APM 2.6 Ayarları-Kurulum Detayları-Deneyimler ve Tarot Fy680

Yusuf Can' Alıntı:
Öncelikle böyle bir konu açıldığı için tekrar teşekkür ederim sayenizde cc3d kartımı söküp yerine apm 2.6 7m gps ve telemetri özellikli hale getirdim 1-2 haftadır ayarlarları kurcalıyorum ve sonun da 2 gündür uçuş yapmaktayım bu gün hem loiter hemde rtl modunu tam anlamıyla kullandım fakat kötü bir olay başıma geldi acemiliğimden sanırım arduya çok yabancıyım hep okuduklarım ve izlediklerimle bişeyler yaptım çünkü rtl yaptıktan sonra cihaz yerde durdu sonra tekrar havalandırdım bu sefer biraz daha uzaktan rtl denemek istedim fakat cihaz failsafe moduna geçti ve gözden kayboldu Cihazı Windows tabletimle mission plannera bağlamıştım ve en son haritadaki konumundan takip ederek bana 600-700 metre uzakta bir mandırad buldum cihazı allahtan mandıra sahibi inkar etmedi oraya düştüğünü söyledi ve kırıkda olsa cihazımı geri aldım

Şimdi bu olaydan sonra ardunun üzerine daha çok düşmek istiyorum çünkü bişeyler yaptığını gördüm ve bu beni çok heyecanlandırdı beni bu failsafe ve compass konusunda ince ayar olarak aydınlatırsanız sevinirim

Her uçuştan önce live calib. Yapıyorum gps bağlanmasını bekliyorum öyle uçuyorum.
En son böyle kaldı mission planner

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Geçmiş olsun kardeşim ya bir soru soracaktım sze.Ben de apm kullanıyorum.Motorlar gazı aşağı ve sola yani arm ın tam tersi yapınca sadece duruyor.gaz en altta iken dönmeye devam ediyor sizde de öyle mi.Full param listeye bakıp MOT_SPIN_ARMED değeriniz kaç olduğunu söyler misiniz

Bende o değer 70 gösteriyordu 0 yaptım ama daha sonra propları kırmamak için geri eski haline çevirdim bence güvenlik açısından iyi bişey 0 yaptıktan sonra write demeyi unutma Öyleydi sanırım.

Teşekkür ederim allahtan cihaz elimde şuan

Yusuf Can' Alıntı:
Bende o değer 70 gösteriyordu 0 yaptım ama daha sonra propları kırmamak için geri eski haline çevirdim bence güvenlik açısından iyi bişey 0 yaptıktan sonra write demeyi unutma Öyleydi sanırım.

Eyv hocam cihaz bulunmuş kazasız belasız ben korkudan 20m bile düşer diye çıkar mıyorum bende de 70 di 70 kalsın o zaman dün uçurdum bi 10 m çıktı daha sonra çocuklar görüm gelince ani den durdurdum yere düştü.Daha sonra öne sapmaya başladı.Sürmeyi de bilmiyorum apm sabitleyici gelsin son ayarları çekeyim ben de .Bi 1 dk havada kalsın loiter ile sağlarım heralde onu

Aynen loiter ile sağlarsın ve ufak hareketlerle pratikte yapabilirsin alıştırma olur sonra stabilizeye devam edersin benden tavsiye uzak geniş alanlarda mümkünse yakınlarında evler insanlar olmasın gerçekten dün anladım yanlış biryere düşürseydim birisine zarar getirseydim çok büyük sıkıntı ve vicdan azabı olurdu sonuçta acemiyiz ve olası bir durumda kurtarma olayımız çok düşük kırılırsa bile drone kırılsın boşver sanırım ben bir süre uçuş yapamıycam dünkü olaya sevinsem mi üzülsem mi tuhaf bir duygu içerisindeyim

