APM 2.6 Ayarları-Kurulum Detayları-Deneyimler ve Tarot Fy680

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Merhabalar. Ayhan bey hayır bir fark yok ikisinde de yazılımı başarıyla yükleyebilirsiniz. Ama board ın artıları vcar tabiki, lehimleme yapmıyosunuz, soketlere takarak normal bildiğimiz usb üzerinden birdaha kumandanın içini açmadan lehimle uğraşmadan yazılımı kolayca usb üzerinden atabiliosunuz. ben yükledim ama çok çok karışık geldi 5 dakkaya stock firmware geri yükledim. ona sonra zaman ayırıcam. şimdilik herşey güzel gidiyo. kumandaya ayrıca led aydınlatmada yaptım. board üzerinde led için çıkış bulunuyo soketine takıyoruz. bu kadar.
Selçuk Bey sanırım siz flysky kumandanin orjinal receiver ını değil, frsky d8r receiver ını kullanıyorsunuz. Yukarıda anlatılan ayarlar flysky ın kendi receiver ı ile mümkün müdür?

ayhan çamurcu' Alıntı:
Selçuk Bey sanırım siz flysky kumandanin orjinal receiver ını değil, frsky d8r receiver ını kullanıyorsunuz. Yukarıda anlatılan ayarlar flysky ın kendi receiver ı ile mümkün müdür?
Evet hiç farketmez Ayhan Bey. Ama flysky da 7 ve 8. kanallar olmadığı için bu switchleri kullanamıyorsunuz. Normal Uçuş modları için yeterlidir.

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Ama flysky da 7 ve 8. kanallar olmadığı için bu switchleri kullanamıyorsunuz.

Selçuk selamlar, tam olarak bu demek istediğini anlayamadım ? Flysky kumandalar PPM olarak 8 kanallı çalışır. Senin bahsettiğin bu durum farklı bir şey midir ?

Zafer SAHIN' Alıntı:
Selçuk selamlar, tam olarak bu demek istediğini anlayamadım ? Flysky kumandalar PPM olarak 8 kanallı çalışır. Senin bahsettiğin bu durum farklı bir şey midir ?
Selam abi yanlis anlatmisim aslinda 6ch alicisi olan flyskylardan bahsetmistim. Yani soz konusu durumun marka gozetmeden ayni seyi yaptigini ( frskya ozel bi durum olmadigini) 6ch alicilarda sadece ekstradan auto tune ve rtl gibi ozellikler icin switch konumlandirilamayacagini ama 6 adet ucus modu icin yeterli oldugundan bahsetmistim. Tabi senin gibi bi ustad affetmez yakalar:)

İlk defa kamera tecrübem olacağı için sj4000 wifi orginal siparişini verdim. Gıcıklık olsun diye nedense gold rengini seçtim :) birde 2 axis sıradan bir gimbal aldım. bunları bekliyorum artık 2-3 haftayamı gelir 1 aya mı gelir bilemem ama APM de bunuda tecrübe etme fırsatı bulmak güzel olacak.

Merhabalar, araniza yeni katildim paylasiminiz cok guzel ve benim gibi yeni baslayana va apm kontrollu quad toplamay dusunen biri icin cok guzel bir paylasim.Ben reptile 500 frame+apm 2.6+sunnysky angel siparisi vardim 1 aya kadar elimde olur diye tahmin ediyorum.kumanda yi da turnigy 9x dusunuyorum.sizce turnigy 9x ile apmde sikinti olmaz dimi

Ali ALDEMİR' Alıntı:
Merhabalar, araniza yeni katildim paylasiminiz cok guzel ve benim gibi yeni baslayana va apm kontrollu quad toplamay dusunen biri icin cok guzel bir paylasim.Ben reptile 500 frame+apm 2.6+sunnysky angel siparisi vardim 1 aya kadar elimde olur diye tahmin ediyorum.kumanda yi da turnigy 9x dusunuyorum.sizce turnigy 9x ile apmde sikinti olmaz dimi
Merhaba hayirli olsun oncelikle hobiniz. Hayir sikinti olmaz. Benim apm de kullandigim kumanda da 9x. Sadece kaliteli alici verici modul kullanin. Frsky ekonomik ve iyidir bu konuda...

Simdilik kendi moduluyle kullanmayi dusunuyorum.ileride orange open lrs uzun menzil modifikasyonu yapabilirm.

Hocam merhaba.Ben ikinci el bir turnigy 9x aldim.er9x yuklenmis sekilde geldi :).Size bir sorum olacak.Ben simdi cihazi actim caihaz calisiyor switchler felan hepsi calisiyor ama modul ve aliciyi nasil test edebilirim.siparis ettigim diger urunler henuz gelmedigi icin birseye takamiyorum da yardimci olabilir misiniz?

