JR PROPO FORZA 450 TAKIMI

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Kaldi ki sokup, bastan toplamak bu isin en zevkli yanlarindan biri, hele model bir de sifir ise :thumbup: Bunun da zevkine sonuna kadar cikarmak taraftariyim. Netice her ay yeni bir model toplamiyoruz ya :lollol:

Ben de buna katılıyorum Mehmet abi :) Şu an aşırı kaptırmış durumdayım, normalde aheste aheste cuma akşamına kadar toplayıp haftasonu bi hover düşüncem vardı. Ama mekanik montajı bu akşam bitirecek gibi ilerliyorum. Elime aldım bırakamıyorum :laugh:

Modelle ilgili bir iki husustan bahsedeyim kargo bekleyen arkadaşlar hazırlıklı olsunlar.

1- Kuyruk servosunun "servo horn inner" ını servoya sabitleyen ve philips(yıldız) olması önerilen vida kutudan çıkmıyor, ben elimdeki vidalardan uygun olan birini taktım. Normalde servoyu ayrıca aldığınızda bu kutudan çıkar çeşitli hornlarla birlikte...
2- Kuyruk servosunu "rudder servo mount"a monte ederken rubber grommet ler yerleştirmenizi tavsiye ediyor servonun vida deliklerinin etrafına. Bunlar da kutudan çıkmıyor. Servoyu ayrıca alırsanız kutudan bunlar da çıkıyormuş diyorlar ki doğru da bu.. Benim arabanın hitec servosunun kutusundan çıkmıştı dört tane, onları kullandım. Gidip ayrı kutulu JR DS3500G servo alsanız onun içinden de çıkar. Ama bu paket combo bir paket olduğundan servolar poşete konulup pakete ekleniyor ve bazı aksesuarlar olmuyor haliyle...

Ama bende step3 poşetinden çıktı... iyice de bakınmıştım ama arada kalmış küçük bişey zaten. Normalde step1 de lazım bu zımbırtılar...

Şimdilik bu ikisi var söyleyeceğim.

Ynt: JR PROPO FORZA 450 TAKIMI

Rasim foto varmı çok cimri davranmıssın

murat kurdoğlu' Alıntı:
Mehmet bey locktitelı bir vidayı 450lik bi modelde açmak problem olmaz di mi,1,5 alyan çok zorlanmaya gelmiyor hemen sıyırıyor,bu yüzden ben hep çok az locktite sürerim....
Cok haklisin Murat Bey %p Belki ben eksik ifade ettim kendimi. Sokmek derken esasinda birebir her vidayi kontrol etmekten bahsettim. Eger sokulemeyecek kadar duzgun monte edilmis ise, asiri guc uygulayip illa sokmeye çalışmıyorum.

Rasim eğer bu heliyi video falan çekmeden , adam gibi her aşamasını fotoğraflamadan topluyorsan şayet , şimdiden hapı yutarsın haberin ola :mad:
Hem milleti gazlayacaksın hem de kendin bir gece topla uç , yok öle kardeşim....... :lol:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Rasim eğer bu heliyi video falan çekmeden , adam gibi her aşamasını fotoğraflamadan topluyorsan şayet , şimdiden hapı yutarsın haberin ola :mad:
Hem milleti gazlayacaksın hem de kendin bir gece topla uç , yok öle kardeşim....... :lol:
Yok cnm canına susamamıştır

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
Rasim foto varmı çok cimri davranmıssın

İki foto atalım o halde :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yukarıda yazdıklarıma ek olarak frame kenarları keskin, zımparanması öneriliyor. Bende zımpara kağıdı yoktu ama dremelin zımpara ucu yardımı ile biraz karbon tozu yuttum :)

Modelle ilgili zaten daha önce de belirtilen şeyler ama.... Servo kabloları için kanallar güzel düşünülmüş, her yere ziptie atmak zorunda kalmıyoruz böylece. İkinci olarak da metal servo hornlar da güzel düşünülmüş. Eski usulde servoyu 90 derece ayarlamaya çalışırken bir diş atlatıyoruz çok oluyor, bir diş geri çekiyoruz az oluyor, arasını subtrim ile yapıyoruz. Bunda ise servolara enerji verip kendilerini merkezleyince metal hornu sıkıştıran vidayı sıkıveriyoruz ve 90 derece için subtrim vermekten kurtuluyoruz.

