Tavsiye Edebileceğim güncel FPV Ekipmanlar ve uçuş testleri

Merhaba Şükrü bey

Elimizde 2.4ghz kumandalar var. Şuan menzilleri bizim için yeterli. Quadcopter ve uzun mesafe uçakta kullanmak için fpv sistemlerini inceliyorum. 2.4ghz nin yanında fpv olarak 5.8ghz almamız gerekiyor ancak 5.8ghz nin de menzili menzili uçakda yeterli gelmeyeceğini düşünüyorum alacağımız zaman 1 kere alalım uzun süre kullanalım istiyoruz. 1.2ghz sistem alınca da kumanda ile fpv sistem arasında bir sıkıntı olduğunu ancak bu sıkıntının bağzı filtreler kullanılarak engellenebildiğini duydum. Düşüncem mümkünse şuan 1.2ghz fpv ve 2.4ghz kumandayla 2km doğrusal düzlemde uçuşlar yapmak daha sonra kumandaya uhf takviyesi yaparak menzili katlamak. 1.2 ve 2.4 aynıanda kullanmak mümkün değilse mecburen ımrc uno ve yanında quadcopterde kullanmak için uygun fiyatlı bir verici daha sonra da uçak için ımrc 600w verici alabilirim.

Ek olarak 5.8 ghz nin yasal olduğunu biliyorum, ancak 1.2ghz-1.3ghz nin 1:1 uçaklarda kullanıldığını ve yasal olmadığını okumuştum bu bilgi doğrumudur? Eğer oyleyse 1.2ghz-1.3ghz yi hiç düşünmeyeceğim.

Ek olarak bir mesajınızda model düşünce kordinatları GPS e girip modeli bulduğunuzdan bahsetmişsiniz. Nasıl bir sistem kullanıyorsunuz? Benim aklıma sadece apm nin Wi-Fi moduluyle Mission plannerden alınabilecek kordinatlar geldi Wi-Fi modülünde uzun mesafeden çektiğini düşünmüyorum.

:saygilar:

Merhabalar,
Hexamda kullanmak üzere ve ilk deneyimim olacak olması sebebiyle aşağıdaki ürünlerin siparişini verdim. belkide yanlış tercihler yaptım bilmiyorum ama sonuçta ilk denemelerim olacak.

Ürünlerin yarısında 1 aydır hareket yok. Elime ulaşan hiç bir ürün yok. Ama yinede fikir vermek isteyen olursa başlangıç seviyesi için fikrinizi almak isterim...

Kamera

Gimbal

FPV Reciever and Transmitter

FPV Monitor

Fpv SJ4000 Cable

cok güzel bi sayfa olus teskkürler

Merhaba bir soru sormak istiyorum sayfalara baktim fakat bulamadim yada gozumden kacmistir belki simdi 2.4 kumanda ile beraber 1.2 mhz nasıl kullana biliriz ilerisi için ilerde uzak mesafe sistemde kumanda yi desitirerek kullanabilirim fakar fpv icin 1.2 almak istiyorum sonradan tekrar para harcamiyim diyorum bunun icin bi cozum varmidir

evet tekrardan selamlar :)
uzun bir aradan sonra tekrar uçuşlara başlayabildim.
ekipmanlar aynı %p

uçuş pilanımda 5m irtifada 10 km kadar gitmek vardı.. ancak sağdan yediğim yan rüzgar uçağı devamlı sola kaydırınca tam karşımda duran tepeye doğru gitmek zorunda kaldım... baktım boş hava sahasına giremeyeceğim son anda tepeyi sıfır teğet geçip 8 km den dönmek zorunda kaldım. uçuş süresi 30dkk , tüketilen 4000 mah.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

yurtkan' Alıntı:
Merhaba bir soru sormak istiyorum sayfalara baktim fakat bulamadim yada gozumden kacmistir belki simdi 2.4 kumanda ile beraber 1.2 mhz nasıl kullana biliriz ilerisi için ilerde uzak mesafe sistemde kumanda yi desitirerek kullanabilirim fakar fpv icin 1.2 almak istiyorum sonradan tekrar para harcamiyim diyorum bunun icin bi cozum varmidir

verdiğim linkden 1 tane low pas filtreden alıp 1.2 video vericiniz ile ona bağlı antenin arasına takacaksınız.

