Zagi yapacakların buluşma noktası :)

• Konbuyu başlatan mavikaya2011
  • Başlangıç tarihi
  • 4,237
M

mavikaya2011

Guest
Bugün solaklarda Özkan Abi solaklarda zagi toplarken motor esc kombinasyonları ne olmalıdır diye bana bir soru sordu. Bende KENDİ FİKRİMCE bazı şeyler söyledim. Sonra anladım ki Özkan Abi'nin elinde clevis dahi yokmuş. Bende bu konuyu açarak, 11 tane zagi siparişi vermiş bir grup olarak, hangi malzemelere ihtiyacımız olur, hangi kombinasyonları yapmalıyız gibi konuları burdan paylaşarak güzel zagilerimizi oluşturabiliriz.

İlk paylaşım benden olsun.
Yavaş bir zagi için;
Motor -
ESC -
7x6 pervane öneririm. GWS 7060 Ep pervaneler ile tam olarak 204 watt güç üretmektedir.

Hızlı ve gerçek anlamda bir zagi için;
Motor -
ESC -
Pervane 5x5 yeterlidir.

-Kumandamız için ekstra bir alıcıya ihtiyaç duyarız.
-Sağlamlaşırmak için fiber bant ve kaplama için tekzende satılan renkli bantlara ihtiyaç duyarız.
-Aileronlar için EPP (reklamcılardan) veya ben deprondan yapacağım.
-Push rod telleri için çıkacak galiba, çıkmazsa sanayiden 2 mm tek alırız.
-Plastik menteşeler (Röntgen filmi, bant gibi şeylerden de yapılabilir.)
-Karbon çubuk (THK'dan alınabilir) veya 5x5 mm ıhlamur çıtası
-ESC konnektörleri için makaron ( )
-ESC motor bağlantıları için gold konnektör ( )
-2 mm clevis ( )
-Pin horn ( )

Tabiki pil : veya

Unuttuğum bir şeyler olmuş olabilir. Lütfen aklına gelen eklerse sevinirim. Sipariş verecek arkadaşlara yol göstermesi açısından aklıma gelen herşeyi yazmaya çalıştım.

Aklıma gelmişken KESİNLİKLE ZAGİLERDE (BENCE) prop saver kullanmalısınız. Aksi takdirde bir kaç inişten sonra, tamiratlara başlamak zorunda kalırız.

Prop saver :

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi

Çağrı çok makbüle geçti. Teşekkürler...

Eline sağlık Erkan, birgün bir zagi yapmaya karar verirsem eminim çok işime yarayacak bu konu. :bravo:

affınıza sığınarak birşey sormak istiyorum :)

40A motor, 50A ESC için kaç Amperlik Lipo gerekiyor.. Bu lipo işini çözemedim bi türlü :S

Bekir Topuz' Alıntı:

40A motor, 50A ESC için kaç Amperlik Lipo gerekiyor.. Bu lipo işini çözemedim bi türlü :S

40A motor için 40A verebilen lipo yeter ama kaç S ve kaç Mah ile kullanacaksın ? C değerine göre hesaplamak gerek

Bekir Topuz' Alıntı:

Lipo'nun kapasitesi uçuş süreni belirler. Yani 1000 Mah'lik bir pil ile daha kısa süre uçarsın, 2000Mah'lik bir pil ile daha uzun süre. Ancak pilin kapasitesi arttıkça, ağırlığı, dolayısı ile modelin ağırlığı da artacağından, uçuşunu negatif etkileyecektir. Ama yukarda verdiğin motor ve esc'yi kullandığın model için 1500 Mah yeterli olur sanırım. Tanımlanırken verilen"S" değeri ise seri bağlı kaç hücreli pil olduğunu belirtir. Yani "2S" seri bağlı iki hücreli demektir ve nominal voltajı 7,4'tür, "3S" ise seri bağlı üç hücreli ve 11.1 V demektir.

galiba şimdi anladım.. :)

ben şöyle anlamıştım, motor 40A, ESC 50A ise lipo 50A'dan büyük olmalı diye düşünüyordum.. Tamamdır şimdi oldu bu iş.

Çok teşekkür ediyorum..

Bekir Topuz' Alıntı:

Ustalar benden önce davranıp sorunu yanıtlamışlar gerçi ama yazdığım boşa gitmesin benimde, yine de paylaşayim. :laugh:

Kaç Volt'la çalıştıracaksın sistemi:

Örnek :
7,4 Volt ise 2S lipo pile,
11.1 Volt ise 3S lipo pile,
14.4 Volt ise 4S lipo pile ...
ihtiyacın var.

