1/72 ve 1/48 THK Hurricane Mk2C Trop Maketleri Yapımı

3D printer bu meretleri basadursun ben de niyetimi açıklayayım :)

Şincik, bu uçakların gerçekte nasıl boyandığı, kamuflajdaki renkler arasındaki geçişlerin nasıl olduğu vs bizim modeli yaparken de dikkat etmemiz gereken mevzulardan birisi. Hurricane bir İngiliz uçağı, doğal olarak da o zamanki ingiliz standartlarını takip etmişler. Bu standartlara göre de iki renk arasındaki "overspay"in, yani birbirleri üzerine binmelerinin en fazla 1 inç olması gerekiyormuş… Ayrıca kamuflaj paternleri konusunda da çok katı oldukları biliniyor. HAwker fabrikasındaki işçiler de bu standartları sağlayabilmek için kauçuktan kesilmiş şablonları maske gibi kullanarak uçakları boyarlarmış.
Makete gelirsek, iki renk arasındaki bindirme 48 ölçek için 0,5 mm ve 72 ölçek için 0,35 mm olması gerekli. Bunları serbest elle çalışarak yapmak imkansız. O yüzden bir şekilde maskeleme yapacağımız kesin. Ama eğer maskeler doğrudan yüzeye yapışırsa boyama da keskin kenarlı olur, bu her ne kadar serbest elden daha gerçekçi olacaksa da, az biraz iç içi geçmiş boya görüntüsünün daha iyi görüneceği de kesin. Bu gübü durumlarda en çok kullanılan iki maskeleme yöntemi var. Birincisinde maske bir kağıttan yada ince bir plastik levhadan kesilir, ama doğrudan yüzeye yapıştırılmaz ve yüzeyden çok az (1 mm falan) yukarda duracak şekilde kullanılır. Boya da maske yüzeyine dik bir açıyla püskürtüldüğünde maskenin altına doğru da az biraz boya gider ve bu üst üste binme yada iç içe geçme etkisini başarılı bir şekilde sağlar. İkinci yöntemde ise "blue tac" gibi bir malzeme incecik silindir haline getirilir (3-4 mm çaplı bir yuvarlak kesit olana kadar) ve bu maskelenecek hat boyunca yüzeye yerleştirilir, geri kalan alanlar da maske bandıyla maskelenir. Yine yüzeye dik olacak şekilde boya püskürtüldüğünde bir miktar boya silindirin altına doğru kaçarak bu iç içe geçme efektini sağlar.

Ben Hurricane için (Hem plastik hem de RC olan) bu yöntemi kullanmaya niyetliydim ki son anda aklıma ilk yöntemin bir varyasyonu olarak teknolojiden faydalanmak geldi ve 3D yazıcıda basılmış ve kenarları açılı olan haliyle ilk yöntemdeki gibi bir etki sağlayacak birşey yapmaya karar verdim. İşte bir önceki mesajda gördüğünüz de bu yöntemi denemek için sol kanadın kamuflajı için yaptığım iki maske… İlk önce açık rengi atarken kullanacağım bir açık rengin sınırından 1 mm içeri giren bir maskeyi kullanacağım. Sonra da koyu rengi atarken iç içe geçmelerini sağlayacak ve renklerin kesişim hattını olması gereken yere getiren ikinci maske kullanılacak. Eğer işe yararsa, sonucu beğenirsem, modelin geri kalan kısımları için de bu maskelerden yapacağım. Bu şablonlar uygun boyuta büyütülüp RC Hurricane için bile kullanılabilirler :)

Ben Hurricane için (Hem plastik hem de RC olan) bu yöntemi kullanmaya niyetliydim ki son anda aklıma ilk yöntemin bir varyasyonu olarak teknolojiden faydalanmak geldi ve 3D yazıcıda basılmış ve kenarları açılı olan haliyle ilk yöntemdeki gibi bir etki sağlayacak birşey yapmaya karar verdim. İşte bir önceki mesajda gördüğünüz de bu yöntemi denemek için sol kanadın kamuflajı için yaptığım iki maske…
3D printer ile şablonu mu basıyorsun Evren hocam, doğru mu anladım acaba ?

Buarada, 48lik hurrinin tropical hava filtresi icin son bir gun... yarin da paket gelmezse araya bayram giriyor ve bayram sonrasi gelse bile gec kalmis olacagi icin 3D tarama seçeneğinden başka şansım kalmıyor...

Aynı zamanda Türker Bey’in mansiyon ödülü için de Hataka boyalarının elime gelmesi lazım, onlar da yarin hala gelmemis olurlarsa o maket yetismeyecek demektir :( zira elimde alternatif olabilecek hicbir boya yok...

