Nitro Motorların Bakımı Hakkinda Bilgi

Eğer benzin karbüratöre girerse o-ringler erir aman dikkat.
Yakıtınızda en az %4 hintyağı varlığı tüm bu bakımların yerine geçen en kolay yöntemdir.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ayrıca motorun dışına pek takılmayın. Soğutucu kanatların arasında varsa toz toprak onları temizleyin yeter.

sumeryamaner' Alıntı:
Eğer benzin karbüratöre girerse o-ringler erir aman dikkat.
Yakıtınızda en az %4 hintyağı varlığı tüm bu bakımların yerine geçen en kolay yöntemdir.

Peki abi hint yağını nereden temin edebiliriz? Birkaç araştırmamda insanlar içinde kullanılıyormuş, yok yüzünüze sürün yok için diyen var. O nedenle belki farklıdır bizim alacağımız yer diye bir sorayım dedim.

Kimya firmaları satıyor ama benim gördüğüm en küçük bidon 25 kg.

sumeryamaner' Alıntı:
Kimya firmaları satıyor ama benim gördüğüm en küçük bidon 25 kg.

Bu ürün olur mu abi?

Bilemiyorum. Şekerli mi diye sor. Şekerliyse olmaz. Saf olmalı.

sumeryamaner' Alıntı:

Abi konuştum, bu firma herhangi bir katkı kullanmıyormuş, zaten altına not düşmüşler gıda kullanımı için uygun değildir diye. Büyük ihtimal saf oluşundan ötürüdür. Ben bu hint yağının siparişini verdim abi cumaya gelir inşallah. Geldiği vakit inceler bir yorum yaparız.

sumeryamaner' Alıntı:

Abi ürünler elime ulaştı ben bunları nasıl inceleyebilirim kullanılıp kullanılmayacağı konusunda. Hatta iki kg aldım. Konya'da da bir metil alkol satan bir yer bulsam yakıtım hazır. [emoji4]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Doğuş' Alıntı:
Abi ürünler elime ulaştı ben bunları nasıl inceleyebilirim kullanılıp kullanılmayacağı konusunda. Hatta iki kg aldım. Konya'da da bir metil alkol satan bir yer bulsam yakıtım hazır. [emoji4]

Tadına bak! (Şaka şaka!!!) :p

Öncelikle derdin, şey pardon, amacın ne? :D

Yakıt mı yapacaksın, elindeki yakıta hint yağı koruyuculuğu mu ekleyeceksin?

Sümer Yamaner' Alıntı:
Tadına bak! (Şaka şaka!!!) :p

Öncelikle derdin, şey pardon, amacın ne? :D

Yakıt mı yapacaksın, elindeki yakıta hint yağı koruyuculuğu mu ekleyeceksin?

Abi aslında elimde yakıt mevcut. Hint yağıda mevcut, açıkçası ilk başta after run oil tarzı kullansam olur mu mesela şu anda pistona buji tarafından 1-2 damla damlatsam birazda pervaneyi oynatarak bir miktar yağmala yapsam. Yeni bir yakıt alınca onun oranına göre hint yağı eklesem yakıta daha düzgün olur gibi. Şimdi kaç litre yakıt kaldı bilmiyorum çünkü.

Şayet metil alkolde bulabilirsem nitrosuz yakıt denemesi yapmayı istiyorum. Hem farklı bir uğraş olur hem denerim. İncik cıncık işleri severim abi uğraştırıcı olanları, yok yakıta bunu eklesem ne olur tarzında şeyler hoşuma gider gibi. :)

Evrim SUTEL' Alıntı:
Hic Nitrometan koymayacakmisiniz ?

Aslında niyetim o yönde nitrometan kullanmamak. Zaruri olduğunu düşünmüyorum. Simülatörde bile %70 den fazla throttle kullanmadım. Yavaş ve sakin uçuşları seviyorum. Tek yapmaya çalıştığım atraksyon göz hizamdan pist üzerinde uçağı ters geçirmek. [emoji3]

Ama şayet zaruri olduğuna inanırsam bir litrede nitrometan alırım. DIY yakıt ihtiyacım aslında maddi bir ihtiyaç değil. Manevi bir tatmin. Her ne kadar konuyla iç içe olursa o kadar daha fazla araştırma ihtiyacı hissediyorum. Belki sırf bu DIY yakıt sayesinde motor yapısınıda incelemeye başlayabilirim.

O DIY yakit tatminini bende istiyorum aslinda :)

Ama Sumer abinin bir kiyak yapip karisim oranlarini vermesi lazim ;D

Evrim SUTEL' Alıntı:
O DIY yakit tatminini bende istiyorum aslinda :)

Ama Sumer abinin bir kiyak yapip karisim oranlarini vermesi lazim ;D

Ben %18-%20 yağ olması gerektiğini düşünüyorum. Geri kalanda metanol. Nitro ilavelerinde de metanol oranından almamız gerekir. Bana göre yağdan alırsak motor ısınması artar performans düşer. Nitro ilavesi olacaksa yağı %18 de tutup %5 den fazlada nitro ilave etmemek iyi olabilir. Geri kalan kısımda metanol.

Hayır burayı okuyan Mars'a gidecek rokete yakıt yapıyorsunuz zannedecek.

Yahu...

160 mL hintyağına bir litre olacak kadar metanol katıp çalkala olsun sana misler gibi yakıt. Düzgün bir motorda tam performans gereksinimi de yoksa nitro gerekmez. Trainerde harcanan nitroya yazık. Ama alt kalite bir motorda stop riski nitrosuz yakıtta artacaktır.

Mutlaka nitro diyorsan 160 mL hintyağına 100 mL nitromethan kat ve metanol ile 1 litreye tamamla. Olsun sana % 10 nitrolu yakıt.

Yetmez, performans isterim diyorsan 160 mL hintyağına 200 mL nitromethan kat ve metanol ile 1 litreye tamamla. Oldu mu sana % 20 nitrolu yakıt.

Haa bulabilirsen % 1 oranında yani her litre yakıta 10 mL saf aseton da kat ki rölantide daha düzenli çalışsın.

Unutmayın. Nitro oranı değişince iğne ayarlarınız da değişecek.