Tavsiye Edebileceğim güncel FPV Ekipmanlar ve uçuş testleri

leandro' Alıntı:
Şükrü abi uçuşlarının videosunu youtube üzerinden de takip ediyorum hepsi çok güzel. Çok başarılısın. Bence bu fpv işi biraz cesaret istiyor, o da sen de var.

Birara biryerlerde okumuşmuydum (forumda var mı?) bilmiyorum ama şu ülkemizdeki kullanılabilecek frekans listesi, yasaklı olan, yasal olan, telsizcilerin kullandığı yada diğer işlerde kullanılan frekanslar..
Hangi frekansın ne amaçla kullanıldığı, modelcilerin kullanabileceği frekanslar var mı (mevzuatta yazılı olan)
Bunun gibi bir liste oluştursak ayrı bir konu altında, öncülüğünü sen yapsan bilgilerin doğrultusunda çok iyi olur diye düşünüyorum.
Hava alanlarında drone uçurulan bir ortamda mevzuata hakim olarak izinli yerlerde uçmak herkesin lehine olacaktır. Bilmeyenler de öğrenmiş olurlar. Yabancılar bu işi harbi ciddiye alıyorlar çünkü oralarda kanun sadece çıkarılmıyor, uygulanıyor da. Gün gelir herkese lazım olacaktır diye düşünüyorum..

günümüz teknolojisi hızla ilerledikce model uçak veya drone üzerinde kullanılan telsiz kullanımı hakkında yasal olarak kesin net bir bilgi yok.
herkes istediği frekansı ve çıkış gücünü kullanabiliyor. bu doğrumu , tabiki hayır..
eskiden benim bildiğim 72 frekans yasaktı. zaten bunuda askeriye telsizlerinde kullanıldığı için herkes biliyordu.
şimdi ise cep telefonlarının günümüzde insanları esir aldığı şu günlerde frekanslar ile pek uğraşan veya şu yasak bu yasak diyebilen bir yetkili veya yetkililer yok. sanırım böylesi daha iyi....
ancak geçtiğimiz yılllarda yurtdışından 2.4 kumanda siparişi verdiğiizde gümrükte çok sıkıntı çıkabiliyordu mesela...

zamanında ne çok uğraşıyorduk hemde çokk..
şimdi ise istediğini getirtebiliyorsun ve uçuşlarda birileir tarafından şikayet edilmediğin sürece istediğin frekansda uç uçabildiğin kadar :)

Bu arada FPV platformunda en çok kullanılan model uçaklar ve istediğiniz kritere göre uçak seçiminiz ne olmalı

4 model değerlendirilmiş olup, her bi uçağın avantajları ve dezavantajları Ankara'da beraber fpv uçuş yaptığımız Onur Boy arkadaşımız tarafından makaleye dökülmüştür. Kendisine teşekkür ederek yeni fpv ye başlayacak arkadaşlarımız için çok faydalı bir yazı olacağına inandığımızdan buradada bunu paylaşmak istedim....

Skywalker 1900, Skywalker 1880, Skyhunter ve X-UAV Talon FPV Platformları Karşılaştırması

Şükrü Korkmaz' Alıntı:
Bu arada FPV platformunda en çok kullanılan model uçaklar ve istediğiniz kritere göre uçak seçiminiz ne olmalı

4 model değerlendirilmiş olup, her bi uçağın avantajları ve dezavantajları Ankara'da beraber fpv uçuş yaptığımız Onur Boy arkadaşımız tarafından makaleye dökülmüştür. Kendisine teşekkür ederek yeni fpv ye başlayacak arkadaşlarımız için çok faydalı bir yazı olacağına inandığımızdan buradada bunu paylaşmak istedim....