Sonrasında pilin kaç mah olacağı uçuş süresiyle alakalı birşey. Modelin için en uygun olan ağırlıktaki pili seçmeye çalışmalısın. Uçuş süren uzayacak diye modelinin taşıyamayacağı veya uçuş karakterini bozacak bir pil koyamazsın özet olarak.

C değeri ise pilinden bekleyeceğin maksimum akım değerinin ne olacağıyla ilgili bir parametre. Örnek olarak 2200 mah'lık 20C bir pilden sorun yaşamadan 22 amperlik düzenli bir akım çekebilirsin. Bunun üzerindeki değerleri pilin karşılayamaz, hatta sistemin uzun süre talebi devam ettiği takdirde pilin şişer...
Bu sebeple C değerinin biraz toleranslı olması pil ömrü açısından yerinde bir hareket olacaktır. Örnek olarak sistem beklentisi 20C ise 30C'lik bir pil seçmek bence mantıklıdır.

Senin sorundaki örnekle cevap vermem gerekirse motorun sürekli 40 amper yük çekecekse (11.1 Voltla çalıştıracağın kabulünü yaparsak) 3S 2200 mah'lık 20C - 30C'lik bir pil alırsan sistemin sağlıklı çalışır. Ama bu pilin ağırlığı senin modelin için uygun mudur onu senin araştırman gerek. Uçuş süren ise modeline ve uçuş karakterine göre değişecektir. Sürekli %100'le yani tam gazda uçtuğunu varsayarak takribi 3 dakika kadar uçabilirsin.

Forumdan lipo pil diye aratırsan bu konuda detaylı bilgiler bulabilirsin. :saygilar:

120 lik zagide kullanacaksanız 2200 mah 3S ideal olur ;)

Delikopter' Alıntı:
120 lik zagide kullanacaksanız 2200 mah 3S ideal olur ;)
Evet ben de 120 lim zagi icin 2200 Mah kullaniyorum ve yanlis hatirlamiyorsam ortalama bir hizla yaklasik 8-10 dak ucus suresi yapabiliyorum, daha dogrusu yapiyordum :laugh:

Bugün solaklarda Özkan Abi solaklarda zagi toplarken motor esc kombinasyonları ne olmalıdır diye bana bir soru sordu. Bende KENDİ FİKRİMCE bazı şeyler söyledim. Sonra anladım ki Özkan Abi'nin elinde clevis dahi yokmuş. Bende bu konuyu açarak, 11 tane zagi siparişi vermiş bir grup olarak, hangi malzemelere ihtiyacımız olur, hangi kombinasyonları yapmalıyız gibi konuları burdan paylaşarak güzel zagilerimizi oluşturabiliriz.

İlk paylaşım benden olsun.
Yavaş bir zagi için;
Motor -
ESC -
7x6 pervane öneririm. GWS 7060 Ep pervaneler ile tam olarak 204 watt güç üretmektedir.

Hızlı ve gerçek anlamda bir zagi için;
Motor -
ESC -
Pervane 5x5 yeterlidir.

-Kumandamız için ekstra bir alıcıya ihtiyaç duyarız.
-Sağlamlaşırmak için fiber bant ve kaplama için tekzende satılan renkli bantlara ihtiyaç duyarız.
-Aileronlar için EPP (reklamcılardan) veya ben deprondan yapacağım.
-Push rod telleri için çıkacak galiba, çıkmazsa sanayiden 2 mm tek alırız.
-Plastik menteşeler (Röntgen filmi, bant gibi şeylerden de yapılabilir.)
-Karbon çubuk (THK'dan alınabilir) veya 5x5 mm ıhlamur çıtası
-ESC konnektörleri için makaron ( )
-ESC motor bağlantıları için gold konnektör ( )
-2 mm clevis ( )
-Pin horn ( )

Tabiki pil : veya

Unuttuğum bir şeyler olmuş olabilir. Lütfen aklına gelen eklerse sevinirim. Sipariş verecek arkadaşlara yol göstermesi açısından aklıma gelen herşeyi yazmaya çalıştım.

Aklıma gelmişken KESİNLİKLE ZAGİLERDE (BENCE) prop saver kullanmalısınız. Aksi takdirde bir kaç inişten sonra, tamiratlara başlamak zorunda kalırız.

Prop saver :
Bir zagi ile maksimum kaç dakika uçuş elde edilebilir

merhaba aktif olarak zagi yapıp uçuran arkadaş varmı izmirden veya manisadan..