Sim Çalışmalarım - Ergün "Nightsinger" Gürer

Piro tiktoklarda 3. gün,

Oluyor gibi, artık hareket sırasında dengelemeye, gerektiğinde yavaşlamaya - hızlanmaya odaklanıyorum. Zira 10 saniyeden fazla yapınca kesin bir yerlere kaçmaya çalışıyor heli.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ergün Gürer' Alıntı:
.....Bir de, hanıma (benim şahsi kameraman :p ) yeni bir makine aldık, hala öğrenme aşamasında. Şimdilik daha az video, daha bol fotoğraf çekiyor. Harika bi uçuş videosu yerine, geçen gün Manisa / Spil dağından harika bi fotoğraf versem?? :) (evet, arka planda Spil'in vahşi -yılkı- atları var)
Doğru senin uçuşları hanım çekiyordu değil mi Ergün :thumbup:

Fotograf gerçekten de güzel çıkmış :halay: Çekenin ellerine sağlık

3d uçuşa ilk başladığımda sıklıkla gerçekleştirdiğim bir hareketti loop. Kolay ve bir o kadar keyifli bir harekettir. Hatta loop atabilmek için invert uçuş bilmeye gerek olmadığı gibi, loop'u bilmek invert uçuşu öğrenmeyi kolaylaştırır (loop'un tepesinde duraklayarak invert uçuş pratiği yapılabilir, kontrolün zayıfladığı hissedilirse bailout olarak loop tamamlanıp düz pozisyona geçilebilir)

Tabii sonra diğer hareketlerden çok daha kolay olan ve işi öğrendiğimizde o kadar da etkileyici görünmeyen bu hareketi uçuşlarımızdan çıkartıyoruz yada unutuyoruz. Gerçekten de son zamanlarda izlediğim hiçbir yerli uçuş videosunda (birçok kişinin youtube kanalını da takip ederim) loop atıldığını görmedim.

Bu hareketi hatırlamamda bir 700 helikopter arayışı benim için aracı oldu. Logo 700 videolarına bakarken, Kyle Dahl'ın bu hareketin piro versiyonunu gerçekleştirdiğini gördüm. Aşağıdaki videoda 1:09 - 1:15 arasında bakarsanız Kyle'ın 2 defa peşpeşe piro loop yaptığını göreceksiniz.

Tabii bunu görür görmez "ben de yapmalıyım, hatta nasıl yapıldığını ve stick hareketlerini forum ile paylaşmalıyım" dedim.

Buyrun. :)

Çalışma: Sol Pirouetting Loop Çalışması

Amaç: Pirouetting Loop hareketini öğrenmek

Yöntem: Hareketi daha rahat çalışabilmek için, kameranızı modele yaklaştırın ve irtifa kontrolü açısından yeri/zemini kadraj dahiline alın. İleri doğru bir hıza sahip olarak başlayın. Loop'a giriş için pozitif pitch, geri elevatör verdikten sonra sol rudder ekleyin. Burnun / kuyruğun aldığı pozisyona göre geri elevatör kontrolü sırasıyla sol aileron, ileri elevatör, sağ aileron olacak. Tekrar geri elevatöre gelindiğinde looptan çıkılır.

Dikkat edilmesi gereken noktalar: Öncelikle bu egzersize başlamadan önce loop ve full piroflip egzersizlerinin, en azından half piroflip hareketinin oturmuş olması gerekiyor. Loop'un başında ve tepesinde düzgün pitch kontrolü, loop yuvarlaklığını belirginleştirmek açısından önemli.

Ergün hocam güzel çalışmalar bunlar, ilerisi için (çok ilerisi için :laugh: ) bana ilham veriyor.

Logo konusuna gelirsek, ben eskişehir buluşmasına yetiştireceğim diye montajını hızlandırdım biraz ama hiç üzmedi. Modele de aşık oldum resmen ;D Havadaki görünümü, kısıtlı pilotajıma rağmen uçuşta verdiği hissiyat, elektroniğinin hiç üzmeden çalışması... Herşeyiyle çok beğendim. Modelimi bulmuş durumdayım. Logo 700 Xxtreme daha iyi olurdu tabii de, hem kendisi hem lipoları düşündüğümüzde beni çok aşırı üzecekti, pahalı bir model... Karbon frame, bu boyutta olduğu için mecburen metal parçaların fazlalığı, 123$ lık :eek: kanopi... Sürdürülebilir değil kesinlikle :)

Ergün Gürer' Alıntı:
3d uçuşa ilk başladığımda sıklıkla gerçekleştirdiğim bir hareketti loop. Kolay ve bir o kadar keyifli bir harekettir. Hatta loop atabilmek için invert uçuş bilmeye gerek olmadığı gibi, loop'u bilmek invert uçuşu öğrenmeyi kolaylaştırır (loop'un tepesinde duraklayarak invert uçuş pratiği yapılabilir, kontrolün zayıfladığı hissedilirse bailout olarak loop tamamlanıp düz pozisyona geçilebilir)

Tabii sonra diğer hareketlerden çok daha kolay olan ve işi öğrendiğimizde o kadar da etkileyici görünmeyen bu hareketi uçuşlarımızdan çıkartıyoruz yada unutuyoruz. Gerçekten de son zamanlarda izlediğim hiçbir yerli uçuş videosunda (birçok kişinin youtube kanalını da takip ederim) loop atıldığını görmedim.