Yusuf Can' Alıntı:
Aynen loiter ile sağlarsın ve ufak hareketlerle pratikte yapabilirsin alıştırma olur sonra stabilizeye devam edersin benden tavsiye uzak geniş alanlarda mümkünse yakınlarında evler insanlar olmasın gerçekten dün anladım yanlış biryere düşürseydim birisine zarar getirseydim çok büyük sıkıntı ve vicdan azabı olurdu sonuçta acemiyiz ve olası bir durumda kurtarma olayımız çok düşük kırılırsa bile drone kırılsın boşver sanırım ben bir süre uçuş yapamıycam dünkü olaya sevinsem mi üzülsem mi tuhaf bir duygu içerisindeyim
Hocam o tür kötü olaylar gelince toparlaması zor oluyor .Biraz aradan sonra tekrar deneyin bence :) Bir de bu quardı yere koyduktan sonra kumandadan düzlük ayarı yapılıyor mu bazen kolları sağ alta yatırıyorlar Fly-Sky bendeli ama apm de gerek yoktur sanırım:) Ben 5-5 çekmiştim 6-5 çekip uçuş modlarını düzgün ayarlıyayım öok sağ olun yardımınız için

Üstatlar daha net bir bilgi verecektir ama ilk kurulumda accel calibration u düz ayarlayarak yaparsan yani bir masanın köşesi olur veya 90 derece cetvel gibi bişey sonrasında bir düzlük ayarı yapmaya gerek Yok diye biliyorum sen düşürdükten sonra belki şasede bir eğilme bişey olmuş olabilir bence apm i düz yerleştir muhakkak titreşim plakası olsun Daha sonra baştan kurulum yap.

Yusuf Can' Alıntı:
Üstatlar daha net bir bilgi verecektir ama ilk kurulumda accel calibration u düz ayarlayarak yaparsan yani bir masanın köşesi olur veya 90 derece cetvel gibi bişey sonrasında bir düzlük ayarı yapmaya gerek Yok diye biliyorum sen düşürdükten sonra belki şasede bir eğilme bişey olmuş olabilir bence apm i düz yerleştir muhakkak titreşim plakası olsun Daha sonra baştan kurulum yap.
Eyv tekrardan

Yusuf Can' Alıntı:
Öncelikle böyle bir konu açıldığı için tekrar teşekkür ederim sayenizde cc3d kartımı söküp yerine apm 2.6 7m gps ve telemetri özellikli hale getirdim 1-2 haftadır ayarlarları kurcalıyorum ve sonun da 2 gündür uçuş yapmaktayım bu gün hem loiter hemde rtl modunu tam anlamıyla kullandım fakat kötü bir olay başıma geldi acemiliğimden sanırım arduya çok yabancıyım hep okuduklarım ve izlediklerimle bişeyler yaptım çünkü rtl yaptıktan sonra cihaz yerde durdu sonra tekrar havalandırdım bu sefer biraz daha uzaktan rtl denemek istedim fakat cihaz failsafe moduna geçti ve gözden kayboldu Cihazı Windows tabletimle mission plannera bağlamıştım ve en son haritadaki konumundan takip ederek bana 600-700 metre uzakta bir mandırad buldum cihazı allahtan mandıra sahibi inkar etmedi oraya düştüğünü söyledi ve kırıkda olsa cihazımı geri aldım

Şimdi bu olaydan sonra ardunun üzerine daha çok düşmek istiyorum çünkü bişeyler yaptığını gördüm ve bu beni çok heyecanlandırdı beni bu failsafe ve compass konusunda ince ayar olarak aydınlatırsanız sevinirim

Her uçuştan önce live calib. Yapıyorum gps bağlanmasını bekliyorum öyle uçuyorum.
En son böyle kaldı mission planner

Yusuf Can' Alıntı:

Yusuf Can' Alıntı:

Yusuf Can' Alıntı:

Yusuf bey noktalama işaretlerine dikkat edin lütfen. Bundan sonrakiler uyarmadan silinecektir.

RCKolik Forum Kuralları

...

20. Forum içeresinde güzel Türkçemizi bozacak iletilere izin verilmemektedir. O nedenle –teknik terimler hariç, zorunlu olmadıkça- yabancı sözcük ve alfabemizde olmayan “w”, “x” gibi harflerin kullanılmamasına özen gösterilmesi, Türkçe imla kurallarına ve noktalama işaretlerine uyulması zorunludur. Bu kurallara uymayan iletiler yöneticiler tarafından sahibine haber verilmeden düzeltilir veya silinir.

