Tavsiye Edebileceğim güncel FPV Ekipmanlar ve uçuş testleri

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hadi ya :( Kırım mı, kayıp mı ? :( Inşallah ciddi birşeyine değildir...

Sent from my iPhone using Tapatalk
https://m.facebook.com/groups/126558307474807?view=permalink&id=631493946981238
Abi yorumlarda da Şükrü abi kendi anlatmış, kuyruk tamir geçirmiş havada tamir yerinden kopmuş. Kuyruk ve go pro kaybolmuş :-\

Tekrar Merhaba.. kısa bir aradan sonra tekrar selamlar..
evet daha önce bir kaç kırımı olan uçağımın karbon kuyruğu tamir görmüştü, ve biraz roll loop denemesinde daha doğrusu kaşınmam sonucunda kuyruğu havada kaybettm.
ve düşme sonucunda model ağır hasar aldı ve goproyu da bulamayınca tamam artık sen emekli oldun deyip yeni bir model topladım.
bu süreç 1 ay sürdü ve yeniden sorunsuz şekilde havadayız artık :)

o arada bir FPV etkinliğimiz olmuştu. fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz %p

ilk fotoğrafdaki kişi benim

çok geçmiş olsun. bazen yapılan delikanlılıklar neden yaptımki dedirtiyor insana. fakat asıl güzelleştiren ve heyecan katanda bu delikanlılıklar ;D resimlerden anlaşılan çok güzel bir buluşma olmuş. FPV tabelasıda efsane :D

sizi bulmuşken hemen bir soru sorayım bu arada;
2.4ghz frsky modül ile 1.2 ghz vtx kullandığımızda filtreleri takıp kullanırken RC mesafesinde herhangi bir etkisi olurmu? olursa frsky 2 km mesafe verisi vermişken, vtx ile bu mesafede nekadar bir düşüşe sebebiyet verir?

Merhaba Şükrü hocam, bomba gibi bir dönüş oldu. :thumbup:

Eski modele güzel bir emeklilik ve yenisine de kırımsız uçuşlar diliyorum. :)

Birgün bu buluşmalardan birine dahil olmayı çok istiyorum, görüntüler muazzam.

Paylaşım için teşekkürler. :bravo:

Öncelikle eski emektar model için geçmiş olsun Şükrü. Neyse ki büyük bir kayıp olmadan yeni model hemen hayata geçmiş :thumbup: :bravo:

Yine senin önderliğinde güzel bir FPV etkinliğine daha imza atılmış, resimler de bunun kanıtı :halay: Sağolsun Musa kardeşimiz etkinliğin özellikle Quadro yarışları ile ilgili kısımlarını bizlerle paylaştı :thumbup: Umarım önümüzdeki sene biz de FPV ekipmanları ve çadırımız :laugh: ile sizlerle beraber bu etkinlikte yerimizi alırız.

hakan bakır' Alıntı:
çok geçmiş olsun. bazen yapılan delikanlılıklar neden yaptımki dedirtiyor insana. fakat asıl güzelleştiren ve heyecan katanda bu delikanlılıklar ;D resimlerden anlaşılan çok güzel bir buluşma olmuş. FPV tabelasıda efsane :D

sizi bulmuşken hemen bir soru sorayım bu arada;
2.4ghz frsky modül ile 1.2 ghz vtx kullandığımızda filtreleri takıp kullanırken RC mesafesinde herhangi bir etkisi olurmu? olursa frsky 2 km mesafe verisi vermişken, vtx ile bu mesafede nekadar bir düşüşe sebebiyet verir?

2.4 radyo ile 1.2 1.3 video sistemi kaliteli bir low pass filtre şartı olmak üzere beraber kullanılabilir.
ancak yinede kumanda mesafesinde sorun yaşarsınız.
2.4 radyo 1.2 frekans katsayılarına eş değer olduğundan modeliniz kumandanızdan kesin çıkar..
ama şu var illaki 1.2 video sistem kullanacaksanız video sisteminizi 1160 frekansda sorunsuz olarak filtresizde kullanabilirsiniz.
ben ilk günlerimde spektrum dx7 2.4 radyo ile bu frekansda 3 km sorunsuz uçmuştum
ancak işin içinde fpv var ise bu mesafelerde yetmiyor illaki şöyle 5 - 10 km açılayım dersiniz
bu durumda hem uçuş mesafesi hem uçuş güvenliği için tavsiyem kumandanızda 433
uhf modül kullanın %p

