AH-1W Super Cobra Türk Kara Kuvvetleri

Özgür Evren Varol' Alıntı:
...Ama aynı beyin havada asılı duran bişeye alışık değil hala :D o yüzden hover pozisyonunda burnu bana dönük olunca beyin mod değiştirene kadar heli çoktan gitmiş oluyor tahtalı köye :D

Hiç endişe etmeyin Evren hocam. Uçaktaki kısıtlara alışmış olan beynin temkinli hareket refleksleri bunlar. :rolleyes:

Bir süre sonra beyin " Demek ki uçabilmek için deli danalar gibi sürekli ileriye doğru gitmeye gerek yokmuş. :eek: " diyecek. :eek:f:

Gayet normal bir süreç yaşanan, karanlık tarafta biz buna " arınma " süreci diyoruz. ;D :lol: :lol:

Benim beynimin buna alismasi biraz zaman alacak anlasilan, sonucta biz ucakcilar hep ileri gitmenin pesindeyizdir, durmak hele hele geri gitmek bizim icin felakettir ;)

Ogrenemezsem de hep ileri gitmeye devam ederim sorun degil :)

Mekaniklerin montajina basladim, bildiginiz yeni bir govde yaptim resmen :) yaparken de acaba pro dfc kitini bosu bosuna mi aldim diye sorguladim bolca :)

Yeni ana iskelet şöyle bişey kabaca:
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu tamamen yeni frameler ve govde donusum seti parcalariyla olusturuldu.

Kuyruğa giden dişli kutusu da yeni ama işin aslı pro dfc ile tamamen aynı kutu... sadece kuyruk boomunu iyice aşaği çekebilmek için otorotasyon dişlisiyle çalışan dişliyi yukarı taşımışlar ve dişli kutusunu da ters çevirmişler (başaşağı)

Tork çıbığının girdiği dişliyi ve rulmanlarını pro dfc kutusundan yeni kutuya taşımam gerekti. Buarada bu dişliyi değiştirmem gerekecek zira bir noktasında hafif bir takılma var...

Üstteki pro dfc alttaki scale dişli kutuları:

Bu parçalar elimde kaldı:

Parçalarla ilgilenen varsa fiyat teklifinde bulunabilir :)

Şimdilik modelin durumu şu:

Kuyruk rotor mekanizması da gelince mekanik tamamlanmış olacak ve gövdenin tasarımı aşamasına geçebileceğim...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Moderatör tarafında düzenlendi:

Mekaniklerin montajina basladim, bildiginiz yeni bir govde yaptim resmen :) yaparken de acaba pro dfc kitini bosu bosuna mi aldim diye sorguladim bolca :)
.......
Kuyruk rotor mekanizması da gelince mekanik tamamlanmış olacak ve gövdenin tasarımı aşamasına geçebileceğim...
Bence sen biraz fazla parça arttırmsın Evren Hocam, istersen bir kez daha bir göz at :laugh: ;D

Şaka bir yana, scale üzerinde orjinal kuyruk rotor mekanizmasını kullanmayacak mıydık ??

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bence sen biraz fazla parça arttırmsın Evren Hocam, istersen bir kez daha bir göz at [emoji16] [emoji1]

Şaka bir yana, scale üzerinde orjinal kuyruk rotor mekanizmasını kullanmayacak mıydık ??

Görebildiğim kadarıyla sadece hub ve pitch kontrol mekanizması kullanılacak scale üzerinde. Ayrı bir dişli kutusu ve şaft geliyor yolda...

Ama elimdekiler uyacak mı uymayacak mı onu bilmiyorum henüz. Zaten kırım sonrası gereken parçaların siparişini bu yüzden bekletiyorum hala. Herşey netleşsin ona göre silariş vereveğim...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Görebildiğim kadarıyla sadece hub ve pitch kontrol mekanizması kullanılacak scale üzerinde. Ayrı bir dişli kutusu ve şaft geliyor yolda...

Ama elimdekiler uyacak mı uymayacak mı onu bilmiyorum henüz. Zaten kırım sonrası gereken parçaların siparişini bu yüzden bekletiyorum hala. Herşey netleşsin ona göre silariş vereveğim...
Pardon resmi görünce yeni hatırladım :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Pardon resmi görünce yeni hatırladım :)

Pardonluk bişey yok adminim lütfen :)

Pro dfc ile esp modellerinin kuyrukları farklı malum. Şaft çapı falan aynı tamam ama kontrol mekanizmasının destek noktası hem konum hem de şekil olarak farklı. Bakalım uydurmanın bir yolunu bulabilecek miyiz yoksa illa parça gerekecek mi göreceğiz...