Şükrü Korkmaz' Alıntı:
... uzun bir aradan sonra tekrar uçuşlara başlayabildim.

Özlemişiz uçuşları Şükrü bey, demek sezon açıldı. :halay: :halay:

Şükrü Korkmaz' Alıntı:
evet tekrardan selamlar :)
uzun bir aradan sonra tekrar uçuşlara başlayabildim.
ekipmanlar aynı %p
Özletmiştin kendini Şükrü Hocam, hosgeldin sefalar getirdin :halay:

Hoşbulduk Arkadaşlar sağolun :)

Bu arada buradada söylemek istiyorum.
Haziran 13 - 14 tarihlerinde Ankara Kızılcahamam Benli yaylasında fpv fun fly etkinliğimiz var.
Ankara ve Türkiye genelinden tecrübeli sağlam fpv cilerden oluşan büyük bir kitle katılıyor , 30 kişi kadar...
bir çoğunu tanırsınız zaten. Sizleride bilgilendirmek istedim. modeli olan olmayan tüm RC Kolik ailesi davetlidir...

geçen yıl düzenlediğimiz fun fly etkinliğimize ait bazı görseller burada yer almaktadır , göz atmanızı öneririm :)

Şükrü Korkmaz' Alıntı:
Haziran 13 - 14 tarihlerinde Ankara Kızılcahamam Benli yaylasında fpv fun fly etkinliğimiz var. Ankara ve Türkiye genelinden tecrübeli sağlam fpv cilerden oluşan büyük bir kitle katılıyor , 30 kişi kadar... bir çoğunu tanırsınız zaten. Sizleride bilgilendirmek istedim. modeli olan olmayan tüm RC Kolik ailesi davetlidir...
Öncelikle davet için teşekkürler Şükrü Hocam. Geçen sene resimlerden de görüleceği üzere çadırda kalmadı çok güzel bir buluşma olmuştu. Bu sene daha iyi olacağı kesin :)

Fırsatı olan arkadaşlarımız mutlaka katılmalı :thumbup:

Şükrü Korkmaz' Alıntı:
Haziran 13 - 14 tarihlerinde Ankara Kızılcahamam Benli yaylasında fpv fun fly etkinliğimiz var.
Ankara ve Türkiye genelinden tecrübeli sağlam fpv cilerden oluşan büyük bir kitle katılıyor , 30 kişi kadar...

Neredeyse 1 senedir kurulmayı bekleyen Skywalker Fpv uçağımı bitirebilirsem katılmak isterim ;D

Süper bir ortamın beklediği aşikâr.. :thumbup:

Kesin olarak bende geliyorum diyen arkadaşları buraya alalım :)

Şükrü Korkmaz' Alıntı:
verdiğim linkden 1 tane low pas filtreden alıp 1.2 video vericiniz ile ona bağlı antenin arasına takacaksınız.

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim bir sorum daha olucak ben sadece nereyi cektigimi gormek istiyorum ondan dolayi bu filtreyi koydugumuzda yinede karisma riski varmidir ona göre 5.8 almayı düşünüyorum siz nederseniz ona gore hareket edicem

Şimdi facede gördüm herhalde Şükrü abinin skywalker a bir şey olmuş. Güzel videolar izlemiştik uçaktan. Geçmiş olsun :-\

Kadir Kurt' Alıntı:
Şimdi facede gördüm herhalde Şükrü abinin skywalker a bir şey olmuş. Güzel videolar izlemiştik uçaktan. Geçmiş olsun :-\
Hadi ya :( Kırım mı, kayıp mı ? :( Inşallah ciddi birşeyine değildir...

Sent from my iPhone using Tapatalk