GOBLİN 500 Kutu Açılımı ve Toplama Süreci

Ayrıca servo merkezleme işi kafamı karıştırıyor, linkteki aletten alsam işimi görür mü acaba?

Kemal İplikçioğlu' Alıntı:
Ayrıca servo merkezleme işi kafamı karıştırıyor, linkteki aletten alsam işimi görür mü acaba?
Bence gerek yok. Ben ne zaman kullanmaya kalksam alıcıyı yerine takınca yeninden ayarlamak zorunda kaldım hep :-\ Belki kullandğımım HK cihazın dandik olmasından bilemedim :rolleyes:

Hiç gerek yok , ucuz olanları dandik olup , saçmalama hatta servoyu yakma riskiyle bile karşı karşıya bırakıyor.En güzeli manuele göre montaj , alıcıya güç verince tüm servolar otomatik kendini merkezliyor , ona göre de hornları 90 derece veya yakın açıda takıp , swashlevel ile ince bir link boyu ayarlaması , tamamdır.Subtrim bile kullanmaya gerek olmuyor... :saygilar:

Üniteden üniteye bile fark ediyor , en güzeli kullanılacak ünitede ayar yapmak.

İlker abi ve Erhan kadar hızlı olmasamda, yavas yavas bişiler yapıyorum bende. Elimdeki adi alyan takımını bozunca bu şekilde kaldım yeni takımları bekliyorum mecburen :laugh:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Zaten servolarımı falan yerleştirmiştim ;D Böyle bir işe hiç girmiyim..

:saygilar: merhaba ,güzel bir model öncelikle hayırlı olsun,kırımsız uçuşlar dilerim,elektronik seçiminiz de güzel ,bir esc yep o biraz soru işareti,memnun olanda var ,olmıyanda var ,aynısını bende
kullandım ,program kartıyla ayarıda çok kolay ,yalnız aşırı ısınma yapıyordu,umarım sıkıntı yaratmaz, kırımsız uçuşlar diliyorum,saygılarımla.. :RCKolik:

:saygilar: merhabalar ,servo ayarını manuel yapmak en iyisi ,zaten fbl sistemin ikon,ayarıda kolay, zaten Erhan kardeşim sana yardımcı olur, ekstra alet almanıza gerek yok, :RCKolik:

teşekkür ederim adnan abi, yep esc'yi goblin700'imde kullanıyorum hiç bir sıkıntı yaşamadım. O yüzden yine yep esc aldım. Servolar içinde tavsiyelere uyup manuel olarak ayarlamaya karar verdim zaten :)

İlk sayfanın 2. mesajına kurulum fotoğraflarını yükledim arkadaşlar ;)

İlk sayfanın 2. mesajına kurulum fotoğraflarını yükledim arkadaşlar ;)
En zevkli kisim olan eletronik ayarlara az kalmis Kemal :halay:

:saygilar: dert etmeyin zevk olur,bence en zevkli ,keyifli yerine gelmişssin daha ne olsun, zaten bu sıkıntılarda bu işin bir parçası, :agreed:

Toplama süreci çok uzun sürdü fakat bir sürü aksiliklerle karşılaştım, hepsini bir şekilde halletmeye çalıştım. Bugün herşey bitti uçuşa giderim diye düşünüyordum fakat hiç beklemediğim bir şekilde ESC yandı galiba. Olayı şöyle anlatayım ESC ayarımı burdaki ilk videoyu izleyerek yaptım.
Ayarlarımda şu şekilde; timing=18 , brake=off , cut off type=slow down , accutype=lipo , cut off voltage=3.2 , cells=6 , special function=slow ve full speed stik ayarlandı , act freew=freew on , gov mode=gov store , gov mode p-gain=1.2 , gov mode ı-gain=0.05 , startup speed=heli middle , PWM=12khz , startup power=auto yaparak ayarlarımı yaptım.

Gelelim sıkıntıya aynı linkteki 2. videoyu izleyerek, gov store ayarını yapmak istedim. Fakat gaz stiğini ileri itmeye başladığımda kafa çeyrek tur kadar döndü ve bir anda durdu. Durmasıyla beraber ESC'den duman cıktı ve koku gelmeye başladı anında pili ESC'den ayırdım.

Korkarakta olsa dayanamayıp pili tekrar takıp elektrik verdim ve bole bir sorunla karsılastım.

Daha sonra üniteden gaz kablosunu cıkırdım ve tekrar elektrik verdiğimde ünite normal bir sekilde açıldı.

İlk aklıma gelen acaba ESC'nin gücü yetersiz mi geldi sorusuydu? kullandığım ESC bu fakat burda yazana göre benim aldığım ESC'nin yeterli gelmesi gerekiyor.

İkinci aklıma gelense ayarlarda acaba bir yanlış mı yaptığım? Çünkü motorun dönüş yönünün doğru mu olduğunu kontrol etmek için ayarlamadan önce motor ve esc nin kablolarını takıp kumandadan gaz vererek motorun dönüş yönünü kontrol ettim ve ilk denememde doğru yönü ayarladım. Bildiğim kadarı ile motor ve esc'nin 3 kablosunu yanlıs takarsam sadece motor ters dönüyor ne esc'ye ne motora bir zararı oluyordu. İşte bu ayar kısmında hiç bir kitlenme olmadı motor dönüş sağladı ama ayarlardan sonra kitlenerek duman ve kokuya boğuldu.

Elimde aynı ESC'den bir tane daha var, Goblin380 için almıstım. Onu takarak tekrar denemeyi düşünüyorum fakat tekrar aynı sıkıntıyı yaşamaktan korkuyorum. Sizlerinde fikirlerini almak istiyorum.

Zaten kurulumda birçok sıkıntı çektim o yüzden bu kadar uzadı modeli toplamam. Bu olayda iyice moralimi bozdu, malesef soğumaya başladım bu işten..

Herhangi bir ayar ile esc den duman çıkarmak mümkün değil. ESC de bir sıkıntı vardır. Öbür esc ile denemekte fayda var. İlk etapta governor aktifleştirmeden normal uçup tüm sistemin problemsiz çalıştığından emin olduktan sonra gov store yapmak daha iyi. Gov store yaparken modeli full gaz çalıştırmak lazım , full gaz kafaturunu tavsiye edilen değerlerin üzerine çıkaracağı için makina üzerinde stress yaratacaktır , eğer problemli bir yer varsa öncesinden tespit edip düzeltmek gerekir. O yüzden ilk uçuşlarda düşük kafaturunda modeli gözlemlemek gerek.

Bunun dışında yanan ilk esc de soğuyacaksak hepimizin bu işi çoktan bırakmış olması gerekliydi. Benim iki tane esc em yandı , biri havada yandı.

Benim de vakti zamanında gaui x3 üzerinde esc yanmıştı daha yerdeyken. İşin garibi aynı esc ile daha önce defalarca uçuş yapmış olmam ve o gün yanmadan önce iki başarılı uçuş yapmış olmamdı. Hiçbir problem de yoktu gözle görülen, ne bi devirde dalgalanmalar, ne de motordan esc den veya diğer ekipmanlardan kaynaklı bir sıkıntı... Öyle yerde alev alıverdi üçüncü pilde :)

Oluyor böyle şeyler, goblin güzel alet, esc yüzünden soğumaya değmez ;)