Hakan Ülgenalp' Alıntı:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bence uyari ve hatirlatma icin cok gec kaldiniz arkadaslar :lollol: :lol:

Nefsime yenik düştüm :rolleyes: Topladığım kadarını sökeyim o halde :embarras:

Ya şunu da eklemek isterim ki çin ile japonya arasında bir denizden fazlası var :) Yani her bir aşama için step step poşetlemiş adamlar ve manualde o stepte neler gerekiyorsa o numaralı poşetin içinde o şeylerden o miktarda var, ne bir eksik ne bir fazla... Önceki sayfada paylaştığımız video da zaten manualdeki montaj sırasına göre gidiyor. Ayrıca Deniz zaten detaylı fotoğraflamıştı her aşamayı konusunda..

Yani modeli paketlerken adamlar bütün M2 x 5 vidaları bir poşete doldurabilirlerdi de.. Bir modelde 30 tane varsa bu vidadan, hepsini bir poşete koyabilirlerdi ve bu onlar için daha kolay olurdu. Ama step-by-step gitmişler güzel olmuş ;)

Bir şey daha ekleyeyim; Ana dişlinin altında üç adet yuva var. Devir sensörü için magnet yuvası yapmış adamlar. Gerçi artık Mr.Mel headspeed calculator ile aşağı yukarı hesaplayabiliyoruz kafa turunu ama ben sensör takacağım diyenleri de düşünmüşler.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Ben de buna katılıyorum Mehmet abi :) Şu an aşırı kaptırmış durumdayım, normalde aheste aheste cuma akşamına kadar toplayıp haftasonu bi hover düşüncem vardı. Ama mekanik montajı bu akşam bitirecek gibi ilerliyorum. Elime aldım bırakamıyorum :laugh:

Modelle ilgili bir iki husustan bahsedeyim kargo bekleyen arkadaşlar hazırlıklı olsunlar.

1- Kuyruk servosunun "servo horn inner" ını servoya sabitleyen ve philips(yıldız) olması önerilen vida kutudan çıkmıyor, ben elimdeki vidalardan uygun olan birini taktım. Normalde servoyu ayrıca aldığınızda bu kutudan çıkar çeşitli hornlarla birlikte...
2- Kuyruk servosunu "rudder servo mount"a monte ederken rubber grommet ler yerleştirmenizi tavsiye ediyor servonun vida deliklerinin etrafına. Bunlar da kutudan çıkmıyor. Servoyu ayrıca alırsanız kutudan bunlar da çıkıyormuş diyorlar ki doğru da bu.. Benim arabanın hitec servosunun kutusundan çıkmıştı dört tane, onları kullandım. Gidip ayrı kutulu JR DS3500G servo alsanız onun içinden de çıkar. Ama bu paket combo bir paket olduğundan servolar poşete konulup pakete ekleniyor ve bazı aksesuarlar olmuyor haliyle...

Şimdilik bu ikisi var söyleyeceğim.

Rasim benden çıktı rudder servosu için lastikler. Farklı bir küçük bir poşetteydi yalnız.

Bu arada bende topluyorum arkadaşlar foto , video var sıkıntı yok. :lollol:

Arda Erkan' Alıntı:
Rasim benden çıktı rudder servosu için lastikler. Farklı bir küçük bir poşetteydi yalnız.
Hayda bu haraket Rasim yapılamaması lazım dı. [emoji2] [emoji2] [emoji2]

Arda Erkan' Alıntı:

Tam onu yazmaya gelmiştim, benden çok yaşayacaksın Arda :)

Düzeltiyorum arkadaşlar, bu adamlar japon, çinli değil :) Koymuşlar onları da ;)

Ama bende step3 poşetinden çıktı... iyice de bakınmıştım ama arada kalmış küçük bişey zaten. Normalde step1 de lazım bu zımbırtılar...

Buda benden tadımlık olsun. :saygilar:

Toplama aşamalarını ilk mesajıma ekledim arkadaşlar. Herkese kolay gelsin. :)

Arda Erkan' Alıntı:
Toplama aşamalarını ilk mesajıma ekledim arkadaşlar. Herkese kolay gelsin. :)

Eline sağlık Arda :bravo: Teşekkür eder, videosunu da en kısa süre içerisinde bekleriz :thumbup: :halay: