ZMR180 Mini Quadcopter

Berke Karlı

Çalışkan Uye
Web sitesi
www.youtube.com
İlgi Alanı
Hepsi
Merhabalar,
ZMR250 ile başlayan macerama ZMR180 ile devam etmeye karar verdim ve topladım. Tam uçuşa geçecektim ki quadın düzgün şekilde kalkamadığını gördüm. Galiba banggooddan aldığım 12$ lık naze32 rev6 bozuk :eek:f: Motorlardan biri (kumandada gazı çok az açmama rağmen) yavaş başlayıp gittikçe gazı açarak tam gaza dönmeye başlıyor. Bunun üzerine yeni bir naze32 rev5 sipraiş geçtim gelmesini bekliyorum gelince uçuş videolarını da paylaşacağım. Quadcopterimiz 180 sınıfı olduğu için 250 li sınıfına göre çok oynak bir quad yeni başlayanlara pek önermiyorum. Yeni başlayanlara önerim ZMR250. Benim 180 sınıfı bu quadı seçme nedenim ise küçük ve kontrolünün zor olması.

Bu iş videosuz olmaz dedim ve quadı toplarken bir video çektim. Tabi orijinal video süresi çok uzun dolayısıyla yapım kısmını 20 kat hızlandırılmış şekilde izleyeceksiniz ama her şey gözüküyor merak etmeyin %p.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Abone Olmayı Unutmayalım Lütfen!!!

-Frame: ZMR180 CF
-Motor: RCX 2205 2633kv
-ESC: FVT 20A OPTO
-Pervane: 4045
-Uçuş Kontrolcü: Naze32
-5.8 Ghz VTX (Video Verici): TS58500 (500mw)
-Güç Dağıtım Kartı: Matek Power Distribution Board
-Kamera: Super HAD CCD 600TVL Camera 2.8mm Lens
-Lipo Pil: Dinogy 4s 1300 mAh 65C

***EasyCap Telefonla FPV ve DVR Kayıt | Kurulum ve Ayarlar:

Aferim Berke
Şimdilik devir Mikro multi devri
kalkış ağırlığını 500 gram altına düşürdüysen problem yok
ister oyuncak de ister istersen ne dersen de
ama ortalarda kamera lardan bahsediyorsun sitelerin evlerin insanların yanında pek uçurmasan iyi olur
üzerine (Oyuncak da)yazsan başın ağrıyabilir
bence kalkış ağırlığını biraz daha düşür
yasak kalkış ağırlığı
100 grama düşünceyeye kadar keyfini çıkar
%p

ZMR180 Mini Quadcopter

semih Balkar' Alıntı:
Aferim Berke
Şimdilik devir Mikro multi devri
kalkış ağırlığını 500 gram altına düşürdüysen problem yok
ister oyuncak de ister istersen ne dersen de
ama ortalarda kamera lardan bahsediyorsun sitelerin evlerin insanların yanında pek uçurmasan iyi olur
üzerine (Oyuncak da)yazsan başın ağrıyabilir
bence kalkış ağırlığını biraz daha düşür
yasak kalkış ağırlığı
100 grama düşünceyeye kadar keyfini çıkar
%p
Teşekkür ederim. :saygilar:
Elimde bulunan verici, kamera... kullandığımdan dolayı uçuşa hazır hali 449 gram çıktı. Tabi kablolardan ve gereksiz şeylerden kısıp daha hafif verici ve kamera alarak 400 gramın altına inmek mümkün. Daha pahalı ve hafif elektronik kullanarak uçuş ağırlığı dahada düşürülebilir ama benim gibi öğrenci arkadaşlar bu seçeneği direkt olarak eliyorlar zaten.

Uçuş yaptığım yer büyük bir park ama etrafta güvenlik kameraları var. Tabi bide Kocaeli de drone uçurma yasağı da var. Hapse kadar yolu olabileceği söyleniyor. Hobimizi terör eylemi olarak görüyorlar resmen :mad:

Eline sağlık Berke.

Yasal sınırlamalar modelcilerin yaratıcılığını kamçılıyor.

Her yeni engel yenilikleri de beraberinde getirecektir.

ZMR180 Mini Quadcopter

Ali Bülent MESGUTLU' Alıntı:
Eline sağlık Berke.

Yasal sınırlamalar modelcilerin yaratıcılığını kamçılıyor.

Her yeni engel yenilikleri de beraberinde getirecektir.
Saol abi,
Doğru söylüyorsun, sana katılıyorum.

Güzel bir çalışma olmuş Berke ellerine sağlık :thumbup: :bravo: Bakalım uçuş performansı nasıl olacak ;) Gelişmeleri takipteyiz :RCKolik:

ZMR180 Mini Quadcopter

Uzun bir aradan sonra konuya tekrar dönebildim. Bu yaz ders çalışmam gerekiyor bu yüzden konuyla pek ilgilenemedim üzgünüm :embarras:.

Quadla yaklaşık 21 sorti uçtum. Komutlara verdiği tepkilere bayağı alıştım. Önceki quadcopterim ZMR 250'ydi.

İkisi arasında kıyaslama yaparsak; 180 sınıfı 250 sınıfına göre daha oynak, stabilite beklemeyin. Dönüşlerde felan orası burası oynuyor. 2205 2633kv motor ve 4s pille hızı malesef beni tatmin etmedi. ZMR250 ye göre daha rahat takla atıyor ama dönüşlerde çok savruluyor stabiliteyi sağlayamıyor. ZMR250 de böyle bir sorunum yoktu. Buda tabiki boyut ve pervane farkından kaynaklanıyor. :laugh:

Güncel uçuş ağırlığım 462gr (xiaomi yi hariç)

ZMR180 in ZMR250 e göre dezavantajları var tabi bazı avantajlarıda var. Beni tek cezbeden kısmı küçük olması. Bu yüzden bu quadı topladım zaten ;D.

Yakında video ekleyeceğim, videoyu renderlemem lazım.

Şimdilik fotoğraflara geçelim.

Quadın arkasına 3mm huş kontrplaktan xt60 için tutacak yaptım daha kullanışlı ve güvenli oldu.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Xiaomi yi için camera mount yaptım maket kartonundan. Ama tabi kamera zar zor sığdı.

Kablolama bu şekilde

Pilimiz Dinogy 4s 1300 mah 65c. Pilin performansı fena değil çok ısınıyor, güvenli uçuş süresi 3 dk (hücre başı 3.73 V oluyor.) Hard akrobasi yaparsanız 3.60 V a yolu var. (denendi ;D)

ZMR180 Mini Quadcopter

Berke Karlı' Alıntı:
Uzun bir aradan sonra konuya tekrar dönebildim. Bu yaz ders çalışmam gerekiyor bu yüzden konuyla pek ilgilenemedim üzgünüm :embarras:.

Paylaşım için teşekkürler Berke. :thumbup: :RCKolik:

Derslerinde de başarılar dilerim. :)

ZMR180 Mini Quadcopter

Paylaşım için teşekkürler Berke :thumbup: Muzik seçimi de uçuş da gayet başarılı :bravo:

ZMR180 Mini Quadcopter

Türker Akgün' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler Berke. :thumbup: :RCKolik:

Derslerinde de başarılar dilerim. :)
Saol Türker Abi :saygilar:
Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler Berke :thumbup: Muzik seçimi de uçuş da gayet başarılı :bravo:
Teşekkür ederim Mehmet Abi. Elimden geldiğince düzgün video hazırlamaya çalışıyorum. :)