Skywalker 1900, Skywalker 1880, Skyhunter ve X-UAV Talon FPV Platformları Karşılaştırması

Gerçekten baştan sona gayet güzel bir inceleme olmuş. Sonuç kısmı da çok net ve anlayılır. Onur Bey'in ellerine sağlık, sana da paylaşım için teşekkürler Şükrü Hocam :thumbup:

Sonuç olarak, FPV'ye yeni başlıyorsanız ve/veya amacınız sakin uçuşlar yapmak ve manzaranın keyfini çıkararak video kaydetmek ise Skywalker 1900 tam size göre. Skywalker 1880 biraz daha hız ve roll eksende esneklik isteyenlere uygun olabilir. Uçuş yaptığınız çevre genelde rüzgarlı ise ve siz Walker'ların rüzgarda düzgün uçamama dezavantajından yakınanlardansanız, kıvrak uçuşlar yapmak ve aynı zamanda da yine havadan güzel videolar çekmek istiyorsanız Skyhunter sizin için biçilmiş kaftan. Talon ise daha çok uzun mesafe denemek isteyen kullanıcılar için uygun diyebiliriz.

FPV Ankara ekibimizden 3 Arkadaş ile bu hafta sonu takip uçuşlarına yer verdik.
bayağı eğlenceliydi
:)

Benim uçağımdan 2 video
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Recep Ceylan'ın uçağından 1 video

Onur Boy arkadaşımızdan 1 video

Şükrü Korkmaz' Alıntı:
bayağı eğlenceliydi
Sayende eğlenceye biz de ortak olduk :thumbup: :bravo:

Bu geçen sene inşaat aşamasında olan pist değil mi ? Ne amaçlı yapılmıştı Şükrü, hatırlayamadım ne yazık ki :embarras:

Şükrü Korkmaz' Alıntı:
bayağı eğlenceliydi

Çok eğlenceli uçuşlar olmuş. Çok keyifli. [emoji122]

Paylaşım için teşekkürler.

bu aralar fpv ekipmanlarımda küçük bir güncelleme yaptım.

ve daha önce burada belirttiğim tavsiyede bulunduğum ekipmanların bazılarının yeniden bir listesini oluşturmam gerekiyor.
çünkü bazı ürünler ya üretilmiyor, yada artık satılmıyor..

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Sayende eğlenceye biz de ortak olduk :thumbup: :bravo:

Bu geçen sene inşaat aşamasında olan pist değil mi ? Ne amaçlı yapılmıştı Şükrü, hatırlayamadım ne yazık ki :embarras:

evet geçen seneki inşaat aşamasında olan pist.
bir kaç tane daha hangar inşaası var... gerçi bitti sayılır. ancak seneye tam faliyete geçecekmiş.
Vizyon havacılık uçuş okulu adı altında bir şirket... Ankara Gölbaşı, Güneydoğu Havacılık Eğitim Pisti diye geçiyor..
herhangi bir talepleri istekleri olmaksızın sağolsunlar kapılarını biz modelcilerede açtılar.. arasıra izin alıp pistden bizde istifade edebiliyoruz ;)

Şükrü Korkmaz' Alıntı:
bu aralar fpv ekipmanlarımda küçük bir güncelleme yaptım.

ve daha önce burada belirttiğim tavsiyede bulunduğum ekipmanların bazılarının yeniden bir listesini oluşturmam gerekiyor.
çünkü bazı ürünler ya üretilmiyor, yada artık satılmıyor..
Harika olur Sukru hocam :halay: Ara ara listeyi güncellemek iyidir :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Model uçaklara aşık olma sebebimsiniz Şükrü bey :D istanbulda değilde kırsal alanlara yakın bir yerde yaşasaydım çooktan bir uçağım olmuştu :)

Değerli arkadaşlar pistin konumu konusunda bilgi verme imkanınız olur mu.

Şimdiden teşekkürler.

son bir uçuş daha :)

Ali Bülent MESGUTLU' Alıntı:
Değerli arkadaşlar pistin konumu konusunda bilgi verme imkanınız olur mu.

Şimdiden teşekkürler.

pist konumu için linke tıklayınız.

!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x0:0x0

Çok Teşekkürler. :saygilar: