SHT - İHA Yayınlanan Talimat / Kayıt ve Diğer Hususlar

SHT-İHA Talimatı değişikliklik Taslağı hazırlanmıştır…

Görüş bildirme kısmı var fakat hangimiz cesaret edip birşeyler yazacak..Hoş yazmış olsak da ne oranda ciddiye alınılıp düzenleme yaparlar...Sümer abim kadar havacılıkla alakalı teknik bilgi birikimim olmuş olsa , ben bir güzel döktürürdüm , sonuçta bu hobiyi kimseye zarar vermeden icra etmeye çalışan insanların da canının yanması söz konusu .Bu taslak bence havada hala , insan yapmak istedikten sonra 500 gr altı bir modele de (oyuncak bile olsa ) pekala bir hd kamera takıp , yiyeceği haltı yiyecektir.Taslaktan önce , modelcileri kanuni bir zemine koyabilirlerse , belki biraz daha net fikirler çıkar....THK kurumunu sorgulama gibi olmasın ama , sitemim var benim ...Atatürk bu kurumu neden kurmuş , Türk gençliği dünyadan geri kalmasın , havacılıkla ilgili her yeniliği takip etsin diye.. THK model sertifikasyonunu hangi modeller için yapıyor , sadece uçak için.Kardeşim , helikopter modeli icad olalı 25-30 sene olmamış mıdır.Neden sertifikasyonu yok , Multikopterler çıktı , kim bilir önümüzdeki yıllarda daha neler çıkacak..Neden bunlar takip edilmiyor ve uygun model için sertifikasyon yapılmıyor..Burada 2 yıldır takip etmeme rağmen , sertifika eğitimi açmadı THK , yani model uçak için bile olsa o sertifikayı alamadım...
Her dalda eğitimini ver, sertifikayı da ver , koy kanunu , herkesin yaşadığı ilde , uçulabilecek alanları da belirle ve modelciye tahsis et , bunun harici yapılacak her uçuş sonucu oluşacak cezai yaptırımdan , uçuşu yapan kişi sorumludur de bitsin...Meskun mahal ve kalabalık bölgede de elzem yapılabilecek şahsi ya da kurumsal uçuşları da , aynı düğün yaparken karakoldan aldığımız gibi bir izne bağla , adam gitsin kimliğini , uçuş yapacağı saat aralığını bildirsin ve yapsın...Yazılacak çok şey var da, benim kültürüm ve eğitim seviyem yetmediği gibi, ne de dermanım var... :(
Ya da bir fikir olarak, hepimiz kendince fikrini ve önerisini ayrı bir başlık altında paylaşalım , en mantıklı ve doğru olanlarını madde madde belirleyip , öneri kısmına gönderelim , bu da mantıklı...Daha ne diyelim....

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Görüş bildirme kısmı var fakat hangimiz cesaret edip birşeyler yazacak..Hoş yazmış olsak da ne oranda ciddiye alınılıp düzenleme yaparlar...Sümer abim kadar havacılıkla alakalı teknik bilgi birikimim olmuş olsa , ben bir güzel döktürürdüm , sonuçta bu hobiyi kimseye zarar vermeden icra etmeye çalışan insanların da canının yanması söz konusu .Bu taslak bence havada hala , insan yapmak istedikten sonra 500 gr altı bir modele de (oyuncak bile olsa ) pekala bir hd kamera takıp , yiyeceği haltı yiyecektir.Taslaktan önce , modelcileri kanuni bir zemine koyabilirlerse , belki biraz daha net fikirler çıkar....THK kurumunu sorgulama gibi olmasın ama , sitemim var benim ...Atatürk bu kurumu neden kurmuş , Türk gençliği dünyadan geri kalmasın , havacılıkla ilgili her yeniliği takip etsin diye.. THK model sertifikasyonunu hangi modeller için yapıyor , sadece uçak için.Kardeşim , helikopter modeli icad olalı 25-30 sene olmamış mıdır.Neden sertifikasyonu yok , Multikopterler çıktı , kim bilir önümüzdeki yıllarda daha neler çıkacak..Neden bunlar takip edilmiyor ve uygun model için sertifikasyon yapılmıyor..Burada 2 yıldır takip etmeme rağmen , sertifika eğitimi açmadı THK , yani model uçak için bile olsa o sertifikayı alamadım...
Her dalda eğitimini ver, sertifikayı da ver , koy kanunu , herkesin yaşadığı ilde , uçulabilecek alanları da belirle ve modelciye tahsis et , bunun harici yapılacak her uçuş sonucu oluşacak cezai yaptırımdan , uçuşu yapan kişi sorumludur de bitsin...Meskun mahal ve kalabalık bölgede de elzem yapılabilecek şahsi ya da kurumsal uçuşları da , aynı düğün yaparken karakoldan aldığımız gibi bir izne bağla , adam gitsin kimliğini , uçuş yapacağı saat aralığını bildirsin ve yapsın...Yazılacak çok şey var da, benim kültürüm ve eğitim seviyem yetmediği gibi, ne de dermanım var... :(
Ya da bir fikir olarak, hepimiz kendince fikrini ve önerisini ayrı bir başlık altında paylaşalım , en mantıklı ve doğru olanlarını madde madde belirleyip , öneri kısmına gönderelim , bu da mantıklı...Daha ne diyelim....

Abi bizim ülkede gelişim kişisel çabaların sonucunda ortaya çıkıyor genelde. Yani bu gelişimin devlet kanalı ile olabileceğini sanmıyorum. Birilerinin birilerine bir şeyler göstermesi şart.

Güzel dersinizde
Atıcılık yapanlar dağcılar sörfçüler bisikletçiler
karakoldan izinmi alıyorlar ki de bizde alalım
tüm şehirler ve çevresinde havaalanlarında 10 km çevresinde hertürlü drone (heli -uçak -multi ) yasak dersiniz olur biter
amaç üzüm yemek değil
şırasından faydalanmak

Ahmet , birilerinin göstermesi şart , bunu diyorum ben de , eğitim verilmeli...Buraları okuyarak iyi kötü birşeyler öğrendik , forumu kuran arkadaşlarımız çok emek verdi ,paylaşımlarıyla pek çok arkadaşımız katkı sundular ve hep yeni şeyler öğrendik , ama bu kendi isteğimiz ve içimizdeki modelcilik sevgisi sayesinde oldu , ee , adam aldı hazır dj..i , gitti uçurdu hop yurdun camında...Burayı okumadı ki , çünkü modelci değildi , eğitimi zaten yoktu...Hangi modelci bunu yapar peki ,bu eğitimin resmi bir zemini olmalı ve bunu yapabilecek tek kurum THK...Ondan sonra yaptırımlar nasıl olmalı diye düşünmeliyiz bence.....

+
sertifikasyon dediniz

Şirketlerden uçuşa elverişli ithal edilmiş (drone)
aldığınızda 5 saatlik uçuş eğitimini veriyorlar
bu sertifikalar büyük ihtimalle uçuş sertifikasına dönüşeceek
artı servisleri de vaaaaar
aldığınız dron un yıllık bakımlarını yaptırabileceksiniiiiiiz (yoksa uçuşa elverişli olmuyor)biryerlerden izin almış olsanız dahi
üzüm ve şıra ilişkisi

hakan bey
haklısınızda
o kurumu devreden çıkaracak taslağın ta kendisi
amaç Belli
-------------------------------------------------------------------------------------------------
yanlış okumadıysam haziran 2016 ya kadar şirket evraklarını merkeze istiyorlar

Semih hocam son yazdıklarınıza kadar , olaya hobi gözünden bakıyordum , işin içinde ticari kaygılar var ise , renk değişti....Koskoca bir devlet kurumu orada dururken , şirket nasıl verecekmiş o sertifikayı, hınmmmm , şimdi herşey trink diye yerine oturdu :laugh: , o zaman boşuna yazıyoruz , konu kilit....... :D

hakan bey
bir önceki sayfadaki yazılarımıda okumamışsınız o zaman

Ben hala model ile iha kavramının ayrıldığı ve bizim modellerimize iha gözüyle bakmakta hata yaptığımız şeklinde bakıyorum.

Bir bakalım, söz konusu şirketler böyle bir işte ekmek görüp böyle bir yola başvurmuşlar farzedelim. Bu çabadan ekmek çıkması için kaç kişiye dji satmaları lazım? Çevremizde dji sahibi olan kaç tanıdığımız var? Benim yok.

Ben bu işte bir cep telefonu, bir laptop gibi ekmek göremiyorum açıkçası. İnsanlar gidip ihtiyacının veya kazancının ötesinde cep telefonu alabilirler, belki iki aylık maaşı pahasına telefon alırlar, ama bunu sadece zevk için değil, aynı zamanda bir statü göstergesi, bir hava atma aracı olarak kullanabilirler. Ama 3000 liralık bir hava aracıyla 3000 liralık bir telefonun attığı havanın yarısını atamazlar, hem de bunu günün 24 saati yapma şansları da olmaz.

Yine bakalım, henüz kanun yok, taslaktan da bizim gibi işin içinde olanlar dışında kimsenin haberi yok. Paran varsa, al istediğini, istediğin yerde uç durumundayız. Ama etraf quad kaynamıyor. Bu işle zaten uğraşanlar dışında kimsenin umrunda değil bu makineler. Ben bugün bu işlerle ilgili bir şirket açacak olsam, piyasaya bir bakar anında vazgeçerim. Durum böyleyken, hem şartları zorlaştırıp, hem de ekmek bırakacak kadar piyasa oluşmasını da bekleyemeyiz.

Bu arada not olarak, bugün Flitetest'in paylaştığı bir habere istinaden, Amerika'da her türlü uçan cisme kayıt zorunluluğu getirilmiş. İster satın alınmış, ister evde yapılmış olsun. Köpük uçaklar dahil. 1/2 pound (yaklaşık 225g) dan ağır olan her türlü uçan nesne bu zorunluluğa dahil...

O haberi ben de gördüm....Hadi buradan yakın...... :D

Haklısınız ama
Çağımız Drone Çağı
5 yada 10 yıla kalmaz herkesin bir dron u aşağı yukarı olacak dronu sadece havada uçan olarak almayın
Olaya birde şöyle bakalım
74 lü yıllar türkiyeye ilk bilgisayarlar geliyor (IBM)
8 bin dolar civarıydı hatırladığım kadarıyla
o yıllarda bizde şu an bahsetmiş olduğunuz gibi (IBM) firması haricinde
hiçkimse başka marka getirttiremeyecek şekilde kanun çıksaydı
Vede Toplama dediğimiz Bilgisayarlar olamasaydı
ben dahil hiç kimse okullar haricinde bilgisayarı göremezdik
Şuan yapılmak istenen bu
bir veya bir kaç firmaya tekel veriliyor
Drone aslında yapay Zekanın başlangıcı
Şuan aslında robotlar, insanları bilmem kaç bin km öteden kullanan birisi tarafından bombalıyor
bize bir zaman lar dedikleri gibi ne yapacaksınız (dronları)bizde hazırı var diyorlar (marshall) yardımı gibi
siz öğrenmeyin diyorlar
bilmem tam inceledinizmi bizdeki uçuş kartı ile havada karada denizde giden drone üretebilirsiniz
ama toplama olduğundan (uçuşa elverişlilik sertifikası ) ömür boyu vermeyecekler (bizde denizde yüzdürürüz)
Yine şehirlerde bu şirketlerin Hava çekimleri için bu araçlar satın alınacak veya kiralanacak
pasta düşündüğünüzden daha büyük
İnşallah aklı selim birileri bazı şeyleri düzeltir
bu işi Ticari olarak yapacaklara istediği sertifikayı istesin bize ne
İnşallah aklı selim birileri bazı şeyleri düzeltir
Sapta samanda Karışmış

Bu drone meslesi aslında sadece bizde değil, hemen her ülkede problem kanımca, hatta geçen yıl bazı eski SSCB ülkelerinde tamamen yasaklandı ama son durum nedir bilmiyorum.
Dün RCGROUPS dan bir mail atmışlar, konunun linkini vereyim bir okuyun. Bence güvenlik tabi ki çok önemli fakat, yanında hediyesi olarak, devlet işin vergi v.s. getirisini de hesap ediyor.
Hem de sadece biz de değil. :saygilar:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Link 1:

Link 2:

Link 3: ( FAA Yeni kuralları)

Levent bey teşekkür ederim
Evet bu yeni bir siyasi akım
kabul etmek gerekiyor
yazıları geri aldım
kurum ve kişilerede fazla yüklenmişim

tasarı değişiklerle yayınlanmış hayırlı olsun

SHT-Ä°HA Talimatı değişikliklik Taslağı hazırlanmıştır…

Hadi hayırlı olsun. Bakalım bizi ilgilendiren neler çıkmış ?? Insallah kotu ve saçma uygulamalar ile karşılaşmayız !!

Sent from my iPhone using Tapatalk