SAB Goblin 570 Kit Unboxing - Kutu Açma / Urün Inceleme

DenizSERT' Alıntı:
İyice gaza gelince nasıl bir extrem setup yaparım dedim oturdum bu çıktı :)
.......
Şimdi burda model 6s yada 8s yapılabiliyor ama ben olsam 8s yapardım.
Deniz gerçi baştan belirtmiş "Extrem" setup diye ama henüz bu konularda yeni kafa patlatan birisi olarak neden 12S yerine 8S seçtiğini anlamadım doğrusu. Senin mantıkla gidersek en avantajlı olan 12s olmuyor mu :rolleyes:
Yaklaşık 3-4 haftadır fırsat buldukca Helifreak'deki Goblin 570 konularını ve özellikle seçilen konfigurasyonları takip ediyorum. İçlerinde Bert Kemmerer bulunduğu yaklaşık 20 kişi kendi konfigurasyonlarını paylaşmışlar ve aralarından hiç 12s,6s ve belki 1 tane 14s harici başka bir konfigurasyon görmedim.
Acaba sen 8s tercih ederken önemli bir dezavantaj olacak bir noktayı mı gözden kaçırıyorsun diye düşünmüyor değilim. ???

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Teşekkür ederim Özkan :) Align konfigurasyonları aynen dediğin gibi ;)

Mehmet bey, öncelikle sizinde tek konfigrasyon(6S) tercih sebebiniz nedir?, ayrıca mesela ben ALIGN a ait tek konfigrasyonlu en büyük heliyi almak istersem sanırım bu trex 550 olacak, birde trex 550 nin ana motoru trex 450 ve 500 e göre daha farklı imiş bu fark nedir acaba, ayrıca çift konfigrasyonun(12S) artı ve eksileri nedir? ör:maliyet v.b.

Pal uzunluğu arttıkça motorun yenmesi gereken hava direnci artmaktadır. Aynen arabalarda 90 km hıza kadar hava direncinin hızın karesiyle artması 90 km den yüksek hızlarda hızın küpü ile artması gibidir. Arabalarda 90 km geçiş noktası olduğu gibi helikopterlerde de 600 mm pal geçiş noktasıdır. Bu fizik kurallarının doğası ile belirlenir , bizim karar verdiğimiz bir şey değildir.

12S konfigürasyonlar da motorlar ortalama 44voltta çalışır , 6S konfigürasyonlarda 22 voltta çalışır. Motor güç birimi olan watt geçen amperin voltla çarpılması sonucu oluşur. Özetle 12S sistemeler ve motorlar daha düşük amper akımlarında daha fazla güç ve tork üretirler. 600mm pal boyu fiziki sınırımızın üzerine çıktığımızda modelin atik ve bayılmadan uçması için bu yüksek güçlü motorlara ihtiyacımız olur. Tabi ki 6S 2800 watt bir motorla da 600mm palli bir model uçar ancak zorlandığında belirgin şekilde devir kaybeder. Dünyanın kabul ettiği değerler kabaca 600 paller için 3200-4000 watt arası güç 700 boyutunda modeller için 4000-5000 wattlık motorlardır.

12S setup avantajları ekstra tork ve güçdür. Dezavantajları maliyet ve iki lipo kullanma ihtiyacıdır. Mesela bir 5000 mah pil yerine iki adet 3300 mah pil almak gerekir. Her uçuştan sonra bir yerine iki pil şarj etmek gerekir. O yüzden 550-570 boyutu gibi her iki konfigürasyonunda kullanılabileceği modeller popülerdir. Yalnız 12S setup yapılacak modelin pil yerleştime bölümünün geniş olmasına dikkat edilmelidir. Alttan kaydırarak pil yüklemeli kitler bu konuda daha rahat kullanım sunmaktadır. Mesela Goblin 570 , Synergy E5 , KDS Innova vs. Align trex 550 de iki pili yan yana burun tarafına koymak gereklidir. Aşağıdaki resimde olduğu gibi:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu yerleşim ağrılık merkezi ayarlamada ve pil seçiminde zorluklara sebep olabilir.

550-570'lik bir modeli 6S kullanmak ve bundan tat alabilmek için iyi bir motor- ESC- pil üçlüsü tercih edilmelidir. Motor 22V da gerekli gücü üretebilmeli , ESC ve pil oluşan yüksek akımı verebilmeli , aktarabilmelidir. 6S sistemeler daha çok akım çektiği için esc ve pilleri daha çok zorlarlar.

Bu rutin konfigürasyonlar dışında örn: 7S , 8S gibi uçuranlarda var ancak bunlar bambaşka bir başlık olur.

Deniz gerçi baştan belirtmiş "Extrem" setup diye ama henüz bu konularda yeni kafa patlatan birisi olarak neden 12S yerine 8S seçtiğini anlamadım doğrusu. Senin mantıkla gidersek en avantajlı olan 12s olmuyor mu :rolleyes:
Yaklaşık 3-4 haftadır fırsat buldukca Helifreak'deki Goblin 570 konularını ve özellikle seçilen konfigurasyonları takip ediyorum. İçlerinde Bert Kemmerer bulunduğu yaklaşık 20 kişi kendi konfigurasyonlarını paylaşmışlar ve aralarından hiç 12s,6s ve belki 1 tane 14s harici başka bir konfigurasyon görmedim.
Acaba sen 8s tercih ederken önemli bir dezavantaj olacak bir noktayı mı gözden kaçırıyorsun diye düşünmüyor değilim. ???

Abi ben şahsen 600 lük bile olmayan makinaya 12s takma taraftarı degilim. Bunun nedeni gereksiz ağırlık ve masraf olarak açıklanabilir. Benim logo 600 ü hatırlarsanız 6s ile verdiği performans göz kamaştırıyor idi. Aynı setup goblin 630da anca basic 3d ye yetiyor olsa da kds hard3d ye geliyordu nedeni goblinin cnc işçiliğinin hat safada olmasından dolayı agır bir model olması. Şimdi zaten agır olan bir modele büyük esc büyük motor ve büyük pil takmanın mantıgı nedir ben bunu anlamadım. Üreticiler 8 s stick lipo üretmiyor diye direk 6yada12s yapmaya gerek yok 570 bu motor esc ile 6s de bile harika performans vereceğini düşünüyorum biz bunu 8s yaparsak ağırlıgı sadece 40-50 gram artttırıp adeta sinek gibi olacaktır.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

DenizSERT' Alıntı:
Abi ben şahsen 600 lük bile olmayan makinaya 12s takma taraftarı degilim. Bunun nedeni gereksiz ağırlık ve masraf olarak açıklanabilir. Benim logo 600 ü hatırlarsanız 6s ile verdiği performans göz kamaştırıyor idi. Aynı setup goblin 630da anca basic 3d ye yetiyor olsa da kds hard3d ye geliyordu nedeni goblinin cnc işçiliğinin hat safada olmasından dolayı agır bir model olması. Şimdi zaten agır olan bir modele büyük esc büyük motor ve büyük pil takmanın mantıgı nedir ben bunu anlamadım. Üreticiler 8 s stick lipo üretmiyor diye direk 6yada12s yapmaya gerek yok 570 bu motor esc ile 6s de bile harika performans vereceğini düşünüyorum biz bunu 8s yaparsak ağırlıgı sadece 40-50 gram artttırıp adeta sinek gibi olacaktır.
Deniz fikirlerini bizimle paylaştığın için teşekkürler ama zannedersem bir yerlerde yanlış var gibi :rolleyes: Şöyle ki şimdi LOGO 600 bakarsak :

Özellikleri ise : Rotor diameter: 1350mm to 1450mm
Rotor blades: 600/620 mm
Main gear ratio: 7,1 to 10,6 Mod. 1
Weight: 3,4 kg and up
Battery: 10S LiPoly

Goblin 630 bakarsak :

Main blade length: 600 to 630mm
Weight including electronics 3220g (excluding batteries).

Şimdi buna göre LOGO 600 ve Goblin 630 hemen hemen aynı pal uzunluğuna sahip. Ağırlıkları da aynı :rolleyes: Fakat Goblin 630 üreticisi 12S setup tavsiye ederken, LOGO 600 için 10S (ilk defa fark ediyorum, detayları bilmiyorum) tavsiye ediyor.

Benim tarzımı biliyorsun. Genelde %99 üretici ne tavsiye ediyor ise onu kullanma taraftarıyım. Bana göre zaten üreticiler en optimum çözümü bize sunuyorlar, yani en azından ben o şekil düşünüyorum.

Ama senin yenilikçi/ maceracı tarzını (senin deyiminle "Extrem") da takdir etmiyor değilim ;) Bunun için zaman ve para da harcayarak değişik şeyler denemeyi seviyorsun ve seni mutlu ediyor :) Şahsen ben bunu yapamam, belki de yaşlandığımızdan olabilir :laugh:

Hangi konfigurasyon 6S mi 12S mi sorusuna yukarıdaki mesajları taşıyarak açtığım yeni konu üzerinden devam edebiliriz :RCKolik:

Deniz fikirlerini bizimle paylaştığın için teşekkürler ama zannedersem bir yerlerde yanlış var gibi :rolleyes: Şöyle ki şimdi LOGO 600 bakarsak :

.......
Benim tarzımı biliyorsun. Genelde %99 üretici ne tavsiye ediyor ise onu kullanma taraftarıyım. Bana göre zaten üreticiler en optimum çözümü bize sunuyorlar, yani en azından ben o şekil düşünüyorum.

