JR PROPO FORZA 450 TAKIMI

Arda Erkan' Alıntı:
Tail casein boom üzerine ekstra bir vida ile sabitlenmesi, casein boom üzerinde dönmesini engellemek amaçlı düşünülmüş. Zamanında bir çok 450-500 sınıfı helide bu olmadığı için çokça problem yaşanmıştı.

Helikopteri alırken yedek parçaların pahalı oluşu beni endişelendirmişti fakat, kaliteyi gördükten sonra hak verdim diyebilirim.

Arda, tail boom'un holder'a girdiği yerde standart oluklar var ve holder içinde bunların karşılığı kamalar. Tabii tek kama yerine bunda iki tarafında da kama var. Ben esktra vida ile sabitleme göremedim bunda. (henüz kuyruğu yerine takmadım ama kuyruğu inceledim. manuale de bakıyorum şu anda) Gövdeye girdiği yerde eskiden dönmeyi engellemek için boruya ve plastik yuvasına matkapla delik açılıp sabitlenirdi. Bunda gövde tarafında ufak bir delik var boru üzerinde, ama bu gövdeye kadar girmiyor, bana kılavuz delik gibi göründü. Manualin p.17 sayfasında kuyruğa alttan bakarkenki konumu görülüyor.

Kuyruğun uç tarafında (tail pulley case tarafı) vida ile sabitleme var. Eğer onu kastettiysen...

Yedek konusunda ise daha önce dediğim gibi, boom, gear, shaft, belt, skid vs... gibi kalemler diğer markalarla aynı seviyelerde. Shaftlar align'a göre daha kalın, eğilmeleri için daha sağlam bir kırım gerekli. Kanopi pahalı, ama trex 450 kanopilerine göre daha şık, daha koruyucu (elektroniğin üzerini örtmesi bakımından. Frame pahalı ama hangi modelde çok ucuz ki, trex450 ile arasında 5 dolar oynuyor. Bir de bu fiyatlar fastlad gibi bize 5 gün uzaklıkta olan bir yerin fiyatları, helipross gibi 20-30 günlük bir mesafede olan bir uzakdoğu tedarikçisi olsa muhtemelen daha uygun olabilirdi, ama bence gerek yok. Haftasonu kırdın diyelim, bir sonraki haftasonu uçuşuna yedekleri yetiştirecek bir tedarikçi kesinlikle daha fazla tercihim, fiyatları arasında çok aşırı fark yoksa... (ki yok)

Rasim Öztürk' Alıntı:
Tam onu yazmaya gelmiştim, benden çok yaşayacaksın Arda :)

Düzeltiyorum arkadaşlar, bu adamlar japon, çinli değil :) Koymuşlar onları da ;)

Ama bende step3 poşetinden çıktı... iyice de bakınmıştım ama arada kalmış küçük bişey zaten. Normalde step1 de lazım bu zımbırtılar...

:) :) :)
Sadece lastikler dikkatimi çekmiş. Rudder servosunun horn inner" ını servoya sabitleyen vidayıda bulabildin mi? O da çıktı benden çünkü.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Arda, tail boom'un holder'a girdiği yerde standart oluklar var ve holder içinde bunların karşılığı kamalar. Tabii tek kama yerine bunda iki tarafında da kama var. Ben esktra vida ile sabitleme göremedim bunda. (henüz kuyruğu yerine takmadım ama kuyruğu inceledim. manuale de bakıyorum şu anda) Gövdeye girdiği yerde eskiden dönmeyi engellemek için boruya ve plastik yuvasına matkapla delik açılıp sabitlenirdi. Bunda gövde tarafında ufak bir delik var boru üzerinde, ama bu gövdeye kadar girmiyor, bana kılavuz delik gibi göründü. Manualin p.17 sayfasında kuyruğa alttan bakarkenki konumu görülüyor.

Kuyruğun uç tarafında (tail pulley case tarafı) vida ile sabitleme var. Eğer onu kastettiysen...

Evet tail pulley case tarafında m2*5 boyutunda vida. :) Hem kılavuz olma açısından , hemde artan kafa turunda kuyruğun dönmesine engel olması açısından ayrıca bir vida ile sabitlemek güzel platei.Mesala benim Trex 600n fbl helimde bu detay yok. :)

Ayrıca frame tarafından boomun dediğin gibi extra vida ile sabitlemek gerekebiliyordu fakat o ihtiyacı ben kesinlike görmedim hem dediğin gibi çift kama olması ve plastiğin çok iyi sarıp boomu sıkıması. Bu konuda sıkıntı olcağını sanmıyorum. :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Eline sağlık Arda :bravo: Teşekkür eder, videosunu da en kısa süre içerisinde bekleriz :thumbup: :halay:

Ben teşekkür ederim abi. :)

Toplarken açıyı ayarlayıp bir yandan video kaydına bastım.16 gb olmuş. :laugh: Birleştirip hızlandırmayı düşünüyorum. Pc'nin kamerası çok kaliteli bir görüntü kalitesi yok ama idare eder diye düşünüyorum. Yakın zamanda eklemeye çalışacağım.

Arda Erkan' Alıntı:
Sadece lastikler dikkatimi çekmiş. Rudder servosunun horn inner" ını servoya sabitleyen vidayıda bulabildin mi? O da çıktı benden çünkü.

