Hangi Şarj Aleti ve Güç Kaynağını Almalıyım

Ynt: Ynt: Hangi Şarj Aleti ve Güç Kaynağını Almalıyım

Furkan Aktaş' Alıntı:
tevfik bey hayırlı olsun yaklaşık 8 aydır kullanıyorum oldukça sessiz bi ps dir umarım mpa board da almışsınızdır.

Tapatalk ile gönderildi
Teşekkür ederim,boardı hk den daha önce almıştım

normalde şarj edebilirsin. bi sıkıntı yok. sadece yavaş olur.

şarj cihazının yavaş yavaş amperinin düşmesinin sebebi ise bence ısındığı için kapasite azlatmaya gidiyor.

Ynt: Ynt: Hangi Şarj Aleti ve Güç Kaynağını Almalıyım

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
Teşekkür ederim,boardı hk den daha önce almıştım
çok doğru bir seçim olmuş güç kaynağı. zaten pillerine dayanamayıp acurete şarj yapcağın için fazla bile gelir.

4s pillerde hücreler tam dolu iken 4,2 V*4=16.8 V gerilim degeri ölçülür. Eğer bu degere ulaşılmış ise pil tam olarak şarj olmuş demektir.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Merhaba :RCKolik: ailesi ;

Şimdi benim bir maruzatım var :)

Hobbyking 'den şarj aleti olarak iCharger 106b+ 'ı sipariş ettim. Şu an backorder da gelecek inşallah yakın zamanda stoğa :D

Şarj aleti gelmeden güç kaynağı işini de halledeyim dedim. Şimdi bu şart aletinde en yüksek verimi , gücü almak için 13.5 V çıkış voltajına sahip bir güç kaynağı mı almalıyım örnek olarak aklımdaki güç kaynağını aşağıda paylaşıyorum. Önceki sayfalardaki s-lik 380w lık güç kaynağını da inceledim ama aklıma 12Volt mu 13.5 volt mu takıldı o yüzden buraya yazma gereği hissettim. Ek olarak bir de icharger 106b+ giriş seviyesi olarak beni üzmeyeceğini düşünüyorum yanılıyor muyum ? Daha elimde şarj edecek bir pil dahi yok ama neyse :D

Yardımlarınız bekliyorum. Saygılar.

Şart aletinin bilgileri :

Spec.
Input voltage range : 10.0 – 18.0VDC
Charge current range : 0.05 – 10.0A
Discharge current range : 0.05 – 7.0A
Maximum charge power capacity : 250W @ input voltage > 13.5V
Maximum discharge power capacity : 20W
Maximum extern discharge power capacity : 170W @ 20V/7A
Current drain for balancing : <300mA
Balance accuracy : <10mV
Lithium (LiPo/LiIo/LiFe) battery cell count : 1 – 6 series
NiCd/NiMH battery cell count : 1 – 17 series
Pb battery cell count : 1 – 12 series (2 – 24V)
Battery setup memories : 10
Intelligent temperature control : Yes
PC Connect : USB port

Ayni sarj cihazini 3 yildir sorunsuz sekilde kullaniyorum. Icharger kaliteli bir sarj cihazidir, mennun kalirsiniz. Sarj cihazi ve guc unitesini 2-3 defa kullanan bir arkadastan set halinde almistir. 12vdc, 10A gucunde bir sarj aleti ayni anda 2 adet 3300mah 3s rahatlikla sarj ediyor.

Ama 13.5 VDC guc kaynagi ile 1 tik daha hizli sarj edebilirsiniz fakat 12 VDC ile aralarinda daglar kadar da fark olmaz.

Yurtdisi ile ugrasmayayim derseniz, asagidakilerden bir tanesi isinizi rahat rahat gorecektir.

Herkese merhaba,
Artık ben de profesyonel bir şarj cihazı alayım diyorum. Şu anlık 3S 2200 mAh batarya şarj etmek için kullanacağım, ama ileride 4S veya 5S 5000 - 6000 bataryalar için de kullanmak isterim. Şu iki modele kadar indirdim:

Ama sormak istediklerim var. Sizce alttakine gerek var mı (tabii o tam set anladığım kadarıyla). Üsttekinde şehir cereyanına bağlama kablosu yok, ama Notebook adaptörünü kullanabilir miyim acaba onun için? Eğer kullanamazsam hangi kablodan satın almam lazım? Çünkü güç kaynağı kullanmayı düşünmüyorum, bataryalarımı her zaman şehir cereyanından, prize takıp şarj edeceğim.

