ar 8000 alıcı satelite olmadan çalışıyormu arkadaşlar

ar 8000 alıcı satelite olmadan çalışıyormu arkadaşlar....i

ogulcan acar' Alıntı:
Nasil oldugunu anlamamakla beraber bende ar8000 i sat olmadan bind ettim suan yanliz soyle bi problem var servolar ilk enerjiyi verince hareket ediyor ama daha sonra kumanda kontrolu yok ????

Aynen bendeki durum. İlk enerjiyi verince hareket dediğin kendilerini merkeze almaları (örneğin swash çok aşağıdaysa veya yukarıda veya yamuk pozisyonda). Sonrasında servolara enerji verildiğinden tutuyorlar swashı, elle linkleri zorlayınca zorlanıyorlar onlar da... Ama kumandadan komutları almıyorlar. Bunu hem heli üzerinde ünite-alıcı bağlantısı yaparak, hem sonra servoları doğrudan alıcıya bağlayarak (üniteden bağımsız) denedim.

Ayrıca Oğulcan, binding işlemini yaparken önce bind plugı takıyoruz, alıcıya enerji veriyoruz, bu arada alıcı üzerindeki ışık hızlı hızlı yanıp sönüyor (flashing), sonra bind tuşuna basılı tutarak kumandayı açıyoruz. Bu arada kumanda ekranında "binding" yazıyor, eğer binding başarılı olduysa "binding" yazısının altında ne tip bir alıcı gördüğünü de yazıyor örneğin "DSMX 2048 / 11ms" gibisinden bir yazı beliriyor. Eğer bu yazı hiç belirmemişse binding işlemi başarılı olmuyor. Sonrasında "transmitting" falan diyor ve kumanda açılıyor amma velakin, "binding" yazısı görünürken hemen ardından bunun altında hangi tip bir alıcı gördüğünü yazmamışsa, işlem olmamıştır.

Müsadenizle bu konudaki fikrimi ben de paylaşayım arkadaşlar :

Teknik olarak Satellite olmadan alıcı BIND olsun ya da olmasın ; Şahsi olarak kesinlikle "ALICI + Satellite" ya da "FBL + 2 adet Satellite" olmadan kesinlikle modelimi havalandırmam.

Zira manual bakılacak olur ise Spektrum Alıcı ve Satellite kullanımı ve özellikle antenlerinin yönleri konusunda çok net. Demek ki bir yerde bir zaman tek anten ya da tek yönde tarama yeterli olmuyor. Adamlar bunun farklında ve bu tür durumlarda iletişimde sıkıntı olmasın diye Satellite diye ayrı bir ürün çıkarmışlar.
Şimdi bunu bazı arkadaşlar ürün satmak adına yaptıkları bir şey gibi algılayabilirler. Belki doğrudur belki de değil. Ama bana hiç mantıklı gelmiyor. Eğer amaç daha fazla para kazanmak olsa $30 alıcıyı $60 yaparlar ve satellite parasını baştan alırlardı ki $60 alıcı fiyatı rakipleri ile aynı olduğu için kimseyi de rahatsız etmezdi ;)

Burda benzer durumu yaşayan bir vatandaş var. Olaylar aynen böyle gelişiyor.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Alttaki yorumlarda şöyle şeyler var;

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

""Just try to connect the satellite receiver to the main receiver ;)
It worked for me :)""

""Connect the satellite and try again.
Good luck!""

""I have just discovered the same issue. I'm wondering if its the cause of the 6 crashes I have had .
Binding on it own, servo doesn't work.
Binding with Sat it works, pull the sat out it still works. Turn off and on again without sat, and it doesn't work any more???
Very puzzling.
Did you find an answer?

Never mind. I found the answer. You cannot use the AR8000 without the Sat :(""

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Özellikle son yorumdaki vatandaş Emre abiyi doğruluyor. Tek başına bind edince kumanda komutlarını algılamıyor. Satellite ile bind edince komutları algılıyor, satellite çıkarıyorsun hala kumandayı algılıyor. Enerji kesip tekrar bağlayınca satellite'i algılamadığı için bu sefer kumanda komutlarını almıyor.

Başka alıcılar değil de AR8000 ve heli için bir video görme şansımız olursa güzel olur. Ben de çekerdim bu konu için ama şu anda elimde esc yok, kargo bekliyorum.

görmeden söyleyebileceğim tek şey gyro ile alıcı arasındaki kablo bağlantılarının doğruluğunu kontrol etmen +- ve sinyal yönleri doğrumu bunlari.kontrol etmen şafak bozdağ tarot kullanıyor oda satellitesiz fakat alıcı orange serkan büyükoğlu gyro ne kullanıyor bilmiyorum ama ar8000 ile satellitesiz bağlantı ile kullaniyor bu konuda eminim yardimcı olurlar

Muammer bey imzanız falza büyük olmamışmı ?

Rasim bey quad videosunda duydugum esc sesine göre bind sağlanmadı o dit dit sinyal sesi baglantı tonunu calıp durması lazım bendede ar7000 de ilk bind denemesinde başarısız oldu satellite yok ve ikincide ayni durumla hiçbirseyi degişmeden yine satellitesiz bağlantı saglandi ben bind olayıni dsmx e ayarlamiştim ar7000 dsm2 protokulunu kullaniyor belki ondan ilk deneme basarisiz oldu. Elimda ar8000 yok fakat dediğim gibi serkan büyükoglu ar8000 ve gyro yu satellitesiz kullaniyor yaklaşık 1 yıldır rica etsek belki bir video cekip bu konuya ekleyebilir

Mesut AKIN' Alıntı:
Aynen ben de yazacaktım ama unuttum. Imza resmini kucultebilirsek cok daha hoş olacak Muammer :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mesut AKIN' Alıntı:
aynen bu konuda haklisın mesut bende bu durumdan rahatsızım goblin elektronik bilgisini cikarmayı düsünüyorum fazla yer kaplıyor yolda 2 model daha var onlarda eklenecek yer acilsin biraz

yazıyı baya kırptım ;D ilk fırsatta imz reminide değişeceğim :embarras:

Muammer Akbulut' Alıntı:
görmeden söyleyebileceğim tek şey gyro ile alıcı arasındaki kablo bağlantılarının doğruluğunu kontrol etmen +- ve sinyal yönleri doğrumu bunlari.kontrol etmen şafak bozdağ tarot kullanıyor oda satellitesiz fakat alıcı orange serkan büyükoğlu gyro ne kullanıyor bilmiyorum ama ar8000 ile satellitesiz bağlantı ile kullaniyor bu konuda eminim yardimcı olurlar

Mikroları saymazsak şu anda üçüncü modelim, Mevlüt abinin de helisini ben ayarlıyorum. Flybarlı zamanlarda GP780 GP790 ve Futaba GY401 ile bağlantılar yaptım. Flybarlessta ise İkon, Kbar, Align 3G ve Tarot ZYX ile bağlantılar yaptım. Geçen yıl da kumandam Spektrum DX7s ti, ondan önce Spektrum DX6i kullandım, bu yıl tekrar Spektrum DX7s aldım, Mevlüt abinin Spektrum DX7 sini de kullanıyorum ve arabada da Spektrum DX3s kullanıyorum. Az çok spektrum alıcılarla haşır neşir oldum çeşitli modelleri ile. neyse...

Aslında elimde satellite varsa Mehmet abinin dediği gibi kullanma yanlısı oldum hep ve çok kurcalamadım satellite olmama durumunu. Taa ki geçenlere kadar. Asıl modelim Gaui x3 ve satellite ona takılı (doğrudan üniteye). Hazır bind edilmiş ben o sistemi bozmak istemedim. Elimde trex450 de vardı o aralar ve şu boşta duran AR8000 i de ona takayım, eski günleri yad edeyim dedim. Bind işlemini kafadan 10 kere baştan aldım, tekrar tekrar yaptım, bana mısın demedi.