LOOP hareketi Türker kardeşim en sevdiği hareketlerden birisidir. Bir dönem her uçuşta mutlaka 1-2 loop atardı. Hal böyle olunca ben de denerdim ama uzun süredir unuttumuz bir hareket... Kaldı ki basit gibi görünse de hakkını vererek yapmak aslında hiç de o kadar kolay değil :D

Ergün Gürer' Alıntı:
Bu hareketi hatırlamamda bir 700 helikopter arayışı benim için aracı oldu. Logo 700 videolarına bakarken, Kyle Dahl'ın bu hareketin piro versiyonunu gerçekleştirdiğini gördüm. Aşağıdaki videoda 1:09 - 1:15 arasında bakarsanız Kyle'ın 2 defa peşpeşe piro loop yaptığını göreceksiniz.

Tabii bunu görür görmez "ben de yapmalıyım, hatta nasıl yapıldığını ve stick hareketlerini forum ile paylaşmalıyım" dedim.

Buyrun. :)
Valla böyle de olmaz ki arkadaş, her hareketin PIRO'sunu çıkarıyorlar :laugh: ;D Şaka bir yana emeklerin için teşekkürler Ergün.

Bu tür hareketlerin arkası gelecek gibi. Bu nedenle ilerisi için de faydalı olsun diye ILK MESAJA INDEKS ilave ettim. Yeni hareketleri de ilave ederiz ve gün sonunda ŞAHANE bir SIM ÇALIŞMA konumuz daha olur :thumbup: :halay: :RCKolik:

Bende tam olarak böyle değilde, düz ve invert nose in piroya giriyorum.Çok sevdiğim bir hareket.

Loop piroda yapıyorum galiba farkında olmadan tam emin değilim. Ben hareket isimlerini çok detaylı bilmiyorum,daha çok doğaçlama uçtuğum için :laugh:

Bu arada Ergün abi harika Türkçe kaynak hazılıyorsun, emeğine sağlık. :thumbup:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
...Valla böyle de olmaz ki arkadaş, her hareketin PIRO'sunu çıkarıyorlar :laugh:
Bu konuda haklısın mehmet abi piro-flip, piro-funnel, piro-loop, piro-tictoc, piro-snake..... nedir bu pirolardan çektiğimiz. :laugh: Yakında kuyruk gyrosuymuş, servosuymuş hiç gerek kalmayacak aç gazı dönmeye başlasın kuyruk. :lol: :lol:

Ergün eline sağlık, yine harika bir paylaşım. :bravo: Sıraya koyduğum manevralardan biri oldu. :thumbup: Sırada çok hareket var yalnız numaratör lazım. :D

Konu kirliliği olmaması açısından yazıyorum hurricane için tavsiyesi olan varmı? Ben ne zaman yapmaya başlasam ya dar açılı bir dönüş oluyor yada daireyi tam çizemeden heli eksenden çıkıyor...

kadir kocaman' Alıntı:
Konu kirliliği olmaması açısından yazıyorum hurricane için tavsiyesi olan varmı? Ben ne zaman yapmaya başlasam ya dar açılı bir dönüş oluyor yada daireyi tam çizemeden heli eksenden çıkıyor...

Bunun dengesini sağlamak biraz zordur. Bol bol simulasyon çalışarak mantığı daha iyi anlaşılıyor.

Ben geniş dönmek istediğim zaman elavator ve rudder sticklerini daha az ve biraz gecikmeli kullanıyorum. Pitch kullanımı modelin daire içinde kalması için en önemli faktör, elevatörle beraber - açı fazla geldiği zaman açı darlaşır veya model eksenden kayar.

kadir kocaman' Alıntı:

Konu kirliliği olmaz yahu :)

Bence şöyle yapalım. Sen bu bölüme bi başlık aç : Sim Çalışmalarım - Kadir Kocaman

Simülatörde hurricane çalışması yap. Ardından simülatör görüntülerini fraps ile kaydet (1.8 mb bir program, bulamazsan gönderebilirim), youtube'a yükle, foruma paylaş.

Ben sana videodan stick hareketlerini kontrol ederek nerede hata yaptığını söyleyeyim.