Alıcı verici modül testi derken bind yapmanız gerek. kanal testleri için ufak bir servo ile test edilebilir ama o da yoktur sanırım sizde. bind olayının gerçekleşip gerçekleşmediğini anlamak için alıcıyı besleyip (önerilen yöntemlerle-sakın direk lipoyu bağlamayın) modül ışığı ve alıcı üzerindeki ışığı gözlemleyerek eşleşip eşleşmediğini görebilirsiniz. ama gereksiz... tüm malzemeler geldiğinde montaj sonunda kanal setuplarını yaparken anlamak en sağlıklı olur...

Merhaba selcuk bey.bendeki apm mini 3.1 -dir.compass calibration secerken external yaptim,ama her yere dogru dondurdum ne yaptiysam kendi kendine degerleri goturmedi.kalibrasyonu yari kesdikde degerleri aliyor.sorum boyle bu islemden sonra kalibrasyonun dogru olup olmadigini haritada bakarak bile bilirmiyim?kirmizi cizgiyle?yoksa baska yontem varmi?size PM -de resim atmishtim lazimsa buraya yukleyeyim.

:saygilar: APM hakkında bilgi ve detayları ile destek olduğun için teşekkür ve taktirlerimi sunarım. APM çok fonksiyonları olan açık kaynak kodlu bir uçuş kartı, yazılım ve teknik olarak profesyonel bir kart. Hobi ve teknoloji merakı olanlara senin açtığın bu konu katkı sunacaktır. Tebrik ederim!

Bende 8 motorlu octocopter yapmaya başladım. Herşey tamam sayılır birkaç parça yolda geliyor.

1. WALKERA RX1202 for Transmitter, DEVO F12E 12CH Receiver / Walkera TX5803 5.8G Real Time Image Transmitter
2. Tarot Carbon Fiber Main Cover Plate Board 8-Axis / Landing Gear / 8 adet 20A esc ve 930KV motor + pervaleler
3. Gimbal/Kamera
4. APM 2.6 uçış kartı / Telemetri / GPS/3DR Power Module/
5. 3S 5300mah Lipo Pil
Şimdi bir sorunla karşılaştım; ESC ler daha sinyal vermeden motorlar başlıyor çalışmaya ve kumandadan durdurulamıyor, pil çıkırmak suretiyle sonlandırıyorum, ESC lerde ısınma oluyor, kalibrasyona her nedense geçmiyor. reverse yapsamda aynı şey?
a- ESC Normal modda calısıp, ayarlarını sıra ile BIP leyerek gösteriyor ise problem yok demektir.
b- Eğer ESC Programlama moduna girmiyor, direkt motorları çalıştıyor ise ve motorlar kumandadan durdurulamıyorsa nedir? Ne yapmak gerekiyor.
Bu konuda destek ve tavsiyelerini ileteceklere şükranlarımı sunar güzel günler ve uçuşlar dilerim.

subhi taghiyev' Alıntı:
Merhaba selcuk bey.bendeki apm mini 3.1 -dir.compass calibration secerken external yaptim,ama her yere dogru dondurdum ne yaptiysam kendi kendine degerleri goturmedi.kalibrasyonu yari kesdikde degerleri aliyor.sorum boyle bu islemden sonra kalibrasyonun dogru olup olmadigini haritada bakarak bile bilirmiyim?kirmizi cizgiyle?yoksa baska yontem varmi?size PM -de resim atmishtim lazimsa buraya yukleyeyim.

kalibrasyonun doğru olup olmadığını önce kalibrasyon esnasında Succesfull yazısını gördüğünüzde anlarsınız. Yazı çıkmadı diyelim haritada kırmızı çizgi yani Current head çizgisi multicopterin ön tarafının baktığı yeri göstermeli haritada da. diyelimki karşısınızda bir tarla var. harita da kırmızı çizgi orayı göstermeli. Kalibrasyonların nasıl yapılacağını gösteren bir sürü youtube videosu bulabilirsiniz. yazarak maalesef pek sonuç alamazsınız. Mutlaka kalibrasyonları başarı ile ve doğru şekilde yapmanızı öneririm. emin olmadan uçmayın. Harici bir compass modüllü gps kullandığınız için external seçilebilir.

Oktay Saraç' Alıntı:
:saygilar: APM hakkında bilgi ve detayları ile destek olduğun için teşekkür ve taktirlerimi sunarım. APM çok fonksiyonları olan açık kaynak kodlu bir uçuş kartı, yazılım ve teknik olarak profesyonel bir kart. Hobi ve teknoloji merakı olanlara senin açtığın bu konu katkı sunacaktır. Tebrik ederim!

Bende 8 motorlu octocopter yapmaya başladım. Herşey tamam sayılır birkaç parça yolda geliyor.

1. WALKERA RX1202 for Transmitter, DEVO F12E 12CH Receiver / Walkera TX5803 5.8G Real Time Image Transmitter
2. Tarot Carbon Fiber Main Cover Plate Board 8-Axis / Landing Gear / 8 adet 20A esc ve 930KV motor + pervaleler
3. Gimbal/Kamera
4. APM 2.6 uçış kartı / Telemetri / GPS/3DR Power Module/
5. 3S 5300mah Lipo Pil
Şimdi bir sorunla karşılaştım; ESC ler daha sinyal vermeden motorlar başlıyor çalışmaya ve kumandadan durdurulamıyor, pil çıkırmak suretiyle sonlandırıyorum, ESC lerde ısınma oluyor, kalibrasyona her nedense geçmiyor. reverse yapsamda aynı şey?
a- ESC Normal modda calısıp, ayarlarını sıra ile BIP leyerek gösteriyor ise problem yok demektir.
b- Eğer ESC Programlama moduna girmiyor, direkt motorları çalıştıyor ise ve motorlar kumandadan durdurulamıyorsa nedir? Ne yapmak gerekiyor.
Bu konuda destek ve tavsiyelerini ileteceklere şükranlarımı sunar güzel günler ve uçuşlar dilerim.

Merhaba,
Problemi tam olarak anlayamamkla birlikte, esc calibrasyon sorunu vardır ki eğer doğru şekilde throttle reverse yapıldığını varsayıyorsak. APM üzerinden değilde tek tek alıcı ile calibrasyon yapın öyle deneyin.
Apm sistemden sökülerek,
Sırasıyla;
-Esclerin bütün sinyal kablolarını sökün ki kumandadan komut almasın.
-Sonra her esc nin sırayla tek tek yapmak kaydıyla alıcının 3. kanalına sinyal kablosunu takın. eğer alıcıyı ubec ile besliyorsanız esclerde becliyse opto değilse kırmızı ince kabloyu 3 lü takımdan çıkarıp iptal edin. sadece ground ve sinyal kablosu girsin pinlere!
-Sonra kumandayı açın ve gaz çubuğunu maksimum seviyeye yukarı çekin.
-Ardından lipoyu multiye takın
-2 defa bipleme sesinden sonra gaz çubuğunu aşağı indirin. ve uzun bir dııııt sesi geliyorsa işlem bitmiş demektir. gazı yukarı indirip kaldırdıkça motor döner zaten.

kısacası escleri programlama moduna almak önemli.

APM üzerinden nasıl yapacağınızı kısaca anlatayım. aslında en kolayı bu ve hepsini bir anda yaparsınız.

-Lipo sökük olsun
-Kumandanın gaz çubuğunu maksimum seviyedeyken kumandayı açın
-Sisteme lipoyu takın. Apm ışıkları falan seri yanar bipleme sesi ard arda gelir.
-Gaz çubuğu aşağı çekin onay biplemesini alırsınız uzun uzun. İşlem tamam.

Ha bu aşamalara gelemiyorsanız zaten kumanda da ayarlarda sıkıntı vardır. Kumanda kapalıyken tahminimce motorlar dönmüyordur zaten...

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
kalibrasyonun doğru olup olmadığını önce kalibrasyon esnasında Succesfull yazısını gördüğünüzde anlarsınız. Yazı çıkmadı diyelim haritada kırmızı çizgi yani Current head çizgisi multicopterin ön tarafının baktığı yeri göstermeli haritada da. diyelimki karşısınızda bir tarla var. harita da kırmızı çizgi orayı göstermeli. Kalibrasyonların nasıl yapılacağını gösteren bir sürü youtube videosu bulabilirsiniz. yazarak maalesef pek sonuç alamazsınız. Mutlaka kalibrasyonları başarı ile ve doğru şekilde yapmanızı öneririm. emin olmadan uçmayın. Harici bir compass modüllü gps kullandığınız için external seçilebilir.
Tesekkurler Selcuk bey. Haritada quad kendine kendine hareket ediyormush gibi gosteriyor.boyle olmalimi?bide bende bluetooth module var onu nasil apm -e baglaya bilirim?apm 2.6 -larda bluetooth için bağlantı yeri var ama apm mini -de bilemiyorum neresine birlestiricem.