APM 2.6 Ayarları-Kurulum Detayları-Deneyimler ve Tarot Fy680

APM - PİXHAWK
Tam profesyonel bir kontrol kartıdır ve
Yer istasyonu ile kullanılması gerekli bir karttır
Otonom uçuşları yapabilen Açık kaynak Tek
uçuş kontrol kartıdır
Elinizdeki (İHA) nın Donanım Yeterli ise 60 km 200 km
Hele uydu haberleşmesi olanağınız varsa
(hayal gücünüze bağlı)
uçuşlar planlayıp hedeflediğiniz istediğiniz noktalardan
görüntüler alabilmenize olanak veren bir Sistem olarak geliştirilmektedir
Yani Şimdilik (Akılsız Robot) Drone
Bu kart ile neleri kontrol edebiliriz
Uçak-Heli-Multi-rower-tekne
Bunları yapabilmesi için
birtakım bilgilere ihtiyaç var
konum belirleme
yükseklik belirleme
yön belirleme
basınç belirleme
Ve bu bilgilerin işlenebileceği parametrik bilgilerin
kusursuz oluşmasının sağlanması
Elimizdeki Donanımın doğru uçması veya çalışması ve konrol dışı olmayacak bir yerlere gitmemesi
sağlam bir şekilde kalktığı konuma geri dönmesi için
Kontrol kartının doğru yapılandırılması gerekir
Doğrusu her uçuştan önce yapmak ama
Eskişehirden örnek vereyim
düz ova
Şahsen 4 yada 5 uçuştan sonra yada anormallik gördüğümde
kalibrasyonları yaparım
ilk yaptığınız kalibrasyon ile uçuşa gideceğiniz yer ile kot farkı çok farklı ise kesinlikle gerekli
Naza yı tam bilmiyorum ama
MP ı telemetri ile bağlanarak yer istasyonu olarak açtığınızda
tüm bilgileri ve hataları görsel ve sözel alabilirsiniz
apm de gps uydularını tam bulduğunda mavi ışık yanıp sönmeye başlar
bunuda yer istasyonu mp da görebilirsiniz

Telemetri sisteminide aldım fakat değişik bilgiler var. 300 mt çekiyo diyenide gördüm 3km diyenide. Değerli bilgilerinizden yararlanarak zaman içinde bizde bişeyler kaparız umarım. Bir sorum daha olacak gps yi kalibre ederken uyduları iyi şekilde buldu ama mp de yerimizi çin tarafında gösterdi. Manuel olarak uçuş yaptığımız yerin konumunu bulduk. Yer deniz seviyesinde. Birde gps kalibre ederken 3 renk çizgi var anlamlaro nedir ?

çine
yatıp kalkıp dua etmek gerekir
iyi çıkarsa bahtına
aslında bu kartlar hiç kimsenin eline pek ulaşamazdı

harcadığın para 80$ civarları
apm nin orjinal fiyatı çok yukarılarda
benzer dji wookong fiyatı 3500 $ civarlarında
MP
internete bağlıyken
dış mekanda pusula ve gps aynı yönü göstermeli
onlarda
parametrik xyz koordinatları

Neden alıcıda 5 i atlayıp 6 ya takıyoruz.? Benim kumandam radiolink at9 1 nci kanal 6 ncı kanalla beraber çalışıyor. Bi türlü iptal edemiyorum. Daha doğrusu nereden nasıl yapılacağınıda bilmiyorum. Bilen varsa yardımcı olabilirmi ?

uzm-bora' Alıntı:
Neden alıcıda 5 i atlayıp 6 ya takıyoruz.? Benim kumandam radiolink at9 1 nci kanal 6 ncı kanalla beraber çalışıyor. Bi türlü iptal edemiyorum. Daha doğrusu nereden nasıl yapılacağınıda bilmiyorum. Bilen varsa yardımcı olabilirmi ?

Kumanda uçak modunda ise 2. aileron olarak 6. kanal seçili olabilir. Kumandayı aircraft moduna alarak deneyin. Bunu da Model type'den yapacaksınız.

Seçkin Albamya' Alıntı:
Kumanda uçak modunda ise 2. aileron olarak 6. kanal seçili olabilir. Kumandayı aircraft moduna alarak deneyin. Bunu da Model type'den yapacaksınız.
Ama ben bunu zagi de kullanıyorum yani uçak modunda olması gerekmiyor mu

Hocam yeni yapıcağım bir quadcopterde yer sıkıntısı yüzünden kontrol kartını tam ortaya koyamıyorum, kontrol kartını ortaya değilde quadcopterin arkasına doğru bir yere koysam sizce sorun olurmu? Kimisi olur kimisi olmaz dedi kafam karıştı. Ayrıca miniquadında kontrol kartını öne monte eden birisini gördüm sorunsuz uçuyorum dedi. Ama 650 sınıfı bir quadcopterde durum ne olur soruyum dedim.

Uçarsınız belki ama, Allaha emanet uçarsınız
Ben denemedim bu şekilde, merkez noktada her dönüşü eğimi apm olması gerektiği gibi hissederken. Eksen dışında iken bu durum normalin dışına çıkacaktır.

Dediğim gibi denemedim.

Dragonfly...

Kamil Yasin' Alıntı:
Öneriniz için teşekkür ediyorum. verdiğiniz linkteli direktifleri uyguluyorum daha doğrusu plane için olan kısımdaki direktifleri uyguluyorum "calibration failed" uyarısı alıyorum veya canlı kalibrasyonda hiçbir "samples" bulamıyorum samples=1 error:99 göstermekte sürekli. bu problemle bugün yine uğraşacağım umarım sorunu çözebilirim, çözemezsem sizlerden yardım isteyeceğim. Teşekkürler.

Kamil Bey merhabalar,

Sorun devam ediyor mu emin değilim fakat ben de benzer bir problem yaşadım. "Bad compass health" uyarısı almaktaydım ve kalibrasyon yapmak istediğimde error:99 hatası almaktaydım.
Pusula modülünün içerisindeki I2C protokolü ile haberleşmekte olan pusula entegresine bağlı kabloları söktüm ve TR 'den satın aldığım HMC5883L 3 Eksen Pusula Sensörünü APM 2.6 üzerindeki I2C portundan hem besledim (3,3 VDC) hem de haberleştirdim. Bu hazır modülü de GPS devresinin üzerine silikonladım, siyah yuvarlak GPS kutusunda ufak birkaç modifikasyon sonucu iki devre de siyah yuvarlak GPS kutusuna sığdı ve denemelerim sonucu pusula çalıştı. Bu şekilde çözüme ulaşabilirsiniz.

Bilginize,

İyi günler dilerim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Merhaba herkese hayırlı günler. Bi sorum olacak arkadaşlar. Apm yi kalibre ettim gps tanıttım yerimi buldum. Kumandanın ( radiolink at9) kalibrasyonunu yaptım. Ama gel gelelim ne servolar nede gaz vermiyor. Bu arada zagi de kullanıyorum. Youtubede apm zagi yazınca adamın biri 2 partta anlatmış ilk partta alıcı nasıl bağlanır gösteriyor yalnız apm pro da anlatmış bağlantı şekli aynımıdır bilmiyorum. Servolara 6v bağladım ama yinede çalıştıramadım servo towerpro 12 kg lik servolar bu aşamayı geçemiyorum alıcıyı apm ye tanıtmammı lazım onuda bilmiyorum. Bi yardım lütfen.[emoji17]

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

uzm-bora' Alıntı:
Merhaba herkese hayırlı günler. Bi sorum olacak arkadaşlar. Apm yi kalibre ettim gps tanıttım yerimi buldum. Kumandanın ( radiolink at9) kalibrasyonunu yaptım. Ama gel gelelim ne servolar nede gaz vermiyor. Bu arada zagi de kullanıyorum. Youtubede apm zagi yazınca adamın biri 2 partta anlatmış ilk partta alıcı nasıl bağlanır gösteriyor yalnız apm pro da anlatmış bağlantı şekli aynımıdır bilmiyorum. Servolara 6v bağladım ama yinede çalıştıramadım servo towerpro 12 kg lik servolar bu aşamayı geçemiyorum alıcıyı apm ye tanıtmammı lazım onuda bilmiyorum. Bi yardım lütfen.[emoji17]

servolar için birşey diyemem apm output voltaj değeri yeterlimidir değerlerine bakmak lazım ama burada motorlarında çalışmama durumu var sanırım. bir çok etken kaynaklı olabilir. öncelikle eğer ARM parametresi 3D fix olmaya ayarlıysa yeterli uydu bağlantısı sağlanmadan Arm olmaz. birde kumandanın Apm tarafından hangi stick hareketiyle arm yaptığına bakmanız lazı Mission plannerda. doğru stick hareketiyle tekrar deneyin. sorunlarınızın daha çabuk çözümü için detaylı resimler katkı sağlayacaktır.

Gökay Kutlu Koçak' Alıntı:
Kamil Bey merhabalar,

Sorun devam ediyor mu emin değilim fakat ben de benzer bir problem yaşadım. "Bad compass health" uyarısı almaktaydım ve kalibrasyon yapmak istediğimde error:99 hatası almaktaydım.
Pusula modülünün içerisindeki I2C protokolü ile haberleşmekte olan pusula entegresine bağlı kabloları söktüm ve TR 'den satın aldığım HMC5883L 3 Eksen Pusula Sensörünü APM 2.6 üzerindeki I2C portundan hem besledim (3,3 VDC) hem de haberleştirdim. Bu hazır modülü de GPS devresinin üzerine silikonladım, siyah yuvarlak GPS kutusunda ufak birkaç modifikasyon sonucu iki devre de siyah yuvarlak GPS kutusuna sığdı ve denemelerim sonucu pusula çalıştı. Bu şekilde çözüme ulaşabilirsiniz.

Bilginize,

İyi günler dilerim.

Bende de aynı sorun olmuştu ancak ilkgin şekilde I2C haberleşme entegresi yerinden düşmüştü. Çin'den getirip lehimledik, ardından EEPROM yazılımıyla sıfırdan yazılım attıktan sonra çalışmaya başladı.

Eğer PCA9306DC'ye ihtiyacı olan varsa elimde 14 tane var :D Türkiye'de bulamayan arkadaşlar bana ulaşabilir bu konuda.

Arm ne demek açarmısınız ?

Pixhawk 2.4.8 parça montaj ve Mission Planer ile ayar

Bide bana yardımcı olursanız çok sevinirin. Kumanda at9 zagide kullanıyorum kabloları alıcı ile apm 2.6 arasında nasıl bağlanacak yatay dikey herkez değişik yapmış.
2. Mağlum zagide 2 servo kullanılıyor soldaki azda olsa çalışıyor ama sağdaki titrek
3 . Mp de apm yi tanıttım gps konumumu buldu ancak ben 100 m ilerideki binanın sağ ucunu hedef almışken gps sol ucu gösteriyor
4 kumandayı tanıttım stik hareketleri tamam ama gelgelelim tık yok ( motor ve servo) mp ekranında disarm failsef yazıyor.
Ben bu konuda köyden yeni geldim maalesef.
Bana detaylı anlatırsanız sevinirim.
Bu arada servolar towerpro 13 kg lik servoların kırmızı kablolarını kesip 6v veriyorum yoksa apm siz titreyip kilitliyorlar.