APM 2.6 Ayarları-Kurulum Detayları-Deneyimler ve Tarot Fy680

apm ve gps -i quad uzerinden sokup ayrilikda kalibrasyon yapsam olurmu?yoksa mutlak quad uzerinde olmalimi?

Mutlaka quad uzerinde yapin tum kalibrasyonlari. Haritada hareket ediyor olmasi yetersiz uydu buldugunu gosterir. Ustu acik alanda ev disinda deneyin diye ozel mesaj sorularinizada defalarca cevap verdim. Acik alanda da ayni seyi yapiyorsa gps modul kalitesizdir yada arizalidit. Harita uzerinde sol altta yazan Hdop degeri ortalama 3-5 olursa sagliklidir...

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Mutlaka quad uzerinde yapin tum kalibrasyonlari. Haritada hareket ediyor olmasi yetersiz uydu buldugunu gosterir. Ustu acik alanda ev disinda deneyin diye ozel mesaj sorularinizada defalarca cevap verdim. Acik alanda da ayni seyi yapiyorsa gps modul kalitesizdir yada arizalidit. Harita uzerinde sol altta yazan Hdop degeri ortalama 3-5 olursa sagliklidir...
gps uydusu yeterince var selcuk bey. acik alanda yapiyorum.usb kablosu takiliyken kalibrasyon yapmak biraz sorunlu oluyor,usb kablo giren yer(apm-de) bosalicak boyle gitse simdiden kablo ara bir ariza yapiyor.bluetooth modulunu nasil birlestire bilirim?

Normal apm de telemetry girisi var bluetooth dediginiz oysa oraya takilacak. Usb olanda pc ye. Mission plannerdan baglanti portunu auto deyip connecte basin. Isiklar solid yesil yanmaya basliycak.. kablosuz baglanabilirsiniz. Bence siz kalibrasyonlari bastan yapin. Yine haritada geziniyosa gps modul iyi degil. Seramigi genis 6h olan gps moduller ublox marka mesela daha iyidir.

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Normal apm de telemetry girisi var bluetooth dediginiz oysa oraya takilacak. Usb olanda pc ye. Mission plannerdan baglanti portunu auto deyip connecte basin. Isiklar solid yesil yanmaya basliycak.. kablosuz baglanabilirsiniz. Bence siz kalibrasyonlari bastan yapin. Yine haritada geziniyosa gps modul iyi degil. Seramigi genis 6h olan gps moduller ublox marka mesela daha iyidir.
bu linke bakarsaniz bi zahmet modul bu.bununla baglanti yapamazmiyim?

amacınız kablosuz olarak anlık data aktarımı haritadan takip laptop yada android cihazlardan kontrol ve waypoint atamak falansa bluetooth değil telemetry kullanmalısınız...

Merhaba Selçuk bey
Tariflerinizde ki işlemler önceki Quadcopterde yapılan işlemler tarif ettiğiniz biçimde hiç sorun yoktu
Bumlebee marka hobbylord.com ürünü olan 930KV motorlara önerilen ve kendi ürünleri olan esc lerden 8 adet, 8 adet de 930KV motor getirttim. sorun bunlarda aşağıdaki hatayı veriyor ve ben bunun için çözüm bulamadım.
Şöyleki;
NORMAL MODDA İKEN
Gaz çubuğu tam yukarıda pil takılınca sinyal gelmiyor,? motor çalışmıyor, gaz çubuğu %100 den %22 indiğinde motor başlıyor çalışmaya enerji kesilmeden, hiçbir şekilde stoplanmıyor,,, pil sökülüyor.
REVERSE DE ISE tam tersi
Gaz çubuğu tam yukarıda, pil takılınca sinyal gelmeden,? motor başlıyor çalışmaya, gaz çubuğu indirilince motor durmuyor, pili söküp sonlandırıyorum.
Sonuç; kalibrasyon olmuyor.

Her esc ve motorda ayni seyi yapmasi durumu direk kumandaya yonlendiriyor. Tek tek kalibrasyon denedinizmi ? Ben kumandanin reverse ve end pointleriyle ilgili oldugunu dusunuyorum. Baska bir kumanda ile deneme sansi varsa oyle deneyin. Escler cok isiniyo demissiniz sanirim. Isinmamasi gerek. Keske yakindan gorebilsem tabi de bir suru ihtimal var. Baglantilar dogrumu. Her motor yuzde 20 demi basliyo calismaya.

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
amacınız kablosuz olarak anlık data aktarımı haritadan takip laptop yada android cihazlardan kontrol ve waypoint atamak falansa bluetooth değil telemetry kullanmalısınız...
bu post-da zafer sahin -nin gosterdigi gibi
18 - BLUETOOTH Adaptörü : Yeni nesil uçuş kartlarının bir çoğu, Android uygulamalarının yardımı ile bluetooth üzerinden yapılandırılabilmeyi ve telemetri bilgilerinin okunabilmesini desteklemektedir. Bu özellik, her kartın nevi şahsına münhasır olduğundan genel bir reçete vermek pek mümkün olmasa da büyük ihtimalle tüm güncel kartlarda çalışacak aşağıdaki gibi bir bluetooth modülü almak, bazen hayat kurtarıcı olabilir.
HC-05 Bluetooth - $6.65 + Ücretsiz Kargo
anladigim kadariyla telemetri ve yapilandirma icin kullanmak oluyormush.bilemedim simdi bu module ne ise yariycak o zaman?bana bilgisayardan uasb baglanti degilde bluetooth uzerinden yonetim lazim.

Selçuk TUNÇER' Alıntı:

selcuk bey linki buldum aynen istedigimi gosteriyor.sizde baksaniz faydasi olur belki size. ama apm mini -de telemetry pin ardicilligi nasil onu bilmiyorum.

subhi taghiyev' Alıntı:
18 - BLUETOOTH Adaptörü : Yeni nesil uçuş kartlarının bir çoğu, Android uygulamalarının yardımı ile bluetooth üzerinden yapılandırılabilmeyi ve telemetri bilgilerinin okunabilmesini desteklemektedir. Bu özellik, her kartın nevi şahsına münhasır olduğundan genel bir reçete vermek pek mümkün olmasa da büyük ihtimalle tüm güncel kartlarda çalışacak aşağıdaki gibi bir bluetooth modülü almak, bazen hayat kurtarıcı olabilir.
anladigim kadariyla telemetri ve yapilandirma icin kullanmak oluyormush.bilemedim simdi bu module ne ise yariycak o zaman?bana bilgisayardan uasb baglanti degilde bluetooth uzerinden yonetim lazim.

tamamda arkadaşım zaten bluetooth üzerinden yönetim gereksede ki çok sağlıksız her halukarda bir mobil cihaz kullanacaksın bilgisayar yada android cihaz. onun yerine apm için kullanılan telemetry modül seti alacaksın. zafer abinin anlattığı bu kart hemen hemen her cihazda kısmen iş görebileceğini dile getirmiş. ama telemtrynin sağladığı bir çok avantajı desteklemeyecektir. telemetry olmazsa olmaz birşey apmde. nazaya göre bedava resmen ve büyük kolaylık. bu alınabilir;

subhi taghiyev' Alıntı:
selcuk bey linki buldum aynen istedigimi gosteriyor.sizde baksaniz faydasi olur belki size. ama apm mini -de telemetry pin ardicilligi nasil onu bilmiyorum.

tamam işte bunu almaya ne gerek var telemetry module varken 433 mhz lik... yukarılarda bahsettiğim gibi ikiside telemetry slotuna giriyor.

subhi taghiyev' Alıntı:

İki modül ile de aynı işi yapabilirsin ama BLUETOOTH modül 5 - 10 metre ile sınırlı iken ve de 2.4Ghz frekansındaki kumanda ile frekans çakışmasına neden olabilecekken, Telemetri modülü ve uygun bir anten seti ile rahatlıkla 1 - 2 km uzaklıktan ;
- Cihazını knfigüre edebilirsin
- Anlık uçuş verilerini görebilirsin
- Görev tanımlayabilirsin
- Kumanda gerekmeden cihazını çağırabilirsin.
....

Zafer SAHIN' Alıntı:
İki modül ile de aynı işi yapabilirsin ama BLUETOOTH modül 5 - 10 metre ile sınırlı iken ve de 2.4Ghz frekansındaki kumanda ile frekans çakışmasına neden olabilecekken, Telemetri modülü ve uygun bir anten seti ile rahatlıkla 1 - 2 km uzaklıktan ;
- Cihazını knfigüre edebilirsin
- Anlık uçuş verilerini görebilirsin
- Görev tanımlayabilirsin
- Kumanda gerekmeden cihazını çağırabilirsin.
....

Aynen :RCKolik:

Merhaba Selçuk bey
APM 2.6 Octocopter için kumandada hangi model seçimi yapılacak resimdeki seçenekler?
Kumanda modeli; Devo F12E 12 kanal
1- Helikopter
2- Uçak
3- Planör
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kalibrasyon olmayan ESC özellikleri bu arada temin ettim hala sorun aynı?
ST-20A Hi-speed Brushless ESC

Multi-Rotor Aircraft ESC -work with flight control 500Hz or above
Work Current: 20A
Weight: 18g
Size: 36*23*1.5mm
Power Connector: JST Plug
Drive Output: 60MM 2.0 Banana plugs (female head)
Length of signal cable: 355mm
Length of power wire: 265mm
Power Wire: 20AWG

FEATURES:
01. ST20A High-speed ESC is specially designed for four rotor aircraftn, the frequency control of motor reach 500Hz, quick response and make vehicle flight more stable.
02. Without calibration throttle scope, the signals can be precise output, motor start consistence.
03. LED lights display work state, no signal output LED lights flashing, have signal output LED lamp long bright.