SHT - İHA Yayınlanan Talimat / Kayıt ve Diğer Hususlar

SHT-İHA Talimatı değişikliklik Taslağı hazırlanmıştır…

Emre Kaman' Alıntı:
...Buradan görüş, öneri ve şikayet formu sekmesine tıklayarak şikayetinizi iletebilirsiniz.
+1 :saygilar:

Ben de şikayet formunu gönderdim.
Çok can sıkıcı bir durum. Şimdi bununla ilgili yazı valiliklere veya emniyet müdürlüklerine vs. gönderilirse herkes anladığı şekişde işlem yapmaya kalkacak.

SHT-Ä°HA Talimatı değişikliklik Taslağı hazırlanmıştır…

Ben 2 aydır alt yapısı adam gibi oluşturulamayan vergi mevzuatıyla boğuşurken birde arada keyif aldığım uçuş hobisi canımı sıkacak galiba neme lazım casus uçak diye polisi arar cahil biri anlat bakalım derdini anlatabilirsen... Şu kayıt olayını yapayımda kafam rahat olsun sonrasında senelik muayene vs zorunluluğu çıkar istasyonlarda etkinlik yaparız :)

Sent from my iPad using Tapatalk

Abilerim biraz senaryolar üzerinde durmak istiyorum, yıllarca bu model hobisi yurt dışında yaygınken neden böyle bir çalışma içine girmediler, bir kaç drone mu bunlara neden olan, insan hayatı filan bence bahane sınırın kaç km ötesinden istediği füzeyi gönderen adamlar milli savunmayı riske atacak durumlarda drone imha edecek güce mi sahip değil, havalimanı yakınlarında ayrı bir radar istasyonu kurulup bu iş için tahsis edilemez mi, sonrasında imha edilemez mi, bunlar yapılamayacak şeyler değildi, biz belki kendimizi sadece hobici olarak görebiliyoruz. Ama benim şu an için gördüğüm kadarı ile bunların gerçek uçaklardan bir farkı yok, belki ahşap ile yola çıkıyoruz ama ardından kompozit gövde imalatı ile sınırlarımız ortadan kalkıyor %75 scale modeller yapıp gerçek pilot tarafından uçurulabilen modeller mevcut, zamanında Vecihi Hürkuşları engelleyen zihniyet yine görev başında, daha kendimiz bir çöp dahi imal edemezken bu portaldaki insanlar el ele verseler uçakta üretiriz, ihada bence asıl mani olunmak istenen senaryo bu. Düşünsenize devlet için ücretsiz bir beyin takımı. Hemde bu işten zevk alıyorlar. Biz 100 kişiyiz aramızdan 1 kişi dahi çıksa devletin avantajına. Bu bahsettiklerim hayal ürünü olarak görmeyin. Yakın zamanda bir uçak fabrikası ile her şeyi değiştirebileceğimize inanan biriyim. El ele versek aşamayacağımız zorluk yok. Bunu herkes biliyor. Bence bizde buna inanıp haklı mücadelemizde sonuna kadar savaşmalıyız.

+1 :saygilar: Bilgi seviyemin yettiği ; ve olduğu kadar edebiyatımla bir şeyler yazdım .Dilerim yazdıklarımız kaale alınır...

SHT-Ä°HA Talimatı değişikliklik Taslağı hazırlanmıştır…

Ben devletin İha sını uçuruyorum, o belgeler bende yok. Bu adamlar ne yapıyor yaa.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mevzuatın muğlak ifadeler ve nasıl uygulanacağı belli olmayan kurallar içerdiği konusuna kesinlikle katılmakla beraber çok da düşüncesizce hazırlandığı kısmına pek katılamıyorum.

Kız yurduna gözlemeye çalışanlar mı dersiniz, havaalanına girenler mi dersiniz, düğünlerde milletin kafasına phantom düşürenler mi dersiniz ... Milletçe vukuatsız bir millet olduğumuz pek de söylenemez. Özellikle istanbul'da, araç şöförlerinin en fazla 2 senede bir psikolojik muayeneden geçmesi gerektiğine inanan birisi olarak, kontrolsüz ve eğitimsiz bir şekilde bu kadar yaygınlaşan bu araçların, sadece gönüllü olarak hobi ile uğraşan kişilerin uyarıları vasıtası bir düzen ve kontrol altına alınabileceğine maalesef inanmıyorum.

Her ne kadar kontrol altına alınma için talep edilen belgeleri ve yöntemleri eğreti ve özensiz görsem de ortaya sunulabilecek çok daha verimli bir alternatif görebildiğimi söyleyemem...

Gönül isterdi ki, daha ilkokuldan sorumluluk ve görev bilincini herkese içten bir şekilde oturtabilen bir eğitim sistemimiz olsun. Ama maalesef yok... Aşağıdakinin benzeri görüntüler Türkiye'de çekilemeyeceği sürece bence bu tarz bir talimatname çok da gereksiz değil diye düşünüyorum.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yeni anayasa calismalarinda temel vurgu, insan odakli, vesayetlerden arinmis, ozgurlukcu " vatandasi potansiyel dusman " olarak gormeyen bir anayasaydi.

Nerden cikardin bunu ?

Kamuda olusturulan her yasal duzenleme yada mevzuata eklenecek olan maddeler anayasaya uygunluk cercevesinde eklenir.

SHGM mevzuatı, anlasilmaz derece tumden onyargılı, gereksiz keskinlikte, keyfi yaptirim yada uygulamaya musait.

SGHM tarafindan boyle bir mevzuat olusturma gerekliligi art niyetli , " saygisiz " birkac kullanicinin yaptigi ihlallerin hukuken bir yaptirimi olmamasiydi. " Hak verilebilir "

Ama mevzuatin " modelin " elde edilmesinden , lisanslanmasindan , kayit altina alinmasina kadar zorlastirici maddeler yerine, "model" vasitasiyla islenen her sucda; taciz, ucus guvenligini tehlikeye atma/insan hayatini tehlikeye atma/kasten ya da dolayli olarak veya yaralamada model suc aleti kullanici suclu olarak gorulse daha yapici olmaz mıydı ?

Şu hobide ki kaderimiz kimlerin elinde :coolxf:

Bkz: Phontam 2 :agreed:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Harika, sondaki "Haydar" sahnesine bayıldım, demek ki Türkiye zannettiğimiz gibi aşırı sinirli değilmiş :lollol:

Doğukan Ocak' Alıntı:
Şu hobide ki kaderimiz kimlerin elinde :coolxf:

Bkz: Phontam 2 :agreed:
Link olarak kayıt sayfasını verebilir misin Doğukan :)

Buyrun :)

Arkadaşlar, aşağıdaki linktede gördüğünüz gibi bir ilimizin valiliği resmi kurum binalarına yakın yerlerde Drone ve İHA nın uçuşlarını yasaklamış, ayrıca satanların alanların uçuranların bu araçları valiliğe kayıt ettirmek zorunda olduğunu belirtmiş.

Teşekkürler Doğukan.

Hadi bakalım resmi ŞIKAYET sayfamız da olmuş . Video linkini iyi akıl etmişler :D

Bu mallar şimdi işi iyice karayolu mantığına döker, model üzerinde renk değişimi, parça ekleme, modifiye vs herşeye kısıtlama getirir :laugh: