Yurt dışından 22 euroluk vergi muafiyeti kaldırıldı

Ihlamur diyecektim. Ama onuda bitirdik. Ayrıca tüm RC kumandalar silah gibi ruhsata baglı ve vergi mecburiyet gibi önlemler alabilirler.? "YOK ARTIK ! " Dediğimiz çok şey oldu, olacakta maalesef...?
Mehmet abi, ver abi akılları...:lollol::lollol::lollol:

Alışveriş özgürlüğünün bir bakıma kısıtlanması gibi geliyor bu durum bana. Nereden vergi alsak acaba gibi birşeyler var sanki. Eğer devletimiz gerçektende bu hale gelmişse korkarım ki vaziyet kötü. Umarım durum düşündüğüm kadar kötü değildir. Allah devletimizi ve milletimizi kriz gibi kötü bir durumdan korusun inşallah. Umarım öyle bir durum yoktur ancak atılan adımlar kötü bir durumun olduğunu düşündürüyor. Felaket tellalığı gibi bir niyetim yok. Bu hale gelmesinde kimin parmağı varsa Allah hakkımızı bırakmasın.

Rasim'in dediği gibi ya da benim karamsar olduğumun sanılmasına sebep olan eski mesajlarımda yazdığım gibi , hobi bitmişti zaten arkadaşlar, bunlar iyi günlerimiz , bundan daha kötüsü olabilir mi ? inşallah olmasın, şükür eve hala 2 ekmek götürebiliyorum , Allah bundan kötü günler göstermesin , de ki vergi gelmiş , muafiyet kalkmış , hiç önemli değil , iyi günler göreceksek , akşam eve götürdüğüm o 2 ekmeğin birinden de vazgeçerim , o da önemli değil , zaten maaşımın alım gücünün yarıya düşmesini bile sineye çekmişim , bir ekmek nedir ki ......Söylenecek ve yazacak şey çok , lakin ceremesine para yetmez , hayırlısı olsun diyelim , zaten başka ne diyebiliriz ki.....

Sadece Modelcilik değil, son zamanlarda STEM eğitimleri ile birçok özel okullarda ve devlet okullarında kodlama ve elektronik dersleri verilmeye başlandı. Bir çok gencin ilgisini çekmeye başlamıştı. Özellikle arduino. Bu karar ile bu güzel uğraşlar sekteye uğrayacaktır. Ancak biz milletçe de olayı o kadar abarttık ki don gömlek bile sipariş veren bir çok kişi var. Çözüm şu olmalı; Ülkemizde üretilmeyen yarı mamül elektronik komponentlere (pil, motor, devre elemanları v.s.) yani ingilizce DIY (kendin yap, üret) malzemelere bir istisna getirilmelidir.

Ben cimere mesaj attım . Böyle olmaz , özellikle yurtiçi alım satımlara da vergi ve hatta özel tüketim vergisi getirin lütfen dedim . Bir sürü online alışveriş sitesi var ve millet istediğini alıp satıyor kuruş vergi ödemeden . Acaba hediyeler içinde hediye etme ötvsi mi talep etseydim bide ? ???

Sadece Modelcilik değil, son zamanlarda STEM eğitimleri ile birçok özel okullarda ve devlet okullarında kodlama ve elektronik dersleri verilmeye başlandı. Bir çok gencin ilgisini çekmeye başlamıştı. Özellikle arduino. Bu karar ile bu güzel uğraşlar sekteye uğrayacaktır. Ancak biz milletçe de olayı o kadar abarttık ki don gömlek bile sipariş veren bir çok kişi var. Çözüm şu olmalı; Ülkemizde üretilmeyen yarı mamül elektronik komponentlere (pil, motor, devre elemanları v.s.) yani ingilizce DIY (kendin yap, üret) malzemelere bir istisna getirilmelidir.
Malesef ne iş yaptığını bilmeyen birçok çalışanı olduğundan pttye öyle bir şey yaptıramazlar. Eleman parçanın ne olduğunu bilmeden yapıştırıyor maket bıçağını ve kutuyu açıyor. Benim Turnigy Graphene liponun şekilli şukullu çok güzel bir kutusu vardı adam yandan açmayı akıl edememiş olacak ki köşesinden maket bıçağını vurup açmış. Allah korusun pile değse cehenneme çevirebilirdi orayı. Velhasıl bu dediğiniz gerçekleşse çok güzel olur ama onun için de kalifiye eleman gerekir. Ülkemizin çoğu yerinde kalifiye elemanlar olması gerektiği yere ulaşamadığı için de malesef bu güzel fikir de hayal olup kalacaktır. Biz de 1 adım bile öteye gidemeyip yerimizde saymaya devam edeceğiz.

Malesef ne iş yaptığını bilmeyen birçok çalışanı olduğundan pttye öyle bir şey yaptıramazlar. Eleman parçanın ne olduğunu bilmeden yapıştırıyor maket bıçağını ve kutuyu açıyor. Benim Turnigy Graphene liponun şekilli şukullu çok güzel bir kutusu vardı adam yandan açmayı akıl edememiş olacak ki köşesinden maket bıçağını vurup açmış. Allah korusun pile değse cehenneme çevirebilirdi orayı. Velhasıl bu dediğiniz gerçekleşse çok güzel olur ama onun için de kalifiye eleman gerekir. Ülkemizin çoğu yerinde kalifiye elemanlar olması gerektiği yere ulaşamadığı için de malesef bu güzel fikir de hayal olup kalacaktır. Biz de 1 adım bile öteye gidemeyip yerimizde saymaya devam edeceğiz.
Malesef ki haklısın.

Bence gümrük olayını çok da kafaya takmamak lazım, 20%'lik artış demek oluyor. 1-2 ay sonraki durumumuza bir günde geldik fiyat olarak,
doların durumu bizi vuran birincil etken.
Dolar bizi engelleyen asıl şey.

Bazı ptt çalışanları bunu kasıtlı yapıyor. Benim de geçen hafta gelen pil kargomda adam dış kutuyu kesmekle kalmamış, izolasyon malzemesini aşıp pilin kutusunu da çizmiş. Pilin kutusunu da kesebilse dediğiniz gibi şenlik olurmuş. Keşke kesseymiş de her kutuya maket bıçağını 2-3cm sokmak mantıklı mıymış bir daha düşünseymiş. Gün boyunca kutu açan birinin bunu düşünememesi imkansız. Bunlar sipariş verenlere gıcık olup mümkün mertebe kaza süsü vererek içindeki malzemeye zarar vermeye çalışıyorlar. Kutuyu kapatan bantı kesmek çok kolay ancak anlattığım gibi kesmek için ciddi güç uygulamak gerekiyor.
Kısaca bizler bu toplum gerçeklerine uzak hobiler yaptıkça işte böyle dışlanmaya mahkumuz bu memlekette..

Yukarıda da yazıldığı gibi yurt içinde kolay bulunabilen şeyleri engellemek için yapılsa desteklediğim karar olurdu fakat her ürüne vergi koymak işin kolayına kaçmak oluyor malesef. Kağan beyin de dediği gibi dolar 3 seviyesinde olsa %20 vergi ödemek çok sıkıntı olmazdı