Framelerin de fotokopilerini çektim [emoji23][emoji23][emoji23] olur da kırılırsa falan 1.5 mm 5 kat kayın kontradan cillop gibi keser yenilerini yaparım ben [emoji41][emoji41][emoji41]

Framelerin de fotokopilerini çektim [emoji23][emoji23][emoji23] olur da kırılırsa falan 1.5 mm 5 kat kayın kontradan cillop gibi keser yenilerini yaparım ben [emoji41][emoji41][emoji41]
Fotokopi fikri süpermiş :laugh: ;D :thumbup:

Ucakta belli bir seviyeyi asmis modelcileri heli kafasina almak icin ozel bir rehab programi hazirlamaya basliyorum. Ilk asama uc boyutlu uzayda 6 yone gidebilmek: tabulari yikmak!

Ikinci asama tono, knife edge gibi isimleri unutturup, yerlerine flip, funnel, hurricane gibilerini yerlestirmek. Pitch kavramini elevatorun tekelinden kurtarip, aileronu da isin icine almak: Sinerji yaratmak!

Ucuncu ve son asama ise en zoru. Dahtayi hayatimizdan cikarmak, yerine aluminyum ve karbonfiberi koymayi basarmak: Kompozite olmak!

Bu programi hazirlayip, seminer ve atolye calismalariyla yayginlastirmayi dusunuyorum.

500 pro cillop gibi duruyor valla, icini tarot parcalariyla doldursam ucar mi ki? [emoji1]

Abi o konik disliyi uste almalarinin sebebi, kuyruktaki bir diger dislinin kuyruk donus yonunu degistirecek olmasi. Onu duzeltmek icin bastan ters donduruyor kuyrugu disliyi ters tarafa alarak.

Emre Kaman' Alıntı:
Ucakta belli bir seviyeyi asmis modelcileri heli kafasina almak icin ozel bir rehab programi hazirlamaya basliyorum. Ilk asama uc boyutlu uzayda 6 yone gidebilmek: tabulari yikmak!

Ikinci asama tono, knife edge gibi isimleri unutturup, yerlerine flip, funnel, hurricane gibilerini yerlestirmek. Pitch kavramini elevatorun tekelinden kurtarip, aileronu da isin icine almak: Sinerji yaratmak!

Ucuncu ve son asama ise en zoru. Dahtayi hayatimizdan cikarmak, yerine aluminyum ve karbonfiberi koymayi basarmak: Kompozite olmak! O

Bu programi hazirlayip, seminer ve atolye calismalariyla yayginlastirmayi dusunuyorum.

...

Ha ha! Bunların hepsi kolay ve gayet de yapılable tabi....
Ama 4.üncü aşama ve en önemlisini atlamayalım, vantilatörcü adaylarına sağlam harçlık! Çok para lazım, çok!
Özellikle kırım sonrası çıkan masrafı karşılamak her babayiğidin altından kalabileceği bir şey değil.

Deniz uğraşma boşuna. İnsan örneğin verem olduğunda herkese bulaştırmak ister. Farkında olmadan. Bilinçaltından gelen dürtülerle. Vantilatör konusu da öyle. :p :p :p

Deniz Tanrıverdi' Alıntı:
Ha ha! Bunların hepsi kolay ve gayet de yapılable tabi....
Ama 4.üncü aşama ve en önemlisini atlamayalım, vantilatörcü adaylarına sağlam harçlık! Çok para lazım, çok!
Özellikle kırım sonrası çıkan masrafı karşılamak her babayiğidin altından kalabileceği bir şey değil.

Kirim olayi helide yok abi. Zaman zaman sert inislerden sonra kullanim suresini doldurmus parcalari yeniliyoruz o kadar. Hatta bazen eskiyen parca kendini belli etsin diye bilincli olarak sert inisler de yapiyoruz. Kirim yok bakim var [emoji1][emoji1]

Sümer Yamaner' Alıntı:
Deniz uğraşma boşuna. İnsan örneğin verem olduğunda herkese bulaştırmak ister. Farkında olmadan. Bilinçaltından gelen dürtülerle. Vantilatör konusu da öyle. :p :p :p

Yok abi daha cok soyle; mesela ben yeni bi siteye tasindim ve cok memnunum. Butun arkadaslarimi da buraya tasinmaya ikna etmeye calisiyorum konusu acildikca. Hem onlar daha iyi sartlarda yasasin istiyorum, hem de sitede daha cok sevdigim insan olsun istiyorum. Win-win situation. Heli de oyle iste [emoji1][emoji1]

Deniz heliyemi geçiceksin yoksa ;) :laugh:

Sümer Yamaner' Alıntı:

Doğru diyorsun abi, klavyem sürçtü. :lol:

Deniz Tanrıverdi' Alıntı:
Bir gün çok zengin olursam geçebilirim :D

Benim çocukluktan heliyede merakım var ama zor geldiği ve maliyetli olduğu için bulaşmıyorum.Maddi durumum daha düzgün olursa neden olmasın ;)