1/72 ve 1/48 THK Hurricane Mk2C Trop Maketleri Yapımı

Dün maketler üzerinde fazla bir şey yapamadım, anca rudderları kırmızıya boyamayı halledebildim...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Rudderlar maskelenecek ve tüm boyama bitip parlak vernik atılana kadar da maskeli kalacaklar. Sonra decal olarak Ay Yıldız eklenecek...

Bizleri kırmayıp paylaşımda bulunduğunuz için teşekkür ederiz
Ne demek efendim :) Şimdiden o kadar hatırınız var bende .. (Diğer arkadaşlarımızın da tabii ki ;) )
sadece fırça ile çalışarak ben daha iyisini yapamazdım açıkçası :)
Mütevazi ve zarif.. çok teşekkür ederim. Hava tabancası konusunda çok haklısınız, plastik yüzeyde fırça modelin ayrıntılarını (perçin izlerini v.b.) kapatıyor. Ölçek de küçük olunca, ayrıntılardan geriye fazla bir şey kalmıyor. (Zaten 1/1200 ölçek bence virtuöz işi, çok zor!) Neyse ne siz ne ben, statikçiler düşünsün. Dediğiniz gibi onlar..çok fena kırık adamlar.. Fokker XXI bilgisi için de sağ olun. Modelin adını unuttuğumu unutmuşum, fotosunu paylaşmak vesile oldu :)

Bu airbrush işi ciddi bir yatırım gerektirdiği doğru. Ama ben o zamanlar o kadar para harcamayı göze alamadığım için sadece bir adet Badger marka airbrus'ı çok yüksek bir fiyata temin edebilmiştim. Kompresörü kendim imal ettim ve fakat kullanamadan bir modelciye satmıştım. Bunun üzerine İstanbul maketçilerinden en az 15 tanesine kompresör imal edip sattım. Şimdi artık airbrush'lar Perşembe Pazarı'nda kolaylıkla ve ucuza temin edilebiliyor.

Tesviye tamam, astar tamam, öngölgelendirme tamam, sıra geldi boyamaya... zaman planına göre en geç ayın 14ünde boyamaların bitmesi ve parlak verniğin atılması lazım. Lakin modelleri neyle boyayacağımın kararını veremedim hala... üst yüzey renkleri nispeten kolay, ama o alttaki azur mavisi yok mu... bir zaman makinası icat edersem ilk iş gidip “hadi bu uçakların altını azur mavisiyle boyayalım” diyen adamı bulup susturmak olacak... ne bela bir renk arkadaş, plastik maketçiler aylarca yıllarca sayfalarca tartışabiliyor bu rengi en sonunda tamam bu en güzeli dedikleri boyalara da biz ulaşamıyoruz... neyse, bizim duruma geri dönersek, elimde tamiya boyalar var, karışım formülleri de var, üstler tamam da altın fena olduğunu, azur mavisi yerine patlıcan moru çıktığını spitfire örneğinde gördük... sonuç, elendiler... diğer seçenekler, bildik ve güvenikir mr. Hobby nin akrilikleri ve nispeten daha yeni olan AK interactive akrilikleri. Bunların hepsi akrilik diye geçiyor ama özünde çok farklılar, mr. Hobby solvent bazlı, AK ise su bazlı. Mr. Hobby ile bolca tecrübem var, güzel tutunur, güzel kapatır, sürpriz olmaz, güvenilir boyadır, ki elimde bolca “levelling thinner” da var ki bu boya bu tinerle inceltilince tadından yenmiyor... öte yandaki AK ise ciddi bir uygulama kolaylığı ile geliyor ama yabancı olduğum bir ürün. Deneme amaçlı az biraz püskürttüydüm biyerler, gayet güzel uygulanıyor ama tutunma gücünü bilmiyorum. Bir de üçüncü seçeneğim vardı, çok yeni bir ürün olmasına rağmen hakkında iyi şeyler okuduğum polonyalı HATAKA marka turuncu seri, yani solvent bazlı boyalar da sipariş etmiştim ama adamlar hobbykingden bile yavaş çıktılar :( hala bu boyalar elime ulaşmadı ve artık bekleyecek vaktim de kalmadı... yani şu aşamada seçenekler mr hobby ve AK. Her ikisinin de renklerini yanyana görmek için beyaz plastiğe fırça ile uyguladım.

Görebileceğiniz gibi kahverengi tonları birbirlerine çok yakın, ama azur mavilerinin alakası yok... benim gözüme AK nin azur mavisi daha güzel görünüyor açıkçası. En azından kesin olan şey Mr. Hobby’nin azurunun 72lik maket için fazla koyu kaçacağı... ama elimde gerçek azur mavisi kartelası da yok, yani somut dayanak yok :)

Ne yapsam be etsem acaba hangi boyaları kullansam diye kafamı kaşıyıp duruyorum :) 72’liği AK ile boyayip 48 leri de mr hobby ile boyamak da bir alternatif. Yada altları ak azuru ile üstleri de mr hobby renkleri ile... bilemedim gitti...

Maketlerin nihai sahipleri görüş bildirirlerse sevinirim :)

Gerçekten ne olmuş öyle ya :rolleyes::eek:

Adminim, bu ön gölgelendirme dediğimiz şey, panel çizgileri ve benzeri detaylar üzerinden siyah yada koyu başka bir renk ile biraz rastgele olacak şekilde boyuyoruz. Sonra ana renklerle boyama yaparken de kontrollü bir şekilde ilerleyip alttaki kontrastı tam kapatmadan boyuyoruz, ve nihayetinde uniform olmayan, belli belirsiz de olsa panellerin ortasında daha açık panel birleşimlerinde daha koyu olan bir bitiriş hedefliyoruz. Bu makete daha gerçekçi bir görünüm sağlıyor. Aslında tartışmalı bir yöntem, kimileri sonucunun hiç de gerçekçi olmadığını, “post shading” yani sonradan gölgelendirme ile daha iyi sonuç alındığını savunuyor, ki ben de açıkçası iyi yapılan bir “post shading”in daha iyi göründüğüne katılıyorum, ama iyi yapabilmek kısmı çok önemli :) ortalama bir “pre-shading” kötü yapılmış bir “post-shading den daha iyi sonuç veriyor bence, ve bana göre bu yöntemde elimde daha fazla kontrol oluyor, ve uygulamak daha kolay, o yüzden tercihim bu yöntem oluyor benim...