Aslında böylelikle sim çalışmaları bölümünü de tam amacına ulaştıracak büyük bir adım atmış oluruz.

Bu bölümün açılmasına ilham kaynağı olan Ediz'in mesajında belirttiği gibi "pilotaj anlaminda birbirizimi destekleyecek yonergeler yontemler , vsvsvsb gibi noktalarda eksigiZ"

Uçuş videosu üzerinde yorum/düzeltme yapmak, sim videosu üzerinden yorum yapmaktan çok daha zor. Çünkü sim videolarında pilotun stick hareketlerini de görme şansımız var.

Ergün Gürer' Alıntı:

Bence şöyle yapalım. Sen bu bölüme bi başlık aç : Sim Çalışmalarım - Kadir Kocaman

Simülatörde hurricane çalışması yap. Ardından simülatör görüntülerini fraps ile kaydet (1.8 mb bir program, bulamazsan gönderebilirim), youtube'a yükle, foruma paylaş.

Ben sana videodan stick hareketlerini kontrol ederek nerede hata yaptığını söyleyeyim.

Aslında böylelikle sim çalışmaları bölümünü de tam amacına ulaştıracak büyük bir adım atmış oluruz.

Bu bölümün açılmasına ilham kaynağı olan Ediz'in mesajında belirttiği gibi "pilotaj anlaminda birbirizimi destekleyecek yonergeler yontemler , vsvsvsb gibi noktalarda eksigiZ"

Uçuş videosu üzerinde yorum/düzeltme yapmak, sim videosu üzerinden yorum yapmaktan çok daha zor. Çünkü sim videolarında pilotun stick hareketlerini de görme şansımız var.

Tamamdır Ergün,
Dediğin şekilde gidelim.Şimdilik 450 ile deniyorum o da hurricane için çok hareketli geliyor flybarlı olmasından kaynaklı sanırım,500 ü daha riske etmek istemediğim için onunla invert ve looplardan öteye pek gidemedim.,

Ergün Gürer' Alıntı:

Bu bölümün açılmasına ilham kaynağı olan Ediz'in mesajında belirttiği gibi "pilotaj anlaminda birbirizimi destekleyecek yonergeler yontemler , vsvsvsb gibi noktalarda eksigiZ".
Şahane bir fikir ve teklif Ergün :bravo:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ergün abi şu an ben ruder vererek hover da zor duruyorum, hatta duramıyorum. herkezin denemesi gereken haraketler.

Alvin bize 1 yıl hover çalışmıştım demişti. acaba demek istediği bumuydu. bizi yedi elemen :lol: :lol: :lol: :lol:

Bende stickten sağa doğru rudder vermekten nefret ediyorum. :lol:

Topal ördek 3d ciyim ben. :laugh: :lol: Ufaktan çalışmaya başladım half pirolarda sıkıntı yokta. ;D

Profilip imkansız gözüküyor. :lol: :lol: Resmin kilit beyin. :lol:

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
Ergün abi şu an ben ruder vererek hover da zor duruyorum, hatta duramıyorum. herkezin denemesi gereken haraketler.

Alvin bize 1 yıl hover çalışmıştım demişti. acaba demek istediği bumuydu. bizi yedi elemen :lol: :lol: :lol: :lol:

Hover - nose-in hover - pirohover. Pirohover yıllarca çalışılır :) Rudder'ın limitine kadar. Ama bu çalışmanın karşılığı şu oluyor =

Arda Erkan' Alıntı:
Bende stickten sağa doğru rudder vermekten nefret ediyorum. :lol:

Topal ördek 3d ciyim ben. :laugh: :lol: Ufaktan çalışmaya başladım half pirolarda sıkıntı yokta. ;D

Profilip imkansız gözüküyor. :lol: :lol: Resmin kilit beyin. :lol:

Ben de sol dominant'ım piro/x lerde. Sağ için hareketi tekrar baştan öğrenmek gerekiyor. Sadece sol ile uçulur mu, uçulur.

Ama piro bu işin nasıl "tuzu" ise, nasıl bir kez öğrendikten sonra her hareketin görünümünü bambaşka değiştiriyorsa, bu işin "biberi" de "reversal", yani bir yöne piro bir hareketin bir noktasında piro yönünü değiştirip harekete diğer yönde devam etmek. Reversal çıkartan üstadların eski videolarına bakın, hep sağ-sol rudder dağılımı vardır. Reversal'sız uçanların ise genelde baskın tek yönü vardır. Estağfurullah, topal ördek ile kastettiğim budur :) Yoksa hepimiz daha ördek yavrusuyuz :)

Şu videonun 1:07'sinde Kyle aynı anda hem transition (düz piro circuitten inverte) - hem reversal yapıyor.