4 adet rubber grommet ve 1 adet vida aynı poşette idi, ufak pembe bi poşet... Step3 içine koymuşlar, her tarafa baktım ama arada kalmış. Neyse sonradan kendi taktıklarımı çıkarıp orjinalini monte ettim. Sıkıntı kalmadı ;)

Arda Erkan' Alıntı:
Evet tail pulley case tarafında m2*5 boyutunda vida. :) Hem kılavuz olma açısından , hemde artan kafa turunda kuyruğun dönmesine engel olması açısından ayrıca bir vida ile sabitlemek güzel platei.

Ayrıca frame tarafından boomun dediğin gibi extra vida ile sabitlemek gerekebiliyordu fakat o ihtiyacı ben kesinlikle görmedim hem dediğin gibi çift kama olması ve plastiğin çok iyi sarıp boomu sıkıması. Bu konuda sıkıntı olcağını sanmıyorum. :)

Bu konuda ben de sıkıntı olacağını sanmıyorum çünkü tail boom holder'ın iki tarafını bir araya getirdiğimizde özellikle kuyruğa bakan tarafı biraz aralıklı bırakılmış, eğimli bir yapısı var. Dediklerimi şimdi tam anlatamıyorum, akşam foto çekerim. Kuyruk giren tarafı normalden biraz daha fazla sıkmaya imkan verecek bir formda, o kadarını diyeyim sadece. Diğer ucunda da dediğin gibi her iki yanda da kama var.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Bu konuda ben de sıkıntı olacağını sanmıyorum çünkü tail boom holder'ın iki tarafını bir araya getirdiğimizde özellikle kuyruğa bakan tarafı biraz aralıklı bırakılmış, eğimli bir yapısı var. Dediklerimi şimdi tam anlatamıyorum, akşam foto çekerim. Kuyruk giren tarafı normalden biraz daha fazla sıkmaya imkan verecek bir formda, o kadarını diyeyim sadece. Diğer ucunda da dediğin gibi her iki yanda da kama var.

Tam olarak şunu demek istemiştim;

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Benim kit sanırım Erhan'a gidiyor :laugh: Manisa, İzmir'in bitişiği ama ne hikmetse Adana'ya yollamışlar. :mad:
Geçen yılda iki kargom Eskişehir'i gezip gelmişti. PTT nin sistemini anlamak zor. :-\

İSTANBUL(AVR)/BAKIRKÖY İST.ULUSLARARASI PİM 06/11/2014 14:43:18 İZMİR P.İ.M Merkezine Sevk İşlemi Gerçekleşti.
İZMİR/İZMİR P.İ.M. İZMİR P.İ.M 07/11/2014 02:34:06 Posta Teslim Bordrosuna Kaydedildi
İZMİR/İZMİR P.İ.M. İZMİR P.İ.M 07/11/2014 03:09:44 ADANA P.İ.M Merkezine Sevk İşlemi Gerçekleşti.

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
Benim kit sanırım Erhan'a gidiyor :laugh: Manisa, İzmir'in bitişiği ama ne hikmetse Adana'ya yollamışlar. :mad:
Geçen yılda iki kargom Eskişehir'i gezip gelmişti. PTT nin sistemini anlamak zor. :-\
Allah allah :eek: Gerçekten çok enteresan olmuş Tevfik Bey :rolleyes:

Ynt: JR PROPO FORZA 450 TAKIMI

Bana gelirse toplar öyle gönderirim. Baştan söliim. [emoji48] [emoji48] [emoji48]

Toplaması bitti benim Tevfik abi, istersen göndereyim. Sana geleni bana salla, ben bi daha toplayayım :)

Ynt: JR PROPO FORZA 450 TAKIMI

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
Bana gelirse toplar öyle gönderirim. Baştan söliim. [emoji48] [emoji48] [emoji48]
Erhan, kutunun içinde ünitede olsaydı hayır demezdim hatta sevinirdim ;),ayarlanmış uçuşa hazır gelirdi :D

Üzüldüğüm nokta içinde diğer 450 modelimin yedekleri vardı ve bugün paketi alıp eski modeli uçurmayı planlıyordum,kısmet değilmiş haftaya kaldı. :embarras:

Rasim Öztürk' Alıntı:
Toplaması bitti benim Tevfik abi, istersen göndereyim. Sana geleni bana salla, ben bi daha toplayayım :)
Rasim, toplama fırsatını kaçırmak istemiyorum el becerimin artmasını istiyorum, sırf kit toplamayı öğrenebilmek için bu kitten birkaç gün önce bir 450 daha almıştım :D, o çinden 10 güne anca gelir.

Son anda sevindirici bir haber :bravo:

İSTANBUL(AVR)/BAKIRKÖY İST.ULUSLARARASI PİM 06/11/2014 14:43:18 İZMİR P.İ.M Merkezine Sevk İşlemi Gerçekleşti.
İZMİR/İZMİR P.İ.M. İZMİR P.İ.M 07/11/2014 02:34:06 Posta Teslim Bordrosuna Kaydedildi
İZMİR/İZMİR P.İ.M. İZMİR P.İ.M 07/11/2014 08:17:41 MANİSA PİD Merkezine Sevk İşlemi Gerçekleşti. :yuppi: :halay:

Şunlara bi bakabilir misiniz ya;

RP400275023SG
RP400318687SG

Eskişehire sevk edilmiş mi, dağıtıma çıkıyor mu? Bugün gelse efsane olur :) Benim ptt yurtdışı gönderi takibi cortlamış da... Yurtdışı hareketleri gösterip yurtiçini gösteremeyen formda.