Şimdiden teşekkürler...

Ynt: Hangi Şarj Aleti ve Güç Kaynağını Almalıyım

Bu şarj cihazlarının adı profesyonel.
Düşük bütçeli ama iş görecek bir cihaz istiyorsanız aşagıdakini değerlendirin derim.
http://hobbyking.com/hobbyking/store/__28759__Turnigy_Double_Tap_7A_80Wx2_6S_Balance_Charger_Discharger.html

Profesyonel, kaliteli ve demirbaş olacak bir cihazın maliyeti 230 dolardan başlıyor malesef...

Isa Sarı' Alıntı:
Herkese merhaba,
Artık ben de profesyonel bir şarj cihazı alayım diyorum. Şu anlık 3S 2200 mAh batarya şarj etmek için kullanacağım, ama ileride 4S veya 5S 5000 - 6000 bataryalar için de kullanmak isterim. Şu iki modele kadar indirdim:

Ama sormak istediklerim var. Sizce alttakine gerek var mı (tabii o tam set anladığım kadarıyla). Üsttekinde şehir cereyanına bağlama kablosu yok, ama Notebook adaptörünü kullanabilir miyim acaba onun için? Eğer kullanamazsam hangi kablodan satın almam lazım? Çünkü güç kaynağı kullanmayı düşünmüyorum, bataryalarımı her zaman şehir cereyanından, prize takıp şarj edeceğim.

Şimdiden teşekkürler...
Isa Bey, Rafet Beyin de belirtiği gibi bu şarj cihazları giriş / orta seviye cihazlar. Bu konuda max bütçenizi söylerseniz ona göre fikir verelim. Ama unutmayın şarj cihazı bir demirbaştır ve 1 kere alınıp, yıllar boyu kullanılır. Size tavsiyem ise ICHARGER markası. Kendisi orta seviye oldukça kaliteli bir üründür:

Diğer taraftan sizin sorduğunuz 2.cihazın için de güç kaynağı var bu yüzden 220 VAC ile beslenebiliyor. Genelde %99 şarj cihazlarının girişleri 12VDC civarı olup, adaptöre ihtiac duyarlar. Adaptör de bir demirbaştır. Notebook adaptörleri yeterince güçlü olmadı için özellikle 3S büyük pilleri ne yazık ki şarj edemezler. Bu konuda ise en ekonomik adaptörler :

Bu linkteki cihaz icharger 206 takliti sanırım ve yorumları gayet iyi. Zaten stokta pek bulunmuyor, geldiği gibi gidiyor, fiyatı da çok uygun. Ben de saha için bundan bi tane almayı düşünmüştüm geçenlerde, sonra vazgeçtim. Buna harici bir güç kaynağı bağlamanız gerekir, tahminen 100-120 arasında bulunur. Direkt olarak şehir şebekesine bağlanan cihazlar bana pek çekici gelmiyor açıkçası. Bugün Rasim'e de yazmıştım, 50W cihazlara boşa para vermeyin bence, zira bir 6s 5000 pili 1c ile şarj etmek için aşağı yukarı 140-150W güç gerekir. 50W bir cihazla bir pili 3 saat beklemeniz gerekir bu durumda. 5s 5000 pil de 2,5 saat sürer 50W ile..

Rafet Bey, Mehmet Abi, Emre Bey; çok teşekkür ederim cevaplarınız için. Açıkçası ben ne istediğimi tam olarak belirtmemişim, şimdi baktım da :) Kusura bakmayınız. O halde ben aklımdakini şöyle yazayım:

1. Sadece şehir cereyanından şarj etmek istiyorum pilleri. Güç kaynağı vs. ile uğraşmak, ekstradan onu taşımak bana mantıksız geliyor. Bunu yerine 5-6 pil daha fazla alırım, bu bana daha cazip geliyor niyeyse.
2. Şarj süresi önemli değil, varsın 5 saatte şarj etsin 3000'lik bir pili :)
3. Fiyat olarak da en fazla 50 Dolar civarında bir şeyler düşünüyorum (adaptörü dahil).

O halde, bu üç kritere göre sizce en iyi seçenek hangisi olur benim için?

Tekrar teşekkürler...

Isa Sarı' Alıntı:
Rafet Bey, Mehmet Abi, Emre Bey; çok teşekkür ederim cevaplarınız için. Açıkçası ben ne istediğimi tam olarak belirtmemişim, şimdi baktım da :) Kusura bakmayınız. O halde ben aklımdakini şöyle yazayım:

1. Sadece şehir cereyanından şarj etmek istiyorum pilleri. Güç kaynağı vs. ile uğraşmak, ekstradan onu taşımak bana mantıksız geliyor. Bunu yerine 5-6 pil daha fazla alırım, bu bana daha cazip geliyor niyeyse.
3. Fiyat olarak da en fazla 50 Dolar civarında bir şeyler düşünüyorum (adaptörü dahil).

Tekrar teşekkürler...

Hocam ben 20 gün önce Banggood dan şu şarj aletini ve ve adaptörü aldım..Az önce kargo takibine baktım,ürün şehrime gelmiş bugün teslim edilir...Genelde arkadaşların tavsiye ettiğide buydu..İkisi toplam 30 dolar civarinda...Ücretsiz kargado olunca daha cazip oluyor tabi..Ha yurt dışı ile uğraşmam diyorsan forumlarda ve gruplarda 2.el şarj aleti satan çok

Isa Sarı' Alıntı:

Tekrar teşekkürler...
İsa bey , arkadaşların güç kaynağı dedikleri şey , isteğe bağlı olan , isterseniz almayacağınız bir ekipman değil.Mecburi ekipman.
Şarj aletleri 12 v ile çalışır.Yani burada Mehmet beyin dediği dahili güç kaynaklı model hariç , hepsi ayrı olarak güç kaynağı isterler.Almadan şarj aletini direkt 220 volt ile çalıştıramazsınız.Şarj aletini ayrı , şarj aletini besleyen adaptörü , yani güç kaynağını ayrı alıyoruz.
Madem çok profesyonel bir model düşünmüyorsunuz , yurtiçinden de temin edebileceğiniz imax B-6 şarj cihazını tavsiye edebilirim.Eren hobi'de vardı bir aralar.
Ama yanında en az 30 amperlik bir güç kaynağı almanız , ilerde şarj etmek istediğiniz değişik boyutta pillere yeterli olacaktır.3s'e kadar tabii ki.
4..12 S 'e kadar olan şarjlar , mutlaka kaliteli ve güçlü şarj aletleri ile yapılması , hem piller için , hem şarj aletinin sıhhati açısından daha iyi olacaktır.

Hakan Abi, Ferhat Bey teşekkür ederim tekrar cevaplarınız için. Ferhat Bey'in verdiği iki ürünü alırsam güç kaynağına ihtiyacım olmayacak sanırım, ama o zaman da 3S üzeri pilleri şarj edemeyeceğim, doğru mu anlamışım? Kusura bakmayın gerçekten, bu konu kafamı çok karıştırdı. Ben güç kaynağını akü gibi bir şey sanıyordum. O halde 4S ve 5S pilleri de şarj eden bir cihaz ve güç kaynağı için en az 100 Doları gözden çıkarmak lazım. IMAX B6 ve adaptör iyi bir tercih olmayacak yani.

Isa Sarı' Alıntı:
Hakan Abi, Ferhat Bey teşekkür ederim tekrar cevaplarınız için. Ferhat Bey'in verdiği iki ürünü alırsam güç kaynağına ihtiyacım olmayacak sanırım, ama o zaman da 3S üzeri pilleri şarj edemeyeceğim, doğru mu anlamışım? Kusura bakmayın gerçekten, bu konu kafamı çok karıştırdı. Ben güç kaynağını akü gibi bir şey sanıyordum. O halde 4S ve 5S pilleri de şarj eden bir cihaz ve güç kaynağı için en az 100 Doları gözden çıkarmak lazım. IMAX B6 ve adaptör iyi bir tercih olmayacak yani.
Doğrudur , şarj etmez mi , mutlaka eder , ama hem orta sınıf olsun , hem başım ağrımasın derseniz , Mehmet beyin önerdiği şu model , gayet yeterli olacaktır.Fiyatına göre kalitesini mutlaka ispatlamış bir modeldir. :saygilar: