SHT - İHA Yayınlanan Talimat / Kayıt ve Diğer Hususlar

SHT-İHA Talimatı değişikliklik Taslağı hazırlanmıştır…

:saygilar: bana tamamen sacma geliyo simdi biz klone model topluyoruz bunu nasil kayit ettirecegiz zaten arazide cayirda cimende ucus yapiyoruz sehirden nerden baksaniz 10 km mesafede simdi biz ucamicakmiyiz yada aracta durdurduklari zaman cezami yicez boyle sacmalik olmaz neye gore kayit islemi yapilacak bizim maksatimiz iki invert alan turu sportif ucus bununda iznimi olur diye dusunmuyoda degilim zaten haftada 1 yada 2 kere ucus yapabiliyoruz bu zevkimizdende olacagiz diye korkmuyor degilim sahsen :( ben her turlu delerim bu yasagii eger cikarsa zaten bos insansiz arazide ucuyoz bu zevkimide kimsenin zorlamasiyla birakamam :RCKolik:

Fena! :mad:

İthal uygunluk yazısı saçmalığı, üretim, uçuş, bakım onarım için belirli süre ders alınması, her türlü model için sivil havacılığa kayıt zorunluluğu, 4kg üstü modellerde zorunlu olarak fail/safe, telemetri, gps logger ve çakar lamba teçhizatı, arşiv kayıtlı adli sicile kadar giden saçmalıklar var. Daha da güzeli var, 500g-4kg arası iha0 uçurmak için en az 12, 4-25kg iha1 uçurmak için en az 15 yaşında olmak gerekiyormuş.

Ben yarısına kadar okudum, sinirim bozuldu kapattım. :mad:

Bunu hazırlayan zekasızlar arasında en azından bir tane modelci olsaydı, bu saçmalık böyle çıkmazdı, çıkamazdı... İç işleri bakanının anayasayı tanımadığını beyan ettiği bu ülkede, ben de bu talimatı tanımıyorum.

SHT-Ä°HA Talimatı değişikliklik Taslağı hazırlanmıştır…

Aynen Emre. Ben de bas kısımları okudum :( canım sıkıldı ve bıraktım.... Bakalım uygulamalar nasıl olacak ??

Sent from my iPhone using Tapatalk

Hastayım bu ülkenin mevzuatına yasasına. Hiçbirşeyi mi uzmanı anlayanı hazırlamaz arkadaş? Aralarına almışlar bir modelci belli ki , failsafe, telemetri kelimeleri telaffuz edildiğine göre ama ne içirmişler ona da belli değil. Telemetriyi ne sanıyorlar acaba da zorunlu tutuyorlar.
Her ilde uçuş pisti ve uygun koşullar sağlanmadan böyle bir mevzuatın olması da saçma. Altyapı, eğitim sunmak yerine yine nereden bulduysan oradan öğren mantığı.

Denizli'de defalarca belediyeye başvurdum pist ve uçuş alanı için, hatta ufak bir sınıf yapın yanına gönüllü öğretmenlik yapalım dedik arkadaşlarla uçak,heli,araba,quad için.
Belediye rant görmemiş olacak ki projede ciddiye bile almadı. Aslında maliyet açısından çok komik tutarlar belediye açısından.

Neyse, sinirimizi bozmayalım, bu mevzuatta en önemlisi mülki amirlerin uygulama şekilleri. Kalabalık yapacağınız bir buluşmaya valiyi davet edip bakın bizim hobimiz böyle, diye gösterildikten sonra sorun olacağını sanmıyorum.

Bu düzenleme ; çekim yapacağım diye kafasına göre sağa sola uçuş yapanlar açısından gerekli bir düzenleme. Bugüne kadar olan net bir olay yok ama üç gün sonra kafamıza gökten drone yağmaması için şimdiden önlem alınması şart.
Önemli olan bizim gibi modelcilikle uğraşan ve sabit bir alanda uçuş yapabilen gruplara kulüpleşmek için imkan tanınması. Bunu yaparlarsa önemli ölçüde sıkıntı azalacaktır.

Bu arada ilginç bir şekilde kocaman paramotor ile uçup hiçbir izin almadan freestyle takılabilirken 1kg'lık drone 'a eziyet etmek nedendir bilinmez..

22.2.2016 tarihinde yayınlamış olduğunuz İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı'nız ile ülkemizdeki hobi amaçlı hava modelciliğine büyük darbe vuracak olduğunuzu, belirlediğiniz esaslar doğrultusunda sportif veya hobi amaçlı modelcilik yapılmasının mümkün olmadığını, ticari faaliyetler ile hobi/sportif amaçlı faaliyetlerin ve modelciliğin aynı talimatta ele alınmasının son derece yanlış olduğunu, bu talimat kapsamında belirlenmiş esasların hobi/sportif amaçlı faaliyetlerle ilgili kısımlarının fiziken uygulanamaz olduğunu, gerekirse hukuki yollara başvurarak modelciliğin bitirilmesine yönelik bu talimata karşı mücadele edeceğimi saygılarımla bildiririm.

şeklinde bir şikayette bulundum, benzer veya aynı metinle online olarak şikayette bulunmamızı, gerekirse toplu bir dilekçe ile bizzat müdürlüğe başvurmamızı, daha da olmaz ise toplu halde dava açmamızı öneriyorum. Online şikayet için link:

Buradan görüş, öneri ve şikayet formu sekmesine tıklayarak şikayetinizi iletebilirsiniz.

Kağan Kazancı' Alıntı:
Hastayım bu ülkenin mevzuatına yasasına. Hiçbirşeyi mi uzmanı anlayanı hazırlamaz arkadaş? Aralarına almışlar bir modelci belli ki , failsafe, telemetri kelimeleri telaffuz edildiğine göre ama ne içirmişler ona da belli değil. Telemetriyi ne sanıyorlar acaba da zorunlu tutuyorlar.
...

Yok onlar o kelimeleri kullanmamışlar, ben orada yazanın bizim terminolojidelki karşılığını yazdım. Bu talimatı hazırlayan çalışma grubunun içinde modelci yok. Bir yerlerde o gruptaki kişilerin listesini bulmuştum, hatta talimattan önceki raporlarını da okudum, model ile ihanın ayrımını yapamadıklarını kendileri itiraf ediyorlardı raporda. Çok da uğraşmamışlar, ayrım mayrım yok, kuruyla yaşı yakmışlar beraber.

Emre Kaman' Alıntı:
Fena! :mad:

Bunu hazırlayan zekasızlar arasında en azından bir tane modelci olsaydı, bu saçmalık böyle çıkmazdı, çıkamazdı... İç işleri bakanının anayasayı tanımadığını beyan ettiği bu ülkede, ben de bu talimatı tanımıyorum.

Tamamen katılıyorum bu yazıyı okudum moralim bozuldu sen yüzümü güldürdüm arakladım bu yazıyı her modelci platformuna copy paste yaparım ;)

SHT-Ä°HA Talimatı değişikliklik Taslağı hazırlanmıştır…

İHO 0 ve İHO 1 bizim modellerin girdiği sınıflar. Görebildiğim kadari ile Mayıs 2016 kadar internet ortamında kayıt yaptırmamız yeterli. Meşgul mahalller dışında içtiğimiz ıcın Uçus belgesi veya uçus iznine gerek yok

Yanı durum o kadar da cok kotu degil gibi geldi bana. Ama sakın kafa ile yeniden okumak lazım.

Emre Kaman' Alıntı:
Yok onlar o kelimeleri kullanmamışlar, ben orada yazanın bizim terminolojidelki karşılığını yazdım. Bu talimatı hazırlayan çalışma grubunun içinde modelci yok. Bir yerlerde o gruptaki kişilerin listesini bulmuştum, hatta talimattan önceki raporlarını da okudum, model ile ihanın ayrımını yapamadıklarını kendileri itiraf ediyorlardı raporda. Çok da uğraşmamışlar, ayrım mayrım yok, kuruyla yaşı yakmışlar beraber.

Hadi yaa , hakkaten ilginç bir durum. Senin dilekçe örneği güzel olmuş, ben de bir benzerini yazıyorum şuan..

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
İHO 0 ve İHO 1 bizim modellerin girdiği sınıflar. Görebildiğim kadari ile Mayıs 2016 kadar internet ortamında kayıt yaptırmamız yeterli. Meşgul mahalller dışında içtiğimiz ıcın Uçus belgesi veya uçus iznine gerek yok

Yanı durum o kadar da cok kotu degil gibi geldi bana. Ama sakın kafa ile yeniden okumak lazım.

Abi bence görüntü aktarımlı ve otonom olan sistemler ile pilotajla uçan sistemleri ayırt etmeliler diye düşünüyorum. Dediğin gibi meskun mahal harici izne gerek yoksa zaten sıkıntı yokmuş..

SHT-Ä°HA Talimatı deÄŸiÅŸikliklik Taslağı hazırlanmıştır…

Mehmet Kucuksari' Alıntı:

Yok abi, kayıt için istenen belgeler arasında ithal uygunluk yazısı, üretim tarihi, yeri, modeli, özelliklerini belirten kataloğu, sicil numarası olacakmış, seri numarası olacakmış, iha1 için yukarda yazdığım şeyler, artı adli sicil kaydı, doktordan iha pilotu olur ibareli rapor istiyorlar. Artı üreticiden veya satıcıdan, veya kim olduğu belli olmayan öğreticilerden model toplamayı, uçurmayı, bakım onarım yapmayı öğrenecekmişiz, modelin üzerine kayıt numarası yapıştıracakmışız. Ben scorpion etiketi bile yapıştırmıyorum modelime

Emre Kaman' Alıntı:
şeklinde bir şikayette bulundum, benzer veya aynı metinle online olarak şikayette bulunmamızı, gerekirse toplu bir dilekçe ile bizzat müdürlüğe başvurmamızı, daha da olmaz ise toplu halde dava açmamızı öneriyorum. Online şikayet için link:

Buradan görüş, öneri ve şikayet formu sekmesine tıklayarak şikayetinizi iletebilirsiniz.

Operasyon tamamdır abi, change.org'da imza kampayasıda mı başlatsak?

Hadi biz iha0-1 sportif hobi yırttık fakat adam kendi imalatı jet motoru yapıyor onun işi daha zor.

Emre Kaman' Alıntı:

Geregi yapildi +1

Neden şaşırmadım acaba...Artık hobimizi de yapmak için kaçakçı ve suçlu durumuna düşürdüler bizi ya , helal olsun...Başından beri hep bağırdım , olmaz bu taslak , yapamazlar , sonu bize acı dokunur diye...Şimdi elimde 4 tane model var , hiçbirinde seri numara , takip edilecek falan felan bir şey yok..Taslağı okumadım bile , ama tahminime göre bu taslak artık zaten tükenme noktasına gelen hobi faaliyetlerini de kökünden bitirir...Scale modeller de hayal oldu , masum uçuşlar da...THK model uçak sahasında uçmama rağmen , gitmem artık , çünkü daha model bile görmemiş birilerinin gelip , elimden modellerimi almasına , modellerim gideceği için değil , bu hareketi etik olarak kaldıramayacağım için ,bunu yapacak adamın , kültürünü bile bilmeden yapma yetkisi aldığı için uçamam...Zoruma gider , hasta olurum.Kimse umutlanmasın , düzenleme olur , çareler olur diye, olmaz...Nasıl başlarsa öyle gider artık...Hep böyle olmuştur . Yazık , gerçekten çok yazık ....

Şikayet +1