Bu airbrush işi ciddi bir yatırım gerektirdiği doğru. Ama ben o zamanlar o kadar para harcamayı göze alamadığım için sadece bir adet Badger marka airbrus'ı çok yüksek bir fiyata temin edebilmiştim. Kompresörü kendim imal ettim ve fakat kullanamadan bir modelciye satmıştım. Bunun üzerine İstanbul maketçilerinden en az 15 tanesine kompresör imal edip sattım. Şimdi artık airbrush'lar Perşembe Pazarı'nda kolaylıkla ve ucuza temin edilebiliyor.

2 yıl oldu bende aldıydım bir tane çift yollu ve kompresör de yaptım hemde 3 lt depo şişesi ile hazır ama hiç kullanmadım. Daha çok RC tekne yapımında kullanacağımı düşünmüştüm. Tekne yapacak yerim kalmadı.:D

bir zaman makinası icat edersem ilk iş gidip “hadi bu uçakların altını azur mavisiyle boyayalım” diyen adamı bulup susturmak olacak... ne bela bir renk arkadaş, plastik maketçiler aylarca yıllarca sayfalarca tartışabiliyor bu rengi en sonunda tamam bu en güzeli dedikleri boyalara da biz ulaşamıyoruz...
Valla alemsin Evren hocam :laugh::laugh:
Maketlerin nihai sahipleri görüş bildirirlerse sevinirim :)
Üstad olarak senin en iyisini ve en uygununu tercih edeceğinden şüphemiz yok Evren hocam %p

Hocam ben sadece şunu diyebilirim.En iyi yol, bildiğin yoldur.
Ötesine aklımız da tecrübemiz de yetmez.
Ben olsam siyah su bazlı akrilik boyayı bolca sulandırıp , bildiğin modeli daldırıp çıkartır, sonra da güzelce silerdim.Bildiğim ve bana en kolay gelen teknik.:)
Literatür de mutlaka bir adı vardır ama , diğer yandan bunlar evladiyelik çok özel hatıradır benim için , canlı ve parlak renkleri ben öylesine severim ama iş klasik warbird olunca , doğrusu oyuncaktan ayırt edici nostaljik , eskimsi,solmuş, ve biraz yıpranmış bir görüntü , kanımca hem biz statik maket cahillerinin , hem de işin ehli üstadların da hoşuna gidecektir.
Lakin , bu kadar emek verilişini gördükten sonra , beni bu aşamada yarım kalmış hali bile fazlasıyla tatmin eder orası ayrı konu :laugh::saygilar:

Gece her iki modelde de AK boyalar ile devam etmeye karar verdim ama saat itibariyle kompresor calistirma sansim yoktu, ekovatli kompresor yapsam iyi olacak sanirim... sabah evden cikmadan once bir 15 dk ayirip hanımın “delisin sen” şeklindeki sözlü “iltifat”larına fazla takılmadan her iki kuşun da altını boyadım. Boyama sırasında bazı sıkıntılar oldu ama azcık hava basıncı azcık da boya kıvamı oynamalarıyla güzel bir ayar tutturabildim... sonuç da görüntü olarak kötü değil, ama umarım tutunma ve dayanıklılık açısından da bir sorun olmaz. Şu an en son istediğim şey maskeyi sökerken kalkan boya olur, düzeltmek için yeterli zamanım olmayabilir...

Yeni resim yükleme özelliğini de denemiş oldum böylece :)

üstad yaklaşık bir maliyet bilginiz var mı?

. .

Hocam, çeşit çeşit model var. Double Action olanlar 50 TL ile 50 USD arası değişir. Çin malı diye de takılmayın sakın. Benim o zamanlar 1/5 fiyatına aldığım Çin malı airbrush, birini 100, diğerini 150 USD'ye aldığım Amerikan malından çok daha iyi işler çıkartıyor. Bir de daha kaba ve büyük ölçekli işler için single action olanlar en fazla 50 TL 'dir.
Kompresör de bulunuyor artık. Benim zamanında imal ettiğim ekovatlı gibi sessiz olmasa da mantıklı fiyatlara airbrush için gayet yeterli kompresörler var artık.

Hocam, çeşit çeşit model var. Double Action olanlar 50 TL ile 50 USD arası değişir. Çin malı diye de takılmayın sakın. Benim o zamanlar 1/5 fiyatına aldığım Çin malı airbrush, birini 100, diğerini 150 USD'ye aldığım Amerikan malından çok daha iyi işler çıkartıyor. Bir de daha kaba ve büyük ölçekli işler için single action olanlar en fazla 50 TL 'dir.
Kompresör de bulunuyor artık. Benim zamanında imal ettiğim ekovatlı gibi sessiz olmasa da mantıklı fiyatlara airbrush için gayet yeterli kompresörler var artık.
Abi sen böyle gönül rahatlığıyla Çin mallarını öneriyorsun ya, senin bu Çinliler ile şanslı bir ilişkin olduğunu unutma sakın :) ufak bir “disclaimer” ekle tavsiyelerine, ne olur ne olmaz :)