve kablo yeri açılacak. Düşünce kısmı bitti. Geriye icraati kaldı. Bir taraftan da gövdeyi nasıl yapacağımı düşünüyorum daha önce düşündüklerimi hatırlayarak :)
Kanadı sıcak tel kullanarak mı kestiniz

Vallahi bu çocuğu bu helen getiren ,RC kolik'teki uçak konuları ,gecencecik helici çocuk ihtiyar uçakçı moduna girdi gözümüzün önünde 🤣

Ali daha yaşın genç birader heliyi niye bıraktın ?😄
Ahahahah :lol::lol: Abi helici olup vitrin seyretme bölümü çok dikkatimi çekmiyor ya. Uzun zaman yaptım o sporu :laugh: Onun yerine ihtiyar uçakçı olmayı tercih ediyorum. Ki ihtiyar uçakçı olmak bile kolay değil abi. Bizimki acemi uçakçı %p

Helicilik kalbimizde 😍 Şartlar iyileşirse yine bir mikro ile başlamayı düşünüyorum :saygilar:

Kanadı sıcak tel kullanarak mı kestiniz
Evet sıcak tel.

Sabırla force'u hissetmeye çalışıyorum :evil:

Kanatlar bitti. Üstteki alt kanat, alttaki üst kanat. Alt kanat 170cm üst kanat 180cm. Hafif bir dihedral var alt kanatta. Kanatlar esniyor. Rijit bir kanat yok. Diğer taraftan sorun olacağını da sanmıyorum. Akrobasi uçağı yapmıyoruz sonuçta.

Alt kanatta servo yeri ve kablo yeri açtım. Aileron yerlerine çıta koymadım. Aileronun enine 5-6 tane küçük boyunca da büyük bir çöp şiş atsam iyi olabilirdi. Ama atmadım. Deniz tutkalının oluşturduğu ince sert tabakaya güvendim. Ki yeterli de gelecektir.

Bilgisayarda çizdiğim parçaları kestirdim. Baya sıkıntılıydı. 2 gün adam beni oyaladı yapamadı. Ondan aldım parçaları başka bir yere götürdüm. 2 günde olmayan işi 12dkda halletti :D Baya can sıkmıştı.

Parçaları birleştirdim. Uçağın ana direği sayılacak strafor parçayla kontradan kestirdiğim parçaları birbirine yapıştırdım. Bol bol deniz tutkalına bandırıp çıkardım uçağı. Bir kutu da epoxy bitirdim 30dklık. Ama baya sağlam bişey oldu. Bu kadar sağlam olacağını düşünmüyordum. Deniz tutkalıyla da ilk defa tanıştım bu uçağı yaparken. Bence çok iyi bir yapıştırıcı.

Sağa 3° aşağı 1.5° açı verdim firewallda.

Star Wars'da yarı insan yarı cyborg karakterler oluyor ya. Uçağı yapıştırdaktan sonra onlara benzettim :lol::lol: bir yere kadar köpük sonra tahta :D

Tabi bu birleştirmenin sonucunda en ufak bir sert inişte vs emekliye ayırıp bahçe kapısına süs olmasını istemiyorum uçağın. Bu hali bana gayet sağlam geldi ama yine de şöyle iki tane çıta atmayı düşünüyorum sağlı sollu. Kaç kg uçak olacak diye sormayın ağır olacak ama çift kanada güveniyorum 😍

Araya küçük bir paragraf açayım. Uçağın alt kanadında aileron yerlerini açtım ve kanadı ağaç tutkalı beraberinde parşömen kağıdı ile kapladım. 454g kaplamasız haliydi 630g kaplama sonrası hali. 525g kuruduktan sonraki hali. Belki biraz daha kurusa 515/520g civarına kadar bile düşebilir. Bence 70g gayet makul bir ağırlık artışı kanat gibi kaplanması gereken yüzeyi fazla olan bir parça için. Kanat boyu 170cm eni 28cm.

Asıl beni şaşırtan şey kanadın neredeyse tamamen rijit hale gelmesi oldu. Sanki balsa kanatmış hissiyatı veriyor. Odun gibi birşey oldu kanat. Yüzeyi tamamen sertleşti ve rijitlik sağladı. Hemen paylaşmak istedim :D

Tabi kendi kendime şunu da düşündüm. Balsadan yapılmış trainer veya sport-trainer tarzı bir uçakta 20-30 tane airfoil parçasıyla kirişle vs ile uğraşmaktansa böyle bir kanat yapmak hem maliyet hem zaman açısından çok daha kolay olur. Ayrıca yakıtlı bir uçakta bile kullanılabilir diye düşündüm. Gövdesi balsa olduktan sonra kanadın köpük olması yakıtlı uçakta sorun olmaz diye düşündüm.

Kaplamadığım kanatla beraber videosunu çektim. Net olmasa da belli oluyor aradaki fark.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Parşömen kâğıdı ve deniz tutkalı mı? Nasıl uyguladın?

Abi Deniz tutkalı ile deneme yaptığımı hiç söylemedim ama hissettin heralde:lol::lol:

Deniz tutkalı ile deneme yaptım ama baya ağır (tek kanadın tek yüzü 50g ağırlaştırdı) ve kötü oldu. Üst kanadın alt kısmını denemiştim. Yani pek gözükmeyen bir yer. Nasıl yaptığıma gelince Deniz tutkalını parşömen kağıdına döküp kredi kartıyla incecik bir katman oluşturacak şekilde yaydım. Kanada da aynı işlemi uyguladım. Sonra kağıdı üzerine yatırdım. Kanadı kesip çıkardığım köpükteki yuvasına koyup presledim. Telle kesim yaparken oluşan bütün pürüzleri doldurdu Deniz tutkalı. Bu yüzden böyle pürüzlü oldu.

Ahşap tutkalıyla parşömen kağıdı kaplamak zaten oldukça kolay. Boya fırçalarının küçük 10cmlik olanından kullandım. Ahşap tutkalını geniş bir kapta göz kararı ( ) suyla karıştırdım :) kanadın üst kısmında hücum kenarından başlayıp kanadın altından doğru bir tur atıp kanadın altında ki hücum kenarında bitirdim. Köşelerdeki yuvarlaklıkları falan kanadın alt kısmına gelecek şekilde ayarladım(Gerçi boyadıkran sonra belli olmuyor fazla). Tabi kaplama yaparken fırça ile hem parşömen kağıdına hemde kanada tutkalı sürdüm.

Üst kanadı kaplarken bu şekilde tam bir tur hatta 1.5 tur attırmak yerine üst ve alt olarak iki parça yapmayı düşünüyorum.