• Beğen
Tepkiler: Türker Akgün
Abi sen böyle gönül rahatlığıyla Çin mallarını öneriyorsun ya, senin bu Çinliler ile şanslı bir ilişkin olduğunu unutma sakın :) ufak bir “disclaimer” ekle tavsiyelerine, ne olur ne olmaz :)

Haklısın. Çin işi deyince araştırmak lazım. Paasche değil de bir marka daha var amerikan diye geçer ve çok pahalıdır. Emin değilim ama S ile başlıyordu adı. Bu Karaköy'den satın aldığım Çin malı dediklerim o markaya üretim yapıyor. Aynı mal ama 1/10 fiyatına. Sadece marka farklı ve kutusu plastik. Yedek parça desteği bile var. 0.2-0.3 uç ve iğneleri ve nozzle bile bulunuyor. Kaldı ki benimkilerim teflonları bile bozulmadı. Üstelik istisnasız sentetik ve selülözik tiner kullandığım halde. Daha ne diyeyim.

İlk deneme güzel sonuç verdi ama sorunsuz değil...

İlk deneme için maskeyi 0.5 mm kalınlığında olacak şekilde bastım. Ama esas niyetim esnek pla kullanarak basmak.

Maskeyi çok az miktar blue tac ile kanattaki yerine tutturdum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sonra “middle earth” rengini attım. Maske gayet güzel işe yaradı

Amma, maskeyi sökünce blue tac kanatta kaldı! :mad::mad::mad:

Blue tac meselesi cozulurse ve esnek pla kullanarak maske yaparsam bu is olacak gibi. Blue tac yerine tamiya bantlarını kullanabilecek şekilde maskede 4-5 mm genişliğinde yarıklar bırakmak ilk aklıma gelen yol...

Alll
İlk deneme güzel sonuç verdi ama sorunsuz değil...

İlk deneme için maskeyi 0.5 mm kalınlığında olacak şekilde bastım. Ama esas niyetim esnek pla kullanarak basmak.

Maskeyi çok az miktar blue tac ile kanattaki yerine tutturdum.

Sonra “middle earth” rengini attım. Maske gayet güzel işe yaradı

Amma, maskeyi sökünce blue tac kanatta kaldı! :mad::mad::mad:

Blue tac meselesi cozulurse ve esnek pla kullanarak maske yaparsam bu is olacak gibi. Blue tac yerine tamiya bantlarını kullanabilecek şekilde maskede 4-5 mm genişliğinde yarıklar bırakmak ilk aklıma gelen yol...

Allah bizlere sabır versin!

Haklısın. Çin işi deyince araştırmak lazım. Paasche değil de bir marka daha var amerikan diye geçer ve çok pahalıdır. Emin değilim ama S ile başlıyordu adı. Bu Karaköy'den satın aldığım Çin malı dediklerim o markaya üretim yapıyor. Aynı mal ama 1/10 fiyatına. Sadece marka farklı ve kutusu plastik. Yedek parça desteği bile var. 0.2-0.3 uç ve iğneleri ve nozzle bile bulunuyor. Kaldı ki benimkilerim teflonları bile bozulmadı. Üstelik istisnasız sentetik ve selülözik tiner kullandığım halde. Daha ne diyeyim.

Gayet güzel, ama işte o markayı bulmak lazım ama. O çinli markanın klonunun klonu bile olduğu muhakkak. Tam olarak hangi marka olduğunu hatırlıyor musun?

Buarada ben badger ve aztek kullanıp memnun olmadıktan sonra paache’ye geçtim ve o zamandan beri mutlu bir şekilde paache talon ve H kullanıyorum (10 yıl olmuş olabilir) Uç ve iğne dışında hiçbir şey almam gerekmedi bugüne kadar ve ben de %99 selülozik tinerle çalışıyorum :)

Sparmax olabilir mi? :saygilar:

Sağlık olsun Evren hocam, mansiyon ödülü bu aceleye gelmez. :)

Son ana kadar ümidimi koruyorum :) bugün saat 4 e kadar postane açık. Kim bilir belki gelir :) bayramdan sonra ilk bir iki günde gelirse de belki diyeyim ama biraz da şans işi olur o dakikadan sonra. Herşey mükemmel bir şekilde yolunda giderse yetişir de ideal bir dünyada yaşamadığımızı bilecek kadar yaşlıyız sanırım :)

Printer esnek filament için hazırlanıp sol kanat maskesi basımına başlandı...

Bu esnek maske tam anlamıyla başarılı olursa geri kalan kısımlar için de maske tasarımlarını yapar basarım...

Blue tac sorununu çok basit olarak çözmenin yolunu da buldum, atasözünden faydalandım :) “çivi çiviyi söker” diyerekten başka bir blue tac ile kanatta kalan parçalara hafifçe dokunarak hepsini tek tek toplayabildim. Geride iz de bırakmadılar :)

Evet evet :) sonuç gayet güzel :)