Ama senin yenilikçi/ maceracı tarzını (senin deyiminle "Extrem") da takdir etmiyor değilim ;) Bunun için zaman ve para da harcayarak değişik şeyler denemeyi seviyorsun ve seni mutlu ediyor :) Şahsen ben bunu yapamam, belki de yaşlandığımızdan olabilir :laugh:

Abi şimdi burda bi kere o model tam logo değildi yani biliyosunuz kds den bozmaydı. Neyse ne oldugu önemli değilde firmaların verdikleri verileri bir kenara bırakalım benim logo 6s setuplı goblin 630 un pilsiz agırlıgını pillli olarak veriyordu bu da aynı motor escyi kullanan benim modelin hard3d yapcak performansı vermesini goblininse soft3d ye gelmesine neden oluyordu. Logoyu örnek verme nedenim ise 670 in uçuş agırlıgının logoya denk olacagını düşünmem. Ben üreticilerin tavsiyelerine pek uymam doğrudur çünkü firmalar anlaşmalı oldukları ürünleri kullanıcıya tavsiye ediyor. Benim önerdiğim setupta başlangıcta 6s denenebilir tahminimce bana dahi yetecektir ki ilerde yetmedi ağırlık arttırmadan gücü arttırma imkanımız var. Bunu 6s topladıktan sonra yapamayız yada 12s motoru 6s çalıştırıp performans bekliyemeyiz. Extrem setupdan kastım hi end ürünleri kullanarak model toplamak yoksa deneylerimi kast etmiyorum :)

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

DenizSERT' Alıntı:
Abi şimdi burda bi kere o model tam logo değildi yani biliyosunuz kds den bozmaydı.
.........
Ben üreticilerin tavsiyelerine pek uymam doğrudur çünkü firmalar anlaşmalı oldukları ürünleri kullanıcıya tavsiye ediyor.
Sen söyleyince modeli hatırladım Deniz :) Örnek verince ben de kontrol etme ihtiyacı hissettim o yüzden sonucu paylaştım yoksa çok da bir önemi yok dediğin gibi.

Sonuç olarak seninle temel bazda firmaların kullanıcılara sundukları konfigurasyon kısmında ayrılıyoruz ;)

abi öncelikle şunu belirtiyim dun telefondan tapatalkdan gece uyumadan bı bakıyım dedım foruma bı baktım senın gob570 gelmiş :D heycanla konuya baktım keyifle izledim .. ayrıca ismen bahsetmen cidden çok onure edici cok düşünceli ve ince bi hareket :saygilar: :saygilar: :saygilar: teşekkür ederim ...

dun mobil olarak yazdıgım ıcın bide duzenlemesi daha okunaklı ve karışık olmasın diye hıc olmsa 20 Dk dan fazla fıkır ve bır kac ınce nuans benım basıma gelen olayıda bılgılendırmek acısından paylaştım , tapatalk dan yolladım bı baktım yazdıklarım yok , daha oncede bu başıma geldi forumda mı yoksa telefondanmı bılemıyorum???

o ınce nuansları aynı olayları buraya yazmak isterdim ama ayakda uyuyorum desem yeri , senınle otobusde guzelce goblın sohbetı edıcez gıbı duyor yozgata giderken otobuse saklıyorum kendimi ;)

byedz' Alıntı:
......o ınce nuansları aynı olayları buraya yazmak isterdim ama ayakda uyuyorum desem yeri , senınle otobusde guzelce goblın sohbetı edıcez gıbı duyor yozgata giderken otobuse saklıyorum kendimi ;)
Teşekkürler Ediz :thumbup: O ince nuansları şimdiden merak etmeye başladım. Muhtemelen videoda bazı noktalarda eksik bilgilendirmelerimiz oldu :rolleyes:
Dediğin gibi yolda ya da Yozgat'ta bu hususları yüzyüze dah güzel bir şekilde değerlendiririz :yuppi:

Sonra olmadı burada da arkadaşlara bir özet yaparız ki, özellikle Goblin konusunda yakın takipte olan arkadaşlarımızın da fikirleri olur ;)

mehmet bey ben pilottr ye bilgi için email yolladım goblin 570 in stoklarına gelip gelmeyeceği hakkında ama dönüş olmadı bu konudada kendileriyle konuşursanız seviniriz en azından verecemiz para ülkemizde kalsın yurt dışı kargo gümrük uğraşmaktanda vede beklemektense pilottr den alırız :halay: bol resim ve video bekliyoruz

Tamam Muammer sorup bilgi almaya çalışırım.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Az once sahibi olan Hasan bey ile konuştum. Bir aksilik olmazsa Goblin 570 ve diğer competition serisi Ramazan sonrası stoklara girecekmiş :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Süper haber cvp için teşekkürler ilk müşterileri ben olacağım 570te artık trabzon rc gurubunda 600 ve 700 size ler arasında kendimi küçük hissetmiyeceğim :halay: :RCKolik:

Mehmet, konu benim buralarda olmadığım zamana denk geldiği için atlamışım! :embarras: Hayırlı uğurlu olsun, kırımsız uçuşlar dilerim.

Türkiyede ilk uçan olmayacak demişsin. Ama kutuda durduğu gibi durmuyor! Dürtüyor insanı, fazla dayanamaz, toplarsın!