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Öncelikle eski emektar model için geçmiş olsun Şükrü. Neyse ki büyük bir kayıp olmadan yeni model hemen hayata geçmiş :thumbup: :bravo:

Yine senin önderliğinde güzel bir FPV etkinliğine daha imza atılmış, resimler de bunun kanıtı :halay: Sağolsun Musa kardeşimiz etkinliğin özellikle Quadro yarışları ile ilgili kısımlarını bizlerle paylaştı :thumbup: Umarım önümüzdeki sene biz de FPV ekipmanları ve çadırımız :laugh: ile sizlerle beraber bu etkinlikte yerimizi alırız.

sağolasın bende kalan diğer uçuş videolarımızı paylaşayım ;)

Türker Akgün' Alıntı:
Merhaba Şükrü hocam, bomba gibi bir dönüş oldu. :thumbup:

Eski modele güzel bir emeklilik ve yenisine de kırımsız uçuşlar diliyorum. :)

Birgün bu buluşmalardan birine dahil olmayı çok istiyorum, görüntüler muazzam.

Paylaşım için teşekkürler. :bravo:
teşekkürler Türker bey :)

fpv etkinliğimizde kendime ait 3 uçuş videosu.
yeni uçağım skywalker 2014 1900 kanat versiyonudur.
eski 2013 skywalker uçağımın havada kuyruk kopması ve düşmesi sonucunda uzun süredir kullandığım emektar gopro 1 de kaybetmiştim.

uçuş kayıtları yeni aldığım Xiaomi YI kamera ya aittir :)

bölüm 1
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

bölüm 2

bölüm 3

yayla FPV etkinliğimizde yer alan diğer arkadaşlarımızın bazı uçuşlarınıda paylaşayım :)

Recep Ceylan bey'e ait özel el yapımı balsa fpv uçağı ile benim uçağı takip ederken..

buda mini quad cı arkadaşlarımızın hırçın uçuşları :)

Bu yaylada bulunan özellikle yılan gibi süzülen nehir gerçekten tek kelime ile harika. Çekimler de çok güzel olmuş, ellerinize sağlık :thumbup: :bravo:

Şükrü Korkmaz' Alıntı:
2.4 radyo ile 1.2 1.3 video sistemi kaliteli bir low pass filtre şartı olmak üzere beraber kullanılabilir.
ancak yinede kumanda mesafesinde sorun yaşarsınız.
2.4 radyo 1.2 frekans katsayılarına eş değer olduğundan modeliniz kumandanızdan kesin çıkar..
ama şu var illaki 1.2 video sistem kullanacaksanız video sisteminizi 1160 frekansda sorunsuz olarak filtresizde kullanabilirsiniz.
ben ilk günlerimde spektrum dx7 2.4 radyo ile bu frekansda 3 km sorunsuz uçmuştum
ancak işin içinde fpv var ise bu mesafelerde yetmiyor illaki şöyle 5 - 10 km açılayım dersiniz
bu durumda hem uçuş mesafesi hem uçuş güvenliği için tavsiyem kumandanızda 433
uhf modül kullanın %p

Teşekkürler Şükrü Bey. en iyisi sizin önerdiğiniz parçaların tamamını temin edene kadar çok heveslenmeyeyim ben bu FPV işine : ) videolar çok harika olmuş! 10x hızlı bulut videosu özellikle! 2 uçakla takip olsaymış, bulutlar arasında birbirini kovalayan haşere çocuklar gibi bi video olurmuş : )) emeğinize sağlık. inşallah birgün katılmak dileğiyle

hakan bakır' Alıntı:
Teşekkürler Şükrü Bey. en iyisi sizin önerdiğiniz parçaların tamamını temin edene kadar çok heveslenmeyeyim ben bu FPV işine : ) videolar çok harika olmuş! 10x hızlı bulut videosu özellikle! 2 uçakla takip olsaymış, bulutlar arasında birbirini kovalayan haşere çocuklar gibi bi video olurmuş : )) emeğinize sağlık. inşallah birgün katılmak dileğiyle

bulut üstü veya arası uçuşlara kimse yanaşmıyor malesef :rolleyes:

Şükrü Korkmaz' Alıntı:
bulut üstü veya arası uçuşlara kimse yanaşmıyor malesef :rolleyes:

kontrol ve görüntü sistemine güven olduktan sonra çokta sıkıntı yok aslında... ben olsam hemen atlardım abi beraber gidelim diye tüh! fpv ekipmanı olmadan 300 metre yükseklikte uçuşlar yaptım (iyice gözden kayboluyodu 1,5 metrelik uçak), ekipman olsa hemen takılırdım peşine : )) bugün gördüm bi videoda, beraber uçtuğun kişilerin konumlarınıda OSD imleçle gösteriyodu. karşılanabilir bi sistemse çok daha güvenli ve kararlı bi uçuş olur. sistemi tamamlamam biraz sürer fakat hazır olunca hemen sizinle iletişime geçeceğim kesin : )

birde videoları 720p demi çekiyosunuz? yoksa 1080p yi 720 ye çeviripmi yüklüyosunuz? hangi program ve formatı kullanıyosunuz youtube için? direk .mov olarka atınca 360 olarak ekliyo sanırım videoları

hakan bakır' Alıntı:
kontrol ve görüntü sistemine güven olduktan sonra çokta sıkıntı yok aslında... ben olsam hemen atlardım abi beraber gidelim diye tüh! fpv ekipmanı olmadan 300 metre yükseklikte uçuşlar yaptım (iyice gözden kayboluyodu 1,5 metrelik uçak), ekipman olsa hemen takılırdım peşine : )) bugün gördüm bi videoda, beraber uçtuğun kişilerin konumlarınıda OSD imleçle gösteriyodu. karşılanabilir bi sistemse çok daha güvenli ve kararlı bi uçuş olur. sistemi tamamlamam biraz sürer fakat hazır olunca hemen sizinle iletişime geçeceğim kesin : )

birde videoları 720p demi çekiyosunuz? yoksa 1080p yi 720 ye çeviripmi yüklüyosunuz? hangi program ve formatı kullanıyosunuz youtube için? direk .mov olarka atınca 360 olarak ekliyo sanırım videoları

gopro yu emekli edince biraz tasarrufa kaçıp Xiaomi YI kamera aldım. bu kamerada gopro 3 e eşdeğer gayet güzel çekim yapıyor.
ancak ben bu yeni kamerayı ilk gün kullanım acemiliğimden olsa gerek son videoları yanlış çözünürlükte ve düşük fps hızında çekmişim.
ayarlarını tam olarak sonradan öğrendim :)

normalde gopro da 720p 60 fps de kayıt alıyordum. ardından aynı çözünürlükte mpeg4 olarak renderliyordum..
bakalım şimdi yeni kamerada 720p 60fps ve 1080p 60fps nasıl sonuç verecek bakacağım..
bu arada hangi çözünürlükte kayıt yaparsam video edit de ham videoyu aynı çözünürlükte kesip biçip mpeg4 olarak render yapıyorum sonra upload ediyorum...
ham videoyu youtube ye direk upload etmemenizi öneririm. kalite çok düşüyor... video siteleri için mpeg4 en iyisidir..

Şükrü abi uçuşlarının videosunu youtube üzerinden de takip ediyorum hepsi çok güzel. Çok başarılısın. Bence bu fpv işi biraz cesaret istiyor, o da sen de var.

Birara biryerlerde okumuşmuydum (forumda var mı?) bilmiyorum ama şu ülkemizdeki kullanılabilecek frekans listesi, yasaklı olan, yasal olan, telsizcilerin kullandığı yada diğer işlerde kullanılan frekanslar..
Hangi frekansın ne amaçla kullanıldığı, modelcilerin kullanabileceği frekanslar var mı (mevzuatta yazılı olan)
Bunun gibi bir liste oluştursak ayrı bir konu altında, öncülüğünü sen yapsan bilgilerin doğrultusunda çok iyi olur diye düşünüyorum.
Hava alanlarında drone uçurulan bir ortamda mevzuata hakim olarak izinli yerlerde uçmak herkesin lehine olacaktır. Bilmeyenler de öğrenmiş olurlar. Yabancılar bu işi harbi ciddiye alıyorlar çünkü oralarda kanun sadece çıkarılmıyor, uygulanıyor da. Gün gelir herkese lazım olacaktır diye düşünüyorum..