Gyro-alıcı bağlantısını geçtim zaten bir noktadan sonra doğrudan servoları alıcıya bağlıyorum, yine tık yok. Yani + - yönler doğru, zaten doğru olmasa servolar enerji alıp kendini merkezlemez ve linki tutmaz, cızırdamaz (çalışıyor anlamında). (ki şimdiye kadar hiçbir zaman da ters takmışlığım olmamıştır, dikkat ederim ona)

Sonra elimde bir orange satellite var, onu taktım AR8000 e... Onunla da olmadı. Orjinal satellite dediğim gibi x3 üzerinde idi, onu çıkarmayayım dedim. Keşke deneseymişim onunla da :)

Neyse sözün özü ben beceremedim, yabancı forumlarda da beceremeyen, youtube da bunu paylaşan kişiler var. Becerebilen varsa, helikopter için baştan alarak tek başına AR8000 ile bind işlemini, ardından kumanda komutlarına yanıt vermesini içeren bir video çekip paylaşırlarsa Hakan'a yardımcı olur bu... Ben zaten ünite+satellite takılmaya devam edeceğim.

Rasim Öztürk' Alıntı:
... Ben zaten ünite+satellite takılmaya devam edeceğim.

Rasim hazir butun ekipmani bastan asagi yenilemeye girismisken, seni de Futabaci yapalim, rahat et :lol:

Muammer Akbulut' Alıntı:
Rasim bey quad videosunda duydugum esc sesine göre bind sağlanmadı o dit dit sinyal sesi baglantı tonunu calıp durması lazım.

Muammer bey, o bip bip sesi hep var ve ben hep öyle uçtum. Öyle 5-10 uçuşum oldu... ESC yi ayarlarken ben seçtim "beep short" seçeneğini, ondan dolayı... Bind olmasa zaten hiç uçmazdı onca sefer... Şu kartta en alttaki adımda onu ayarlıyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Emre Kaman' Alıntı:
Rasim hazir butun ekipmani bastan asagi yenilemeye girismisken, seni de Futabaci yapalim, rahat et :lol:

Birincisi, o kadar zengin değilim :embarras:

İkincisi, her modele ayrı kumanda kullanacaksam ne anlamı kaldı. Modül falan uğraştırmadan (ki kendileri de 30-40 dolar az değil) her modelime kullanabileceğim bu kalitede ve bu fiyatta varsa Futaba'nız söyleyin onu alalım ;D

Durum böyle abi :coolxf: Ben mikro uçakta da, mikro helide de, üst modellerimde de sıkıntısız Spektrum'umu kullanıyorum, rahatım. Rahat edemeyip modül arayan, Devo 7E devention kumanda arayan sensin :laugh: :saygilar:

Rasim Öztürk' Alıntı:
Birincisi, o kadar zengin değilim :embarras:

İkincisi, her modele ayrı kumanda kullanacaksam ne anlamı kaldı. Modül falan uğraştırmadan (ki kendileri de 30-40 dolar az değil) her modelime kullanabileceğim bu kalitede ve bu fiyatta varsa Futaba'nız söyleyin onu alalım ;D

Durum böyle abi :coolxf: Ben mikro uçakta da, mikro helide de, üst modellerimde de sıkıntısız Spektrum'umu kullanıyorum, rahatım. Rahat edemeyip modül arayan, Devo 7E devention kumanda arayan sensin :laugh: :saygilar:

:lollol: :lollol:

Rasim Öztürk' Alıntı:
... Durum böyle abi :coolxf: Ben mikro uçakta da, mikro helide de, üst modellerimde de sıkıntısız Spektrum'umu kullanıyorum, rahatım. Rahat edemeyip modül arayan, Devo 7E devention kumanda arayan sensin :laugh: :saygilar:
Rasim Emre'ye biraz daha zaman ver ;) :laugh: Unutma bir gün tüm Futabacılar Spektrumcu olacak :lollol: :lol: