Nitro Motorların Bakımı Hakkinda Bilgi

Ama ne yaparsan yap, metanolün ağzını açık bırakma ve çok sıkı kapat. Havanın rutubetini aldığı anda işe yaramaz hale gelir. Hazırlanmış yakıt için de geçerli bu.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Ama ne yaparsan yap, metanolün ağzını açık bırakma ve çok sıkı kapat. Havanın rutubetini aldığı anda işe yaramaz hale gelir. Hazırlanmış yakıt için de geçerli bu.

Abi elimden geldiğince kapali tutmaya calisiyorum ama dolum esnasinda filan illaki acmam gerekiyor. Ben metanol arayışına gireyim bari abi. En azında bir deneyelim. [emoji3]

Bu arada abi hint yağının after run oil gibi kullanımı mevcut mudur?

Sent from my iPhone using Tapatalk

O zaman soru ;D ;D

1) Nitrometan nerden bulunur ? 1 LT fiyati ortalama nedir ? Herkez alabilirmi ?
2) Metanol nerden bulunur ? 1 LT fiyati ortalama nedir ? Herkez alabilirmi ?
3) Hintyagi nerden bulunur ? 1 LT fiyati ortalama nedir ? Herkez alabilirmi ?

4) Uğraşma git hazir al astari yüzünü geçer ;D ;D

Evrim SUTEL' Alıntı:
O zaman soru ;D ;D

4 :D

Evrim SUTEL' Alıntı:
O zaman soru ;D ;D

Nitromethan normalde kuru temizleme endüstrisinde kullanılan bir kimyasal. (Sırası gelmişken tekrar hatırlatayım. CA yapıştırıcıyı çözen bir madde. Aklınızda bulunsun.)
Yani aslında piyasada bulunabiliyor ama fiyat konusu değişiyor. Bir ara (birkaç sene oldu) sahibinden.com'da galonunu yüz liraya falan bulup almıştık. Hobbytime'da bulunuyordu zaman zaman ama fiyatı yaklaşık üç katıydı. Şimdilerde sanırım bazı kimyasal madde satıcılarında bulunuyor. Herkes alabilir, bir kısıtlaması yok bildiğim kadarıyla.

Metanol karışık biraz. Perakende satışı yok. Sahte içkinin hammadesi olduğu için satış yasak. Zaten öğrendiğime göre tanker yanaşırken içine belirli bir oran gözetilmeksizin izopropil alkol katılıyormuş ki tadı acılaşsın ve içilemez olsun. Bizim Orhanlı ekibi zaman zaman 250 kg varille alıyor ve pay ediyor. Kilogram fyatı 2.5 - 3 lira olsa gerek.

Hintyağı yine kimyasal madde firmalarından alınabiliyor. Birkaç sene önce 25 kg bidonu sanırım 100 ya da 120 TL gibi bir fiyata almıştık.

Yakıtı aynen Wildcat gibi pespembe yapan Klotz yağ var. Towerhobbies'ten getirtmeye kalksan nakliye çok tutuyor. Türkiye'de adı Franco olan eski bir modelci getiriyordu ama hala getiriyor mu bilmiyorum. Bir kez litresini 40 liraya almıştım.

Havayollarının tekniklerinde tanıdığı olan varsa çıkma jetoil bu iş için ideal bir madde. % 12 jetoil, % 4 hintyağı ile görüntüsü berbat (bizim arkadaşlar kurbağa b.ku derlerdi) ama performansı gayet iyi bir yakıt yapılabilir.

Tüm malzeme ancak toptan alınırsa ve paylaşılırsa anlamlı oluyor. Yoksa elde edilen kâr anlamsız kalabiliyor.

NOT: Benzinli motor sevdamın temel sebebidir bu nitro yakıt meselesi. :D

Evrim SUTEL' Alıntı:
O zaman soru ;D ;D

Abi nitrosuz olacaksa 6 litresini 32 TL'ye imal ediyorum. %16,66 yağlı karışım oluşturuyorum. Yani 5 litre metanole 1 litre hint yağı. Bence çok da güzel olur. Ankaraya gittiğimde 10 Litre metanol alacağım. Birde 6 litrelik bir bidon bulabilirsem hava almayacak şekilde metanolü açar açmaz içine hint yağını açar açmaz içine bitti işte. :)

%5 Nitro Kapali 1 Galon Market fiyati en uygun 80 TL,
1 Galon = 3.75 Litre gibi,

Senin maliyetin bile Nitrosuz 1 LT benzinden pahali :laugh:

İyi o halde. Kurşunsuz benzin fiyatına geliyor. :D

Bu arada bir kere bir yerde nitro yakıta nitro yerine benzin konulması ile ilgili bir şey okumuştum ama bulamıyorum şimdi. Bir ara bunu da deneyeceğim.

Evrim SUTEL' Alıntı:
%5 Nitro Kapali 1 Galon Market fiyati en uygun 80 TL,
1 Galon = 3.75 Litre gibi,

Senin maliyetin bile Nitrosuz 1 LT benzinden pahali :laugh:

Abi benim bu en pahalı tarifim. Metanolü çok saf seçtim. Ama iş motoru çalıştırsın da yeter diyorsak 26 TL 6 Litresi abi. :D He yine saf mı saf metanol, ama %99,99 varken o olmaz :D

Ayrıca illa nitro dersen abi. %16 Yağ %4 Nitro % 80 Metanol oranıyla 6250 ml'si 58,43 TL Litresi 9,34 TL geliyor abi. Oranlar çok güzel yine. 5 litre metanol şişesini bir kaba koyup 1 litre hint yağı ekleyip 250 ml nitro koyuyoruz. :D Kısaca abi 25 litre yakıt yaparsak tek seferde nitroyu da 1 litre olarak ekleyebiliriz. Bu sefer 20 litre metanol 4 litre hint yağı 1 litre nitro ile. 25 Litrelikte varil lazım abi. :D

Valla benim nitro yakıt tüketimim çok azaldı. Altı ayda bir yakıt yapıyorum. Hanım boşanma avukatlarını aramaya başlıyor Google'dan! :p :D :p :D
Yani olay sadece para değil. Ortalık ciddi ciddi batıyor. Yine de 46AX ve trainer kombinasyonu için (uygun saflıkta metanol bulunursa) nitrosuz yakıt gayet akıllıca olur. Yeter ki iğne ayarlarını iyi yap ve zaman zaman yeni bir sıfır buji tak.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Valla benim nitro yakıt tüketimim çok azaldı. Altı ayda bir yakıt yapıyorum. Hanım boşanma avukatlarını aramaya başlıyor Google'dan! :p :D :p :D
Yani olay sadece para değil. Ortalık ciddi ciddi batıyor. Yine de 46AX ve trainer kombinasyonu için (uygun saflıkta metanol bulunursa) nitrosuz yakıt gayet akıllıca olur. Yeter ki iğne ayarlarını iyi yap ve zaman zaman yeni bir sıfır buji tak.

Abi peko metanolün hava almadan nasıl yapıyoruz abi bu karışımı dolumu?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sümer Yamaner' Alıntı:
El çabukluğu marifet. :)

Tamamdır abi o zaman denemeye değer. :)

Benim sorum arada yine kaynadı abi, hint yağını sırf motora bakım için bujiden birkaç damla şeklinde yağlamak için kullanabilir miyiz?

O şekilde kullanımı önermem. Kuruyup yapışır ve bir sonraki uçuş günü sıkıntı yaratabilir. Yakıta azıcık katsan hiç bunlarla uğraşmazsın. Hatta belki kullandığın yakıtta vardır bile.
Ben afterrun oil kullanımına külliyen karşıyım çünkü bujiyi zırt pırt söküp takarken diş sıyırtma olasılığın çok yüksek. O nedenle hintyağlı yakıtla sorunu kökten çözerim. Bak bir sene çalışmamış bir motoru geçen gün iki dakikada çalıştırdım. Çünkü içindeki yakıt hintyağlı el yapımı yakıttı.