GOBLİN 500 Kutu Açılımı ve Toplama Süreci

İlker Sönmez' Alıntı:
Herhangi bir ayar ile esc den duman çıkarmak mümkün değil. ESC de bir sıkıntı vardır. Öbür esc ile denemekte fayda var. İlk etapta governor aktifleştirmeden normal uçup tüm sistemin problemsiz çalıştığından emin olduktan sonra gov store yapmak daha iyi. Gov store yaparken modeli full gaz çalıştırmak lazım , full gaz kafaturunu tavsiye edilen değerlerin üzerine çıkaracağı için makina üzerinde stress yaratacaktır , eğer problemli bir yer varsa öncesinden tespit edip düzeltmek gerekir. O yüzden ilk uçuşlarda düşük kafaturunda modeli gözlemlemek gerek.

Bunun dışında yanan ilk esc de soğuyacaksak hepimizin bu işi çoktan bırakmış olması gerekliydi. Benim iki tane esc em yandı , biri havada yandı.

Sadece ESC değilki İlker abi, bir sürü aksilik yaşadım. Konuyu aralık ayında açtım subat ayına kadar mekanik toplaması sürdü, el aletlerimde sıkıntı yasadım yenisini aldım olmadı bir daha aldım. Subattan marta kadr elektronik ayarlarda sıkıntı yasadım tail servom çalışmadı yolladım, yenisi geldi oda olmadı bi daha yolladım o sıralar kıs aylarındaydık kargoda cok sıkıntı yasadım ürünler cok gec geldi. En son olarakta ESC problem yasatınca, kendim topladığım ilk modelim 3 ay sürdü o yüzden goblin 380ini toplamaya başlamaktan korkuyorum artık.

Ama dediğin gibi diğer ESC ile tekrar deneyeyim. Bu sefer dediğin gibi Governerı off yapıcam ama Act. freew i de kapatmam gerekecek mi yoksa acık mı kalacak?

Act freewheeling her zaman açık.
İki tane tail servonun bozuk olması çok ço kzor bir ihtimal , acaba fbl ayarlarında mı sıkıntı oldu , malum yeni kuyruk servoları farklı frekanslarda çalışıyor , frekansını doğru ayarlamazsak sapıtık çalışıyor.

ilk gelen servo arızalı cıkmış galiba abi, çünkü kontrol edip bana yenisini yolladılar. Ellerindede BKS olmadığı için RJX gönderdiler. Gelen servoyuda taktım ama ayar kısmı biraz aceleye gelmisti, frekanslarını kontrol etmek hic aklıma gelmedi orda benim hatam vardı. Bu arada kargonun gelip gitmesi kış sartlarından dolayı 10-15 gün sürdü zaten. Şuan ESC ayarı hariç hersey tamam abi sadece ESC sorunum var, onuda diğerini takıp halletmeye çalısacagım.

Benim kafama tek takılan motor yönünü kontrol etmek icin elektrik verdigimde esc'nin normal sekilde çalışması fakat esc ayarlamasından sonra boyle bir sıkıntı cıkarması. Acaba ben mi ayarlamada aynlıs birsey mi yaptım, yapdıysam eğer bole bir sonuc cıkar mı ortaya?

Yok abicim ayar ne olursa olsun esc nin yanmaması lazım. ESC nin kullanıcı hatasına bağlı tek yanması pili ters bağlamaktır , o da polarite koruması yoksa.

İlker Sönmez' Alıntı:
Yok abicim ayar ne olursa olsun esc nin yanmaması lazım. ESC nin kullanıcı hatasına bağlı tek yanması pili ters bağlamaktır , o da polarite koruması yoksa.

Ben gece ESC'yi üniteye bağlayarak tekrar bi elektrik verim bakalım ne olcak abi. İlk videodaki gibi hata verirse ünite yapcak bisi yok çöpe atıcaz artık.

Duman esc den çıkmıyorda motora giden kablolardan çıkıyorsa kablolarda yırtık olabilir , bir de ona bak.

Onuda kontrol ediyim abi. Birde benim ESC, BEC yerleşimini falan fotoğraflayıp onlarıda ekliyim. Belki ordada bir sıkıntı olabilir.

İlker Sönmez' Alıntı:
Duman esc den çıkmıyorda motora giden kablolardan çıkıyorsa kablolarda yırtık olabilir , bir de ona bak.

İlker abi herhangi bir yırtık göremedim ben, ama çok garip bir şekilde az önce esc'yi üniteye bağlayıp tekrar elektrik verdim ve gayet normal bir sekilde çalıştı. Motor-esc kablolarını sökmedim ama motorada güç vermedim. Video çektim şimdi yükleniyor birazdan onuda paylaşacağım. ESC'de kırmızı ışık sürekli yanıyor, belirli aralıklardada yanıp sönerek sinyal veriyor.

ESC, BEC ve Guard yerleşim fotoğraflarınıda ekliyorum. Bunlarda bir sorun var mıdır?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Az önce çektiğim video'da bu şekilde

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İlker Sönmez' Alıntı:
Program kartını takıp sonra sökelim , bakalım uyarı geçecekmi

İlker abi dediğin gibi program kartıyla tekrar programladım hatta gov. off yaptım. Fakat ne ayar kısmında esc'den bi ses geldi nede arm sesi geldi esc'den. Programlamadan sonra tekrar güç verdim motoruda cevirmedi zaten. Birde programlama yaparken duman gelmesede hafif hafif koku gelmeye basladı yine :S

O esc artık sabıkalı , model emanet edilmez. Öbür Yep esc yi kullan bence , 380 için kullandığın motor ne ise ona göre yeni bir esc tavsiye edelim sana. Bugün konusu geçti diye 380 motorlarına bir baktım motor çeşiidi artmış , 40 ile 90 amper çeken motorlar var . O yüzden motorun belliyse ona göre en uygun esc yi seçelim. Herşeyde bir hayır var , havada yanmasından iyidir.

İlker Sönmez' Alıntı:
O esc artık sabıkalı , model emanet edilmez. Öbür Yep esc yi kullan bence , 380 için kullandığın motor ne ise ona göre yeni bir esc tavsiye edelim sana. Bugün konusu geçti diye 380 motorlarına bir baktım motor çeşiidi artmış , 40 ile 90 amper çeken motorlar var . O yüzden motorun belliyse ona göre en uygun esc yi seçelim. Herşeyde bir hayır var , havada yanmasından iyidir.

İlker abi g380'nindebütün parçaları hazır sadece toplanmayı bekliyor :laugh: Motor= Xnova 3215-930KV Tareq, ESC=Yep 100a, BEC=Yep 20a, Servolar= Cylicler BKS - Tail MKS, Ünite=İkon, Guard=Optipower vs..

Tareq motor için Yep 100a yeter diye düşünüyorum abi o yüzden g500 için Yep 150a alıyım diyorum. Uygun olur mu bu şekilde?