Emre Kaman' Alıntı:
Yusuf bey noktalama işaretlerine dikkat edin lütfen. Bundan sonrakiler uyarmadan silinecektir.

Uyarınız için teşekkür ederim. Bundan sonra daha dikkatli olacağım.

Slm arkadaşlar paylaşımlarınız için sizlere teşekkür ederim. Bende F450 apm2.8 quadcopter topladım kurdum çok şükür. Fakat quad'da gaz verdiğimde bir türlü havalandıramadım. son gaz da bile yerde kalıyor. neden olabilir acaba. bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

MURAT TIRAN' Alıntı:
Slm arkadaşlar paylaşımlarınız için sizlere teşekkür ederim. Bende F450 apm2.8 quadcopter topladım kurdum çok şükür. Fakat quad'da gaz verdiğimde bir türlü havalandıramadım. son gaz da bile yerde kalıyor. neden olabilir acaba. bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.
Muhtemelen esc kalibrasyonu yapılmamıştır.

Yada Thr_max parametresi düşük kalmış olabilir?

Tabi tüm bunları, konfigürasyonunuz sorunsuz olduğunu ve diğer kurulum adımlarını sorunsuz geçtiğinizi düşünerek yazıyorum

Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ercan Bey Teşekkür ederim yardımcı olmaya çalıştığınız için fakat söylediğiniz ESC Kalibrasyonu tam yaptım. Thr_max parametresi 1000 değerine sahip. Sıfırdan kalibrasyon tekrar yaptım fakat yine olmadı. Size bir video çekmeye çalıştım linki https://youtu.be/BRT26kgw70o

Yardımcı olursanız sevinirim.

Arkadaşlar merhaba.
APM 2.8 kart , 2212 920KV motor, simonk 30A esc ve flysky th9x kumanda ile f450 topladım ancak birkaç sorun var yardımcı olabilirseniz sevinirim.

1) Stabilize modda bir sıkıntı yok ancak loiter moda aldığım 10-15 saniye kadar kaldıktan sonra land moda geçiyor kendiliğinden ve hızlı bir şekilde yere çarpmaya çalışıyor ( hemen stabilize moda alarak durumu kurtarıyorum). Sizce bunun sebebi nedir?

2) Bu motor için 9450 pervane mi 1045 pervane mi daha uygun olur?

3)Bazen bad velocity uyarısı alıyorum sizce sebebi nedir? ( 1. sorun ile alakalı sanırım)

4)Loiter modda kalkış yapmaya çalıştığımda gaz %50 ye geldiğinde motorlar yavaşlamaya başlıyor sonra 1-2 saniye sonra kendiliğinden geri hızlanıyor ve kalkış yapabiliyorum sizce bunun sebebi nedir?

5) RTL denemye çalıştığımda direk hızlanarak düşme eğilimine giriyor. (yine hemen stabilize moda alarak durumu kurtarıyorum)

6)Çinden satın aldığım NEO-M8N M8N GPS Modülü durup dururken bozuldu hiç bir ışığı bile yanmıyor. İçini açıp bağlantıları kontrol ettim bir problem yok sizce sebebi ne olabilir ( şuanda arkadaşımın sahip olduğu pixhawka ait 3dr gps modulu taktım 2.8 e. 1. sorun bununla ilgili olabilir mi?)

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Herkese hayırlı bayramlar Arkadaşlarım. Bir konu hakkında sizden yardım istiyorum. Bende kendi uğraşımla bir F450 tipi yaklaşık 1,25 kg Quadcopter yaptım çok şükür iyi kötü uçuruyorum. Benim yaptığım Quad dı nasıl kayıt yaptırabilirim. Legal duruma getirebilirim. Bana bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

Sana da hayırlı bayramlar Murat.

Su konu sana yardımcı olacaktır.

https://www.rckolik.com/sht-iha-yayinlanan-talimat-kayit-ve-diger-hususlar-t10606.0.html

Sent from my iPhone using Tapatalk